“Prostitútky sú jednou z najviac marginalizovaných skupín na svete. Vo väčšine prípadov čelia neustálemu riziku diskriminácie, násilia a zneužívania. Naše globálne hnutie vydláždilo cestu pre prijatie politiky na ochranu ľudských práv sexuálnych pracovníkov a pracovníčok, ktorá pomôže formovať budúce aktivity Amnesty International v tejto dôležitej otázke,” povedal Salil Shetty, generálny tajomník Amnesty International.
Uznesenie odporúča, aby Amnesty International vyvinulo politiku, ktorá podporuje úplnú dekriminalizáciu všetkých aspektov dobrovoľnej sexuálnej práce. Politika bude tiež apelovať na štáty, aby sexuálnym pracovníkom zabezpečili plnú a rovnakú právnu ochranu pred vykorisťovaním, obchodovaním s ľuďmi a násilím.
“Sme si vedomí, že táto kritická otázka ľudských práv je veľmi zložitá, a to je dôvod, prečo sme sa rozhodli postaviť k tejto problematike z hľadiska medzinárodných noriem v oblasti ľudských práv. Taktiež sme konzultovali s našim celosvetovým hnutím, aby sme sa na problém pozreli z rôznych pohľadov z celého sveta,” povedal Salil Shetty. Výskum a konzultácie vykonávané v rozvoji tejto politiky počas posledných dvoch rokoch dospeli k záveru, že to bol najlepší spôsob, ako chrániť ľudské práva sexuálnych pracovníkov a znížiť riziko zneužitia, ktorému musia neustále čeliť.
Riziko, ktorému sú sexuálni pracovníci vystavení, zahŕňa fyzické a sexuálne násilie, svojvoľné zatýkanie a väznenie, vydieranie a obťažovanie, obchodovanie s ľuďmi, nútené HIV testovanie a lekárske zákroky. Môžu byť tiež vylúčení z programu zdravotnej starostlivosti a služieb týkajúcich sa bývania a ostatnej sociálno-právnej ochrany.
Politika čerpala z rozsiahlej dátovej základne od rôznych zdrojov vrátane agentúr OSN, ako sú Svetová zdravotnícka organizácia, UNAIDS, UN Women a osobitný spravodajca OSN pre právo na ochranu zdravia. Organizácia Amnesty International tiež vykonala prieskum v 4 krajinách.
Nové ľudske právo sa týka skupín sexuálnych pracovníkov, skupín predstavujúcich ľudí, ktorí prežili prostitúciu, abolicionistických organizácií, zástupcov feministických organizácií, LGBTI aktivistov, agentúr na boj proti obchodovaniu s ľuďmi a HIV / AIDS organizácií.
Amnesty International sa domnieva, že odporné obchodovanie s ľuďmi vo všetkých jeho formách vrátane sexuálneho vykorisťovania by malo byť trestným činom ako záležitosť medzinárodného práva.
“Je to historický deň pre Amnesty International. Nebolo to rozhodnutie, ktoré bolo ľahko alebo rýchlo dosiahnuteľné a ďakujeme všetkým našim členom z celého sveta, rovnako ako všetkým konzultačným skupinám za ich dôležitý príspevok k tejto diskusii. Pomohli nám dosiahnuť dôležité rozhodnutie, ktoré bude formovať túto oblasť našej práce v oblasti ľudských práv do budúcnosti, “povedal Salil Shetty.
Amnesty Internacionál sa z ľudskoprávnej organizácie stále viac mení na organizáciu, ktorá má podstatný podiel na presadzovaní rôznych zvráteností do spoločnosti. Zaručiť prostitútkam ľudské práva je iba prvý stupeň akceptácie ľudí vykonávajúcich toto povolanie. Dá sa čakať, že po vzore presadzovania homosexálnej agendy, bude konečným cieľom nie iba akceptácia prostitúcie ako bežného povolania, za výkon ktorého sa netreba hanbiť, ale prostitútky a prostitúti budú postavení na piedestál všetkých zamestnaní a každý, kto sa postaví za morálne zásady a bude poukazovať na to, že vykonávať takéto povolenie je morálne nesprávne bude ostrakizovaný, označený za nenávistiníka – prostitutofóba, spiatočníka a netolerantného človeka, pričom byť prostitútom bude úžasné, záslužné, veľmi cenené a podporované.