sídlo Európskej komisie v Bruseli

NAŽIVO

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53

Digitálna kriminalita rýchlo rastie a premieňa sa na vysoko výnosný biznis. Celosvetové škody spôsobené kyberkriminalitou vzrastú do roku 2029 na 15,6 miliardy dolárov (13,47 miliardy eur) ročne, čo je viac ako hrubý domáci produkt akejkoľvek krajiny s výnimkou USA a Číny. Vyplýva to z analýzy Mastercard Signals.

11:41

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred cunami.

Podľa Geologickej služby Spojených štátov (USGS) boli prvé dva otrasy s magnitúdom 5,0 a 6,7 bez varovania pred cunami, no následný silný otras o 08:49 SELČ viedol k výstrahe pred nebezpečnými vlnami v okruhu 300 kilometrov od epicentra v Tichom oceáne pri meste Petropavlovsk-Kamčatskij.

10:10

Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v sobotu vyzval bezpečnostné zložky sýrskej vlády, aby zabránili džihádistom vo vstupe a „vykonávaní masakrov“ na konfliktom zmietanom juhu Sýrie. Informovala o tom správa agentúry AFP.

“Ak chcú úrady v Damasku zachovať akúkoľvek šancu na dosiahnutie zjednotenej, inkluzívnej a mierovej Sýrie… musia pomôcť ukončiť túto pohromu tým, že využijú svoje bezpečnostné sily, aby zabránili ISIS a iným násilným džihádistom vo vstupe do oblasti a vykonávaní masakrov,“ uviedol Rubio vo vyhlásení zverejnenom na platforme X.

House Appropriations Marco Rubio
Na snímke americký minister zahraničných vecí Marco Rubio / Foto: SITA/AP-Jose Luis Magana
09:41

Japonskí voliči v nedeľu rozhodujú vo voľbách do hornej komory parlamentu. Rastúce ceny a obavy ohľadne imigrácie pritom môžu viesť k ďalšiemu oslabeniu moci tamojšieho premiéra Šigera Išibu. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

09:39

Na 38 sa zvýšil počet obetí po prevrátení turistickej lode v oblasti zátoky Ha Long na severe Vietnamu po tom, čo sa podarilo nájsť ďalšie tri telá, uviedli v nedeľu tamojšie úrady. Informuje o tom správa agentúry DPA.

zachránení ľudia na turistickej lodi
Na snímke z videa poskytnutého QDND sú zachránení ľudia na prevrátenej turistickej lodi v zálive Ha Long vo Vietname / Foto: TASR/AP-QDND via AP
09:37

Tisíce ľudí v sobotu protestovali v Tel Avive a iných izraelských mestách za prepustenie zvyšných rukojemníkov, ktorých v Pásme Gazy zadržiava palestínske militantné hnutie Hamas. Informovala o tom správa agentúry DPA.

09:35

Veľvyslanec Spojených štátov v Izraeli Mike Huckabee v sobotu navštívil kresťanské mesto Tajbe na Západnom brehu Jordánu, kde podľa miestnych obyvateľov založili izraelskí okupanti 8. júla požiar v kostole z piateho storočia. Huckabee vyzval k trestnému stíhaniu páchateľov a incident označil za „teroristický čin“. Informovali o tom agentúry Reuters a AFP.

„Je to teroristický čin a je to zločin,“ uviedol Huckabee. „Tí, ktorí páchajú akty teroru a násilia v meste Tajbe – alebo kdekoľvek inde – (by mali) byť nájdení a stíhaní. Nielen pokarhaní, to nestačí,“ dodal.

08:56

V dôsledku silných dažďov a zosuvov pôdy, ktoré Južnú Kóreu sužujú posledné štyri dni, zahynulo už najmenej desať ľudí a ďalších deväť je nezvestných, oznámila v nedeľu juhokórejská vláda. Najväčší počet obetí a zranených zaznamenali v provincii Južný Kjongsang. Informovala o tom agentúra Jonhap.

08:55

Hongkong v nedeľu vydal najvyššie varovanie v súvislosti s tajfúnom Wipha, ktorý do mesta priniesol silný dážď a vietor. Ten miestami dosahoval rýchlosť viac ako 167 kilometrov za hodinu. Informovala o tom správa agentúry Reuters.

08:53

Tisíce ľudí v Poľsku v sobotu protestovali proti prijímaniu prisťahovalcov a imigračnej politike súčasnej vlády. Zhromaždenia zorganizovala krajne pravicová opozičná strana Konfederácia. Na niekoľkých miestach sa konali aj protidemonštrácie ľavicových skupín. Informovali o tom správy agentúr PAP a DPA.

07:18

Muž podozrivý z toho, že v sobotu vrazil autom do davu v americkom meste Los Angeles a zranil najmenej 30 ľudí, je zadržaný, oznámila polícia s tým, že momentálne podstupuje operáciu v nemocnici. Informuje o tom správa agentúry AFP.

07:16

Neďaleko nemeckého mesta Štuttgart zastrelila tamojšia polícia v sobotu 44-ročného muža, ktorý údajne začal strieľať na okoloidúcich. Páchateľ zomrel na mieste incidentu, informuje správa agentúry DPA.

Polícia dodáva, že išlo o nemeckého štátneho príslušníka.

07:16

Britská polícia zadržala v sobotu viac než 100 ľudí, ktorí protestovali proti zákazu organizácie Palestine Action. Informovala o tom stanica Sky News. Metropolitná polícia v Londýne uviedla, že na demonštrácii na námestí Parliament Square bolo zadržaných 55 osôb.

07:14
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Ako oligarchovia využívajú Brusel na pranie špinavých peňazí

Keď polícia vykonala raziu v dome bývalého socialistického poslanca Európskeho parlamentu a právnika Piera Antonia Panzeriho a našla 500 000 eur v hotovosti v rámci najzávažnejšieho prípadu korupcie v Európskom parlamente za posledné desaťročia, nikto si nevšimol, že jedným z jeho klientov bol oligarcha, ktorý je predmetom najväčšieho prípadu občianskoprávneho podvodu v dejinách britského práva, píše Mark Hollingsworth pre The Spectator

sídlo Európskej komisie v Bruseli
Ilustračné foto
❚❚
.

Tento nevkusný škandál sa sústredil na tvrdenia, že Katar financoval ovplyvňovanie Európskeho parlamentu, čo viedlo k zatknutiu a uväzneniu poslancov Európskeho parlamentu a bývalého podpredsedu. V bytoch, kanceláriách a hotelových izbách v Bruseli, Francúzsku a Taliansku sa odvtedy našlo viac ako 1,5 milióna eur v hotovosti. Platby boli údajne súčasťou lobistickej operácie, ktorej cieľom bolo posilniť povesť Kataru a čeliť kontrole dodržiavania ľudských práv počas majstrovstiev sveta vo futbale. Je to zničujúci úder pre dôveryhodnosť EÚ.

Vyšetrovanie sa zameriava na parlamentný podvýbor pre ľudské práva, ktorému Panzeri predsedal. Hoci výbor nie je zákonodarným orgánom, má vplyv na porušovanie ľudských práv v krajinách mimo EÚ, čo z neho robí ideálny cieľ pre lobovanie medzinárodných kleptokratov.

A podobne ako Katar, aj oligarchovia využívajú Európu ako prostriedok na rehabilitáciu svojej povesti a odvrátenie pozornosti od obvinení z trestnej činnosti a kontroverzií. Príkladom je kazašský oligarcha na úteku Muchtar Abľazov, ktorého minulý mesiac súd v USA uznal vinným z podvodu vo výške 218 miliónov dolárov a ktorý je od roku 2012 na úteku pred britskými súdmi. V Spojenom kráľovstve bol odsúdený za klamstvo pod prísahou o vlastníctve londýnskeho sídla, falšovanie dokumentov a pohŕdanie súdom. Ako predseda predstavenstva bol obvinený zo sprenevery 6 miliárd USD z kazašskej banky BTA Bank tým, že presmeroval finančné prostriedky do tisícov offshorových spoločností, ktorých bol príjemcom. 

.

Abľazov utiekol do Londýna, kúpil si niekoľko nehnuteľností a banka BTA ho zažalovala za podvod. Žil honosným životným štýlom, žil v sídle s deviatimi spálňami a krytým bazénom na Bishops Avenue v Hampsteade a na 100-hektárovom pozemku na okraji Windsor Great Parku. Najvyššiemu súdu však odmietol zverejniť podrobnosti o svojom majetku a v roku 2012 bol uznaný vinným z pohŕdania súdom. “Je ťažké predstaviť si účastníka obchodného sporu, ktorý by sa správal cynickejšie, oportunistickejšie a úskočnejšie voči súdnym príkazom ako pán Abľazov,” vyhlásil lord sudca Maurice Kay.

Na oligarchu bol vydaný zatykač a bol odsúdený na 22 mesiacov väzenia za pohŕdanie súdom. Tesne pred vynesením rozsudku však Abľazov vyskočil z okna hotelovej izby, nasadol na autobus z Victorie do Doveru a trajektom ušiel do Francúzska. V jeho neprítomnosti najvyšší súd nariadil Abľazovovi zaplatiť 1,02 miliardy libier a v roku 2019 vydal druhý zatykač. Vo Francúzsku bol uväznený, ale získal politický azyl.

V exile sa oligarcha usilovne prihováral európskym politikom, aby presadil svoju obhajobu, že obvinenia z podvodu sú politicky motivované, pretože bol hlasným odporcom kazašského režimu. Jedným z jeho najusilovnejších právnikov a aktívnych podporovateľov bol Panzeri, ktorý presadzoval Abľazovovu agendu. Viaceré parlamentné návrhy odsudzovali prenasledovanie “disidentov” a jeden z nich dokonca vyzýval na ochranu samotného Abľazova.

Panzeri úzko spolupracoval s mimovládnymi organizáciami, ako je Nadácia otvoreného dialógu (ODF) so sídlom v Bruseli, ktorá vedie kampane proti porušovaniu ľudských práv. Poslanec EP organizoval podujatia, zoznamoval sa s ľuďmi a de facto pôsobil ako lobista pre Abľazova. Napriek zdrvujúcim dôkazom proti Abľazovovi zostáva táto mimovládna organizácia verným podporovateľom oligarchu. “ODF zahrnula Abľazova do našej propagácie obhajoby tisícov obetí politického prenasledovania v Kazachstane,” povedal mi hovorca. ‘ODF obhajovala Abľazova, ako aj členov jeho rodiny a spolupracovníkov v rokoch 2013 až 2016, v čase, keď Kazachstan prostredníctvom Ruska a Ukrajiny stíhal desiatky ľudí v politicky motivovaných prípadoch’.

Kazašský oligarcha tvrdí, že obvinenia z podvodu a prania špinavých peňazí sú “vyvrcholením kampane bývalého prezidenta Nazarbajeva a jeho spojencov, ktorej cieľom je zbaviť Abľazova vlastníctva a kontroly nad bankou BTA”. Jeho právnici uviedli, že utiekol z Londýna, pretože sa mu “vyhrážali smrťou” a “neustále sa obával o svoj život” zo strany kazašských spravodajských agentov.

.

Abľazov zostáva v exile vo Francúzsku. Zdá sa však, že jeho šťastie sa končí. Minulý mesiac prehral odvolanie týkajúce sa jeho azylového statusu. Charakteristické je, že sa odvolal znova a môže zostať v krajine až do konečného rozhodnutia. ‘V rozsudku CNDA (francúzsky azylový súd) bol pán Abľazov uznaný za politicky stíhanú osobu v rámci jeho boja za nastolenie demokracie v Kazachstane,’ povedal mi jeho právnik Karim Beylouni.

Oligarcha však potenciálne čelí aj prebiehajúcemu trestnému vyšetrovaniu vo Francúzsku za podvod. Prokuratúra a banka BTA podali odvolanie na najvyšší súd po tom, ako súd rozhodol, že sa premlčalo. “Abľazov zbankrotoval jednu z najväčších kazašských bánk tým, že spáchal jeden z najväčších podvodov v modernej histórii vo výške najmenej 7,5 miliardy dolárov,” povedala mi Elena Fedorová, právnička banky BTA. Odvolanie sa bude prejednávať do júna tohto roku.

Žaloba proti Abľazovovi je dodnes najväčším prípadom občianskoprávneho podvodu v britskej právnej histórii. Napriek jeho odsúdeniu za pohŕdanie súdom a viaceré trestné činy boli orgány činné v trestnom konaní pozoruhodne spokojné. Korunná prokuratúra preskúmala dôkazy a odmietla konať. V roku 2019, po vydaní druhého zatykača, mala Národná kriminálna agentúra Spojeného kráľovstva prístup ku všetkým spisom, ale odmietla vyšetrovanie z dôvodu “nedostatočných zdrojov”. Jeho vydanie, aby čelil spravodlivosti, sa zdá byť veľmi nepravdepodobné. 

Medzitým Abľazovova rafinovaná finta využiť politické prenasledovanie ako taktiku na odvrátenie pozornosti bola účinná a Európsky parlament bol jej ochotným komplicom. Jeho blízky vzťah s jedným z hlavných podozrivých v tomto najnovšom trestnom vyšetrovaní sa mu však môže vypomstiť.

 

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.

Krv v očiach Jara Naďa

Exminister obrany a predseda Demokratov Jaroslav Naď stratil tento týždeň nervy. Vyslovil názor, že jedným z prioritných a mimoriadne dôležitých…

20. 07. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

The Sunday Times: Čína zásobuje Rusko pod značkou Severnej Kórei

Podľa odhadov spravodajských služieb NATO môže Čína dodávať vojenské zásoby Rusku pod označením „severokórejské“, píše komentátor Mark Galeotti v článku…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Európske cestovné povolenia sa predražia

Európska komisia plánuje takmer strojnásobiť poplatok za povolenia na cestu do EÚ pre občanov krajín, ktoré nie sú členmi Únie

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajinskí partizáni tvrdia, že zaútočili na železnicu v Tulskej oblasti

Ukrajinská partizánska skupina Ateš oznámila, že sabotovala železničnú trať v ruskej Tulskej oblasti, čím spôsobila „vážne narušenie“ ruskej logistiky. Referuje…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

V Poľsku v sobotu prebiehali desiatky protiimigračných protestov

Protiimigračné demonštrácie prebiehali vo viac ako 80 mestách po celom Poľsku

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Na Kamčatke vyhlásili hrozbu pred cunami po silnom zemetrasení s magnitúdou 7,4

Niekoľko silných zemetrasení zasiahlo v nedeľu pobrežie ruského Ďalekého východu, pričom najväčšie z nich s magnitúdom 7,4 vyvolalo varovanie pred…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Ako vníma Trumpovo ultimátum Kremeľ?

V Kremli aj naďalej “pomerne pokojne” komentujú vyhlásenia Trumpa, ktorý dal v pondelok Rusku ultimátum – do 50 dní ukončiť…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Obamovo vlastizradné sprisahanie a zničenie vzťahov s Ruskom

Odtajnené dokumenty jednoznačne dokazujú, že Obamova administratíva „vyrobila“ spravodajské informácie, aby vytvorila naratív o zasahovaní Ruska do volieb v roku…

20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj navrhuje nové kolo mierových rokovaní s Ruskom

Kyjev navrhol nové kolo mierových rokovaní s Ruskom, ktoré by sa malo konať budúci týždeň, uviedol v sobotu na X…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Išli sme na hranicu možného. Ministerka Saková spresnila vyrokované garancie pri odstrihávaní sa od ruského plynu

Ministerka hospodárstva Denisa Saková je sklamaná zo situácie na Slovensku, ktorá vznikla po prijatí garancií Európskej komisie ponúknuté pre úplné…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 5 min. čítania | 0 komentárov

Sloboda názoru dostala u našich susedov tento týždeň riadne “na frak”. „Priblblý krok“ českého prezidenta však podľa Draxlera nie je prekvapením

Český prezident Petr Pavel vo štvrtok podpísal novelu trestného zákonníka, ktorá okrem iného zavádza trestnosť “propagácie komunistického hnutia”. Exminister Juraj…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ceny palív porastú, domnieva sa expert firmy s pohonnými hmotami

Ceny benzínu a nafty vzrastú o 10 hrivien za liter a ceny plynu do áut o 5 hrivien (0,1 EUR)…

20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Ekonomika | 1 min. čítania | 0 komentárov

Putin zostal po Trumpovom ultimáte pokojný ako sibírsky permafrost

Hospodárske hrozby Donalda Trumpa nezanechali na Vladimíra Putina žiadny dojem, píše Baijiahao. Dôvod je jednoduchý: objem obchodu medzi Ruskom a…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Ukrajinský exminister obrany Umerov by mal viesť rokovania s Ruskom

Cieľom bývalého ukrajinského ministra obrany Rustema Umerova na poste tajomníka Rady národnej bezpečnosti a obrany je viesť rokovania s Ruskom,…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

“To, že sa predseda SNS znížil na úroveň chorého muža z Trnavy, je pre mňa nepochopiteľné!”

Človek si na staré kolená myslí, že ho už nič neprekvapí. Ale nie je to tak. Keď som dnes počul…

20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako pôsobia sankcie na ruský export ropy

Napriek novým sankciám proti Rusku ruská „tieňová flotila“ pokračuje v dodávkach ropy do Indie a Číny, píše Le Monde

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

NYT tvrdí, že Trump a Epstein boli v 90. rokoch priatelia

Americké média chrlia správy o priateľstve prezidenta Donalda Trumpa so škandalóznym miliardárom Jeffreym Epsteinom

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Výzvy na ofenzívu sú len “mediálna provokácia” Ruska, tvrdí predseda ukrajinských záložníkov Ivan Timočko

V západných médiách sa šíria správy o požiadavkách Trumpa na Zelenského, aby prešiel do ofenzívy. Podľa predsedu ukrajinskej únie záložníkov…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

Dvetisíc miliardový bruselský nezmysel na likvidáciu národných štátov

Lánczi pripomína, že pred vypuknutím druhej svetovej vojny mnohí varovali pred hrozbou červených a hnedých diktatúr. Medzi nimi aj Friedrich…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Albánec, ktorý zbil muža dáždnikom a potom mu rozbil tvár o chodník, získal právo na pobyt v Spojenom kráľovstve. Šialená argumentácia sudcu

Albánec, ktorý zbil muža dáždnikom tak surovo, že sa mu rozpadol, a potom mu rozbil tvár o chodník, vyhral svoj…

20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ukrajina navrhla Ruskej federácii, aby na budúci týždeň zorganizovala nové kolo rokovaní

Ukrajina navrhla Ruskej federácii, aby na budúci týždeň zorganizovala nové kolo rokovaní. Zelenskyj to povedal po stretnutí s tajomníkom NSDC…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Ošklivé střípky…

Tak jsme se dozvěděli, že Petr Fiala při své návštěvě Británie zašel i na ústředí tamní zpravodajské služby MI6. Určitě…

20. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Česky | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
20. 07. 2025 | Aktualizované 20. 07. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Skončil sa pochod, ktorý nesúhlasil s plánovanou elektrárňou Málinec

V časti obce Látky – Čechánky na Podpoľaní sa v sobotu popoludní skončil vyše 40-kilometrový pochod, ktorý bol za spravodlivé…

19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Regióny | 2 min. čítania | 0 komentárov

Zelenskyj počas presunu moci navrhol ľudí, ktorí zabezpečia „Trumpovu priazeň“

O tom píše agentúra Bloomberg. Publikácia pripomína, že nová premiérka Julija Sviridenko rokovala o dohode o zdrojoch a podpísala ju…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Západ má 18 mesiacov, aby sa pripravil na možnú vojnu s Čínou a Ruskom, tvrdí veliteľ NATO

Spojené štáty a krajiny Európskej únie majú podľa generála Alexusa Grynkewicha, vrchného veliteľa spojeneckých síl Organizácie Severoatlantickej zmluvy v Európe,…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Návrat do minulosti: Retro poklady, ktoré nás nechcú pustiť do súčasnosti

Návrat do minulosti: Retro poklady, ktoré nás nechcú pustiť do súčasnosti. Je tu zvláštny druh pohodlia vo veciach, ktoré prišli…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Koniec pre Zelenského?

Podľa amerického novinára Seymoura Hersha by Zalužnyj mohol Zelenského nahradiť v priebehu niekoľkých mesiacov

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Zábery, ktoré odhaľujú, čo sa dialo počas druhej vojny v Perzskom zálive. Toto ste ešte nevideli!

Zábery, ktoré odhaľujú, čo sa dialo počas druhej vojny v Perzskom zálive. Toto ste ešte nevideli! Vojna v Perzskom zálive

20. 07. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Arménsky premiér Nikol Pašinjan vyzval na prípravu na vyhnanie hlavy Arménskej apoštolskej cirkvi, katolíka všetkých Arménov Karekina II. z jeho rezidencie v meste Ečmiadzin.

„Urobíme to spoločne. Buďte pripravení,“ napísal.

Pašinjan už skôr vyhlásil, že povedie „oslobodenie“ Arménskej apoštolskej cirkvi z rúk Karekina II. a nazval ho „antikristom“.

Karekin II.
Na snímke arménsky katolikos Karekin II (v popredí uprostred) sa zúčastňuje na spomienkovej slávnosti pri príležitosti 110. výročia masakry a na počesť obetí arménskej genocídy v arménskom Jerevane vo štvrtok 24. apríla 2025 / Foto: SITA/AP-Hayk Baghdasaryan, Photolure via AP
13:08

Mesto Spremberg vo východonemeckej spolkovej krajine Brandenbursko dostane pomoc v boji proti vlne extrémizmu po naliehavej výzve tamojšej starostky, uviedol v nedeľu minister vnútra Brandenburska René Wilke. Informuje o tom správa agentúry DPA.

13:04

Čínsky export magnetov zo vzácnych zemín do USA v júni prudko vzrástol, na asi sedemnásobok májovej úrovne. To je prudké oživenie toku kritických minerálov používaných v elektrických vozidlách, veterných turbínach a ďalších produktoch po obchodnej dohode medzi Čínou a USA. Informuje o tom správa agentúry Reuters.

11:53

.

Ostro sledovaný prípad. Ruská federácia sa odvolá proti vylúčeniu z kvalifikácie na ZOH 2026 v sánkovaní

Ruská sánkarská federácia oznámila, že podnikne právne kroky proti rozhodnutiu Medzinárodnej sánkarskej federácie (FIL) vylúčiť ruských športovcov z kvalifikácie na…

19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Šport | 2 min. čítania | 0 komentárov

Dizajnéri, ktorí by mali byť vyhodení za to, že navrhli niečo tak idiotsky nebezpečné

Dizajnéri, ktorí by mali byť vyhodení za to, že navrhli niečo tak idiotsky nebezpečné: Pri navrhovaní výrobku sa dizajnéri snažia,…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Zaplatiť za zbrane pre Ukrajinu nestačí

Patriot, ktorý chce Nemecko poslať na Ukrajinu, bude pripravený až o 6-8 mesiacov, citoval Bild zdroj z nemeckej vlády

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

18-krát s holou riťou na horúcu pec

Ak si malé dieťa, resp. aj dospelý človek sadne holou riťou na horúcu pec, urobí to len raz v prípade,…

19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










Európske značky mimo top 10 najpredávanejších áut

20.07.2025 Redakcia Auto trendy . V prvej desiatke globálne najpredávanejších nových áut v roku 2024 chýbajú európske značky. Jednoznačným lídrom…

20. 07. 2025 | 0 komentárov

Čo vlastne zničili USA ťažkými bombami v Iráne

Iba jeden z troch iránskych jadrových objektov, ktoré minulý mesiac napadli USA, bol vážne poškodený, informuje The Washington Post s…

19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
19. 07. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Miroslav Urban

Zdeno Drdol

Marián Tkáč

Marek Brna

Erik Majercak

Michal Durila

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov