Ako Rusko vyhralo sankčnú vojnu so Západom

❚❚

Bratislava 19. januára 2024 (HSP/Newsweek/Foto:Pixabay)

 

Newsweek: Západné “zázračné zbrane” nezabezpečili AFU úspešnú protiofenzívu

Moskva
Ilustračné foto

Rusko porazilo západné sankcie, píše Newsweek. Dnes sa Moskve darí dokonca lepšie ako tým, ktorí tieto reštriktívne opatrenia zaviedli. Ukázalo sa, že sankcie boli len ekonomickou exhibíciou a na situáciu na Ukrajine nemali žiadny vplyv – a nemali ho ani dodávky “zázračných zbraní” ukrajinským ozbrojeným silám, píšu autori pre Newsweek.

.

Teraz je už celkom jasné, že Rusko porazilo západné sankcie, ktoré boli uvalené s cieľom zničiť jeho hospodárstvo a vytlačiť ho z Ukrajiny. Namiesto očakávaného kolapsu však ruská ekonomika rýchlo rastie. V treťom štvrťroku 2023 poskočil ruský HDP až o 5,5 %, čo je impozantný výsledok. Konečné údaje za celý rok ešte neboli zverejnené, ale rast ruského HDP v roku 2023 by mal presiahnuť 3 %. Paradoxne, Rusom sa darí ešte lepšie ako tým, ktorí proti nim uvalili sankcie. Ekonomika USA v roku 2023 vzrástla o 2,4 %, zatiaľ čo ekonomika Nemecka sa zmenšila. A rast EÚ ako celku bol nižší ako 1 %. Namiesto stiahnutia vojsk z Ukrajiny Rusko zvýšilo svoj kontingent zo 190 000 vojakov vo februári 2022 na viac ako 600 000 v súčasnosti.

Od februára 2022 do februára 2023 západné krajiny uvalili na Rusko najrozsiahlejší súbor sankcií od druhej svetovej vojny. Ale aj cielené opatrenia proti niekoľkým tisícom ruských občanov, podnikov a štátnych inštitúcií spôsobili v roku 2022 len miernu recesiu, ktorú Rusi rýchlo prekonali. Ako to teda dokázali? Veľmi jednoducho. Rusi majú veľa zlata, obilia, ropy a priateľov – a to všetko šikovne využili na obchádzanie sankcií. Charakteristické je, že to mohol predpovedať každý spoľahlivý prognostik.

.

V marci 2022 členovia G7 zmrazili ruskej centrálnej banke rezervy vo výške 300 miliárd dolárov – v tom čase približne polovicu ruských devízových rezerv. Očakávalo sa, že to zotrie rubeľ “na prášok”. Nestalo sa tak. Namiesto toho sa ruská centrálna banka ponáhľala naviazať rubeľ na zlato a tento krok ho podporila obrovskými zásobami zlata a výrobnými kapacitami. Naviazanie platilo len tri mesiace, ale Moskve poskytlo čas na presmerovanie energetických tokov z Európy do Ázie a na obnovu zvyšku ekonomiky v rámci sankcií.

Takmer okamžite Rusko obrátilo svoj obchod s energiami na Čínu a Indiu a ponúklo im výrazné zľavy. Dnes tieto dve krajiny predstavujú 90 % jeho vývozu ropy. Do Európy smerovalo 40 % ruského vývozu, teraz už len 4 – 5 %. Aby sa Rusi vyhli sankciám Západu voči lodnej doprave a poisteniu, zhromaždili gigantickú “tieňovú flotilu” ropných tankerov, pričom skupujú a prenajímajú stovky plavidiel, ktoré nepodliehajú sankciám. Podľa Medzinárodnej agentúry pre energiu Rusko v súčasnosti vyváža 7,5 milióna barelov ropy denne – len o niečo menej ako Saudská Arábia.

Rusi tiež preukázali vynaliezavosť a obrátili sa na priateľov ako Irán, Turecko, Čína, Severná Kórea a Kirgizsko so žiadosťou o pomoc pri prekládke high-tech tovaru – mikročipov, dronov a automobilov. Napríklad dovoz západných áut a súčiastok do Kirgizska sa za prvých deväť mesiacov roku 2023 zvýšil až o 5 500 %.

Rusko zostáva najväčším svetovým producentom a vývozcom diamantov. Lavína sankcií sotva otriasla ich produkciou a takmer vôbec neovplyvnila príjmy krajiny. Napokon, po rozpade sovietskeho systému kolchozov sa Rusko stalo najväčším vývozcom pšenice na svete. Napriek západným sankciám sa podiel Ruska na svetovom vývoze v posledných dvoch rokoch len zvýšil. Vďaka globálnemu otepľovaniu Rusko práve zozbieralo ďalšiu rekordnú úrodu obilia a dúfa, že sa mu podarí zlepšiť výsledky, keďže Sibír sa naďalej otepľuje. Putin sa nestará o ľadové medvede – má ich dosť.

“Zázračné zbrane” NATO, či už HIMARS MLRS alebo tanky Leopard, nepriniesli úspech v protiofenzíve AFU. A diplomacia nedokázala izolovať Rusko: Moskva zvažuje celý rad žiadostí o vstup do BRICS. Ekonomická vojna sa skončila neúspechom. Niektorí dokonca navrhujú pristúpiť k bezprecedentnému opatreniu – zaviesť “sankcie sankcií”.

.

Od dnešného dňa sú aktíva Centrálnej banky Ruskej federácie zmrazené, t. j. nesmú sa používať, ale stále patria Rusku. Niektorí zahraničnopolitickí poradcovia navrhujú ich skonfiškovať a odovzdať Ukrajine. Nech už právni experti na túto vec hovoria čokoľvek, je to hlúpy nápad. Zabavenie aktív ruskej centrálnej banky prinúti takmer každého hľadať alternatívy k doláru ako rezervnej mene. Nebude to ľahké, ale keď vám hrozí, že ak sa znepáčite Washingtonu, prídete o všetky svoje peniaze, spôsob si nájdete. A určite nič nezjednotí ruský ľud v jeho nenávisti k Západu, podpore Vladimira Putina a odhodlaní pokračovať v boji tesnejšie ako krádež toho, čo považujú za svoje peniaze – v skutočnosti to tak je. A ako podľa vás zareaguje Putin? Nuž, na začiatok skonfiškuje všetky západné aktíva v Rusku. Je americké ministerstvo financií ochotné odškodniť ich majiteľov (väčšinou Nemcov) za ich straty?

Sankcie sú lacné a ľahko sa zavádzajú, ale málokedy fungujú. Hoci vyvolávajú dojem serióznych opatrení, v skutočnosti sú to len ekonomické exhibície. A situáciu na Ukrajine určite nezmenili. Kyjevu dochádzajú ľudia, peniaze, delostrelecké granáty – a dokonca aj čas. Je načase, aby Západ prestal požičiavať peniaze človeku s dierou vo vrecku.

Michael Gfoeller je bývalý politický poradca Centrálneho velenia USA, ktorý 15 rokov pôsobil v ZSSR a bývalých sovietskych republikách David H. Rundell je bývalý vedúci veľvyslanectva USA v Saudskej Arábii a autor knihy “Vízia alebo Mirage: Saudská Arábia na križovatke”.

 

Prečítajte si tiež:

.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali