Albrightová: Nenechajme fašizmus nepovšimnutý, kým nebude neskoro

Albrightová: Nenechajme fašizmus nepovšimnutý, kým nebude neskoro

Washington 4. apríla 2018 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Susan Walsh)

 

Každé obdobie má svoju formu fašizmu a platí to aj o súčasnosti. Znepokojujúce je to, že fašizmus sa môže prikrádať krok po kroku bez povšimnutia, až kým nie je neskoro. Dnes sa tak deje napríklad aj v Maďarsku a Poľsku. Myslí si to bývalá ministerka zahraničných vecí USA Madeleine Albrightová.

Na snímke Madeleine Albrightová

Bývalá americká diplomatka sa touto témou zaoberá vo svojej novej knihe s názvom Fašizmus: Varovanie, ktorú predstavila v rozhovore pre americkú verejnoprávnu rozhlasovú stanicu NPR. Kniha má vyjsť na budúci týždeň a Albrightová v nej analyzuje, ako sa fašizmus chopil moci v Hitlerovom Nemecku a Mussoliniho Taliansku a ako sa komunizmus takmer bez povšimnutia zmocnil Československa. Zaoberá sa tiež súčasnými autoritárskymi lídrami vo východnej Európe, Turecku, Číne a Severnej Kórei.

Reklama

“Mali by sme sa zobudiť a začať byť ostražití voči útoku na demokratické hodnoty, ktorý nabral na sile v mnohých krajinách v zahraničí a tu doma rozdeľuje Ameriku,” napísala Albrightová a zdôraznila, že fašizmus sa môže zrodiť aj v demokratických krajinách.

Albrightová hovorí o podkopávaní demokracie a demokratických inštitúcií, o útokoch na médiá a o vytváraní nepriateľov, šírení strachu z nich a ich využívaní ako príčiny zlej ekonomickej situácie. V Európe i v Spojených štátoch sa týmito nepriateľmi a obetnými baránkami stali migranti.

Reklama

Bývalá ministerka v knihe ostro kritizuje aj prezidenta USA Donalda Trumpa. Spojené štáty podľa nej nikdy nemali – prinajmenšom v modernej histórii – prezidenta, ktorého vyhlásenia a činy boli natoľko v rozpore s demokratickými ideálmi.

“Spojené štáty sa správajú úplne naopak než predtým. Trump podporuje a chváli ľudí ako Orbán alebo Kaczyňski a cestuje napríklad do Poľska a je šťastný, že oni obmedzili úlohu súdnictva alebo že kritizujú médiá,” uviedla Albrightová.

Albrightová je českého pôvodu. Jej otec Josef Korbel (pôvodne Körbel) pôsobil ako kariérny diplomat aj v Československu a z obavy pred nacistickým prenasledovaním pre židovský pôvod konvertoval na katolícku vieru. Napokon musel aj s rodinou z krajiny utiecť. Druhú svetovú vojnu rodina prežila v Spojenom kráľovstve, po nej sa vrátili do Prahy, ale po roku 1948 emigrovali znova – do USA.

“Ako Európanka, ktorá strávila väčšinu svojho života v Spojených štátoch, vnímam euro-atlantickú alianciu ako jednu z najdôležitejších záštit našej spoločnosti, takže keď to vidím, desí ma to,” povedala diplomatka na margo kritiky šéfa Bieleho domu voči Severoatlantickej aliancii.

Albrightová sa v Spojených štátoch stala prvou ženou, ktorá získala post ministra zahraničných vecí (v rokoch 1997 až 2001), a to v administratíve prezidenta Billa Clintona. Ešte predtým ju Clinton vymenoval za veľvyslankyňu USA pri OSN. V deväťdesiatych rokoch významne podporovala proces rozširovania Severoatlantickej aliancie o bývalé štáty Varšavskej zmluvy. Dodnes sa aktívne zapája do politického diania a na renomovanej univerzite Georgetown pri Washingtone vyučuje diplomaciu.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:27

Ruský prezident Vladimir Putin sa v máji chystá navštíviť Čínu. Bude to jeho prvá zahraničná cesta od znovuzvolenia v prezidentskej funkcii v rámci snahy Moskvy o prehĺbenie vzťahov s Pekingom.

20:06

Pre Ukrajinu ešte nie je neskoro, aby zvíťazila nad Ruskom, ak spojenci splnia sľuby o dodaní ďalších zbraní. Uviedol to generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg,

20:05

Izraelské médiá informovali, že z mesta Rafah v Pásme Gazy ušli pred blížiacou sa izraelskou ofenzívou desaťtisíce ľudí. TASR prevzala informácie zo správy tlačovej agentúry DPA.

19:41

Prokuratúra v Madride odporučila, aby predbežné vyšetrovanie manželky španielskeho premiéra Pedra Sáncheza bolo zrušené. Uviedli to televízna stanica RTVE, noviny El País a ďalšie médiá s odvolaním sa na justíciu.

19:39

Švajčiarska potravinárska spoločnosť Nestlé odmietla tvrdenia mimovládnej organizácie Public Eye, podľa ktorej do svojich výrobkov v rozvojových krajinách pridávala cukor. V rovnakých výrobkoch na európskom trhu ich predáva bez cukru.

19:35

Európsky parlament hlasoval v Štrasburgu za zriadenie nového orgánu pre etické štandardy, ktorý bude bojovať proti korupcii v inštitúciách Európskej únie a sledovať pravidlá lobingu a korupcie. 

19:06

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg ocenil predbežnú dohodu medzi Nemeckom a Francúzskom o spoločnej výrobe moderných obranných systémov. 

Stoltenberg v Nemecku
Na snímke generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg, ktorý sedí v stíhačke Eurofighter, sa usmieva pred štartom počas návštevy taktickej letky 73 Steinhoff v meste Laage neďaleko Rostocku na severe Nemecka
19:05

Predsedu bulharského parlamentu Rosena Žeľazkova odvolali z funkcie, pretože bývalý koaličný partner ho obvinil z neplnenia si pracovných povinností.

19:02

Európsky policajný úrad rozbil zločineckú skupinu, ktorá sa zameriavala na cenné starožitné knihy. 

18:49

Benátky začali skúšobne vyberať poplatok od turistov, ktorí toto mesto navštívia na jeden deň bez prespania. Cieľom je obmedziť turistický nával, opatrenie však čelí aj kritike.

18:47

Vyšetrovatelia vlaňajšej tragickej streľby na Univerzite Karlovej sú blízko oznámenia motívu útočníka. Na rokovaní bezpečnostného výboru Poslaneckej snemovne to povedala dozorujúca štátna zástupkyňa (prokurátorka) Jana Murínová. Strelec podľa nej netrpel duševnou poruchou. 

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali