Ako sa Európa stala „obeťou kliatby titulnej stránky“

Európa 10. júla 2015 (HSP/odnako.org/Foto:TASR/AP-Michael Probst)

 

Európa je ostatné roky pod neustálym drobnohľadom ekonómov. Najprv kríza v 2008 plynulo prerástla do dlhovej krízy, potom neustále problémy s Gréckom, problémy s hospodárskym rastom, atď. Posledný rok sa k negatívnym faktorom vplývajúcim na európsku ekonomiku pridal aj faktor vzájomných sankcií s Ruskom. Pričom objektívna analýza ukazuje, že Európa nie je v stave využiť vzájomne stratové stratégie vo svoj prospech.

Ilustračné foto
Ilustračné foto

 

Ak odhliadneme od všeobecných vyhlásení a kvalitatívnych hodnotení a pozrieme sa na objektívne ukazovatele, obraz je nasledovný:

Reálny HDP Európskej únie podľa parity kúpnej sily v triliónoch USA (údaj Svetovej banky)

0000005546

Situácia je pomerne neveselá. Pokiaľ USA prekročili svoje predkrízové maximá a ich ekonomika sa cíti dostatočne sviežo, Európa ledva dorástla do úrovne z 2008 roku, prísne vzaté, dorástla veľmi neisto (v 2014 bol rast 1,3%). Podľa nás je problém vážnejší.

 

Regres k priemeru

Jav, v populárnej literatúre prezentovaný ako „kliatba titulnej stránky“ je kliatbou z titulky časopisu Sports Illustrated ®. Tvrdí sa, že športovec, ktorého portrét sa nachádza na titulke je odsúdený na zlé výsledky v nasledovnej sezóne. Existuje akiste mnoho psychologických vysvetlení tomuto a podobným fenoménom (prílišné sebavedomie, atď.), no efekt je rozšírený a na neživú prírodu, keďže príčina je vlastne štatistická.

Fenomén „kliatby titulnej stránky“ bol objavený o 200 rokov po objavení zemskej príťažlivosti alebo diferenciálneho počtu. Francis Galton © pred vyše sto rokmi napísal článok pod názvom „Dedičnom regrese k priemeru“, v ktorom porovnával výšku detí s výškou ich rodičov:

„Experimenty ukázali, že potomstvo nenasledovalo rodičov telesnou výškou ale bolo bližšie normálu, čiže nižšie po vysokých rodičoch a vyššie po tých s nižšou výškou. Experimenty tiež ukázali, že v priemere je regres potomkov priamo úmerný odchýlke rodičov od priemeru.“

Stručne povedané, výsledky časom smerujú k nejakej priemernej hodnote, čo znamená, že lídri i outsideri sa stanú priemernými. Veď z priemeru sa niekto vyhrabe medzi lídrov, aby sa opäť stal obeťou „regresu k priemeru“. V našom prípade je „regres k priemeru“ aplikovateľný jednoznačne: nedá sa donekonečna sedieť „na koni“ a byť lídrom svetovej ekonomiky. To hovoríme o Európe.

 

Je to otázka mierky

Autori cyklu „Projekt Rusko“ odporúčajú pracovať s mierkou stoviek rokov aby čo najlepšie spoznali tendencie rozvoja – nebudeme ignorovať túto výbornú radu. Ak si pripomenieme svetové dejiny za posledných 5000 rokov zistíme, že ani jedna civilizácia (spoločnosť) si neudržala svoje svetové alebo regionálne prvenstvo, častokrát ani samotnú existenciu. Staroindická, sumerská, egyptská, grécka, rímska, arabská, majská, čínska, atď. Súčasná Európa analogicky nemá silu prebiť „regres k priemeru“. Terminologické inotaje „civilizácie“ a „spoločnosti“ nechajme mimo článok, aby sme nevpadli do diskutovania o nadbytočných detailoch.

Celkovo vzaté, o problémoch Západu sa hovorí už dlho a podľa „večne živého Vladimíra Iljiča Lenina“ západný kapitalizmus hnije už sto rokov (tézu o zahnívajúcom kapitalizme Lenin vyjadril v knihe „Imperializmus ako najvyšší stupeň kapitalizmu“). Neradi by sme prepadnúť prázdnym rečiam o umieraní Západu, preto sa opäť vráťme ku kvantitatívnej analýze v mierke 1100 rokov (pre 2015 – 2020 použijeme prognózu MMF):

Podiel Európy na svetovej populácii (červená) a HDP (zelená) (podľa parity kúpnej sily) od r. 920 do 2020 v %

(Údaje Svetovej banky, MMF, Maddison Project, výpočty autora)

Zelená krivka – podiel HDP, červená – podiel obyvateľstva

0000005547

Z grafu je zrejmé, že podiel Európy na svetovom HDP od 15 storočia rastie neúmerne obyvateľstvu. Pokusy analyzovať príčiny takéhoto vývoja udalostí prechádzajú od kolonializmu k priemyselnej revolúcii a potom k vedeckej revolúcii a vynálezu tlačiarenského stroja ako koreňu všetkých udalostí, kde sa navzájom neprotirečiace si príčinno-následné väzby aj končia. Na otázku prečo sa vedecká revolúcia stala v zaostalej Európe a nie v tom čase pokrokovej Číne nikto nemôže jednoznačne vysvetliť – stojí za zmienku, že Čína v stredoveku nezaostávala od Európy podľa HDP na hlavu, a to aj pri dvojnásobnom počte obyvateľov. Takže z pohľadu celkového HDP Čína prevyšovala Európu. Odpovede vysvetľujúce prvenstvo Európy nad Čínou sú z kategórie „prečo sa dá 10 krát po sebe uhádnuť číslo v rulete“.

 

Náhoda vládne svetu

Výskumy ukazujú, že štandardné myslenie výrazne podceňuje vplyv náhodných faktorov na príčiny dejov okolo nás a preceňuje vlastné chápanie. Správnou odpoveďou bude v tomto prípade azda jednoduché „Európania mali proste šťastie“. Určitá zostava množstva malých a v podstate náhodných faktorov umožnila Európe dostať nevyhnutné „šťuchnutie“ pre štart vedeckej revolúcie a získať prvenstvo na pomerne krátky úsek svetových dejín. Možno to bolo používanie olejových a nie vodových atramentov pri kníhtlači, možno dominanciou protestantov nad katolíkmi v Anglicku, možno geografická poloha – to už asi nikdy nezistíme, ale verzií a spôsobom skúmania príčin je mnoho.

Takýmto spôsobom prebiehal aj odchod Európy z centra svetovej arény v 20 storočí, na prvý pohľad z objektívnych príčin – dve zničujúce svetové vojny na jej území boli príčinou toho, že USA získali svetové prvenstvo v 50 rokoch minulého storočia. Ale v tom, že prvá svetová vojna bola takou zničujúcou a že položila predpoklady vzniku nasledujúcej, II. svetovej, vlastne nie je nič predurčujúce. Ide o súhru náhod, pretože po desiatich úspešných trefách Európy v rulete sa 11 a 12 kolo nepodarilo. Okrem toho, zníženie podielu (HPD a populácie) je podmienené aj určitými úspechmi konkurujúcich civilizácií.

O to viac netreba prepadať emóciám – démonizovať Západ a znižovať výsledky epochy Osvietenstva, dvoch priemyselných a informačnej revolúcií. To bol práve ten čas, kedy Západ zaslúžene obsadzoval titulku „časopisu svetového HDP“, ale nič netrvá večne. Stačí spomenúť aj takzvaný efekt „behu červenej kráľovny“, kedy je nutné bežať aj s cieľom zostať na mieste. Dnešný svetový HDP rastie 3,5% ročne, čo znamená, že len pre udržanie súčasného podielu Európy na svetovom HDP musí Európa rásť aspoň 3,5% ročne. Predpovede Svetovej banky a MMF (viac TU a TU) pre Európu (myslené Európsku úniu) sú v rozsahu 1,7 – 2,0% p.a. v strednodobom horizonte a podiel Európy na svetovom HDP klesá na hodnoty v 14 storočí.

 

Rovnováha medzi sociálnym a ekonomickým vektorom rozvoja

Súčasné problémy Európy predstavujú výzvu pre ekonómov, sociológov a politológov. V minulých článkoch sme už otvárali tému hnacích síl rozvoja ekonomiky, ktoré sú v Európe vyčerpané. Za posledných 300 rokov Európa vedie nielen v ekonomických ale aj v sociálnych ukazovateľoch – treba poznamenať, že medzi tými existuje súvislosť. V poslednom čase sa Európa viac zaoberá hnacími silami orientovanými na človeka a na „šťastie izolovaného jedinca“ a menej silami ekonomickými. Európa míňa cca 3% HDP na vedecko-výskumné a skúšobno-vývojové projekty, čím zabezpečuje leví podiel svetového vedeckého rozvoja v biotechnológiách a medicíne, pričom vo viacerých európskych krajinách je podiel výskumníkov až 1% populácie, čo sa pozitívne odráža na „zdraví“ spoločnosti. A naopak, vysoký sociálny štandard k sebe priťahuje kvalifikovanú (a nielen) pracovnú silu z celého sveta, ktorá zvyšuje HDP Európy. Podľa našich odhadov, každoročný prínos imigrácie je 0,5% HDP.

Avšak ani to nestačí a súvislosť medzi sociálnymi a ekonomickými výdobytkami je slabšia ako by sa očakávalo. Je málo pravdepodobné, že obnoviteľná energetika, ekologické úspechy, bezpečnosť alebo ľudské práva sami o sebe zabezpečia akékoľvek ekonomické prielomy – sú to len príjemné bonusy. A tu prichádzame k jednej drobnosti – výdaje na výskum a vývoj a medicínu sú naviazané na vývoj HDP a rozpočet, čiže pri spomalení ekonomiky sa spomalí aj vedecko-výskumný proces, takže ekonomické hybné sily sú nemenej dôležité ako tie sociálne-orientované.

 

Aké cesty vedú k obnove stratených pozícií Európy na svetovej aréne ?

  • Vedecký prielom – druhá vedecká revolúcia a rast produktivity práce
  • Prielom v spôsobe organizácie práce – sieťová koncepcia (softvérové open-source, crowdfunding, atď.) namiesto hierarchických a kapitalistických štruktúr
  • Miliardová Európa – rozsiahle zväčšenie počtu obyvateľstva. Zdvojnásobenie obyvateľov umožní úmerne zvýšiť HDP
  • USAE – Spojené štáty americké a európske. Úplná integrácia s USA.
  • Zničenie konkurentov – Indo-čínska jadrová vojna
  • Neuvedené faktory

Zatiaľ ide o malý a málo pravdepodobný zoznam možností. Uvidíme čo ďalej.

Viačeslav Lakťuškin

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bojovníčka Kučová vo finále v Gdyni odvrátila päť mečbalov, ale titul nezískala

0 icon

Bratislava 25 júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Lukáš Grinaj)   Slovenská tenistka Kristína Kučová sa nedočkala najväčšieho úspechu kariéry v podobe triumfu na turnaji hlavného ženského okruhu WTA. Vo finále dvojhry na antuke v poľskej Gdyni prehrala s belgickou reprezentantkou Marynou Zanevskou za 1:53 h 4:6, 6:7 (4) Oba sety mali podobný priebeh,…

Analytik Smatana predpovedá hororový scenár: „Pri šírení delta variantu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaní nestíhajú začiatok jesene, ak sa nezaočkujú tento týždeň!“

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Pri šírení delta variantu koronavírusu hrozí na Slovensku trojnásobok obetí oproti druhej vlne pandémie. Nezaočkovaných je totiž približne 800-tisíc ľudí v skupine nad 50 rokov. Ak by umierali chorí na COVID-19 rovnakým tempom ako počas poslednej vlny, mali by sme na jeseň pri…

Pre požiare na Sardínii evakuovali stovky ľudí

0 icon

Miláno 25. júla 2021 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alessandro Tocco)   Taliansky ostrov Sardínia sužujú požiare, ktoré si cez noc vyžiadali evakuáciu takmer 400 ľudí. Z oblasti nehlásia mŕtvych ani zranených Hasiči informovali, že oheň zničil vo vnútrozemí ostrova niekoľko domov. Predbežný prieskum podľa civilnej ochrany naznačuje, že plamene spálili v okolí Montiferru viac…

Britskí daňoví poplatníci budú platiť za pandémiu desaťročia

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-David Rose)   Britskí daňoví poplatníci budú znášať náklady pandémie ochorenia COVID-19 po desaťročia. Vyplýva to z dvoch správ Výboru britského parlamentu pre verejné účty, podľa ktorých reakcia britskej vlády na koronakrízu vystavila daňových poplatníkov v Spojenom kráľovstve „značným finančným rizikám“. Poslanci vo výbore tiež skritizovali…

Kauza korupcie príslušníkov bezpečnostných zložiek pokračuje v stredu a vo štvrtok ďalším dokazovaním

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Jakub Kotian)   V stredu 28. a vo štvrtok 29. júla by na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku mal pokračovať súdny proces s bývalým šéfom kontrarozviedky Slovenskej informačnej služby Petrom G. a expolicajtom Ladislavom V. Podľa obžaloby dvojica žiadala úplatok 400-tisíc eur od podnikateľa…

Mária Kolíková: V novele o COVID preukazoch ústavnoprávny problém nevidím. Každý sa môže slobodne rozhodnúť, či sa dá zaočkovať

0 icon

Bratislava 25. júla (TASR/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)   Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nevidí žiadny potenciálny ústavnoprávny problém v novele o COVID preukazoch. Ak by sa ňou zaoberal Ústavný súd (ÚS) SR, neobáva sa, že by to skončilo "fiaskom" "Som presvedčená, že je tu absolútna proporcionalita medzi všetkými právami," uviedla ministerka…

Europoslanci: Plynovod Nord Stream 2 sa nikdy nemal dostavať

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (SITA/HSP/Foto:Sputnik-Axel Schmidt, TASR-Martin Baumann)   Plynovod Nord Stream 2, ktorý spája Rusko s Nemeckom na dne Baltského mora, sa podľa niektorých europoslancov nikdy nemal dostavať. Jeho projekt sa ale najnovšie aj s požehnaním zo strany Spojených štátov amerických dostáva do finále. Europoslanci to uviedli pre agentúru…

Saleziáni: Pápež hľadá ľudí, ktorí žijú na konci sveta

0 icon

Bratislava/Košice 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:Archiv PMD)   Pápež František hľadá počas svojho pontifikátu tie konce sveta a ľudí, ktorí žijú na konci sveta. Uviedol to direktor štvorčlennej saleziánskej komunity na Luníku IX v Košiciach don Peter Veselský, kde zavíta Svätý Otec 14. septembra "Keď som sa dozvedel, že Svätý Otec…

Je to definitívne. Parlament schválil normálny život pre očkovaných a špeciálne opatrenia pre neočkovaných. Čakajú nás digitálne Covid pasy

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto: Martin Baumann, Martina Kriková)  Parlament schválil diskrimináciu neočkovaných, ktorí sa nevyhnú špeciálnym opatreniam v prípade "zhoršenia situácie" Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR bude môcť pri tvorbe protipandemických opatrení prihliadať na digitálny COVID preukaz. Ten informuje, či osoba bola zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19, negatívne testovaná…

Peter Kovařík vysvetľuje, prečo prerušil zásah jednotiek zo Sobraniec, kvôli čomu došlo k zmareniu zatknutia dvoch kajúcnikov

0 icon

Bratislava 25. júla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Ak by vyšetrovateľka špeciálneho tímu Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) postupovala tak, ako jej to ukladajú interné predpisy, k danej situácii nemuselo vôbec dôjsť. Vyhlásil to policajný prezident Peter Kovařík Reagoval tak na tohtotýždňové úkony ÚIS v súvislosti s kauzami Očistec a Judáš a…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Časť III.

0icon

V tejto časti si dovolím uviesť jednu z rôznych možných hypotéz, prečo môže byť „pandémia“ koronavírusu globálnym podvodom. Zároveň naznačím, že podľa politického liberalizmu sa politické konanie globálnej a národnej moci úplne vzdialilo od konania klasického obdobia kapitalizmu. Boj proti „pandémii“ koronavírusu je dostatočným príkladom toho, ako sa spoločnosť nemá…

Marián Tkáč

Komu slúži cirkev rímska i grécka? Kristovi či štátu, riadenému vakcínatormi?

0icon

Aj dnes – je nedeľa 25. júla – odzneli spoza ambón (to sú tie „kecpulty“ v kostoloch) výzvy, aby sa veriace ovečky ešte stihli zavakcínovať, aby neprepásli šancu byť blízko Františka. (Už dlhšie som nebol v bratislavskej Katedrále sv. Martina, a tak neviem, či na tamojšej ambone ešte stále svieti niečo na spôsob…

Boris Mesár

Tieto fašistické curvy hlasovali za APARTHEID

0icon

Mgr. Anna Andrejuvová Ing. Martin Fecko Ján Kerekréti Mgr. Peter

Andrej Sablič

Analýza ekonómie pokračovanie I.

0icon

Makroekonómia a jej peniaze sú rakovinou spoločnosti Peniaze sú virtuálnou realitou, ktorá sa rozprestiera po celej zemeguli a používa sa tak ako iné virtuálne reality, akou sú meter, volt, wat, °C a podobne. Na rozdiel od peňazí sú však tieto reality nemenné a verne zodpovedajú určitej realite vo fyzike. Pomocou…

Štefan Harabin

Pellegrini a Fico mohli prijatie zákona o zvýhodnení očkovaných zastaviť, keby sedeli v parlamente a hlasoval proti. Miesto toho robili tlačovky, kde ubezpečovali ľudí, že oni sú proti.

0icon

V Piatok sa malo hlasovať o tzv. zákone o zvýhodňovaní očkovaných. Hlasovaniu o samotnom zákone predchádzalo hlasovanie o návrhu na skrátenie legislatívneho konania pre prijatie tohto zákona. Proti návrhu vlády na skrátené legislatívne konanie, bola nakoniec Sme rodina, takže koalícia dokázala na podporu zrýchleného hlasovania o Lengvarského návrhu zozbierať len 61 hlasov. Ak by  opozícia…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Cap Arcona: Veľká ľudská tragédia 2. sv. vojny: 2. časť

0 icon

Prinášame pokračovanie druhej časti o veľkej ľudskej tragédii 2. svetovej vojny s názvom Cap Arcona. Cap Arcona bol názov jednej z nemeckých lodí, ktoré tesne pred kapituláciou Nemecka potopili spojenecké bombardéry v domnení, že posádku tvoria nemeckí vojaci. Opak bol však pravdou. Posádku tvorili zajatci z koncentračných táborov v počte asi 4 500. Poďme sa spoločne pozrieť…

Účesy, ktoré ti spôsobujú bolesti hlavy

0 icon

Bolesť hlavy môže byť spôsobená rôznymi príčinami : stres, vysoký krvný tlak, zranenie alebo dokonca počasie. Spôsob, akým sa rozhodneš nosiť učesané vlasy, môže byť tiež hlavným faktorom, ktorý spôsobuje bolesti hlavy. Niektoré účesy, ktoré vyvíjajú tlak na pokožku hlavy, môžu mať za následok pocit bolesti. 1. Vrkoč

Umelec vytvára šialene realistické balónové sochy!

0 icon

Možno si už zažil oslavu či párty, na ktorej sa klaun pokúšal z dlhých balónov vytvárať rôzne sochy a nakoniec výsledok vyzeral, ako pes krížený s mačkou. Masayoshi Matsumoto je umelec, ktorý žije v Japonsku a ktorý pomocou bežných balónikov a vytvára neuveriteľné realistické sochy. Ich skutočnosť je taká prekvapivá, že budeš…

TOP10: Nepremyslené projekty, ktoré mali byť spravené oveľa dôslednejšie

0 icon

Niektoré projekty nevyjdú na jedničku. Spôsob, akým sú spravené nasledujúce veci, určite niektorých rozosmeje alebo naštve. Tieto projekty však majú jeden spoločný znak - vopred sa pri nich neuvažovalo. Buď sú nefunkčné, nelogické alebo naozaj hlúpe. Je jedno, či je to chyba projektanta alebo inštalatéra, dalo sa to urobiť oveľa…

Ako ovplyvňuje meno tvoj život? Je jeho výber dôležitý?

0 icon

Vybrať meno dieťaťa je jedným z prvých veľkých rozhodnutí, ktoré musia rodičia urobiť. A ukázalo sa, že výber tejto „životnej“ značky pre dieťa si vyžaduje hlboké zamyslenie, pretože podľa jednej štúdie môžu mená určovať, ako bude človek vyzerať v dospelosti. Respondenti dokázali správne odhadnúť meno cudzinca na základe fotografie tváre

Armádny Magazín

"Pás nestability" Lavrov vysvetlil ako sa západ snaží poraziť Rusko

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov poznamenal, že západné krajiny sa snažia vytvoriť okolo Ruska „pás nestability“. Lavrov poznamenal, že podnikajú pokusy o destabilizáciu situácie na hraniciach Ruska a susedných krajín, vrátane Bieloruska a Moldav

8 faktov falšovania zásluh Ruska v 2. svetovej vojne

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – V materiáloch na výučbu dejín vo Veľkej Británii niet rozdiel medzi nacistickým Nemeckom pod vládou Adolfa Hitlera a ZSSR pod vládou Josifa V. Stalina. Akoby si Briti nechceli uvedomiť rozdiel, že jeden koncentračné tábory rozkuroval a druhý ich hasil.   Oba štáty sú označené za agresorov, ktoré rozpútali 2.…

Irak potvrdzuje želanie zbaviť sa amerických jednotiek

0 icon

Irak, 25.júl 2021 (AM) – Na rokovaniach vo Washingtone iracká delegácia potvrdila, že Irak nepotrebuje prítomnosť zahraničného vojenského personálu, uviedol poradca krajiny pre národnú bezpečnosť Qassem al-Aaraj. Podľa neho „bude dátum 31. decembra zvláštny,“ uvádza agentúra RIA Novosti s odvolaním sa na INA.   Vedúci tlačovej služby minis

"Lode nikdy nespúšťajú vlajku pred nepriateľom" Putin zaviedol nové nariadenia pre námorníkov

0 icon

Rusko, 25.júl 2021 (AM) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal dekrét o námornej vlajke krajiny. Zakázal všetkým ruským námorníkom spustiť vlajku pred nepriateľom. „Za žiadnych okolností,“ píše sa v dokumente.   Dekrét prezidenta zavádza nové nariadenie o námornej vlajke. Naznačuje tradí

Ktorá hypersonická raketa ako prvá vstúpi do služby americkej armáde

0 icon

USA, 24.júl 2021 (AM) – Americké ministerstvo obrany vydalo vyhlásenie týkajúce sa prvých hypersonických rakiet, ktoré sa môžu objaviť v službe americkej armáde. Podľa riaditeľa programu pre hypersonické zbrane v Pentagóne Mika Whitea bol stanovený

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali