Robichaux, ktorý vedie kresťanské spoločenstvo na pomoc vojnových veteránov pod názvom Mighty Oaks Foundation, na Twitteri informoval, že pri objednávke reklamy pre svoj projekt v službe YouTube, ktorá patrí do portfólia Google, prišiel na to, že kľúčové slovo “kresťan” (christian) mu bolo zamietnuté.
Situácia ho prekvapila, preto sa zaujímal o to, či podobné pravidlá platia aj v prípade iných vierovyznaní. Zistil však, že pri kľúčovom slove “moslim” (muslim) podobné zamietnutie Google neuvádza.
Aktivista Chad Robichaux preto v tejto súvislosti upozorňuje na “zaujatosť” spoločnosti Google.
“Úžasné. Takáto cenzúra by mala vydesiť každého Američana; konzervatívneho aj liberálneho, kresťana aj moslima. Táto zaujatosť je pre Ameriku nebezpečná,” vysvetlil v ďalšom tweete.
Ive been asked if we tried “Muslim” in lieu of “Christian” for our @YouTube @Google veteran ministry ad that was denied for @MightyOaksFDN
We did & it approves Muslim but denies Christian. That said, Muslim or any religious belief should be approved equally. Yet, clearly a bias. pic.twitter.com/azUN1ZXY0Z.— Chad Robichaux (@ChadRobo) 23. júla 2019
We ran a @YouTube ad for our veterans ministry outreach for those in need & it was denied for the word “Christian”. Insane! #Censorship should terrify every American; conservative or liberal, Christian or Muslim. This bias is a dangerous course for America. @MightyOaksFDN pic.twitter.com/at5CsAfEht
.— Chad Robichaux (@ChadRobo) 23. júla 2019
Prenasledovanie aj v rozvinutých demokraciách
“Diskriminácia kresťanov rastie hrozivým tempom, pri mlčaní a ľahostajnosti medzinárodnej komunity,” upozornili tento týždeň Katolícke noviny.
“Prenasledovatelia kresťanov môžu počítať s beztrestnosťou,“ povedal vatikánsky podsekretár pre vzťahy so štátmi Antoine Camilleri pri rímskej prezentácii správy o prenasledovaní kresťanov, spracovanej z popudu britskej vlády (Persecution of Christian Review).”
Antoine Camilleri upozornil, že v niektorých oblastiach sveta dochádza k prenasledovaniu, ktoré svojím rozsahom napĺňa definíciu genocídy, keďže ide o systematické vymazávanie prítomnosti kresťanov zo spoločnosti a z kultúry. Dochádza k tomu tiež na miestach, ktoré boli od prvopočiatkov osídlené Kristovými nasledovníkmi.
Vatikánsky predstaviteľ poukázal tiež na iné formy diskriminácie, ktoré nie sú na prvý pohľad také bolestné, ale znemožňujú život v plnej náboženskej slobode a tiež slobodné vyjadrovanie svojho presvedčenia v súkromí i verejne.
Ide o tendenciu prítomnú taktiež v rozvinutých demokraciách. Jej prejavom je kriminalizácia a karhanie náboženských predstaviteľov za postoje odrážajúce základné zásady ich viery, najmä vo vzťahu k životu, manželstve a rodine.
Druhý muž vatikánskej zahraničnej politiky sa rovnako zoširoka zmienil o spoločnej deklarácii pápeža Františka a imáma univerzity al-Azhar o ľudskom bratstve. Podstatnú úlohu v obrane náboženskej slobody totiž zohrávajú nielen štáty, ale aj náboženskí predstavitelia.
Antoine Camilleri vytkol tiež niektorým štátom, že odsudzujú nábožensky motivované prenasledovanie iba zdanlivo, a v skutočnosti s prenasledovateľmi spolupracujú v politickej, hospodárskej, obchodnej a vo vojenskej oblasti.
Osobitný vyslanec Európskej únie pre podporu náboženskej slobody
Pri problematike podpory náboženskej slobody má Slovenska republika v radoch EÚ svojho zástupcu. Je ním Ján Figeľ, ktorý mal v minulosti významný podiel na prepustení väzňov svedomia v Iráne, Sudáne, na Kube.
Podieľal sa aj na záchrane pakistanskej kresťanky Ásije bíbí, ktorá bola odsúdená na trest smrti za údajné rúhanie a po deviatich rokoch oslobodená.
Figeľ bol vymenovaný 6. mája 2016 na návrh predsedu EK Jeana-Clauda Junckera.
Jaroslav Zajac