Vzťahy medzi Ruskom a Západom, v čele s USA degradovali do najhoršej úrovne od rozpadu ZSSR. Vyskytuje sa čoraz viac problémov a incidentov, Američania gradujú protiruskú hystériu a snažia sa psychologicky, ekonomicky, vojensky či propagandisticky na Rusko tlačiť a zlomiť ho. Pritom relevantné dôkazy Západ predložiť nedokáže a dokonca už ani nechce, týka sa to aj údajného otrávenia Skripaľovcov či útoku chemickými zbraňami v meste Dúma vo východnej Gute. Američania a ich vazali sú pripravení začať útočiť na sýrske vojenské objekty, pričom dosiaľ ešte stále nie je známe, či sa uvedené útoky uskutočnia a ak áno, aké budú dôsledky týchto útokov.
Približne pred rokom, dňa 7. 4. 2017 sme už podobnú situáciu zažili. Kvôli údajnému chemickému útoku v Idlibe sa Američania rozhodli naniesť raketový úder Tomahawkami na sýrske vojenské letisko Shayrat. Americký útok Tomahawkami z lodí USS Ross a USS Porter, ktorý vyradil letisko z prevádzky len na necelé dva dni a mal propagandistický charakter, ostal bez reálnej ruskej odpovede. Memorandum o prevencii incidentov a bezpečnosti letectva počas operácii v Sýrii medzi Ruskom a Západom však bolo pozastavené.
Od minulého roku sýrske vládne sily za pomoci Ruska a Iránu dosiahli na bojovom poli výrazné úspechy. Zničili množstvo proamerických bánd, vrátane bánd vo východnej Ghute, odkiaľ proamerickí teroristi ostreľovali Damask. Dnes sa prakticky celá východná Ghuta nachádza pod kontrolou vládnych síl a posledné bandy v Dúme rokujú o odsune do Idlibu. Proamerickí teroristi majú k evakuácii z Dúmy ešte 48 hodín. V takejto situácii, keď bandy de facto zastavili svoju bojovú činnosť je absolútne nelogické, aby sýrska armáda útočila bojovými otravnými látkami, ktoré navyše už pred rokmi zničila, čo uznali aj americkí odborníci. Útok sýrskych vládnych síl bojovými látkami je rovnaké klamstvo, ako existencia irackých zbraní hromadného ničenia.
Po diplomatickej prestrelke v Bezpečnostnej rade OSN, kedy Rusko vetovalo rezolúciu USA a USA vetovali rezolúciu Ruska, rétorika Donalda Trumpa a Emmanuela Macrona získala značne agresívny charakter a obaja lídri sa nechali počuť, že “zviera Asad” musí byť potrestané. Američania a ani Francúzi dôkazy o sýrskom útoku predložiť nedokážu, celá akcia má slúžiť k zvyšovaniu tlaku na Rusko.
Ako však bude Rusko odpovedať, keď Američania a Francúzi, prípadne aj iné štáty západnej koalície naozaj zaútočia na sýrske vojenské ciele? Turecká a francúzska tlač už hovorí o demonštratívnych obletoch amerického a francúzskeho torpédoborca v blízkosti sýrskych brehov zo strany ruského bojového letectva, vyzbrojeného protilodnými raketami.
Existujú štyri varianty, ako sa bude vyvíjať situácia a ako bude Rusko na prípadný americký útok reagovať
1. Symbolické kroky na úrovni rétoriky, pretože americký útok bude mať viac menej propagandistický charakter, rovnako ako minulý rok v súvislosti s vojenským letiskom Shayrat
2. Údery na proamerické opozičné skupiny v Sýrii
3. Ruský útok na americké sily v Sýrii
4. Zničenie lodí, z ktorých Američania vystrelia na sýrske ciele svoje rakety
Prvé dva varianty k ničomu nevedú, Američanom sa podarí Rusko bolestivo zasiahnuť a autorita Ruska na Blízkom východe i vo svete výrazne poklesne. Samozrejme po tomto víťazstve Američania ešte viac pritvrdia s cieľom dosiahnuť porážku Ruska a americký tlak bude narastať. Varianty 3 a 4 sú v priamej kompetencii ruského prezidenta Vladimíra Putina, ak Rusko pristúpi k týmto krokom, Američania a celý svet jednoznačne pochopí, kde sa nachádza “červená čiara”, ktorú Západ vo vlastnom záujme viac nesmie narušiť.
Samozrejme varianty 3 a 4 znamenajú že v Sýrii vznikne minimálne regionálny konflikt medzi Ruskom a USA, ktorý môže gradovať. Po prípadnom potopení amerických lodí bude pravdepodobne nasledovať útok na ruské základne v Sýrii, na čo budú Rusi reagovať útokom na všetky letiská, flotilu a základne, z ktorých Američania útočili voči ruským cieľom v Sýrii. Konflikt sa môže veľmi rýchlo vymknúť spod kontroly a prerásť do svetovej vojny. Podľa viacerých expertov by prípadný atómový konflikt netrval dlhšie ako pol hodinu a znamenal by koniec ľudskej civilizácie, čo nie je výhodné pre nikoho, nielen pre Moskvu a Washington.
Leonid Nersisjan