Ako sa nestať poskokmi Bruselu? Stačí podporiť “prezieravejších” susedov v rámci V4

Ako sa nestať poskokmi Bruselu? Stačí podporiť “prezieravejších” susedov v rámci V4

Bratislava 24. novembra 2020 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Virginia Mayo)

 

Historik a publicista Vlastimil Vondruška, ktorý je zároveň jedným z najpopulárnejších českých spisovateľov súčasnosti, sa na svojom blogu venuje nedávnej správe o tom, že Poľsko a Maďarsko zablokovali prijatie rozpočtu EÚ na roky 2021-2027

sídlo vlajky Európskej únie
Na snímke vlajky Európskej únie vejú pred sídlom Európskej únie v Bruseli

“Takto povedané konanie oboch krajín vyzerá na prvý pohľad hanebne. Prečo by Poľsko a Maďarsko nemali dodržiavať právo? Vari nechcú právny štát? Naše proeurópske médiá dlhodobo bičujú tieto dva štáty, že odmietajú v Bruseli pokľaknúť, skloniť šiju a pobozkať vladársky prsteň Európskej komisie. Tento archaický symbol nadvlády je totiž naozaj kľúčom k tomu, čo je vláda práva, uviedol na začiatok svojho komentára Vondruška.

Reklama

Pripomenul, že absolventi právnických fakúlt si odnášajú titul JUDr., ktorý vznikol v stredoveku a bol odvodený z latinského Juris utriusque doctor, čo znamenalo doktor obojakého práva, teda rímskeho (civilného) a kánonického (cirkevného).

Aj temný stredovek teda vedel, že v reálnom živote koexistujú rôzne právne systémy, pretože existujú zákony univerzálne a parciálne, vyjadrujúce rôzne úrovne moci. A zákon, ako je známe, vždy vyjadruje záujmy vladárov,” podotýka autor.

Reklama

Zdôraznil, že v stredoveku vedľa seba existovali práva dve. Prvé, kanonické, bolo univerzálne cirkevné a jednotne platilo v celom kresťanskom svete. Jeho cieľom bola definícia ideológie kresťanstva, správanie kresťanov a zásad fungovania cirkevného kléru.

Druhé, rímske, bolo právo zemské. Tým sa rozumelo, že každý panovník si na svojom území vyhlasoval vlastné zákony, ktoré sa týkali reálneho chodu krajiny, spôsobu vládnutia, obsadzovania úradov a súdov, výber daní, finančné záležitosti koruny aj ľudí, trestné právo atď.

Lisabonská zmluva v princípe pripúšťa v Európskej únii dvojitú právnu rovinu centrálnu a zemskú. Lenže nikde nie je definované, či sú rovnocenné, alebo či to európske smie diktovať zemskému právu. A čo je horšie, nie je v nej jasne rozdelené, kam až môže jeden právny systém zájsť na úkor druhého,pokračuje Vondruška.

 

Boj o právny štát

Spisovateľ nevylučuje, že mu odborníci na právne systémy budú odporovať a predložia tisíce stránok rôznych definícií a výkladov.

Reklama

Ale práve v tom je zakopaný onen pes právneho úpadku modernej Európy. Zákonov je toľko a schvaľujú sa na toľkých miestach, že právne myslenie jednotlivých zainteresovaných inštitúcií nie je kompatibilný, nieto ešte právne potreby jednotlivých krajín,zdôraznil autor.

Vondruška sa to odvážil povedať aj inými slovami a konštatoval, že je v tom neuveriteľný bordel a závisí nie na zákonoch, ale na tom, kto najhlasnejšie kričí a za sebou viac novinárov.

V súvislosti s témou dvoch systémov zákonov Vondruška uznal, že sa aj v čase stredoveku v mene boja o moc snažil pápež nadradiť kanonické právo tomu rímskemu, aby získal kontrolu nad svetskou mocou.

Rovnako tak sa aj dnes snaží Európska únia bezpodmienečne ovládnuť svojich členov a chce nariaďovať všetko. Počnúc tým, kde a komu sa majú klaňať, po to, aké toaletné papiere sa majú používať a koľko, aby sme šetrili životné prostredie a práva menšín,prichádza s paralelou publicista.

Potom sa Vondruška opäť vracia k postoju Poľska a Maďarska. Podľa autora ich boj nie je o tom, že by tieto krajiny nechceli dodržiavať právo.

Reklama

Len chcú, aby Európska únia rešpektovala ich zemský právny systém, ktorý vychádza z potreby tej ktorej krajiny a jej ľudu. V oboch prípadoch ide o vlády, ktoré získali v demokratických voľbách drvivú väčšinu hlasov voličov. A demokracia je predsa len a len o tom, že si ľudia v slobodných voľbách rozhodnú, ako chcú žiť a kto má vládnuť. Nie urevaná menšina a aktivisti na uliciach, ale väčšina rozhoduje!” vyzdvihol publicista.

Z toho Vondruška odvodzuje, že v boji o právny štát nejde o ideály, ale o moc.

Ide o to, či bude v Európe vládnuť ako jediné diktátorsky presadzované právo, vyhlasované Bruselom, alebo či si jednotlivé krajiny udržia autonómiu v tom, ako majú vlastne v rámci existovať. Je to rovnaký rozpor, aký po stáročia viedol k vojnám medzi pápežom a jednotlivými kresťanskými panovníkmi,zas pripomína dejiny historik.

Potom sa Vondruška ironicky vyslovuje na adresu riadiaceho orgánu Európskej únie.

“Správne definované by teda mala Európska komisia povedať, že na európske dotácie má nárok len ten, kto bude slepo počúvať Európsku úniu a jej zákony bude bez protestu presadzovať doma. A nepodnikne nič, čo by síce chceli ľudia danej krajiny robiť, ale ak by sa to Bruselu nepáčilo, svojim ľuďom to nedovolí. Spor ovládu právaje sporom o ďalší krok k prevzatiu moci Bruselom (a v pozadí samozrejme Nemeckom) nad celou Európou,vysvetľuje publicista podstatu .

Vondruška považuje za krátkozraké kritizovať Poľsko a Maďarsko preto, že obhajuje svoje štátne záujmy. Upozornil, že ide o filozofickú a právnu podstatu celého sporu.

“Má národ právo slobodne sa rozhodnúť? Majú ľudia právo obhajovať svoje predstavy o vlastnom živote? Musí väčšina slepo počúvať menšinu? Platí mechanizmus demokratických volieb, že zvolení predstavitelia krajiny realizujú v politike záujmy tých, ktorí ich zvolili? A vlády jednotlivých krajín svojprávne alebo poskokmi Bruselu?” pýta sa historik.

Na záver autor poznamenal, že Európska únia je v súčasnosti paralyzovaná svojou neschopnosťou a aroganciou.

Úprimne si želám, aby sme ani my neboli poskokmi Bruselu a v rámci V4 týchto svojich prezieravejších susedov podporili. Ide totiž o budúcnosť upadajúcej Európy,podotkol.

 

Reklama

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

20:26

Spojené štáty vo štvrtok odsúdili ruské veto, ktorým Moskva na pôde Bezpečnostnej rady OSN zablokovala predĺženie dohľadu expertov OSN nad dodržiavaním sankcií zavedených voči Severnej Kórei.

20:20

Nemecký tenista Alexander Zverev postúpil do semifinále dvojhry na turnaji ATP 1000 v Miami. Vo štvrťfinále zdolal v pozícii nasadenej štvorky Maďara Fábiána Maroszána 6:3, 7:5.

20:07

Jozef Bíreš končí na pozícii ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR. Jeho presný dátum odchodu má byť dohodnutý dodatočne.

20:04

Medzinárodný súdny dvor (MSD) vo štvrtok nariadil Izraelu prijatie viacerých opatrení v súvislosti so zlou situáciou v Pásme Gazy. Prikázal otvoriť ďalšie pozemné hraničné priechody s cieľom umožniť prísun potravín, vody, pohonných hmôt a ďalších zásob do tejto vojnou zničenej palestínskej enklávy.

19:11

Ceny ropy vo štvrtok po dvoch dňoch poklesu ožili a vzrástli. Investori očakávajú totiž napätejšie dodávky. Vychádzajú pritom z predpokladu, že najväčší svetoví producenti z aliancie OPEC+ budú pokračovať v doterajšej politike obmedzovania ťažby.

19:04

Vo štvrtok skoro ráno sa na ulici v rímskej štvrti Quadraro vytvorila diera v zemi s priemerom a aj hĺbkou desať metrov, ktorá pohltila dve zaparkované autá, informovali talianske médiá s odvolaním na miestnu políciu.

19:04

Ruský prezident Vladimir Putin šíri propagandu, ak tvrdí, že Moskva zostrelí akúkoľvek stíhačku F-16 dodanú Ukrajine Západom, dokonca aj na letiskách NATO, vyhlásil vo štvrtok taliansky minister zahraničných vecí a vicepremiér Antonio Tajani.

18:59

Britské múzeum vo štvrtok oznámilo, že jeho novým riaditeľom sa stal historik umenia Nicholas Cullinan. Vo funkcii nahradil Hartwiga Fischera, ktorý odstúpil po tom, čo sa ukázalo, že v múzeu došlo k sérii krádeží.

18:38

Zakladateľ skrachovanej burzy kryptomien FTX Sam Bankman-Fried pôjde na 25 rokov do väzenia, rozhodol vo štvrtok americký súd. Očakáva sa, že sa Bankman-Fried proti rozsudku odvolá.

18:37

Pápež František vo štvrtok umyl a pobozkal nohy 12 väzenkyniam v rímskej väznici Rebibbia. Išlo o súčasť obradov Zeleného štvrtka.

18:36

Najdôležitejšie bilaterálne otázky a aktuálne medzinárodné politické záležitosti boli hlavnými témami štvrtkového telefonického rozhovoru maďarského prezidenta Tamása Sulyoka s izraelským prezidentom Jicchakom Hercogom,

18:33

Biely dom vo štvrtok označil tvrdenia ruských predstaviteľov o útoku islamistických teroristov na koncertnú sálu pri Moskve za rozširovanie “nezmyslov”. Reagoval na pokus spojiť útok s Ukrajinou.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Veľké vlny na pláži Nazare v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Michael Probst

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Viktor Pondělík

Miro Majerník

Pavel Jacz

Vanda Rybanská

Pavol Lemko

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali