Alexander Rodžers: Rozbor stretnutia Putina a Trumpa

Alexander Rodžers: Rozbor stretnutia Putina a Trumpa

Hamburg 10. júla 2017 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)

 

Alexander Rodžers na portáli RusVesna publikoval zaujímavý materiál o výsledkoch stretnutia Vladimíra Putina a Donalda Trumpa na summite G20 v Hamburgu.

Na snímke zľava ruský prezident Vladimir Putin a americký prezident Donald Trump

Na základe existujúcich faktov, oficiálnych vyjadrení a prvých názorov a predpovedí expertov sa črtajú zaujímavé kontúry. Podľa Alexandra Rodgersa je zrejmé, že existuje verejná politika a reálna politika, medzi ktorými je určitý rozdiel.

Reklama

Ak Lavrov, Tillerson, alebo iný politik vchádza do miestnosti plnej predstaviteľov médií a hovorí” vytvorili sme pracovnú skupinu pre reguláciu a stretnutie sa uskutočnilo v srdečnej, alebo inej atmosfére a potom bla-bla-bla” – ide o formálne diplomatické tance, ktoré musí každý diplomať predviesť, no tieto figúry majú ohraničený význam a chatakter, nič špeciálne neznamenajú.

Ak sa takéto tance neuskutočnia, znamená to veľmi pravdepodobne, že je zle. Diplomati sa stiahnu, diplomatické vzťahy sa rušia, vojaci dofajčia a v štáboch začínajú otvárať obálky s nápismi “prisne tajné”. Samozrejme aj v tomto prípade existuje možnosť nájsť spôsob dohodnúť sa. To je verejná politika.

Reklama

A ešte existuje reálna politika. Príkladom reálnej politiky je napríklad to, že Trump predá značne predražený plyn Poliakom, alebo uhlie Ukrajincom, alebo keď sa Putin a Si Tien Pching dohodnú na ďalšom rozšírení vzájomných dohôd a kotaktov, takže k rusko-čínskej dohode vo výške 32 miliárd USD pribudne ešte ďalších 10 miliárd USD. K príkladom reálnej politiky patrí aj to, že v Sýrii časť “umiernenej opozície” prejde na stranu vládnych vojsk a získa česť bojom v prvej línii proti bývalým spojencom zmyť svoju vinu. Reálna politika totiž dáva reálny politický, ekonomický či vojenský výsledok.

A samozrejme ešte existuje politika klaunov. Netreba byť konkrétny, väčšina čitateľov aj tak pochopí o koho ide. Politika klaunov sa prejavuje napríklad v tom, že sa zaplatí 600 tisíc dolárov z verejných zdrojov za niekoľko minútové stretnutie s Donaldom Trumpom, alebo iným dôležitejším americkým politickým predstaviteľom, získa sa farebná fotografia do rodinného albumu a tá sa potom s mediálnym krikom prezentuje v duchu “Pozrite sa, nás prijal a podporil pán sveta”.

Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto:TASR/AP-Mykhailo Markiv, Presidential Press Service Pool Photo via AP

Ako teda môžeme ohodnotiť stretnutie prezidentov Vladimíra Putina a Donalda Trumpa?

Formálny politický tanček s obligátnym ča-ča-ča sa uskutočnil v plnej miere. Vojaci môžu pokračovať vo fajčení a môžu sa uvoľniť.

Stretnutie prezidentov, ktoré malo trvať 35 minút sa predĺžilo približne o 2 hodiny a obaja lídri mali o čom hovoriť, pričom nechali 18  ďalších lídrov G20 stráviť takmer 2,5 hodiny bez ruskej a americkej účasti a v spoločnom objatí, takže už teraz viacerí odborníci hovoria, že v Hamburgu sa uskutočnil summit G2 + 18.

Reklama

Ešte pred stretnutím oboch prezidentov Tillerson a Lavrov lietali hore-dole medzi Moskvou a Washingtonom, čo je takisto jasným dôkazom že v prípade stretnutia Putina a Trumpa išlo o stretnutie na najvyššej úrovní.

Putin predstavil pri tomto stretnutí konsolidovanú a spoločnú pozíciu Ruska a Číny (a možno aj Iránu), ktorú lídri upravili krátko pred summitom G20 počas návštevy čínskeho prezidenta Si Tien Pchinga v Moskve. Aj čínsky prezident sa vyjadril k tejto téme dostatočne jasne.

Vyzerá to tak, že Trump pri stretnutí nemal v ruke najlepšie karty. Ohľadne Sýrie a Ukrajiny má slabé pozície. Aj v Sýrii a aj na Ukrajine pôsobia Američania ako cudzí element a agresori na cudzom území. Ich ďalšie aktivity sú finančne veľmi nevýhodné, oveľa výhodnejšie pre Američanov by bolo týchto problémov sa zbaviť.

Ukázalo sa, že možnosť zatiahnuť Európu do vojny proti Rusku a ostať v bezpečí za oceánom je nereálna, všetci dobre vedia koho by v prvom rade zasiahli v prípade nukleárneho konfliktu ruské rakety. Takisto sa nepodarilo Trumpovi predať Putinovi sneh z Aljašky, pretože Putin nie je smiešna bábka typu Porošenka alebo Dudu.

Nech už bolo stretnutie Putina a Trumpa za zatvorenými dverami akékoľvek, jedno je isté. Publikovať sa tieto informácie verejne nebudú kvôli viacerým dôvodom. Napríklad aj preto, aby americká protitrumpovská opozícia nemala nové argumenty v boji proti Donaldovi Trumpovi, alebo aj preto, že ide o utajené informácie.

Reklama

Samozrejme ani nikto nevie (okrem Putina a Trumpa), či na programe stretnutia nebolo náhodou aj tradičné a obľúbené veľmocenské “delenie Poľska” v krátkodobom či strednodobom horizonte. Všetci totiž poznajú obligátne keď sa “mužik zamieša medzi pánov, vždy nakoniec dostane po hlave”

Summit G20 v Hamburgu znamená s určitosťou začiatok novej etapy vo svetovej politike. Samozrejme margináli sa budú môcť aj naďalej dohadovať, naznačovať, uvažovať, kuť svoje pikle, hysterizovať, biť kastrólikmi o asfalt, nič to nemení na fakte, že “veľkí strýčkovia” už riešia veci tak, ako potrebujú. No a margináli keď to bude potrebné rýchlo pochopia ako sa majú ďalej správať, prípadne tým menej bystrejším sa príkaz posunie tradičným diplomatickým spôsobom.

Summit G20 v Hamburgu neznamená, že sa všetky problémy podarilo vyriešiť. Budú s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať aj ďalšie stretnutia. Určite však summit G20 v Hamburgu znamená, že sa svet mení, tentoraz však k lepšiemu

Alexander Rodgers

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:08

Francúzsko a Nemecko v piatok potvrdili plány na spoločný vývoj bojového tanku novej generácie. Ministri obrany Francúzska a Nemecka – Sébastien Lecornu a Boris Pistorius – počas slávnostnej ceremónie v Paríži podpísali memorandum o porozumení, ktoré spečatilo rozdelenie výroby pokročilého bojového tanku s označením Main Ground Combat System (MGCS) v pomere 50:50.

20:05

Americký prezident Joe Biden v piatok povedal, že je ochotný neskôr na jeseň debatovať so svojím pravdepodobným republikánskym oponentom Donaldom Trumpom. Ide o jeho doteraz najrozhodnejšie vyjadrenie na túto tému.

19:57

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v piatok vyhlásil, že od nového generálneho tajomníka Severoatlantickej aliancie (NATO) očakáva, že uprednostní riešenie obáv Turecka súvisiacich s terorizmom.

19:43

19:41

Americký minister obrany Lloyd Austin v piatok oznámil nový balík pomoci pre Ukrajinu vo výške šesť miliárd dolárov (5,6 miliardy eur).

19:37

Čína vyzýva na začatie medzinárodného vyšetrovania teroristického útoku na plynovod Nord Stream pod záštitou OSN.

Na zasadnutí Bezpečnostnej rady OSN to oznámil predstaviteľ krajiny pri OSN.

19:10

Podpora členstva v Európskej únii v Poľsku klesla na najnižšiu úroveň za vyše desaťročie. V piatok to ukázali výsledky prieskumu verejnej mienky. EÚ sa pritom pripravuje na voľby do Európskeho parlamentu.

18:53

V nefungujúcom hoteli v juhobrazílskom meste Porto Alegre vypukol v piatok požiar. Zahynulo najmenej desať ľudí a ďalší sú zranení, informovali úrady.

18:40

Ceny ropy sa v piatok popoludní mierne zvýšili. A aj za celý týždeň smerujú k zisku po dvoch týždňoch strát. Podporili ich vyhlásenia ministerky financií USA Janet Yellenovej, že tempo rastu americkej ekonomiky v 1. štvrťroku by mohlo byť revidované smerom nahor, a že inflácia sa zmierni. Obavy z ponuky podporili tiež ceny komodity, keďže napätie na Blízkom východe pokračuje.

18:33

Obrovské množstvo trosiek vrátane nevybuchnutej munície v palestínskom Pásme Gazy sa bude odstraňovať približne 14 rokov, uviedol v piatok predstaviteľ OSN.

18:30

Stretnutie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s americkým prezidentom Joeom Bidenom v Bielom dome, plánovné na 9. mája, odložili. Povedal to v piatok turecký predstaviteľ pre agentúru AFP.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke meotar a ďalšie učebné pomôcky v Múzeu školstva a pedagogiky, ktoré otvorili po niekoľkých rokoch od rekonštrukcie nových priestorov, sťahovania a budovania múzejného zázemia v bratislavskej mestskej časti Devínska Nová Ves

Autor: TASR - Dano Veselský

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Marek Brna

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali