protesty v Bielorusku

NAŽIVO

Pietro Parolin v mene Vatikánu vyjadril pochybnosti o pravdivosti vyhlásení Izraela, že útok na katolícky kostol v palestínskom Pásme Gazy bol omylom. Parolin v rozhovore pre RAI zdôraznil, že Vatikán nie je spokojný s doteraz poskytnutými vysvetleniami.

15:42

Po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo v sobotu zranenia najmenej 28 ľudí, uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:23

EÚ privítala Spojenými štátmi sprostredkované prímerie medzi Sýriou a Izraelom.

14:53

Izrael bagatelizoval sľub Ahmada Šaru, že nové vedenie Sýrie bude chrániť tamojšie menšiny. Gideon Saar v reakcii na najnovšie sektárske násilnosti v juhosýrskej provincii Suwajdá – konštatoval, že byť menšinou v súčasnej Sýrii – Kurdom, drúzom, alavitom alebo kresťanom – je „veľmi nebezpečné“.

14:37

Po tom, čo vozidlo vrazilo do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo vážne zranenia viac než 20 ľudí. Stav najmenej piatich zranených je kritický.

14:02

V katedrále v Nagasaki požehnali repliku zvona, ktorý bol zničený pred 80 rokmi, keď USA zhodili na mestá Hirošima a Nagasaki atómové bomby.

14:01

Parlament na Kube schválil ústavnú reformu, ktorá ruší pravidlo, že kandidát na prezidenta pri svojej prvej kandidatúre nesmie mať viac ako 60 rokov. Návrh predložil Raúl Castro. Nové pravidlá začnú platiť od prezidentských volieb v roku 2028.

14:01

Vo veku 99 rokov zomrel Alan Bergman, ktorý sa podieľal na viacerých hitoch pre spevákov ako Frank Sinatra, Michael Jackson či Tony Bennett.

14:00

Troch mužov popravili v Iráne po tom, čo boli odsúdení na trest smrti za znásilnenie.

13:59

Ahmad Šara opätovne prisľúbil ochranu menšinám v Sýrii po tom, ako si medzietnické zrážky v provincii Suwajdá s prevažne drúzskym obyvateľstvom vyžiadali viac než 700 obetí.

13:58

Juhokórejského prezidenta Jun Sok-jola prokuratúra obžalovala zo zneužitia právomocí v súvislosti s jeho minuloročným rozhodnutím vyhlásiť v krajine stanné právo. Odvolaný prezident sa aktuálna nachádza vo väzbe, keďže orgány činné v trestnom konaní sa obávajú, že by mohol zničiť dôkazy.

11:42

Najmenej 25 ľudí v sobotu zomrelo a ďalších 70 sa zranilo pri izraelskej paľbe a vzdušných útokoch v blízkosti distribučného centra humanitárnej pomoci v meste Chán Júnis na juhu Pásma Gazy.

11:03
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ako vyriešiť konflikt v Bielorusku?

Už od prezidentských volieb 9. augusta 2020 sa Bielorusko nachádza v zložitom vnútornom konflikte. Tento konflikt sa v mnohom líši od konfliktu na Ukrajine 2013-14 a najmä sily zo zahraničia zasahujú oveľa menej

protesty v Bielorusku
Člen poriadkovej polície zatýka protestujúcu počas zhromaždenia stúpencov bieloruskej opozície, ktorí protestujú proti oficiálnym výsledkom prezidentských volieb v Minsku 13. septembra 2020
❚❚
.

Spoločným znakom s konfliktom na Ukrajine je však to, že obe strany trvajú na svojich predstavách a nedokážu nájsť spoločné riešenie. Avšak napriek tomu, že hľadanie kompromisu nie je vôbec jednoduché, obe strany by mali urobiť ústupky, aby sa predišlo opakovaniu situácie na Ukrajine a najmä hrozbe občianskej vojny.

 

V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:
protesty v Bielorusku
Policajti zadržujú protestujúcich počas opozičného zhromaždenia proti oficiálnym výsledkom prezidentských volieb v Minsku 13. septembra 2020
Hrozba občianskej vojny

Situácia v Bielorusku určite nie je čierno-biela a treba ju hodnotiť nezaujato bez ohľadu na politické preferencie. Jednoznačne možno konštatovať, že rozpory medzi A. Lukašenkom a S. Tichanovskou, resp. opozíciou sú veľmi hlboké: obe strany sa nedokážu zhodnúť, kto bol zvolený a ako treba postupovať ďalej. Faktom je, že prezidentské voľby 9. augusta 2020 boli nespravodlivé a výsledky nedôveryhodné. A. Lukašenko určite nezískal 80% ako hovoria oficiálne údaje. Reálnejšie sú rôzne iné čísla, vykazujúce jeho nižšiu podporu, napr. 57% na základe analýz volebných protokolov publikovaných na opozičnom chate. Iná opozičná stránka Golos zasa vo svojom alternatívnom hlasovaní konštatovala jasné víťazstvo S. Tichanovskej, túto stránku však podporovatelia A. Lukašenka nenavštevujú a preto hlasovanie nemožno preceňovať. Bez ohľadu na skutočné výsledky ale treba skonštatovať, že prezident A. Lukašenko ešte nie je na odpis a má stále značnú podporu medzi voličmi. Najviac ho zrejme podporujú dôchodcovia, ktorých je asi 2,6 milióna z celkového počtu 6,8 milióna voličov. Na sociálnych sieťach ich síce nevidno, pri hlasovaní však majú veľkú váhu. V Bielorusku sú voľby tak trochu generačným konfliktom, avšak cítiť aj ďalšie vnútorné konflikty, napr. spor o históriu či ekonomický systém.

Mnohí novinári i politici veľmi podceňujú napätosť súčasnej situácie a neuvedomujú si, ako ľahko môžu demonštrácie v Bielorusku prerásť do občianskej vojny. Najbližším príkladom konfliktu, ktorý začal masovými demonštráciami a skončil vojnou, je Ukrajina. Na Blízkom Východe však protivládne demonštrácie pravidelne prerastajú do občianskych vojen – známymi príkladmi sú Líbya, Sýria, Jemen, atď. Mnohí demonštranti si myslia, že v ich krajine sú ľudia rozumní a vojna vzniknúť nemôže, keď sa však už začne, len ťažko ju dokážu zastaviť. Aj v Bielorusku sú na oboch stranách sily, ktoré hlásajú násilné riešenie. Násilie predstaviteľov Lukašenkovho režimu je známe a použilo sa už tesne po voľbách – neviedlo však k rozohnaniu protestov. Na druhej strane, aj v radoch opozície sa objavujú radikálne výzvy na násilie proti druhej strane: stačí si spomenúť na videá S. Tichanovského, manžela opozičnej kandidátky na prezidenta, na youtube, kde označoval A. Lukašenka a jeho ľudí za švábov a pod heslom „Stop šváb“ vyzýval na zabíjanie švábov.

.

Demonštrácie proti výsledkom volieb v Bielorusku prinášajú riziko násilného konfliktu už preto, lebo nie sú oficiálne ohlásené a tým pádom aj nelegálne. Štátne orgány majú z formálneho hľadiska právo ich rozpustiť a vynútiť rozchod účastníkov. Takýto postup je zákonný, mal by sa však používať opatrne a len vtedy, keď je to nevyhnutné. A práve tu nastáva problém: nie je jasné, kedy je použitie sily nevyhnutné. Ak demonštranti obsadia verejné námestie v rozpore so zákonom, zrejme ich netreba ihneď rozháňať silou, ak by však chceli obsadiť budovu, kde sídlia štátne orgány, polícia ju musí brániť. Práve Lukašenko pritom argumentoval, že 10. a 11. augusta skúšali demonštranti násilne obsadiť verejné budovy a preto bolo potrebné použiť silu zo strany štátu. Lukašenkova argumentácia je zrejme účelová, aby ospravedlnil neprimerané násilie polície, avšak i to potvrdzuje, že pokiaľ sa nejaká situácia dostane mimo zákonného rámca, nekontrolované násilie môže nastúpiť pomerne rýchlo.

Protesty v Bielorusku
Demonštrantka drží karikatúru bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 6. septembra 2020
Legitimita bieloruskej opozície a zahraničie

Veľmi nevhodne pôsobí v posledných dňoch v Bielorusku zahraničie. To sa pokúša silno podporiť aktivity opozície a aj slovenská diplomacia opozíciu podporuje dosť jednostranne. Na rozdiel od ex-ministra M. Lajčáka však nemá I. Korčok zmysel pre mieru a našu diplomaciu tak Lukašenkovi diplomati považujú iba za „predĺženú ruku“ USA. Zjavne chýba veľvyslanec J. Migaš, ktorý odstúpil kvôli sporu s I. Korčokom už v máji 2020. Toho bral vážne i A. Lukašenko a preto by v súčasnosti mohol vykonať cenné služby prostredníka. Ďalším problémom je konanie prezidentky Z. Čaputovej, ktorá o zahraničnej politike nemá prehľad a pod vplyvom svojich poradcov vystupuje ako „slonica v porceláne“. Neprimerané bolo už vysvecovanie verejných budov v bielo-červeno-bielych farbách. Tento symbol nemá v Bielorusku väčšinovú podporu, i keď ho často používa opozícia. V roku 1995 sa o danej vlajke hlasovalo v referende a podporilo ju asi len 20% Bielorusov, pričom tieto výsledky boli naozaj reálne. Uvedená vlajka má tiež protiruský charakter: Podľa legendy ju prvýkrát použila litovská armáda pri víťazstve nad Moskvou v bitke pri Orši 1514. V Bielorusku ju začali používať v roku 1918 na území pod nemeckou okupáciou, používali ju však aj kolaboranti s nacizmom v rokoch 1941 – 1944 a nacionalisti po rozpade ZSSR (1991 – 1995).

Otázne je i to, ako slovenskí diplomati zasahujú do situácie priamo v Bielorusku. Slovenský diplomat a jeho kolegovia zo štátov EÚ chránili laureátku Nobelovej ceny S. Alexejevič pred zatknutím. Toto konanie na prvý pohľad môže vyznievať ako “rytiersky čin“, problémom ale je, že nie v súlade s Viedenským dohovorom o diplomatických stykoch. Navyše, podľa čl. 29 tohto dohovoru: „Osoba diplomatického zástupcu je nedotknuteľná.“. Ak by na nejakého diplomata bieloruský policajt pri zatýkaní člena opozície siahol, bol by z toho medzinárodný škandál. Takže i keď je postup bieloruských orgánov voči S. Alexejevič nespravodlivý, diplomati nesmú svoj privilegovaný status použiť na konanie proti verejnej moci v cudzom štáte. Skúsme si predstaviť, že by podobným spôsobom konali ruskí diplomati v SR a bránili osobu, ktorú by chcela zatknúť NAKA. Zvlášť minister I. Korčok by si mal uvedomiť, ako kritizoval ruských diplomatov za porušovanie Viedenského dohovoru.

V prípade demonštrantov v Bielorusku si tiež treba uvedomiť, aká dôležitá je legitimita ich konania. Tá sa dá pritom dosiahnuť len pri nezávislosti od zahraničia. Keďže demonštrácie proti výsledkom volieb sú neohlásené a v rozpore so zákonom, tak jediné, čo ich môže legitimizovať, je spravodlivé vyjadrenie vôle nespokojných občanov. V momente, keď sa do tohto prejavu zapájajú zahraniční aktéri, boj za spravodlivosť sa mení na geopolitický zápas a ten nie je ospravedlniteľným dôvodom porušovania zákonov. Je jasné, že západní diplomati do situácie v Bielorusku zasahovali už dlhší čas, robili to však subtílnejšie. Keď sa však otvorene postavili voči bieloruským štátnym orgánom, tak iba posilnili legitimitu A. Lukašenka. Násilie jeho režimu možno odsúdiť vtedy, ak potláča spontánne demonštrácie verejnosti bez úlohy zahraničných síl. Od začiatku protestov bolo naozaj veľa spontánnych vystúpení, avšak konanie západných politikov a diplomatov túto spontánnosť spochybňuje. Problémom pre legitimitu opozície je i to, že S. Tichanovskú za prezidentku už uznala Litva, ktorá by sa vzhľadom na historické reminiscencie mala držať skôr v úzadí. Naopak, rozvážne reagoval premiér A. Babiš, ktorý odmietol stretnutie premiérov V4 so S. Tichanovskou. Pochopil, že čím viac budú do udalostí v Minsku zasahovať západní politici, tým budú zásahy Lukašenkovho režimu proti opozícii oprávnenejšie.

Protesty v Bielorusku
Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú k palácu Nezávislosti, rezidencii bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 6. septembra 2020
Hľadanie ústavného riešenia

Základom riešenia situácie v Bielorusku by mal byť nejaký nový kompromis, nejaká spoločenská zmluva sporových strán. Súčasná ústava totiž zvýhodňuje prezidenta A. Lukašenka a neumožňuje riešenie, s ktorým by mohla byť spokojná aj opozícia. Štátnymi orgánmi, ktoré o výsledkoch volieb rozhodujú, sú Ústredná  komisia pre voľby a referendum (ÚVK) a Najvyšší súd – tie už v auguste 2020 potvrdili víťazstvo súčasného prezidenta. A. Lukašenko je tak zákonným prezidentom, hoci voľby pravdepodobne manipuloval. Skúsme sa teda zamyslieť nad možnosťou riešenia súčasného stavu z pohľadu bieloruskej opozície. Hoci si viem predstaviť i ďalšie, pokúsim sa rozobrať päť základných alternatív.

.
  1. Predčasné prezidentské voľby
  2. Odstúpenie A. Lukašenka
  3. Zmena členov volebných orgánov
  4. Odovzdanie moci opozícii ústavným zákonom
  5. Neústavné prebratie moci

Ad 1. Hoci táto varianta znie pre opozíciu lákavo, predčasné prezidentské voľby by neboli riešením, pretože by o nich znovu rozhodovali ÚVK a Najvyšší súd. Opozícia by výsledky volieb uznala len v prípade svojho víťazstva, naopak víťazstvo A. Lukašenka by zrejme neuznala, ani keby vyhral naozaj férovo. A situácia by sa vrátila na začiatok…

Ad 2. Odstúpenie A. Lukašenka z funkcie by opozícia veľmi privítala, ale nie je isté, že by viedlo k skončeniu krízy. V tomto prípade by totiž prezidentove právomoci prešli na premiéra R. Golovčenka, s ktorým je A. Lukašenko politicky zviazaný. Nastali by síce aj predčasné prezidentské voľby, ale tie by opäť spočítavali vládni nominanti. Bez ohľadu na to, či by za Lukašenkovu skupinu kandidoval on sám alebo jeho premiér, opozícia by v prípade neúspechu mohla opäť spochybniť výsledok. Pri tejto alternatíve tiež treba dodať, že A. Lukašenko neodstúpi aj kvôli svojim voličom, pred ktorými nechce vyznieť ako „slaboch“.

Ad 3. Podobne ani výmena členov ÚVK by neviedla k riešeniu, pretože konečné slovo má pri voľbách Najvyšší súd a tomu opozícia taktiež nedôveruje. Zmena na uvedenom súde podľa predstáv opozície však nie je ústavne jednoduchá a aj výsledok podobnej obmeny by bol neistý – dotknutí sudcovia by sa bránili všemožnými právnymi prostriedkami.

Ad 4. Aj z týchto dôvodov dnes odporcovia prezidenta požadujú, aby A. Lukašenko odovzdal moc priamo S. Tichanovskej alebo nejakému orgánu opozície, napr. Koordinačnej rade opozície. Legálne odovzdanie by sa muselo uskutočniť ústavným zákonom – hoci aj to by bolo ústavne sporné. Navyše, vzhľadom na súčasnú pozíciu A. Lukašenka je podobný krok nereálny a jeho spojenci v parlamente by čosi také nikdy nepodporili.

Ad 5. Ďalšou alternatívou pre opozíciu je postup mimo ústavného rámca a nelegálne prebratie moci, napr. okupáciou budov štátnych orgánov. To by však bolo úplne najhoršie, lebo by mohlo viesť k rozpadu celého ústavného systému, najmä ak by nejaké orgány tento presun moci neuznali – ako napr. orgány na Kryme či v Donbase počas Majdanu 2014. Neústavný postup by pritom neschválil ani Ústavný súd – pred postupom mimo ústavný rámec varoval i predseda Ústavného súdu P. Miklaševič.

Protesty v Bielorusku
Demonštranti so starými bieloruskými národnými zástavami pochodujú k palácu Nezávislosti, rezidencii bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka počas opozičného protestného zhromaždenia proti výsledkom prezidentských volieb v bieloruskom Minsku v nedeľu 6. septembra 2020
Ústavný kompromis?

Žiadna z uvedených alternatív by situáciu nevyriešila, napriek tomu treba hľadať riešenie. Za týmto účelom bude treba novelizovať bieloruskú ústavu a kvôli mieru v krajine by bolo najlepšie, keby sa podarilo dosiahnuť nejaký ústavný kompromis. Obzvlášť dôležité je to, aby sa riešenie dosiahlo vnútornou dohodou a nie zásahom zvonku. Práve zásah zvonku by mohol viesť k neželaným následkom či dokonca priamo k vojne, ako to poznáme z iných prípadov (Ukrajina, Sýria). Rokovania oboch strán by sa mohli uskutočniť formou okrúhleho stola, ktorý by vypracoval návrh novej ústavy a ten sa predložil do referenda. Na základe novej ústavy by sa potom uskutočnili i predčasné prezidentské voľby. Obe strany by však pri takom postupe mali urobiť „bolestivé ústupky“. Opozícia by sa mala zmieriť s tým, že na základe augustových volieb k moci nepríde a až do nových predčasných volieb zostane prezidentom A. Lukašenko. Naopak, A. Lukašenko by mal v novej ústave oslabiť svoje právomoci a súhlasiť s takými procesnými zárukami pre predčasné voľby, aké bude opozícia požadovať. Napr. by mal menovať viacerých členov opozície do funkcií v ÚVK či do ďalších ústredných orgánov. Keby sa tam opozícia posilnila, asi by našla aj určitú podporu v Snemovni reprezentantov (dolná komora), kde prevažujú tzv. nezávislí poslanci. Mnohí z nich podporujú A. Lukašenka len preto, že má veľkú moc, ak by sa však oslabil, zrejme by boli ochotní spojiť sa i s opozíciou.

Žiaľ, v súčasnosti to na ústavnú dohodu oboch strán bieloruského sporu nevyzerá, a nikto nechce ustúpiť zo svojich pozícií. Aj preto sa asi rozhodne použitím otvoreného násilia. Prezident A. Lukašenko je momentálne v ofenzíve, zatýka predstaviteľov opozície a situácia sa veľmi rýchlo mení. Zostáva len dúfať, že A. Lukašenko pochopí, že jeho pozícia bude do budúcna slabšia, doterajší štýl vlády neudržateľný a situáciu bude naďalej zhoršovať ekonomická kríza po pandémii. Prezident sa síce k ústavným zmenám ako takým nestavia odmietavo, mal by ale spraviť viac ústretových krokov. Rozumné by tiež bolo, keby si našiel politického „nástupcu“, ktorý by do budúcna obhajoval záujmy jeho voličov. Na druhej strane by si opozícia mala uvedomiť, že A. Lukašenko má v Bielorusku ešte stále veľmi veľa podporovateľov, ktorí sa budú brániť pokusom o revolučnú zmenu. Opozícia by sa tiež mala zmieriť s perspektívou, že neuspeje tak, ako by si želala a opustiť predstavu rýchleho prebratia moci. Jednu vec by však mali obe strany pochopiť súčasne: hoci sa dnes kompromisy robia ťažko, s pokračujúcim konfliktom sa budú robiť ešte oveľa ťažšie.

Branislav Fábry

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.

Národný pochod Hrdí na rodinu: „Manželstvo chráni deti!“

Národný pochod Hrdí na rodinu, ktorý bude v sobotu v centre Bratislavy, ukáže, že na rodine a manželstve záleží. Mottom…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Skončil sa pochod, ktorý nesúhlasil s plánovanou elektrárňou Málinec

V časti obce Látky – Čechánky na Podpoľaní sa v sobotu popoludní skončil vyše 40-kilometrový pochod, ktorý bol za spravodlivé…

19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Západ má 18 mesiacov, aby sa pripravil na možnú vojnu s Čínou a Ruskom, tvrdí veliteľ NATO

Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Koniec pre Zelenského?

Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ostro sledovaný prípad. Ruská federácia sa odvolá proti vylúčeniu z kvalifikácie na ZOH 2026 v sánkovaní

Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…

19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

SNS navrhne na septembrovej schôdzi 50-percentné zníženie platu prezidenta

Slovenská národná strana navrhne na septembrovej schôdzi Národnej rady (NR) SR zníženie platu prezidenta SR Petra Pellegriniho o 50 percent.…

19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Aktualizované 19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Od Trenčína vietor veje a čo na to ministerstvo kultúry a školstva?

Bola to náhoda, keď som sa dozvedel, že v Trenčíne urobili vernú repliku Uhorskej kráľovskej koruny, teda aj našej koruny. Čo…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Chemická továreň pod maskou parku. V Šuranoch štát klame a stavia

Bez diskusie, bez pravdy. V Šuranoch sa začína výstavba obrej chemickej továrne, ktorá sa schováva za názov „priemyselný park“. Štát…

19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 7 min. čítania | 0 komentárov

Balázs Orbán: „Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“

„Nežiadali sme ich, aby bojovali v našom mene“: politický poradca maďarského premiéra Balázs Orbán odmietol tvrdenie, že Ukrajina bráni nielen…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
.

Kongres USA nevylúčil ročnú pomoc Ukrajine z vojenského rozpočtu

Informovala o tom kongresmanka Marjorie Taylor Greenová, ktorá podporuje MAGA a predložila príslušný pozmeňujúci a doplňujúci návrh

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinci nebojujú za nás, ale iba za seba

„Ukrajinci bojujú za seba a majú na to právo. Ale toto sa netýka našej bezpečnosti, my sme ich nikdy nežiadali,…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Novinári na Slovensku majú problémy s mentálnym zdravím

Milan Uhrík a Milan Mazurek rozoberajú čo sa o Slovensku napísalo v reporte z Európskej únie, že „vraj atmosféra na…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa možno stretnú v Číne

Trump, Putin a Si Ťin-pching sa môžu stretnúť v Číne začiatkom septembra, informuje The Times

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, minister vnútra odmieta tvrdenia, že neurobili nič

Štát po veternej smršti na východe konal okamžite, pričom minister vnútra Matúš Šutaj Eštok odmieta tvrdenia, že neurobil nič. Ako…

19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hrnko: O čom nám hovoria dejiny

V súvislosti so včerajším prejavom premiéra Roberta Fica si spomínam na jeho výrok z tlačovej konferencie spred pár rokov, keď…

19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Nevkusné zariadenie príbytkov zachytené na fotografiách

Veril by si tomu, že niektorí ľudia to dokážu poriadne prepáliť a ich zariadenie vlastných domovov je hotová katastrofa? Ak…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Zelenskyj reorganizuje vládu. Potrebuje peniaze, zbrane a lojalitu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dokončil rozsiahlu reorganizáciu vlády. Vymenil premiéra a ministra obrany a nominoval nového veľvyslanca v USA – všetky…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

.

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd!

Obrázková hádanka: Iba ľudia s mimoriadnym IQ dokážu zistiť počet melónov do 6 sekúnd. Obrázkové hádanky sú formou hlavolamu, ktorý…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Friedrich Merz a Keir Starmer podpísali „prvú zmluvu svojho druhu“ o obrane a migrácii

Spojené kráľovstvo a Nemecko podpísali vo štvrtok historickú obrannú zmluvu, ktorá zabezpečuje vzájomnú pomoc pri útokoch a zameriava sa na…

19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | | 3 min. čítania | 0 komentárov

Trhy na Wall Street a v Európe zväčša stagnovali, investori pred víkendom volili opatrnosť

Americké a európske akciové trhy si v piatok po predošlých silných dňoch nepripísali výraznejšie zisky a väčšinou stagnovali. Wall Street,…

19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Historické fotografie, ktoré zmenia tvoj pohľad na mnohé veci

Pohľad na historické fotografie občas môže poriadne zamiešať tvojimi myšlienkami. Dnešné historické fotografie tak trocha zmenia tvoj pohľad na mnoho…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

.

Muž, ktorý skočil z okraja vesmíru, zomrel pri paraglidingu

Felix Baumgartner, ktorý kedysi prekonal svetový rekord v najvyššom zoskoku padákom z okraja vesmíru, zahynul pri nehode s motorovým paraglidom…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

Iba 16 % Talianov je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

Iba 16 % Talianov v odvodovom veku je pripravených vziať do ruky zbraň v prípade vojny

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Otcové Goriotové…

Byly komunální volby v roce 2018 a protože u nás v Miroslavi kamarádím s kluky, co zde tvoří místní buňku…

19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Kalifornská polícia pri domovej prehliadke objavila „továreň na náhradné materstvo“

Kalifornská polícia zachránila 21 detí z vily páru, ktorý je podozrivý z prevádzkovania „továrne na náhradné materstvo“. 15 z nich…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Pietro Parolin v mene Vatikánu vyjadril pochybnosti o pravdivosti vyhlásení Izraela, že útok na katolícky kostol v palestínskom Pásme Gazy bol omylom. Parolin v rozhovore pre RAI zdôraznil, že Vatikán nie je spokojný s doteraz poskytnutými vysvetleniami.

15:42

Po náraze vozidla do davu ľudí v štvrti East Hollywood v Los Angeles utrpelo v sobotu zranenia najmenej 28 ľudí, uviedli tamojšie záchranné zložky.

15:23

.

Pavel Šik: Pár nedůležitých poznámek o Sýrii

Izrael nově zasáhl na syrském území. Pokaždé opakuju, že Blízký východ se nedá hodnotit evropskými měřítky dobra a zla. K…

19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Americká hybridná vojna proti Kube sa zameria viac na sabotáže a teroristické činy

USA, 18. júl 2025 - 9.júla sa konala veľká tlačová konferencia o postoji Kuby v boji proti terorizmu za účasti…

19. 07. 2025 | 0 komentárov

Počas školského predstavenia bol v Holandsku bodnutý muž

V stredu večer bol 53-ročný učiteľ z holandského mesta Dordrecht vážne zranený. Učiteľ zakročil do hádky medzi trojicou mužov, keď jeden…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ

Trump sprísnil požiadavky v rokovaniach s EÚ o obchodnej dohode, informuje The Financial Times

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










O Trumpovej výzve prejsť do ofenzívy

V denníku The Washington Post sa dnes objavil článok, ktorý s odvolaním sa na anonymného ukrajinského predstaviteľa tvrdí, že Trump…

18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
18. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

Miroslav Iliaš

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov