Na Blízkom východe sa vytvorila zložitá situácia, ktorá zasahuje aj do iných regiónov. Stret svetových veľmocí Ruska a USA v Sýrii vyvoláva napätie v Európe i Ázii. Američania a ich vazali sa neúspešne snažia provokovať na hranici s Ruskom, organizujú vojenské cvičenia a naznačujú, že sú ochotní zaútočiť raketami na vybrané ruské ciele na Blízkom východe. Samozrejme len naznačujú a provokujú, pretože posledné po čom Američania túžia je stretnúť sa v priamom bojovom strete s ruskou armádou, ktorá má moderné zbrane s vysokým smrtiacim účinkom.
Moderná ruská armáda veľmi výrazne zmenšila manévrovácí priestor USA. Američania nedokážu presadzovať svoje koristnícke plány a ich kredit vojenskej veľmoci vo svete úspešne upadá. Americké “piár akcie s Tomahawkami”, ktoré nezlikvidujú žiadnych sýrskych vojakov, majú možno úspech u zombifikovaných čitateľov západného mainstreamu, odborníci však vedia svoje. Čínski analytici sú presvedčení, že Američania by už dávno zaútočili na Irán, ak by sa neobávali ruskej odpovede.
Možností na útok majú Američania dostatok. V prvom momente by mohli zaútočiť podobne ako Izrael na iránske jednotky v Sýrii, následne by po iránskej odpovedi smeroval útok priamo na iránske územie. Všetko by bolo veľmi jednoduché, keby v hre neboli Rusi. Konflikt by zapojením Ruska získal iný rozmer a podľa Strategic Culture Rusko má k dispozícii dostatočnú vojenskú silu na to, aby uštedrilo Američanom veľmi tvrdé údery, ktoré by otriasli USA. Preto sa Američania obávajú realizovať svoje plány a spoliehajú sa na blufovanie a nátlak, dúfajúc že sa Rusko z Blízkeho východu stiahne a prenechá Sýriu a Irán svojmu osudu.
Iránu sa obáva najmä Izrael, tradičný americký spojenec na Blízkom východe.
Porovnanie vojenských síl Iránu a Izraela