Uviedla, že Saudská Arábia, Katar, Alžírsko, Maroko, Egypt, Vietnam a Irak už diskutujú o podobnej kúpe. CNBC poznamenala, že Spojené štáty robia nátlak na tieto krajiny a dúfajú, že niektoré z nich si nákup ruských zbraní predsa len rozmyslia…
Televízna stanica uviedla, že mobilný raketový protiletecký a protiraketový systém S-400 je odvetou Kremľa na americké komplexy Patriot a THAAD. Pripomenula, že Lockheed Martin vyrába systém THAAD a Raytheon vyrába systém Patriot. Všetky prípadné ekonomické alebo politické sankcie by spadali pod zákon o potlačení amerických nepriateľov prostredníctvom sankcií, ktorý prezident Donald Trump podpísal vlani v auguste. V septembri Biely dom uvalil sankcie na Čínu za nákup stíhačiek a rakiet z Ruska. CNBC poznamenáva, že Washington by však v určitých prípadoch mohol udeliť výnimky.
„Čína, India a Turecko už s Kremľom uzavreli kúpne zmluvy. Čína, ktorá je zapojená do obchodného boja so Spojenými štátmi, je v polovičnom období konečnej dodávky systému S-400. India, najväčší odoberateľ ruských zbraní, podpísala zmluvu s Moskvou o nákupe S-400 minulý mesiac. Turecko, spojenec NATO, má v budúcom roku dostať systém S-400 a očakáva sa, že systém bude pripravený na použitie do roku 2020,“ uvádza CNBC.
„Na otázku, prečo sa niektoré krajiny snažia kúpiť systém S-400 namiesto amerických systémov Patriot alebo THAAD, jeden z agentov spravodajskej správy vysvetlil, že zahraniční vojaci nie sú ochotní akceptovať komplikovaný proces nákupu zbraní od americkej vlády. „Mnohé z týchto krajín nechcú prekonávať mnohopočetné regulačné prekážky USA. S-400 má menšie vývozné obmedzenia a Kremeľ je ochotný urýchliť predaj preskakovaním cez akékoľvek regulačné prekážky. Je to ako keď si to kúpim v obchode z regálu,“ cituje zdroj zo spravodajskej správy americká televízna stanica CNBC.
Poukazuje na to, že síce nie je jasné, koľko vyše pomenované krajiny zaplatia za jeden systém, ruské zbrane sú vo všeobecnosti považované za lacnejšie, ako americké, a fungujú aj bez rozsiahlej údržby. CNBC cituje aj ďalšiu kompetentnú osobu, ktorá uviedla, že Moskva obvykle dodá prvé systémy do dvoch rokov od podpisu zmluvy, ale Spojené štáty nedokážu dodržať také šibeničné termíny.
Americká televízna stanica pripomína, že systém S-400, nástupca raketových systémov S-200 a S-300, debutoval na svetovej scéne v roku 2007. V porovnaní s americkými systémami je ruský S-400 schopný zapojiť širší spektrum cieľov, v ďalších vzdialenostiach a proti viacerým hrozbám súčasne. Cituje ďalší zdroj, ktorý podčiarkol, že neexistuje žiadna dokonalá zbraň, ale S-400 je lepší dokonca aj ako THAAD, americký „drahokam“ raketovej obrany.
„Žiadny iný americký systém nezodpovedá schopnostiam S-400 chrániť veľké rozlohy vzdušného priestoru na tak dlhé vzdialenosti,“ uviedol zdroj.
„S-400 sa môže zamieriť na vysoko letiace a neviditeľné ciele, ako sú Stealth bombardéry, lietadla, riadené strely, presne riadené rakety a niektoré taktické balistické rakety. Ruský systém je tiež schopný chrániť pred útokom rojov,“ cituje zdroj televízia CNBC.
„Sú to najzaujímavejšie geopolitické aspekty návrhov S-400,“ cituje CNBC Thomasa Karaka, riaditeľa Projektu raketovej obrany Centra pre strategické a medzinárodné štúdiá. „Zdá sa, že Rusko využíva predaje systémov leteckej obrany v omnoho väčšom politickom a ekonomickom rámci. V niektorých prípadoch kúpa S-400 vyzerá trochu ako to, čo starí Rimania nazvali hold,“ cituje Thomasa Karaka americká televízna stanica CNBC.
Eugen Rusnák