Čo je však zaujímavé, Američania na summite nepriamo uznali, že situáciu v Afganistane nie je možné vyriešiť vojenskou cestou.
Napriek americkým aktivitám a podpore Kábulu však Taliban kontroluje priamo približne 30% Afganistanu a Američania napriek svojej vojenskej prevahe nedokážu tento stav zmeniť. Američania samozrejme obvinili z podpory Talibanu Rusko, čo však Rusi kategoricky odmietajú. Ak by však Rusi podporovali Taliban, nebolo by v tom nič divné, keď mohli Američania podporovať Taliban v boji proti Sovietskej armáde, prečo by nemohli Rusi podporovať Taliban v boji proti Američanom?
Okrem Talibanu sa v Afganistane nachádzajú aj skupiny ISIS, (skupiny ISIS sú podľa viacerých ruských expertov zástupnou armádou USA a do Afganistanu ich vo veľkom začali transportovať práve Američania, aby ich zachránili pred likvidáciou v Sýrii) a členovia Al Kaidy. Podľa Američanov momentálne pozície Talibanu v Afganistane nesmierne zosilneli, čo sa prejavilo aj v tom, že Američania musia čoraz častejšie publikovať rôzne nepríjemné nekrológy a miesta na Arlingtonskom cintoríne sa postupne zapĺňajú. Dôkazom tejto skutočnosti je smrť príslušníkov amerických špeciálnych síl, ktoré zahynuli v Nangarhare v januári 2018, v čase zimnej ofenzívy voči Talibanu.
Summit v uzbeckom Taškente ukázal na to, že Američania a ich spojenci majú v Afganistane vážne problémy a potrebujú začiatok mierových rozhovorov. Lídri Talibanu však veľkú ochotu k rozhovorom nepreukázali, okrem nedôvery k Američanom a obavám o svoju bezpečnosť v Taškente lídri Talibanu chápu, že Američania potrebujú “oddychový čas”, pretože sú pod tlakom. Akonáhle sa ich pozície zlepšia, začnú opäť tvrdo na Taliban útočiť a porušia všetky dohody, ktoré uzavreli, z minulosti je známych dostatok príkladov dokazujúcich takýto americký postup.
Aj Nemci, konkrétne špeciálny vyslanec Nemecka pre Afganistan Marcus Potzel, uviedol že vyriešiť situáciu v Afganistane vojenskou cestou nemožno a je potrebné rokovať s Talibanom. To isté potvrdil aj minister zahraničných vecí Turecka Mevlüt Çavuşoğlu, ktorý tvrdí že je potrebné rokovať s Talibanom bez akýchkoľvek podmienok zo strany Západu.
Podobne reagoval aj minister zahraničných vecí Afganistanu Salahuddin Rabbani, ktorý uviedol, že: “Rusko a USA sú strategickými partnermi Afganistanu. Aj Rusko a aj USA si želajú vidieť mier a stabilitu v krajine. My Afgánci cheme, aby sa Afganistan stal platformou pre spoluprácu krajín v regióne a nie miestom konfrontácie medzi veľmocami”.
Diplomatov Západu možno pochopiť. Skončila sa zimná ofenzíva proti Talibanu, ktorá sa neniesla v znamení amerických úspechov. Taliban sa ubránil a Washington ako je jeho zvykom potrebuje, aby za jeho záujmy umierali spojenci zo Západu. Nemci už pokorne zvýšili počet svojho kontingentu v afgánskej skupine na 1300 mužov, no Berlín si veľmi neželá, aby v boji proti skúseným Talibancom umierali nemeckí vojaci. (Sovietom bolo možné svojho času vyčítať hocičo, no nikoho z Varšavskej zmluvy neťahali bojovať a umierať do Afganistanu. Američania naopak, predsa je samozrejmosťou, že vazali musia umierať za záujmy svojho pána).
Američania v Afganistane prehrávajú, z krajiny sa už pred niekoľkými rokmi rýchlo stiahol americký vojenský kontingent a bojujú len žoldnierske zoskupenia. Žoldnieri však v prvom rade dbajú o svoju bezpečnosť, takže ich bojové akcie strácajú potrebnú agresivitu. Afgánci vidia americké problémy, porovnávajú Američanov s Rusmi a výsledok je pre Američanov značne nelichotivý. Američania strácajú svoju tvár i autoritu v regióne, navyše sa Američania obávajú pomoci Ruska zoskupeniam Talibanu.
Trumpove pozície ohľadne uzavretia mieru s Talibanom v Afganistane nie sú práve najlepšie. Trump samozrejme môže uviesť, že uzavretím mieru s Talibanom ukončil problém, ktorý vznikol počas prezidentovania jeho predchodcov Busha mladšieho a Obamu a ktorý nedokázali títo americkí prezidenti vyriešiť. Okamžite to však bude znamenať vznik novej platformy, z ktorej voči Trumpovi budú môcť útočiť predstavitelia protitrumpovskej opozície.
Uzavretie dohody s Talibanom vlastne ukazuje, že Američania nie sú až takí silní, ako sa snažia dokázať. Americkí námorní pešiaci, vojaci žoldnierskych zoskupení a diaľkové letectvo nedokážu problémy USA v Afganistane vyriešiť. Američania si už vylámali zuby na Severnej Kórei, teraz ich trápia problémy v Afganistane. Pritom Rusko a Čína už na adresu USA niekoľkokrát otvorene uviedli, že problém v Afganistane je možné vyriešiť mierovou cestou a v spolupráci USA s Ruskom a Čínou.
To je však Američanom proti srsti, pretože by tým otvorene dokázali, že už nevedia geopolitické problémy riešiť vo vlastnej réžii.