Americká firma zarába milióny na predaji časti tiel na vedecké účely: Príbuzní dostanú všetky zostávajúce “nepotrebné časti”, ktoré sú spopolnené

Americká firma zarába milióny na predaji časti tiel na vedecké účely: Príbuzní dostanú všetky zostávajúce “nepotrebné časti”, ktoré sú spopolnené

USA 30. októbra 2017 (HSP/RT/Foto:TASR/AP)

 

Viac ako ročná investigatívna práca Reuters odhalila americkú sieť, ktorá predávala orgány a časti tiel na vedecké účely, prevažne bez vedomia príbuzných. Podľa amerického práva je takáto činnosť legálna.

Ilustračné foto

V roku 2008 spoločnosť Science Care Inc. vypracovala 55-stranový plán, cieľom ktorého bolo maximalizovať zisky z predaja ľudských tiel venovaných vedeckej činnosti. Námetom na tento plán bol biznis model svetoznámej siete s rýchlym občerstvením McDonald’s. Spoločnosť mala za cieľ poskytnúť zákazníkom rovnaké časti z mŕtvych tiel, bez ohľadu na to, ktoré oddelenie Science Care spracovalo objednávku. Zakladateľ spoločnosti James Rogers citoval výrobné a distribučné metódy, ktoré vyvinul Ray Kroc, vizionár stojaci za hamburgerovými stánkami, ktorý tiež v minulosti úzko spolupracoval s Rogersom.

Reklama

“Použil analógiu McDonald’s, že bez ohľadu na to, kam idete, dostanete presne to isté,” uviedol vo vyhlásení z roku 2009 výkonný riaditeľ zabezpečenia kvality John Cover.

“Bolo to všetko o kvalite,” povedal Cover v nedávnom rozhovore. “Keď dostanete Big Mac, bude to Big Mac, či už ste v Louisiane alebo San Franciscu.”

Reklama

Avšak, namiesto predaja hamburgerov Science Care a Rogers zarobili milióny na častiach ľudských tiel.

Podľa internetovej stránky spoločnosti Arizona založenej spoločnosťou Science Care Inc. spolu s jej dcérskymi spoločnosťami slúži ako prepojenie medzi jednotlivými darcami, lekármi a pedagógmi. Taktiež sľubuje bezplatnú kremáciu pre darcov a ich rodiny.

Darcovstvo tela sa líši od darcovstva orgánov. Pri orgánoch ide o záchranu života, napríklad pri transplantácii srdca či obličiek. Darcovstvo orgánov je prísne kontrolované a predaj orgánov a iných častí tela na transplantáciu je v Spojených štátoch v rozpore so zákonom.

Keď však ide o darcovstvo mŕtveho tela, darovanie na vedecké účely neporušuje zákon, pretože predpisy USA nezakazujú robiť čokoľvek, čo chcete s mŕtvolami venovanými vedeckej práci. Spoločnosť Science Care môže slobodne predávať alebo prenajímať telá a ich časti, torzá, hlavy alebo končatiny.

Takýto podnikatelia získavajú väčšinu orgánov z hospicov a od chudobných rodín, ktoré si nemôžu dovoliť pohrebné úkony. Darcovstvo tela zvyčajne ušetrí rodinám financie. Pohreb, vrátane nákladov na rakvu, pamätnú službu a pohreb môže stáť 7 000 dolárov, zatiaľ čo cena za jednoduchú kremáciu, ktorá je čoraz populárnejšia, vychádza na 1000 dolárov.

Reklama

Science Care preberá všetky náklady na pohreb, ale pred kremáciou zamestnanci spoločnosti rozčlenia orgány na predaj pre výskumné centrá a zdravotnícke školy. Napríklad, za mozog firma údajne zarobí 750 dolárov. Príbuzní dostanú všetky zostávajúce “nepotrebné časti”, ktoré sú potom spopolnené a umiestnené do pohrebnej urny.

Od roku 2012 do 2014 táto spoločnosť údajne zarobila približne 12,5 milióna dolárov, podľa auditov internej daňovej služby a súdnych dokumentov preskúmaných agentúrou Reuters.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

18:44

Najvyšší súd USA pojednával o tom, či sa na bývalého prezidenta Donalda Trumpa vzťahuje imunita voči trestnému stíhaniu za činy z obdobia, keď pôsobil vo funkcii. Rozhodnutie súdu by mohlo mať ďalekosiahle dôsledky.

Najvyšší súd rozhoduje o imunite Trumpa voči trestnému stíhaniu
Na snímke bývalý americký prezident Donald Trump
18:41

Haitský premiér Ariel Henry odstúpil z funkcie, oznámila jeho kancelária. Otvoril tak cestu k sformovaniu novej vlády v karibskej krajine, ktorú sužuje násilie gangov.

Haitský premiér Henry rezignoval
Na snímke haitský premiér Ariel Henry
18:40

Audit na poľskom ministerstve obrany za predchádzajúcej vlády odhalil množstvo previnení, vrátane krádeže hodnotných predmetov, uviedol námestník ministra obrany Cezary Tomczyk.

18:35

Kozmická loď Šen-čou-18 (Božská loď) s trojčlennou posádkou odštartovala k vesmírnej stanici Tchien-kung (Nebeský palác), uviedli štátne médiá.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali