Pred 30 rokmi Američania zostrelili iránske osobné lietadlo. Zomrelo 290 ľudí

Pred 30 rokmi Američania zostrelili iránske osobné lietadlo. Zomrelo 290 ľudí

Hormuzský prieliv 3. júla 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 3rd Class Jonathan Sunderman/HO)

 

K incidentu došlo dňa 3. júla 1988. Osobné iránske lietadlo letu 655 bolo v iránskom vzdušnom priestore zničené americkým raketovým krížnikom USS Vincennes pohybujúcom sa v Hormuzskej úžine, pričom zahynulo všetkých 290 ľudí na palube. O udalosti prednedávnom informovala Encyclopaedia Britannica

Ilustračné foto

V júli 1988 počas iránsko-irackej vojny prebiehali útoky na ropné tankery v Perzskom zálive. USA boli jednou z niekoľkých krajín, ktoré v tejto oblasti mali vojnové lode na zabezpečenie prepravy ropy. Bolo to tak aj v rámci ochranných opatrení, pretože v máji 1987 došlo k útoku irackých rakiet na americkú loď USS Stark.

Reklama

V spomínaný deň 3. júla 1988 bola loď USS Vincennes pod velením kapitána Williama C. Rogersa III. zapojená do viacerých potýčok proti iránskym plavidlám. Kapitán Rogers, ktorý bol známy svojou agresivitou, ignoroval pokyny na zmenu smeru a namiesto toho pokračoval v prenasledovaní nepriateľských ozbrojených člnov.

Iránske lietadlo Airbus A300 práve vzlietalo okolo 10:47 hod. z iránskeho Bandar-e’Abbā do Dubaja v Spojených arabských emirátoch. Posádka lode USS Vincennes tento let Iran Air Flight 655 ihneď začala sledovať už od letiska, ktoré používali vojenské aj komerčné lietadlá. Počas nasledujúcich niekoľkých minút došlo na lodi k zmätku s identifikáciou lietadla, ktoré bolo nakoniec označené za stíhačku F-14. Po niekoľkých výstražných volaniach vypálila loď USS Vincennes o 10.54 hod. dve rakety zem-vzduch, ktoré zničili lietadlo a všetci tak zahynuli.

Reklama

Ihneď po udalosti oficiálni predstavitelia USA uviedli, že iránske lietadlo rýchlo klesalo a smerovalo k lodi USS Vincennes. Avšak správa amerického námorníctva z 28. júla 1988, ktorá bola zverejnená 19. augusta, tieto tvrdenia vyvrátila a podľa nej iránske lietadlo v skutočnosti stúpalo “v rámci zavedenej leteckej trasy” s menšou rýchlosťou, ako ohlasovala loď USS Vincennes.

Americkí predstavitelia vrátane samotného prezidenta Ronalda Reagana sa nakoniec vyjadrili, že ide o “tragickú a poľutovaniahodnú nehodu”, ku ktorej došlo nesprávnou identifikáciou a “nevedomým skreslením údajov”. Americká strana tiež tvrdila, že kľúčovú úlohu zohrávala vtedajšia iránska agresia v rámci prebiehajúcej iránsko-irackej vojny. No neskôr v roku 1990 americké námorníctvo udelilo kapiatánovi lode Rogersovi vyznamenanie Legion of Merit za “vynikajúcu službu” počas operácií v Perzskom zálive.

Niektorí však namietali, že vyšetrovatelia si nevypočuli vyjadrenie iných svedkov, napríklad veliteľa blízkej lode USS Sides, ktorá identifikovala lietadlo ako komerčný let, alebo to, že Rogers medziiným dostal nariadenie zmeniť kurz lode niekoľko hodín pred incidentom. Navyše, loď USS Vincennes nebola v medzinárodných vodách, ako sa to tvrdilo, ale v iránskych vodách.

V Iráne sa všeobecne verilo, že americký útok bol zámerný a USA vraj mali s Irakom spojiť svoje sily. To potom zohralo úlohu v rozhodnutí Iránu súhlasiť s prímerím s Irakom v auguste 1988. V máji 1989 podal Irán na Medzinárodný súdny dvor žalobu proti USA a dohoda bola dosiahnutá až v roku 1996. USA vyjadrili “hlboké poľutovanie” a dohodli sa na zaplatení 61,8 miliónov dolárov rodinám obetí.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali