Na jar 1945 bolo úplne jasné, že druhá svetová vojna sa blíži ku koncu, ale západné krajiny a ZSSR už sa pripravovali na nový konflikt, studenú vojnu, píše portál Russia beyond. Každá strana dobre chápala, že je na čase vyvíjať nové zbrane. A preto USA a ZSSR sa ponáhľali a snažili sa použiť nemecké technológie vo svoj prospech.
Američania prinútili spolupracovať Wernhera von Brauna a Wernera Heisenberga, dvoch hlavných vedcov nemeckého jadrového projektu. Ale Moskva tiež získala niekoľko dôležitých špecialistov. Jedným z týchto vedcov bol fyzik Manfred von Ardenne.
Podľa údajov sovietskych vojakov Ardenne vyvesil na fasáde svojho domu v okolí Berlína nadpis v ruštine „Dobro požalovať (Vítame vás)!”, keď už bolo jasné, že Nemci vojnu prehrali a nástup sovietskej armády nešlo nezastaviť.
V Nemecku bol Ardenne veľmi úspešným vedcom a vývojárom, vlastní okolo 600 patentov, vrátane prvého riadkovacieho elektronového mikroskopu na svete. Keď sovietska armáda dorazila do Berlína, vedúci jadrového projektu ZSSR Lavrentij Berija ponúkol Ardennemu pracovať na vývoji sovietskej bomby, a vedec ponuku prijal. Poprosil však, aby mu dovolili pracovať na vývoji procesu separácie izotopov pre získanie jadrových výbušnín, ako je urán 235. Berija súhlasil a vedca s jeho laboratóriom premiestnili do Suchumi (terajšieho Abcházska).
Práca Ardennea bola úspešná, vedca ocenili hlavnými sovietskymi cenami. V roku 1955 sa vrátil do východného Německa, kde žil a pracoval ešte dlho a robil dôležité experimenty vo fyzike a medicíne.
Okrem toho pre ZSSR pracovali ďalší nemeckí špecialisti, nositeľ Nobelovej ceny fyzik Gustav Hertz, chemik Max Volmer a fyzik Max Steenbeck. Celkovo ich bolo asi 300.
Medzi nimi bol fyzik Nikolaus Riehl, ktorý sa narodil v 1901 v Petrohrade, v 20. rokoch sa presťahoval do Nemecka, ale po skončení druhej svetovej vojny bol donútený vrátiť sa do ZSSR. Riehl bol na čele výroby uránu v ruskom meste Elektrostal. Jemu a jeho tímu sa podarilo vytvoriť kovový urán potrebný pre výrobu bomby. Za túto prácu bol vyznamenaný najvyššími sovietskymi cenami.
V roku 1949 ZSSR vyvinul vlastnú jadrovú bombu. Preto sa v 50. rokoch mnohí nemeckí vedci, ktorí pracovali na tomto projekte, vrátili do východného Nemecka.