Podľa tlačovej agentúry AP sa šéf ozbrojených síl zrejme snažil ubezpečiť verejnosť vzhľadom na vlnu kritiky, ktorú jeho predošlé vyjadrenie vyvolalo. “Nikdy sme sa neodklonili a nikdy sa neodkloníme od nášho poslania daného ústavou,” povedal Saláh vo svojom príhovore na vojenskej základni v južnom Alžírsku.
Niektorí z podporovateľov dlhoročného prezidenta Butefliku vyslovili súhlas s návrhom Saláha, aby ústavný súd uplatnil článok o neschopnosti hlavy štátu plniť svoje povinnosti z dôvodu vážnej choroby. Takýto postup, označený šéfom armády za východisko z krízy, by musel následne schváliť parlament.
Dve popredné opozičné strany – Front socialistických síl a Zhromaždenie za kultúru a demokraciu – však prezentovanú myšlienku dôrazne odmietli ako krok proti “vôli ľudu”, ktorý si želá zmenu celého systému, či “pokus o štátny prevrat”.
Aj v utorok vyšli do ulíc hlavného mesta Alžír tisícky opozičných demonštrantov, ktorí žiadali odstúpenie prezidenta Butefliku a jeho ľudí. Účasť na protivládnych demonštráciách začala ešte narastať po tom, ako 82-ročný Buteflika 11. marca oznámil, že síce vyhovie svojim odporcom a nebude sa uchádzať o piate funkčné obdobie, avšak zároveň odložil na neurčito prezidentské voľby, naplánované pôvodne na 18. apríla. Tento krok považuje opozícia iba za ďalší pokus o predĺženie Buteflikovho pôsobenia vo funkcii.
Buteflika, ktorý je pri moci od roku 1999, má vážne zdravotné problémy a na verejnosti už takmer nevystupuje. Mnohí Alžírčania ho vnímajú len ako bábku v rukách armády, rodinných klanov a vplyvnej podnikateľskej elity.