Aliancia: Keď sa chvália bublinami blbý a blbší v parlamente

Bratislava 3. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook-Aliancia za čistú hru)

 

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify má silné pochybnosti, či nový zákon o hazardných hrách aj reálne prinesie reguláciu hazardu na Slovensku. Príčinou sú desiatky pozmeňujúcich návrhov poslancov, najmä z opozície, ktoré nesystémovosťou narúšajú zámer účinne regulovať hazardné hry, a to hlavne cieľ znížiť počet herní a výherných automatov

Logo

„Hovorí sa, že najhoršie je, keď narazíte na iniciatívneho blbca. Ojedinelý jav pochvál a poklôn opozičných poslancov ministrovi financií sme zažili počas rozpravy k zákonu o hazardných hrách. Nie je tajomstvom, že práve z tohto zákona mal financmajster panický strach a keby nebolo smernice EÚ k online hazardným hrám, tak by ho určite nikdy neotvoril. Možno to bol dôvod zriedkavého javu. Vystúpenie poslanca Pčolinského na záver rozpravy bol politický marketing (samo)chvály na svoju osobu v zastúpení opisu aktívneho zákonodarcu, ktorý komunikuje s rezortom, až ho nakoniec unaví. A aktívny blbec slávi úspech. Pochválený bude minister, ktorý počúva opozičných Potemkinových dedičov. Načo by ste stavali, keď stačia atrapy…  Keďže sa venujem regulácii hazardu v občianskom družení roky, čakal som, aké perpetum mobile a bič na hazard vymyslel ‘Mr. Gorila’. Lebo napínanie svalov aj búchanie do hrude bolo efektné,“ hovorí riaditeľ Aliancie Rafael Rafaj.

Podľa šéfa občianskeho združenia hlavným ventilom na hrdle hazardu bol vždy „prietok“ minimálneho kvóra hracích prístrojov v herni. Aliancii sa pred dvomi rokmi podarilo vypustiť zo zákona, aby dva automaty mohli byť v puboch a kaviarňach. Znamenalo to úbytok o 60 %, ale nie herní, len priestorov, kde sa dá aj (za)hrať a prehrať. Herne však naďalej vyhrávajú v počte zahustenosti dokonca nad lekárňami. „Prečo? Lebo donedávna stačilo päť prístrojov. Hotový raj! Socializmus hazardu ako vyšitý. Každému podľa potrieb, veď stačí len päť mašín a zarábaš! Natlač ich do kutice, vypni svetlá, nalievaj alkohol, niekde aj drogy a úžerníka pre istotu, keď sa minie hotovosť. Toto je údajný luxus? Asi ťažko. Ale toto bola realita podnikania najmä na strednom a východnom Slovensku. Nízke kvórum päť mašiniek pôsobilo celé roky ako letný dážď na rast závislostí, aj na ďalšie rozmnožovanie herní. Jeden prevádzkovateľ (presnejšie firma s licenciou) mal takto v meste niekoľko herní, po Slovensku aj desiatky a prerátajte si to krát počet väčších firiem v tomto biznise a vyjdú vám šialené čísla. Hazardnému hráčovi stačilo natiahnuť si tepláky a v papučiach šup na sídlisku do najbližšej herne. Keď to nešlo tam, o ulicu ďalej bola ďalšia. Toto kočovanie za „šťastím“, lebo raz to predsa padne… spôsobuje skutočný najvážnejší problém. Aj bežní ľudia, aj mladí ľudia na každom rohu narazia na herňu častejšie ako na potraviny. Treba si predsa vychovať nástupcov, aby sa biznis točil. Takáto je realita v teréne, páni úradníci a verejní činitelia od stola s tromi gombíkmi,“ dodáva Rafaj.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify roky tlačilo najmä na prijatie systémového a efektívneho opatrenia – zvyšovanie minimálneho kvóra. Takto pred dvomi došlo k úprave z 5 na 12 prístrojov. „My sme už vtedy žiadali zvýšiť latku na dvadsať prístrojov s postupným navyšovaním aspoň na 35 kusov, čo by reálne v praxi prinútilo väčšinu podnikateľov redukovať počet herní a tým by sa zmenšil aj ich počet a znížila dostupnosť, čo je alfa a omega efektívnej regulácie. Spustil sa plač, že je to likvidačné a lobisti mali zas prácu… Preto zatiaľ žiadne veľké straty na hazardnom fronte nenastali. Sú tam prepojenia na najvyššie miesta, ktoré sú verejným tajomstvom. A tak okrem liberalizácie online a ochranných opatrení sa rezort financií odvážil o tri kusy kvórum zvýšiť na 15 prístrojov. Veď aj politici musia ukázať výsledky a nejaké tabuľky, aby aj občianska spoločnosť mala dobrý pocit, že niečo sa robí.  Keďže sa legalizuje aj nový druh prístrojov „kvízomaty“, rozšírila sa de fakto  len ponuka pre hráčov. Zvýšenie na 15 prístrojov len kopíruje terén ponuky a dopytu, ale reálne nezvyšuje latku,“ konštatuje Rafaj. Podľa neho takáto úprava je nedostatočné, málo ambiciózna a v praxi neefektívna. „Ale na grafe sa to určite nejako preukáže a idioti budú mať dôvod mať pocit, že sú užitoční. Už asi tušíte, prečo sa rezort aj poslanci zaoberali maľovaním potemkinovských „ochranných“ opatrení a vzájomne sa hladkali. Ochranu hráčov sme riešili samozrejme aj my. V pripomienkovom konaní sme prišli s mnohými, dokonca systémovými požiadavkami, ktoré návrh ani neobsahoval, ale… úradnícke kvórum. Niečo prešlo, niečo sa zlepšilo, ale väčšina ostala s poďakovaním za nápady a námahu. O tých zásadných predsa rozhodujú vždy politici „tam hore“, aj toto sme sa dozvedeli.  Tiež sme klopali na vysoké dvere, ale ostalo za nimi ticho. Nemali s nami čo vybartrovať.“

Čo tento stav-nestav pripomína? Podľa Rafaja to, akoby ste povedali narkomanovi, že na striekačke, ktorou si pichá heroín, musí byť nápis, že drogy spôsobujú závislosť a ešte číslo na rýchlu psychologickú pomoc, keď príde depresia. „Keď má feťák abstinenčný syndróm a ponuka na ulici je dostatočná a pestrejšia, tak na nejaké nápisy alebo predpísané veľkosti ihiel zvysoka kašle a šľahne si dávku. Poslanci, aj úradníci sa zatiaľ ukájajú, čo ešte pod mikroskopom nastavia, aby len ochránili gamblera, ale nepoškodili dílera a aby naivná verejnosť užasla nad riešeniami. Sme v trhovom mechanizme, keď ponuka prevyšuje dopyt, nie je čo riešiť. A tak tu máme aj analógiu medzi narkomanmi a gamblermi – stále vysoká ponuka, ľahká dostupnosť na každom kroku. Toto je alfa a omega problému. Aj Pčolinský priznal, že v hazarde sú „čísla jasné“ a tento druh podnikania nemožno len tak ľahko zrušiť. Mne je po rozprave jasné, že túto kritickú hranicu udržiavania hazardu na minimálnych prístrojoch ani ministerstvo financií (180 miliónov eur z príjmu z hazardných hier), ani populistickí poslanci, ktorí potrebujú pred verejnosťou napínať svaly, riešiť nebudú. Navyše odchádzajúci minister na post guvernéra NBS potreboval pokoj zbraní. Aby sa vyhol opozičnému mediálnemu lynču á la stranícka trafika, opozícii dovolil  mikulášsku nádielku bizarných opatrení zabalených v lesklom staniole. Lenže nielen Svätého Mikuláša, ale aj čertov. Cesta do pekla totiž býva vydláždená dobrými úmyslami, lebo idiot na rozdiel od múdreho, nerozpozná následky,“ zdôrazňuje riaditeľ Aliancie.

To, čo vyrobil Pčolinský – čím sa ešte aj chváli a na čo sa dalo nahovoriť ministerstvo, aby cez „svojho“ poslanca Smeru Ďurovčíka navrhlo strop na opačnom konci – 40 prístrojov v herni – vôbec nič nerieši. Je to podľa Aliancie len falošná bublina, ohňostroj, ktorý má ohúriť. V skutočnosti je to opatrenie pre vlka, aby vedel, že bude naďalej žrať ovce. Ak tento návrh prejde, tak Slovensko zabetónuje éru doby kamennej. „Doslova, pretože hovoríme o kamenných herniach. Aby verejnosť pochopila, o čom to je, dám ďalší príklad. Je to ako keby ste analogicky určili, že predaj starých, opotrebovaných áut, ktoré ničia životné prostredie a ktoré sem lacno dovážajú sa vyrieši nie zodvihnutím latky na ich minimálny počet, ale určením stropu v autobazáre! Takto len docielite, že tých autobazárov so starými šrotmi bude mať jeden podnikateľ viac,  budú na každom rohu a budú ľahko dostupné! Vyriešili ste cieľ obmedziť predaj áut poškodzujúcich životné prostredie? Nie! Dokonca ste ho uľahčili! Lebo ak by podnikateľ doviezol 80 áut, tak si vzhľadom na strop (40) otvorí ešte jedno parkovisko pre staré šroty. A bude si mädliť ruky. Komu teda úžasné „regulačné“ opatrenie stropu alebo „ideme do doby kamennej“ vyhovuje? Hazardu! A či v tých autobazároch budú varovné nálepky s takou veľkosťou písma, a či budú 200 metrov od nejakého slušného autopredajcu a či tam budú svetielka a reklama alebo nie, vôbec nie je podstatné pre efektívnu reguláciu. To sa odbavujú len populisti a farizeji, ukazujúci verejnosti gemblerské potemkinovské dediny. Ako som povedal: Najhoršie je, keď stretnete aktívneho idiota. A keď sa stretnú viacerí, tak si ešte aj zatlieskajú. Pred nami je ešte záverečné hlasovanie. Až to ukáže, koľko užitočných blbcov živíme z našich daní. Pevne dúfam, že tých rozumných bude viac a nedajú sa zlákať lesklým staniolom, v ktorom je zabalený čert. Lenže nomenklatúra zrejme nepopustí. Petra Kažimíra, podpredsedu Smeru-SD ešte čaká tajná voľba v Národnej rade SR, kde ho musia odsúhlasiť ako kandidáta na šéfa Národnej banky SR. A to je dôvod aj na nebývalú opozično-koaličnú lásku, z ktorej vypadol zmysel regulácie. Téma hazardu je najvďačnejšie sústo pre miestnych aj parlamentných poslancov aj pre populistov. Lacná téma, na ktorej sa dajú zarobiť politické body aj pre idiotov, ktorí tomu nerozumejú, ale hlasno kričia. Ako tí zlodeji, aby chytili zlodeja,“ dodáva na záver Rafaj.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

VYBRALI SME

Remišovej sa nepozdáva, že liberála Drobu ticho podporí vo voľbách Hlas: Nie je to dobrým signálom pre tých, ktorým vadia mafiánske praktiky

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Ako sme vás informovali v stredu, strana Hlas v Bratislavskom kraji zrejme nepriamo podporí súčasného župana Juraja Drobu. To sa nepáči ministerke Veronike Remišovej (Za ľudí) Droba podľa HN nechcel otvorene deklarovanú podporu Hlasu pre svoju kandidatúru. Ak sa však strana…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:12 - Minister obrany Oleksij Reznikov v rozhovore pre UP…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portály The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

Rekordné sucho naďalej ohrozuje hospodárstvo EÚ

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Nórsko má veľké zásoby ropy a zemného plynu a početné rieky a nádrže zabezpečujú 90 % jeho potrieb elektrickej energie, píše Richard Milne z denníka Financial Times Suchá zima a jar však spôsobili, že hladiny v nádržiach klesli na rekordne nízke hodnoty. Pred…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Eskalácie medzi USA a Čínou sú veľmi nebezpečné

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Prinášame vám komentár Raya Dalio: Bohužiaľ, to, čo sa teraz deje medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, je klasickou cestou k vojne, ktorá je opísaná v mojej knihe "Zásady pre riešenie meniaceho sa svetového poriadku". Ak budú udalosti pokračovať týmto smerom,…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

NAJNOVŠIE

BLOG

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Remišovej sa nepozdáva, že liberála Drobu ticho podporí vo voľbách Hlas: Nie je to dobrým signálom pre tých, ktorým vadia mafiánske praktiky

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Ako sme vás informovali v stredu, strana Hlas v Bratislavskom kraji zrejme nepriamo podporí súčasného župana Juraja Drobu. To sa nepáči ministerke Veronike Remišovej (Za ľudí) Droba podľa HN nechcel otvorene deklarovanú podporu Hlasu pre svoju kandidatúru. Ak sa však strana…

Prehľad toho najdôležitejšieho z diania na Ukrajine – Európe dochádzajú zdroje na nové sankcie proti Rusku

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 AKTUALIZUJEME (HSP/Foto:TASR/AP-Planet Labs PBC via AP, Telegram, Screenshot Youtube)   V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej strany, ako aj ďalších zahraničných médií 10:12 - Minister obrany Oleksij Reznikov v rozhovore pre UP…

Naď opakovane obviňuje Sulíka z rozbíjania vlády. SaS-károm posiela odkaz: Nenechajte sa oklamať, váš ohlásený odchod z vlády je len ďalšia nepekná hra

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Pavel Neubauer)   Minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO) posledné dni prilieva olej do ohňa koaličnej krízy. V poslednom rozhovore obvinil Richarda Sulíka (SaS) z toho, že zbytočne ženie SaS preč z vlády. V najnovšom príspevku hovorí o špinavej hre Naď vo štvrtok na sociálnej…

Trump, Čína a rastúca vláda teroru

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)   Prinášame vám článok Alexa Krainera, ktorý pôvodne vyšiel na portály The Naked Hedgie  Keď som v minulom článku komentoval nedávnu provokatívnu návštevu Nancy Pelosiovej na Taiwane, spochybnil som zmysel vyvolávania nevyhratého konfliktu proti Číne: Aký by však mohlo mať zmysel provokovať Čínu? Myslia…

Zľavy ako odmena za účasť vo voľbách ? Viskupič: Zľavami si Matovič chce zrejme kupovať hlasy voličov

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Pavel Neubauer)   Koncom júla sme vás informovali, že minister financií Igor Matovič (OĽaNO) na scénu prichádza s ďalším nápadom. Podľa informácií RTVS chce zvýšiť volebnú účasť desať percentnou zľavou z poplatkov štátu. Potrebná legislatíva má byť už pripravená. To sa nepozdáva Mariánovi Viskupičovi…

Taiwan dominuje svetovým dodávkam počítačových čipov – niet divu, že sa USA obávajú

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Taiwan Presidential Office, Pixabay, Facebook)   Jedným z aspektov cesty Nancy Pelosiovej na Taiwan, ktorý bol do veľkej miery prehliadnutý, je jej stretnutie s Markom Luiom, predsedom Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (TSMC), upozornila Maria Ryanová vo svojom článku pre The Conversation. Cesta Pelosiovej sa časovo zhodovala…

Rekordné sucho naďalej ohrozuje hospodárstvo EÚ

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Armando Franca)   Nórsko má veľké zásoby ropy a zemného plynu a početné rieky a nádrže zabezpečujú 90 % jeho potrieb elektrickej energie, píše Richard Milne z denníka Financial Times Suchá zima a jar však spôsobili, že hladiny v nádržiach klesli na rekordne nízke hodnoty. Pred…

Čo môže zásadným spôsobom zmeniť spôsob vedenia vojny? Takto to vidí ruský generál

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Twitter)   Rusko predpokladá, že prezbrojenie armád systémami HIMARS a ich obdobami radikálne zmení formy vedenia vojny Podľa bývalého prvého námestníka ruského ministra obrany Jurija Balujevského bude vojna budúcnosti "vysoko presným krupobitím munície". To by mohlo viesť k "úplnému zániku obrnených vozidiel a delostrelectva v ich…

Eskalácie medzi USA a Čínou sú veľmi nebezpečné

0 icon

Bratislava 11. augusta 2022 (HSP/Foto:Pixabay, Screenshot)   Prinášame vám komentár Raya Dalio: Bohužiaľ, to, čo sa teraz deje medzi USA a Čínou v súvislosti s Taiwanom, je klasickou cestou k vojne, ktorá je opísaná v mojej knihe "Zásady pre riešenie meniaceho sa svetového poriadku". Ak budú udalosti pokračovať týmto smerom,…

Sulík tvrdí, že za zastavenie dodávok ropy nemôže Rusko ani Ukrajina. Fico to vidí inak: Je za tým snaha Zelenského

0 icon

Bratislava 10. augusta 2022 (HSP/Foto:TASR - Martin Baumann)   Predseda strany Smer Robert Fico pozorne sleduje vývoj zastavenia prúdenia ropy cez ropovod Družba na Slovensko. Fico neverí vysvetleniu ministra hospodárstva a naopak chváli krok premiéra Orbána voči Ukrajine Sulík v stredu uviedol, že problémom pri preprave ropy bola banková transakcia,…

Podkasty

Naši ministri financií – smieme porovnávať neporovnateľné?

icon

Bratislava 8. júla 2022 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák) Minister financií je kľúčová pozícia v každej vláde. Slovensko v časoch druhej svetovej vojny bolo hospodársky úspešným štátom. Jeho ekonomiku riadili vzdelaní muži s morálnymi zásadami. Karvaš, Zaťko, Medrický, Pružinský. Vďaka nim prežívalo Slovensko cez vojnu hospodársky zázrak. Ako dôkaz nech poslúži nie všetkým známa vec: z celej Európy...

Aj sudca tvrdí: blokovanie je v rozpore s judikatúrou Európskeho súdu pre ľudské práva

icon

Bratislava 1. marca 2022 (HSP/Foto:TASR-Dano Veselský) Po tom, čo ho urýchlene schválila Hegerova vláda a ešte v ten deň – v piatok – v noci schválila Národná rada, po podpise Čaputovej vyšiel už v sobotu 26. februára v Zbierke zákonov zákon o niektorých opatreniach v súvislosti s vojenským konfliktom na Ukrajine. A doň sa „vlúdil“ aj text, ktorý umožňuje Národnému bezpečnostnému...

Máme tu zákonné oprávnenie na cenzúru?

icon

Bratislava 27. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Slovenská ústava hovorí v článku 26 odsek 3 jasne: „Cenzúra sa zakazuje.“ Zuzana Čaputová podpísala v sobotu 26. februára zákon o mimoriadnych opatreniach v súvislosti so situáciou na Ukrajine. Ten ešte v piatok stihla schváliť vláda a aj Národná rada SR. Podľa tohto zákona mimoriadnu situáciu bude možné vyhlásiť aj v prípade hromadného...

Kto je večne nespokojný? Nuž, národnostná menšina, najnovšie „komunita“ slovenských Maďarov

icon

Bratislava 26. februára 2022 (HSP/Foto:Pixabay) Naša najväčšia menšina, najnovšie „komunita“, teda slovenskí Maďari, neúnavne dávajú najavo, že sú tu, a že máločo „slovenské“ sa im páči. A aby ich bolo počuť ešte väčšmi, a aby prekonali päť potrebných percent do parlamentu, v septembri 2021 sa formálne zlúčili tri etnické strany a vytvorili Alianciu. Do čela postavili Krisztiána Forróa....

Budeme môcť parkovať ešte na chodníku? Kocúrkovo? Alebo poslanci hlasujú nevediac o čom?

icon

Bratislava 24. februára 2022 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar) Ďalší dôkaz, že čo vezme parlament do rúk, to pokazí. Na takej na prvý pohľad banalite, ako je parkovanie na chodníkoch potvrdil, že zákony sa prijímajú narýchlo a bez toho, aby páni poslanci a dámy poslankyne vedeli, čo činia. Že schválili zákaz parkovania na chodníkoch, ktorý vstúpi do platnosti...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Juraj Tušš

Potenciál slovenského národa v 21.storočí

0icon

Otázka národovectva je v kurze už niekoľko storočí, avšak doteraz, si nie každý vlastenec uvedomuje zmysel, pointu a hĺbku dôležitosti národného zmýšľania ako takého.

Boris Mesár

Hanba zločineckého štátu USA v Sýrii !

0icon

USA prenasledujú obyvateľstvo sankciami, ale každý deň ukradnú 66 000 barelov ropy zo Sýrie !!! Na postoji Západu voči Sýrii je skutočne niečo prekliato šialené a pokrytecké.Na jednej strane naďalej podporuje sankcie EÚ a USA, ktoré spôsobujú hlad najchudobnejšieho obyvateľstva, ako to opakovane odsudzujú kresťanské nábožensk&eacut

Marek Brna

Slováci Západ už zrejme prekukli

0icon

USA a Západ všeobecne nepriniesol Slovákom mnoho dobrého, skôr naopak. Nasmeroval tento národ priamo k zániku. Na splynutie v globálnom svete plnom prisťahovalcov, lgbt komunity a bezbožných biorobotov. V prvom rade sa to deje za pomoci médií, vlastnenými v konečnom dôsledku americkými vlastníkmi. Tieto médiá dávajú už roky rokúce priestor…

Ivan Štubňa

Súčasná neschopná vláda národného zdierania a národného ohrozenia sa drží pri moci aj vďaka bezzubej opozícii

0icon

V súčasnosti je okolo 80% občanov SR presvedčených o tom, že spolok politických amatérov, ktorý si hovorí vláda patrí na smetisko dejín. Za neuveriteľne krátky čas táto vláda dokázala: ohroziť zvrchovanosť SR, ohroziť mier a zvýšiť hrozbu voj

Slavěna Vorobelová

Amnesty Int. asi obsadili Rusi

0icon

Mimovládna organizácia Amnesty International so sídlom v Londýne a s celosvetovou pôsobnosťou ako svoju hlavnú činnosť uvádza odhaľovanie faktov a vyšetrovanie porušovania ľudských práv a slobôd. Pred pár dňami táto organiz&a

Armádny Magazín

Egypt a Hamas vyšli ako víťazi vo vojne medzi Izraelom a Islamským džihádom

0 icon

Izrael, 11.august 2022 (AM) – Po troch dňoch bombardovania pásma Gazy a raketového návratu do vnútrozemia Izraela sa v tejto nepokojnej oblasti sveta uzavrelo prímerie sprostredkované Egyptom. Operácia Úsvit, ktorá bola náhle spustená izraelskou armádou, bez akéhokoľvek viditeľného vonkajšieho dôvodu, formálne proti jednej z

Koho chceli USA v Japonsku atómovo bombardovať? Kresťanov?

0 icon

Japonsko, 11.august 2022 (AM) – V máji 1945 bol prezidentovi Harry Trumanovi predložený návrh, pozostávajúci z niekoľkých japonských miest, na ktoré bolo možné zhodiť atómové bomby.   Za prioritný cieľ bolo zvolených päť miest. Kjóto, ako hlavné centrum japonského priemyslu, Horošima, ako najväčší vojenský prístav

Veliteľka zdravotnej služby ukrajinskej 56.brigády: Jednotka je takmer zničená, a to aj kvôli vlastnému delostrelectvu

0 icon

Ukrajina, 11.august 2022 (AM) – Hlavnou mediálnou témou na Ukrajine ovládanej Kyjevom sú teraz výbuchy na vojenskom letisku na Kryme. Oficiálni predstavitelia Kancelárie prezidenta Ukrajiny popierajú svoju účasť na incidente, ale okamžite predložili vlasteneckú hypotézu o údajnom začiatku "partizánskeho hnutia na okupovanom území". Do úzadia

Krasnopol-M2 má byť likvidátorom diaľkových amerických raketometov

0 icon

Rusko, 11.august 2022 (AM) – Modernizované riadené strely Krasnopol-M2, na rozdiel od predchádzajúcej verzie, si dokážu vybrať cieľ počas salvy. Proti ktorým objektom a bojovým vozidlám nepriateľa budú môcť ozbrojené sily RF použiť muníciu, uviedol vojenský expert Jurij Knutov.   Počas štátnych testov boli strely Krasnopol-M2 vypálené z dvoch zbran

V súbojoch o Nikolajev stratila Ukrajina ďalšie tri bojové lietadlá

0 icon

Ukrajina, 10.august 2022 (AM) – Pokusy Ukrajiny zdvihnúť bojové lietadlá na pomoc pozemným silám v smere Nikolajev sa skončili ďalšou stratou lietadiel. Podľa ruského ministerstva obrany ruské stíhačky za uplynulý deň zostrelili dve stíhačky a jedno útočné lietadlo Vzdušných síl Ozbrojených síl Ukrajiny.   Na oblohe nad Nikolajevskou

FOTO DŇA

Ľudia stoja pred masívom Bernina s ľadovcami Pers a Morteratsch vo švajčiarskom horskom mestečku Pontresina

Autor: TASR/AP-Gian Ehrenzeller/Keystone via AP

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali