Američania strašia, že začlenia Arménsko k “Osi zla”

Američania strašia, že začlenia Arménsko k “Osi zla”

USA/Arménsko 16. februára 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Dmitry Lovetsky)

 

Portál svpressa si všíma americkú nervozitu v súvislosti s dianím v Arménsku. Arménsko sa totiž čoraz viac zbližuje s Ruskom, čo sa Američanom nepáči. Američania sa snažia zvýšiť svoj tlak na Arménsko, pretože Arménsko sa rozhodlo kúpiť ruské zbrane vo výške približne 100 miliónov USD. Podľa amerických politických expertov sa Jerevan čoraz viac zbližuje s Moskvou, čo ohrozuje americké záujmy na Južnom Kaukaze.

Na snímke arménsky prezident Serž Sargsjan

Američania sa Arménsku vyhrážajú sankciami a arménsky minister financií Vardan Aramjan potvrdzuje, že risk amerických sankcií je pomerne vysoký. Arméni sú samozrejme ochotní rokovať s americkými partnermi, s Ruskom však udržiavajú aj naďalej nadštandardné vzťahy. Pripomíname, že suma 100 miliónov USD predstavuje relatívne nízku sumu, ktorá neumožní Arménom zlepšiť úroveň svojho letectva či protivzdušnej obrany. To však ani Arméni nepotrebujú.

Reklama

Navyše Arménsko už takmer 20 rokov využíva svoje nadštandardné vzťahy s Ruskom k tomu, aby ich Rusko vybavilo raketami Iskander E, reaktívnym systémom Smerč, komplexami Buk či systémom rádioelektronického boja. Tieto zbrane Arménsko nemuselo kupovať, ale získalo ich od Ruska po línii ODKB (Organizácia Dohody o kolektívnej bezpečnosti, známa ako Taškentský pakt, súčasťou sú Rusko, Arménsko, Kazachstan, Kirgizsko, Tadžikistan a Uzbekistan, pakt vznikol v roku 1992)

Za 100 miliónov USD však chcú Arménčania kúpiť samohybné húfnice Msta – S, raketomety TOS 1A Solncepek a systémy na riadenie delostreleckej paľby. Washington si však neželá zvyšovanie vplyvu Moskvy na Južnom Kaukaze, pretože Američania sa obávajú, že Rusko sa snaží obnoviť bývalý ZSSR.

Reklama

Podľa ruského experta Srgeja Jermakova sú momentálne Američania v situácii, kedy musia začať tlačiť brutálne na svojich “spojencov”, pretože sa americká vízia obkľučovania Ruska postupne rozpadá. Čoraz viac štátov je znechutených americkou zahraničnou politikou a snažia sa rozširovať spoluprácu s Ruskom a Čínou, čo je pre USA veľmi nebezpečné, pretože to oslabuje americký vplyv. Sankčná politika USA má zabrániť rozpadu Američanmi presadzovaného systému protiruskej politiky, ktorým sa Američania snažia izolovať Rusko a zároveň aj Čínu.

Podľa Jermakova sú kroky Washingtonu pochopiteľné, v Arménsku sa nachádza ruská vojenská základňa, čo Američanom bráni v rozvíjaní ich plánov. Americký nátlak však má kontraproduktívny charakter, štruktúry ruských a arménskych vojensko-technologických vzťahov sú natoľko hlboké, že Američania nemôžu výraznejšie v Arménsku svoje predstavy presadiť.

Momentálne sa Američania sústreďujú na propagandistický efekt svojich krokov, pretože ich pozície sa značne oslabili. Analytici USA chcú sformovať novú stratégiu, ktorá by umožnila vzdialiť Arménsko od Ruska a posilniť americké postavenie na Južnom Kaukaze. Na americkej ambasáde v Jerevane totiž existuje jedno z najvýznamnejších centier CIA v krajinách bývalého ZSSR, preto sú aj americké politické aktivity v Arménsku podstatne silnejšie ako v iných bývalých postsovietskych republikách.

 

Reklama

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

Včera 20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

Včera 19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

Včera 19:43

Včera 19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

Včera 19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

Včera 19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

Včera 18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

Včera 18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

Včera 18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

Včera 18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali