Košice 9. septembra 2016 (HSP/Foto:Nezaplatím EEI ani cent)
Občianski aktivisti bojujúci proti zmenám v parkovaní v meste Košice žiadajú mobilných operátorov, aby zverejnili výber parkovného cez SMS parking za roky 2011 až 2015. Cieľom je podľa ich slov transparentné zverejnenie výberu parkovného tak, aby široká verejnosť mala možnosť transparentne kontrolovať výber parkovného.
Firma EEI, s.r.o. informovala, že naďalej nebude znášať náklady na službu SMS parking v Košiciach a jednorázovo navýšila platby o 20 percent. „Navýšenie sumy v prípade elektronického parkovacieho lístka o 20 percent skutočne súvisí s províziou pre mobilných operátorov,“ vysvetľovala firma.
Mobilní operátori sa však ohradili voči zvýšeniu cien: „Mobilný operátor je v tomto procese len treťou stranou. Sprostredkováva platbu od koncového zákazníka k mestám, čo šetrí mestám nemalé náklady na tlač a distribúciu parkovacích lístkov,“ hovoril riaditeľ korporátnej komunikácie spoločnosti O2 René Parák.
Zároveň firma EEI informovala občanov Košíc o zániku skráteného mobilného čísla 2200 určeného pre SMS parking k 1. septembru 2016. Toto číslo rovnako nie je vylepené na parkovacích automatoch ako informácia pre vodičov. Nakoľko firma EEI, s.r.o. preniesla celý spracovateľský poplatok na koncového užívateľa služby – obyvateľov Košíc, aktivistom z iniciatívy Nezaplatím EEI ani cent – občianska neposlušnosť a Nechcem platiť EEI za parkovanie pred blokom preto nie je logicky jasné, prečo firma EEI, s.r.o. nechce naďalej využívať tento spôsob platby.
Pripomínajú tiež, že na využívanie služby CVAK (600 stiahnutí na Androide) je nutné prihlásiť sa a nahrať údaje o platobnej karte a rovnako poukázať finančné prostriedky do elektronickej peňaženky. Parkovacie automaty nie sú, a ani nemôžu byť všade. SMS parking je preto podľa aktivistov z hľadiska obyvateľov Košíc najpohodlnejší spôsob platby a zároveň veľmi využívaným spôsobom aj v iných mestách na Slovensku.
„Začiatkom septembra bola rozposlaná Košičanom masová SMS správa, ktorá hovorí o opaku. Číslo 2200 naďalej funguje a Košičania ho môžu využívať. Pod týmto SMS spamom nebola podpísaná firma EEI, s.r.o.,“ informovali Henrich Burdiga a Ladislav Lörinc.
Aktivisti sa teda rozhodli osloviť priamo mobilných operátorov: „Úctivo sa na Vás obraciame so žiadosťou o transparentné zverejnenie výsledkov (obratov) vo Vašej spoločnosti za roky 2011 až 2015 za jedinú službu, a to za výber SMS parkovného cez skrátené číslo 2200 v našom meste Košice za dané roky,“ uviedli vo svojej žiadosti.
Ako ďalej uvádzajú: „Nebojujeme proti plateniu ako takému. Myslíme si, že je potrebné parkovanie regulovať a zmysluplne spoplatňovať. Parkovanie však nemá byť biznis. Dôstojné a dostupné parkovanie je služba občanom a existuje široký verejný dopyt po transparentnom využívaní týchto zdrojov.“
SMS parking je z hľadiska koncového zákazníka podľa aktivistov najpohodlnejší spôsob platby a využívanie tejto služby rastie z roka na rok vo všetkých mestách, kde sa využíva. „Firma EEI, s.r.o. má z tejto služby momentálne 100 percent zisku a žiadne náklady na budovanie, stráženie, údržbu atď. Prečo teda rušíme v Košiciach to, čo funguje, ak EEI, s.r.o. s tým nemá žiadne náklady? Odpoveďou môžu byť zverejnené údaje,“ vysvetlili Burdiga a Lörinc.
„Firma EEI, s.r.o. aj mesto vytrháva jednotlivé ekonomické ukazovatele z kontextu a chceme, aby ľudia videli kam idú ich peniaze, je to ich právo. Práve v tomto prípade vidíme jeden z hlavných neuralgických bodov a priestorov na “zahmlievanie/skrášľovanie čísel” v prospech EEI, preto sme zaslali žiadosť aj mestu Košice na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám, aby nám zaslalo štruktúru príjmov EEI. Ak nám mesto vyhovie, pravosť údajov si po doterajších skúsenostiach samozrejme budeme musieť overiť,“ dodávajú zástupcovia vyššie menovaných iniciatív.
Najväčšie diery v príjmoch, kde môže EEI zavádzať mesto, poslancov i občanov Košíc, sú podľa Burdigu a Lörinca príjmy z SMS parkingu a príjmy z parkomatov, ktoré nemajú fiškálne moduly, a teda nikto nevie na 100 percent spätne skontrolovať aké boli tieto príjmy.
Zastrašovanie a kriminalizovanie aktivistov
Aktivisti zároveň informovali, že odmietajú násilie a vandalizmus na akomkoľvek majetku. Vyzvali tiež Košičanov k účasti nazasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa uskutoční už tento pondelok 12. septembra. Zároveň vyjadrili presvedčenie, že zastrašovanie a kriminalizovanie aktivistov, ale už aj Košičanov a odporcov EEI na facebooku, ktorých polícia začala predvolávať na výsluchy (viac TU), chápu ako snahu mesta odradiť Košičanov od účasti na zasadnutí zastupiteľstva.
“Primátor Raši týmto kriminalizovaním a bezdôvodným, resp. ničím nepodloženým obviňovaním aktivistov len vyhrocuje situáciu v Košiciach. Naopak, ako primátor by sa ju mal snažiť upokojiť. Pokiaľ v Košiciach neparazitovala v nových zónach firma EEI, v meste nevládla neznášanlivosť ani vandalizmus,” vysvetlili.
Za najpriechodnejšie riešenie aktivisti považujú zvolanie mimoriadneho zasadnutia mestského zastupiteľstva 12. 9. 2016, na ktoré má primátor Raši stále čas. Vyhovel by tak požiadavke Košičanov zmeniť VZN č. 157 prostredníctvom návrhu mestského poslanca Ota Žarnaya. Podľa Burdigu a Lörinca by sa tým vytvoril priestor na zúženie pre firmu EEI v súlade so zmluvou a prinavrátil by sa tak stav pred 1. júlom 2016. Rokovací poriadok to podľa ich slov primátorovi umožňuje a ako sám Raši opakovane priznal, v Košiciach je mimoriadna situácia.
„Potvrdzuje ju aj skutočnosť, že polícia pripravuje policajné manévre na zastupiteľstve 12.9.2016. Situácia je teda nielen mimoriadna, ale aj kritická. Opakovane vyzývame primátora Rašiho, aby v súlade s rokovacím poriadkom zvolal mimoriadne zasadnutie mestského zastupiteľstva 12.9.2016 so začiatkom o 8:30 hod. s jediným bodom programu, ktorým je zmena VZN na základe návrhu poslanca Žarnaya,“ vysvetlili. Zástupcovia oboch iniciatív vzhľadom na vyhrotenú a napätú situáciu preto pozývajú Košičanov, aby už tento pondelok prišli na rokovanie mestského zastupiteľstva o 7:30 hodine.