Bratislava 9. júla (TASR) – Ministerstvo obrany je pre spoločnosť Allianz – Slovenská poisťovňa, a. s. významným a rešpektovaným partnerom a preto bola a je ochotná rokovať o prípadných zmenách a úpravách podmienok poistných zmlúv. Pre TASR to povedala riaditeľka odboru firemnej komunikácie poisťovne Lucia Muthová. Reagovala tým na dnešnú tlačovú konferenciu ministra obrany Martina Glváča (Smer-SD), podľa ktorého bývalé vedenie ministerstva poistilo vozidlový park rezortu na štyri roky za deväť miliónov eur. Glváč tvrdil, že sa to dalo aj za päť miliónov eur.
"Podľa spomínanej rámcovej zmluvy zatiaľ nebolo uzatvorené žiadne poistenie. V súčasnosti sú vozidlá poistené podľa podmienok predchádzajúcej zmluvy, uzatvorenej koncom roku 2007 s účinnosťou od 1. januára 2008," povedala Muthová. Pripomenula, že ministerstvo obrany disponuje vozidlami, ktoré po rizikovej stránke nie sú porovnateľné s vozidlami bežných fyzických alebo právnických osôb. Ide napríklad o vozidlá s právom prednostnej jazdy, prevážajúce nebezpečný náklad alebo jazdiace v priestoroch, kde sa bežný občan nedostane ako letiská, či vojenské misie. "Flotila obsahuje vyše 2500 nákladných vozidiel a strojov," priblížila Muthová.
"Zodpovední sú v prvom rade politickí nominanti SaS, ktorí dnes už na ministerstve nepracujú," povedal Glváč na dnešnej tlačovej konferencii s dôvetkom, že možno padnú aj trestné oznámenia. Podľa jeho slov je zmluva o povinnom zmluvnom poistení (PZP) napísaná na dvoch stranách papiera formátu A4 nevýhodná, pretože sú nadhodnotené sadzby poistného, nie je možné rokovať o jeho znížení, kritériá tendra nie sú zapracované do zmluvy, poistky sú bez bonusov či malusov a druhý uchádzač ponúkol nižšiu cenu ako víťaz. "Vo viacerých prípadoch bol porušený zákon o verejnom obstarávaní a neboli dodržané princípy rovnakého zaobchádzania, nediskriminácie, transparentnosti, hospodárnosti a efektívnosti," zdôraznil minister. Rezort chce preto zmluvu ukončiť. Na spoločnom stretnutí už ministerstvo informovalo zástupcu víťazného uchádzača o zistených porušeniach zákona a vyzvalo ho na uzatvorenie Dohody o ukončení Rámcovej dohody. Ministerstvo obrany následne vyhlási nové verejné obstarávanie.
Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) odmietol spájanie jeho konania s údajne spornou zmluvou. "V čase, keď bola podpísaná táto zmluva, tak štyri mesiace už viedla rezort pani Radičová a ja som už štyri mesiace zastupoval záujmy slovenských občanov ako poslanec NR SR. Pre mňa osobne je ťažko predstaviteľné, aby zmluvu za deväť miliónov eur podpísal nejaký úradník bez vedomia najvyššieho šéfa rezortu, ktorým je minister obrany," povedal Galko.
Proces obstarávania na uzatvorenie PZP pre vozidlový park rezortu sa začal 26. júla 2011, keď vedúci služobného úradu schválil požiadavku na verejné obstarávanie. Následne 29. októbra 2011 bolo vydané oznámenie o verejnom obstarávaní. Premiérka Radičová ako zastupujúca ministerka 2. decembra 2011 najskôr pozastavila všetky prebiehajúce procesy verejného obstarávania na MO, no 21. februára 2012 podľa Glváča povolila pokračovať v obstarávaní na PZP. Po voľbách 19. marca 2012 riaditeľ úradu pre investície a akvizície MO podpísal Rámcovú dohodu o PZP s víťaznou poisťovňou na sumu deväť miliónov eur a poistné obdobie od 1. apríla 2012 do 31. marca 2016.