Aliancia: Keď sa chvália bublinami blbý a blbší v parlamente

Bratislava 3. decembra 2018 (HSP/Foto:Facebook-Aliancia za čistú hru)

 

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify má silné pochybnosti, či nový zákon o hazardných hrách aj reálne prinesie reguláciu hazardu na Slovensku. Príčinou sú desiatky pozmeňujúcich návrhov poslancov, najmä z opozície, ktoré nesystémovosťou narúšajú zámer účinne regulovať hazardné hry, a to hlavne cieľ znížiť počet herní a výherných automatov

Logo

„Hovorí sa, že najhoršie je, keď narazíte na iniciatívneho blbca. Ojedinelý jav pochvál a poklôn opozičných poslancov ministrovi financií sme zažili počas rozpravy k zákonu o hazardných hrách. Nie je tajomstvom, že práve z tohto zákona mal financmajster panický strach a keby nebolo smernice EÚ k online hazardným hrám, tak by ho určite nikdy neotvoril. Možno to bol dôvod zriedkavého javu. Vystúpenie poslanca Pčolinského na záver rozpravy bol politický marketing (samo)chvály na svoju osobu v zastúpení opisu aktívneho zákonodarcu, ktorý komunikuje s rezortom, až ho nakoniec unaví. A aktívny blbec slávi úspech. Pochválený bude minister, ktorý počúva opozičných Potemkinových dedičov. Načo by ste stavali, keď stačia atrapy…  Keďže sa venujem regulácii hazardu v občianskom družení roky, čakal som, aké perpetum mobile a bič na hazard vymyslel ‘Mr. Gorila’. Lebo napínanie svalov aj búchanie do hrude bolo efektné,“ hovorí riaditeľ Aliancie Rafael Rafaj.

Podľa šéfa občianskeho združenia hlavným ventilom na hrdle hazardu bol vždy „prietok“ minimálneho kvóra hracích prístrojov v herni. Aliancii sa pred dvomi rokmi podarilo vypustiť zo zákona, aby dva automaty mohli byť v puboch a kaviarňach. Znamenalo to úbytok o 60 %, ale nie herní, len priestorov, kde sa dá aj (za)hrať a prehrať. Herne však naďalej vyhrávajú v počte zahustenosti dokonca nad lekárňami. „Prečo? Lebo donedávna stačilo päť prístrojov. Hotový raj! Socializmus hazardu ako vyšitý. Každému podľa potrieb, veď stačí len päť mašín a zarábaš! Natlač ich do kutice, vypni svetlá, nalievaj alkohol, niekde aj drogy a úžerníka pre istotu, keď sa minie hotovosť. Toto je údajný luxus? Asi ťažko. Ale toto bola realita podnikania najmä na strednom a východnom Slovensku. Nízke kvórum päť mašiniek pôsobilo celé roky ako letný dážď na rast závislostí, aj na ďalšie rozmnožovanie herní. Jeden prevádzkovateľ (presnejšie firma s licenciou) mal takto v meste niekoľko herní, po Slovensku aj desiatky a prerátajte si to krát počet väčších firiem v tomto biznise a vyjdú vám šialené čísla. Hazardnému hráčovi stačilo natiahnuť si tepláky a v papučiach šup na sídlisku do najbližšej herne. Keď to nešlo tam, o ulicu ďalej bola ďalšia. Toto kočovanie za „šťastím“, lebo raz to predsa padne… spôsobuje skutočný najvážnejší problém. Aj bežní ľudia, aj mladí ľudia na každom rohu narazia na herňu častejšie ako na potraviny. Treba si predsa vychovať nástupcov, aby sa biznis točil. Takáto je realita v teréne, páni úradníci a verejní činitelia od stola s tromi gombíkmi,“ dodáva Rafaj.

Občianske združenie Aliancia za čistú hru – Clarify roky tlačilo najmä na prijatie systémového a efektívneho opatrenia – zvyšovanie minimálneho kvóra. Takto pred dvomi došlo k úprave z 5 na 12 prístrojov. „My sme už vtedy žiadali zvýšiť latku na dvadsať prístrojov s postupným navyšovaním aspoň na 35 kusov, čo by reálne v praxi prinútilo väčšinu podnikateľov redukovať počet herní a tým by sa zmenšil aj ich počet a znížila dostupnosť, čo je alfa a omega efektívnej regulácie. Spustil sa plač, že je to likvidačné a lobisti mali zas prácu… Preto zatiaľ žiadne veľké straty na hazardnom fronte nenastali. Sú tam prepojenia na najvyššie miesta, ktoré sú verejným tajomstvom. A tak okrem liberalizácie online a ochranných opatrení sa rezort financií odvážil o tri kusy kvórum zvýšiť na 15 prístrojov. Veď aj politici musia ukázať výsledky a nejaké tabuľky, aby aj občianska spoločnosť mala dobrý pocit, že niečo sa robí.  Keďže sa legalizuje aj nový druh prístrojov „kvízomaty“, rozšírila sa de fakto  len ponuka pre hráčov. Zvýšenie na 15 prístrojov len kopíruje terén ponuky a dopytu, ale reálne nezvyšuje latku,“ konštatuje Rafaj. Podľa neho takáto úprava je nedostatočné, málo ambiciózna a v praxi neefektívna. „Ale na grafe sa to určite nejako preukáže a idioti budú mať dôvod mať pocit, že sú užitoční. Už asi tušíte, prečo sa rezort aj poslanci zaoberali maľovaním potemkinovských „ochranných“ opatrení a vzájomne sa hladkali. Ochranu hráčov sme riešili samozrejme aj my. V pripomienkovom konaní sme prišli s mnohými, dokonca systémovými požiadavkami, ktoré návrh ani neobsahoval, ale… úradnícke kvórum. Niečo prešlo, niečo sa zlepšilo, ale väčšina ostala s poďakovaním za nápady a námahu. O tých zásadných predsa rozhodujú vždy politici „tam hore“, aj toto sme sa dozvedeli.  Tiež sme klopali na vysoké dvere, ale ostalo za nimi ticho. Nemali s nami čo vybartrovať.“

Čo tento stav-nestav pripomína? Podľa Rafaja to, akoby ste povedali narkomanovi, že na striekačke, ktorou si pichá heroín, musí byť nápis, že drogy spôsobujú závislosť a ešte číslo na rýchlu psychologickú pomoc, keď príde depresia. „Keď má feťák abstinenčný syndróm a ponuka na ulici je dostatočná a pestrejšia, tak na nejaké nápisy alebo predpísané veľkosti ihiel zvysoka kašle a šľahne si dávku. Poslanci, aj úradníci sa zatiaľ ukájajú, čo ešte pod mikroskopom nastavia, aby len ochránili gamblera, ale nepoškodili dílera a aby naivná verejnosť užasla nad riešeniami. Sme v trhovom mechanizme, keď ponuka prevyšuje dopyt, nie je čo riešiť. A tak tu máme aj analógiu medzi narkomanmi a gamblermi – stále vysoká ponuka, ľahká dostupnosť na každom kroku. Toto je alfa a omega problému. Aj Pčolinský priznal, že v hazarde sú „čísla jasné“ a tento druh podnikania nemožno len tak ľahko zrušiť. Mne je po rozprave jasné, že túto kritickú hranicu udržiavania hazardu na minimálnych prístrojoch ani ministerstvo financií (180 miliónov eur z príjmu z hazardných hier), ani populistickí poslanci, ktorí potrebujú pred verejnosťou napínať svaly, riešiť nebudú. Navyše odchádzajúci minister na post guvernéra NBS potreboval pokoj zbraní. Aby sa vyhol opozičnému mediálnemu lynču á la stranícka trafika, opozícii dovolil  mikulášsku nádielku bizarných opatrení zabalených v lesklom staniole. Lenže nielen Svätého Mikuláša, ale aj čertov. Cesta do pekla totiž býva vydláždená dobrými úmyslami, lebo idiot na rozdiel od múdreho, nerozpozná následky,“ zdôrazňuje riaditeľ Aliancie.

To, čo vyrobil Pčolinský – čím sa ešte aj chváli a na čo sa dalo nahovoriť ministerstvo, aby cez „svojho“ poslanca Smeru Ďurovčíka navrhlo strop na opačnom konci – 40 prístrojov v herni – vôbec nič nerieši. Je to podľa Aliancie len falošná bublina, ohňostroj, ktorý má ohúriť. V skutočnosti je to opatrenie pre vlka, aby vedel, že bude naďalej žrať ovce. Ak tento návrh prejde, tak Slovensko zabetónuje éru doby kamennej. „Doslova, pretože hovoríme o kamenných herniach. Aby verejnosť pochopila, o čom to je, dám ďalší príklad. Je to ako keby ste analogicky určili, že predaj starých, opotrebovaných áut, ktoré ničia životné prostredie a ktoré sem lacno dovážajú sa vyrieši nie zodvihnutím latky na ich minimálny počet, ale určením stropu v autobazáre! Takto len docielite, že tých autobazárov so starými šrotmi bude mať jeden podnikateľ viac,  budú na každom rohu a budú ľahko dostupné! Vyriešili ste cieľ obmedziť predaj áut poškodzujúcich životné prostredie? Nie! Dokonca ste ho uľahčili! Lebo ak by podnikateľ doviezol 80 áut, tak si vzhľadom na strop (40) otvorí ešte jedno parkovisko pre staré šroty. A bude si mädliť ruky. Komu teda úžasné „regulačné“ opatrenie stropu alebo „ideme do doby kamennej“ vyhovuje? Hazardu! A či v tých autobazároch budú varovné nálepky s takou veľkosťou písma, a či budú 200 metrov od nejakého slušného autopredajcu a či tam budú svetielka a reklama alebo nie, vôbec nie je podstatné pre efektívnu reguláciu. To sa odbavujú len populisti a farizeji, ukazujúci verejnosti gemblerské potemkinovské dediny. Ako som povedal: Najhoršie je, keď stretnete aktívneho idiota. A keď sa stretnú viacerí, tak si ešte aj zatlieskajú. Pred nami je ešte záverečné hlasovanie. Až to ukáže, koľko užitočných blbcov živíme z našich daní. Pevne dúfam, že tých rozumných bude viac a nedajú sa zlákať lesklým staniolom, v ktorom je zabalený čert. Lenže nomenklatúra zrejme nepopustí. Petra Kažimíra, podpredsedu Smeru-SD ešte čaká tajná voľba v Národnej rade SR, kde ho musia odsúhlasiť ako kandidáta na šéfa Národnej banky SR. A to je dôvod aj na nebývalú opozično-koaličnú lásku, z ktorej vypadol zmysel regulácie. Téma hazardu je najvďačnejšie sústo pre miestnych aj parlamentných poslancov aj pre populistov. Lacná téma, na ktorej sa dajú zarobiť politické body aj pre idiotov, ktorí tomu nerozumejú, ale hlasno kričia. Ako tí zlodeji, aby chytili zlodeja,“ dodáva na záver Rafaj.

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

PODKASTY

 Odoberať kanál

NAJČÍTANEJŠIE

NAJNOVŠIE

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Tisíce migrantov z Haiti sa utáborili pod mostom na juhu Texasu

0 icon

Del Rio 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP - Eric Gay)   Tisícky Haiťanov utekajúcich z krajiny postihnutej politickými nepokojmi a dvoma prírodnými katastrofami sa zhromaždili pod mostom a jeho okolí v malom americkom meste Del Rio na juhu štátu Texas pri hraniciach s Mexikom. Informovali o tom agentúry AP a Reuters…

Slováci s Čiľanmi po prvom dni remizujú. Garín hral lepšie ako na US Open a Gombos zabojoval proti Jarrymu

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Pavol Zachar)   Po piatkových dvojhrách bratislavského daviscupového súboja Slovensko - Čile nie je ani jeden z tímov bližšie k víťazstvu ako pred jeho začiatkom. O predpokladaný stav 1:1 sa postarali tenisové jednotky oboch tímov. V úvodnej dvojhre hráč najlepšej svetovej dvadsiatky Cristian Garín…

Teplota dnes maximálne do 21 stupňov Celzia, prehánky, na končiaroch Tatier sneženie

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP - Mads Claus Rasmussen / Ritzau Scanpix via AP)   Dnes bude premenlivá, na severe až veľká oblačnosť. Zrána lokálne zamračené nízkou oblačnosťou alebo ojedinele hmla. Postupne miestami prehánky alebo dážď, na končiaroch Tatier zrážky snehové. Na svojom webe o tom informuje Slovenský hydrometeorologický ústav…

Nastal čas na väčšie personálne zmeny v rezorte vnútra, myslí si Kyselica

0 icon

Bratislava 18. septembra (TASR/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, TASR - Pavel Neubauer)   Hnutie OĽANO po voľbách nechcelo robiť veľké čistky, v zmysle zákona chcelo vymeniť pár kľúčových ľudí, no podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Lukáša Kyselicu sa ukazuje, že to nestačilo, a nastal čas na výraznejšie zmeny. Vyhlásil to…

Biskupi poďakovali všetkým, ktorí prispeli k príprave návštevy pápeža

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Jaroslav Novák)   Slovenskí biskupi ďakujú všetkým, ktorí svojou pomocou a obetavosťou prispeli k príprave návštevy Svätého Otca na Slovensku. Na webovej stránke Konferencie biskupov Slovenska (KBS) o tom informovala Tlačová kancelária KBS Biskupi poďakovali policajtom, vojakom, úradu na ochranu ústavných činiteľov, hasičom, zdravotníkom.…

Komentované udalosti týždňa: Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády. (Ne)spravodlivý súdny proces s Dušanom Kováčikom sa chýli ku koncu – rozhoduje Tódovej kamoška? Pápež František na Slovensku. Nicholsonová odkazuje nezaočkovaným: Ak nemáte covid-pas, nepatríte do spoločnosti

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar,Jakub Kotian,Martin Baumann,Pavol Zachar)   Prinášame vám top udalosti týždňa   Odposluchy vyšetrovateľov NAKA odhaľujú obludný manipulátorský systém Hegeromatovičovej vlády Igor Matovič a jeho hnutie OĽaNO dostalo vo voľbách silný mandát na boj proti korupcii - zákonným spôsobom. Matovič si však svoj mandát vysvetlil po…

V Holandsku po prvý raz vystavili dosiaľ neznáme dielo od Vincenta van Gogha

0 icon

Amsterdam 18. septembra 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Peter Dejong)   Novoobjavenú kresbu od holandského majstra Vincenta van Gogha sprístupnili v piatok po prvý raz v jednom z amsterdamských múzeí, ktoré sa špecializuje na tvorbu tohto umelca Dielo, ktoré zobrazuje vyčerpaného sediaceho muža, sa vyše storočie nachádzalo v súkromnej zbierke istej holandskej rodiny. Jeho…

Brutálny útok: Známy trenčiansky transsexuál dobodal 17-ročné dievča

0 icon

Trenčín 18. septembra 2021 (HSP/Foto:Polícia SR)   Transsexuál – muž prezliekajúci sa za ženu – ktorý má byť Trenčanom známy, včera večer dobodal iba 17-ročné dievča, informuje portál tvnoviny.sk Transsexuál mal útočiť večer pred 21.00 hodinou na Električnej ulici. Podľa dostupných informácií vybehol z kríkov a dievča trikrát bodol zo…

Očakáva sa rozsudok v prípade Kováčika. Bývalý špeciálny prokurátor trvá na svojej nevine, svedkovia v jeho procese boli obvinení z krivej výpovede, jeden z nich bol už aj odsúdený

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (HSP/Foto:TASR - Jakub Kotian, TASR - Jaroslav Novák)   V pondelok (20. 9.) má byť vynesený rozsudok v prípade bývalého špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, ktorý je obžalovaný z prijatia úplatku 50 000 eur za to, že Úrad špeciálnej prokuratúry nepodá sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov…

Pápež František zviditeľnil spoločenské témy, ktoré politici prehliadajú, vyjadrili sa europoslanci. Potraty tým ale nemysleli

0 icon

Bratislava 18. septembra 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR - Martin Baumann, Jakub Kotian)   Návštevu pápeža Františka na Slovensku považujú europoslanci za prínosnú a výnimočnú. Hlava katolíckej cirkvi podľa nich ukázala, že Slovensko nie je bezvýznamnou krajinou v srdci Európy. Zhodli sa na tom viacerí poslanci Európskeho parlamentu, ktorých oslovila agentúra SITA Miriam…

Podkasty

Video Podcast

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Podkast Konrád verí v postup, podľa Daňa je tím dobre poskladaný

  Bratislava 23. augusta 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR/SZĽH-Andrej Galica)   Už iba tri dni delia slovenských hokejových reprezentantov od úvodného duelu na finálovom turnaji olympijskej kvalifikácie v Bratislave, na ktorom budú bojovať o miestenku na ZOH 2022 do Pekingu. Z kvalifikačnej D-skupiny postúpi len víťaz, takže v konkurencii Rakúska, Poľska a Bielor Nice 23. augusta 2021...

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Jozef Slávik

451° Fahrenheita ...

0icon

Ide o rovnomenný román od spisovateľa Raymonda Bradburyho z roku 1953, v ktorom popisuje súboj medzi antiutopistickou spoločnosťou, kde víťazí technokratická a povrchná kultúra médií nad vzdelanou spoločnosťou, ktorá uznáva hodnotu kníh. tento román bol aj úspešne sfilmovaný. Vo veľkom je tento román podobný aj súčasnému dianiu nielen vo svete,…

Marián Tkáč

Na okraj Františkovej návštevy – 2. časť: Symboly majú svoj veľký význam

0icon

Pokračujeme v poznámkach súvisiacich s udalosťou, ktorá sa udiala od 12. do 15. septembra. Bola to pastoračná návšteva hlavy katolíckej cirkvi, ktorá ako taká je mimoriadnou udalosťou a „postretla“ novodobé Slovensko po štvrtý raz, pričom je málo takých štátov/krajín, ktoré Petrov nástupca navštívi viackrát. A ak vezmeme do úvahy aj…

Marek Brna

Vystúpiť z NATO má byť priorita

0icon

Skončením takzvanej studenej vojny mal zaniknúť aj význam aliancie NATO. Lenže sa vymyslelo nové opodstatnenie, aby sa udržal stabilný odbyt amerických výrobkov, štáty aliancie majú vydávať 2% svojho ročného HDP na obranu. Aj za cenu, že majú dlhodobo deficitné hospodárenie, prostriedky na nákup americkej vojenskej techniky je potrebné nájsť. Za…

Peter Lipták

Ako sa proti kovidu profesionálne chránime v našej ambulancii prvého kontaktu

0icon

Jednak čístíme a dekovidizujeme vzduch a to kontinuálne tromi spôsobmi súčasne, vo všetkých priestoroch našej ambulancie od čakárne, cez jej jednotlivé ordinácie, až po vrátane aj WC. 1. V každej miestnosti, vrátane vstupnej čakárne, máme filter TherapyAir- päťvrstvový veľkokapacitný s hepa zložkou a ionizáciou vzduchu. 2. Všade kontinuálne bežia

Boris Mesár

Ďalší ťažký podvod ,,matovičových" fašistov pri covid semafore !

0icon

BM : dnes som už nechcel písať blog ,ale keď som si prečítal tento článok musel som tak urobiť ! Na pochybnosti ohľadne PCR testov upozorňujú rôzni experti už od samotného začiatku pandémie. Ich hlavným nedostatkom je to, že ak sú nastavené na príliš vysoký cyklus amplifikácie, tak ukazujú extrémne veľa „falošne…

TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Týchto 18 obrázkov je dôkazom úplného perfekcionizmu

0 icon

Kto nemiluje ten pocit pohodlia? Dnes ti ukážeme krátku zbierku bezchybne organizovaných objektov z každodenného života, ktoré ťa jednoducho upokoja a uspokoja tvoj perfekcionizmus. V každom z nás sa nachádza kúsok perfekcionistu - ten pocit hrdosti rozdeľovať veci a vytvárať poriadok z chaosu. Zoradiť veci chronologicky, abecedne, podľa tvaru, veľkosti alebo…

Dunkerque a 2. svetová vojna 2. časť

0 icon

Spojenci si boli až príliš istý tým, že Nemci povedú útok po nevydarenom vzore z prvej svetovej vojny. Akoby ani nezvážili, že bude útok vedený inou cestou. Boli vydané rozkazy vyslať prevažnú časť francúzskej armády do Belgicka a tam zahájiť útok na nemecké pozície. Pokračujeme druhou časťou článku s názvom…

10 najväčších architektonických zlyhaní, ktoré si kedy videl

0 icon

Správnym architektonickým návrhom môže architekt zožať obrovský úspech a vyraziť dych zopár ľudom. Ale keď sa architekt vyberie zlým smerom, vyznie to ako škvrna od kečupu na krásnom novom bielom tričku. Dnes ti ukážeme rôzne úkazy od škaredých hotelov po zle navrhnuté budovy. Do rebríčka sa dokonca dostala aj budova, ktorú…

10 ľudí, ktorí majú zaručene horší deň ako ty

0 icon

Každý z nás zažil naozaj otrasný deň, na ktorý by najradšej ihneď zabudol. Možno si sa prebudil na nesprávnej strane postele. Možno si zmeškal  autobus a musel si ísť do školy či do práce pešo. Možno si sa počas tejto nechcenej prechádzky potkol a rozlial celú kávu, ktorú si mal pripravenú na…

TOP 10 tajomstiev najznámejších značiek. Čo skrývajú vo svojich logách?

0 icon

Všade kam sa pohneme, nás prenasledujú známe logá značiek. Môžeme ich vidieť v televíznych reklamách, na ceste do práce, na tričkách a na internete. V 90% prípadoch však nemáme ani len tušenie, aký skrytý význam sa v týchto zdanlivo abstraktných obrázkoch nachádza. Dnes ti preto ukážeme, význam týchto desiatich známych…

Armádny Magazín

V Austrálii sa môžu objaviť nové americké základne. USA rozširujú svoju vojenskú prítomnosť

0 icon

Austrália, 18.september 2021 (AM, Sputnik) –USA posilní svoju vojenskú prítomnosť v Austrálii, uvažuje sa o rozmiestnení stálych amerických vojenských základní na juhu kontinentu, oznámil v piatok v relácii Today televíznej stanice 9News austrálsky minister obrany Peter Dutton.   "Niektoré z nich budú stále, prerokúvame ich počet.

AUKUS - najnovšia vojenská aliancia USA, Veľkej Británie a Austrálie. Francúzsko zúri. EÚ chce svoju armádu

0 icon

USA, 18.september 2021 (AM) – Americký prezident Joe Biden s austrálskym a britským premiérom Scottom Morrisonom a Borisom Johnsonom oznámili vytvorenie nového trojstranného bezpečnostného partnerstva — AUKUS, uvádza agentúra „Interfax“.   „Partnerstvo Austrálie, Veľkej Británie a USA — AUKUS – znie síce pri všetkých týchto skratkách zvláštn

Objektívne o 17. septembri 1939

0 icon

Poľsko, 18.september 2021 (AM) – Červená armáda prekročila 17. septembra 1939 východnú hranicu vtedajšieho Poľska a oslobodila takmer rovnaké územia bývalého cárskeho Ruska, ktoré Sovietskemu zväzu odobral okrem iných aj poľský revolucionár a zakladateľ poľskej armá

Dva smery amerického útoku: Izraelský analytik Kedmi komentuje najnovšiu západnú vojenskú alianciu

0 icon

Izrael, 18.september 2021 (AM) – Bývalý vedúci izraelskej tajnej služby Nativ - Jakov Kedmi vysvetlil, prečo Spojené štáty vlastne potrebujú novú vojensko-politickú alianciu.   Americký prezident Joe Biden, britský premiér Boris Johnson a austrálsky premiér Scott Morrison oznámili vytvorenie novej vojenskej aliancie. Alia

Česko: Od Francúzska dostaneme kanóny za miliardy. Bez munície? Delá si čiastočne aj sami vyrobíme ...

0 icon

Česko, 17.september 2021 (AM, Sputnik) – Česká republika má značný schodok štátneho rozpočtu. Napriek tomu kúpi francúzske kanóny, trochu sa nerozmyslelo, kto dodá muníciu. Nie sú cudzie húfnice polenom našim zbrojný

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali