Ako môže teória slabého domina viesť ku katastrofe

Taiwan 2.februára 2023 (HSP/responsiblestatecraft/Foto:TASR/AP-Jose Luis Magana)

 

Nie, osud Tchaj-pej a legitimita celého povojnového medzinárodného systému nezávisí od výsledku dnešnej vojny, píše Mark Episkopos pre Responsible Statecraft

Kevin McCarthy
Na snímke republikán Kevin McCarthy

“Ak ľudia definujú situácie ako skutočné, sú skutočné aj vo svojich dôsledkoch,” napísal sociológ W. I. Thomas. Výstižne pomenovaný Thomasov teorém, sformulovaný začiatkom 20. storočia, odráža jedno z neustálych nebezpečenstiev štátnického riadenia a je veľmi dôležitý pre prebiehajúce debaty o stratégii Washingtonu na Ukrajine, keďže vojna sa ťahá už dvanásty mesiac.

Reklama

Senátori Lindsey Graham, Richard Blumenthal a Sheldon Whitehouse pricestovali začiatkom januára do Kyjeva, aby prisľúbili pokračujúcu podporu USA Ukrajine. “Predseda Kevin McCarthy povedal, že žiadne bianko šeky. To mi dáva zmysel. Nežiadame o nevyplnený šek. Ja nie,” povedal Graham. “Žiadam o vojenskú pomoc na dosiahnutie cieľa vyhnať ruských útočníkov z Ukrajiny. Ak sa to Putinovi podarí, pôjde o Taiwan. Ak bude Putin na Ukrajine úspešný a nebude stíhaný podľa medzinárodného práva, všetko, čo sme povedali od druhej svetovej vojny, sa stane žartom.”

Od výsledku vojny na Ukrajine závisí nielen osud Taiwanu, ale aj legitimita celého povojnového medzinárodného systému, tvrdia niektorí západní predstavitelia a politici. V konflikte “nejde len o prežitie Ukrajiny, ale aj o bezpečnosť USA a budúcnosť demokracie v 21. storočí,” napísal koncom minulého roka na Twitteri bývalý predstaviteľ Rady národnej bezpečnosti Alexander Vindman. “Úspech Ukrajiny varuje pred budúcou autoritárskou agresiou. Zatiaľ čo úspech Ruska manifestuje svet, v ktorom veľké štáty lovia menšie štáty.”

Reklama

To, čo sa deje na Ukrajine, nie je nič menšie ako referendum o životaschopnosti demokracie na celom svete; Spojené štáty preto musia urobiť všetko, čo je potrebné, a to tak dlho, ako to bude potrebné, aby podporili vec Kyjeva.

Tento diskurz globálneho boja za demokraciu sa stal prostriedkom na dosiahnutie konsenzu medzi oboma stranami v súvislosti s ukrajinskou politikou Bidenovej administratívy – republikáni, ktorí by inak boli skeptickí voči angažovaniu sa vo východnej Európe, sú presvedčení lákavou ponukou, že pomoc Ukrajine znamená zadržiavanie Číny proti Taiwanu. Je tu len jeden problém: nie je to pravda. Analógia Ukrajina – Taiwan je empiricky nepodložená a koncepčne chybná. Je to reštart zle koncipovanej teórie domina z čias studenej vojny a hrozí, že ak sa dôkladne nerozptýli, umožní podobné katastrofické omyly.

V jadre analógia ponúka kauzálny mechanizmus na hodnotenie výsledkov a zámerov: hovorí sa nám, že Putinov “úspech” na Ukrajine vyvolá čínsku inváziu na Taiwan. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by sa čínsky vodca Si Ťin-pching a vysokí predstavitelia ČKS riadili takýmto myslením, a ani nemajú dôvod sa ním riadiť. Jednou z hlavných čínskych úvah v súvislosti so scenárom invázie na Taiwan je rovnováha síl v regióne. Súčasná a potenciálna vojenská pomoc USA Taiwanu, ako aj miestna prítomnosť amerických síl a ich potenciálna intervencia sú už zapracované do čínskych výpočtov.

Väčšia pomoc USA pre Kyjev neznamená väčšiu pomoc pre Tchaj-pej alebo silnejšie postavenie amerických síl vo východnej Ázii. Prečo by ČKS mala svoje vojenské plány zakladať na vývoji v úplne nesúvisiacom priestore vzdialenom tisíce kilometrov, namiesto toho, aby jednoducho vychádzala z faktov na mieste?

V skutočnosti sa čínska analýza rizík a prínosov v prípade nepredvídaných udalostí na Taiwane úplne líši od okolností, ktoré viedli k vojne na Ukrajine. Bidenova administratíva v období pred ruskou inváziou výslovne a opakovane vyhlásila, že na Ukrajine nebude nasadzovať vojenské topánky a namiesto toho sa bude snažiť uložiť Moskve náklady prostredníctvom kombinácie sankcií a vojenskej pomoci. To je v príkrom rozpore s dlhodobou politikou strategickej nejednoznačnosti Washingtonu, podľa ktorej USA môžu (ale nemusia) vojensky zasiahnuť na obranu Taiwanu pred čínskym útokom.

Reklama

Washingtonu nič nebráni v tom, aby si na Taiwane zachoval dôveryhodnú odstrašujúcu silu, ktorú podporuje dôsledné úsilie americkej armády o posilnenie svojej prítomnosti v regióne, a to bez ohľadu na to, ako sa konflikt na Ukrajine vyvinie v nadchádzajúcom roku.

Je nielen možné, ale aj potrebné sledovať dva samostatné súbory politických cieľov vo vzťahu k Ukrajine a Taiwanu, už len preto, že základné okolnosti, od rovnováhy síl na mieste až po vojenské a politické premenné, sú odlišné. Je možné účinne signalizovať odstrašenie na Taiwane, ako to Washington robí už desaťročia, bez toho, aby sa na Ukrajine príliš angažoval na základe nepodloženého predpokladu, že Si dychtivo očakáva ruskú kontrolu napríklad nad Bachmutom, Záporožím alebo Odesou ako nejaký druh zelenej na rozpútanie úplne nesúvisiacej vojny vo vzdialenej časti sveta.

Zdá sa, že analógia medzi Kyjevom a Tchaj-pej sa opiera menej o konkrétne dôkazy alebo porovnateľné vojenské okolnosti a viac o voľné estetické paralely. Rusko a Čína sú v tandeme vykresľované ako protivníci v širšom globálnom boji medzi autokraciou a demokraciou. Tento hodnotovo orientovaný rámec predpokladá “autokratický tábor”, ako to vyjadril bývalý generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen, ktorý koordinuje svoje kroky s cieľom poškodiť Spojené štáty a ich spojencov na celom svete. Pripisuje zámery a predpovedá výsledky výlučne podľa vopred stanovených charakteristík režimu.

Nič z toho neznamená, že Čína nikdy nemôže napadnúť Taiwan, ale naznačuje to, že rozhodnutie o tom nebude vychádzať z toho, ako sa ruské sily správajú na Ukrajine.

Neexistuje žiadna vnútorná súvislosť medzi tým, čo sa deje na Ukrajine, a tým, čo by sa mohlo stať na Taiwane. Ak však politici trvajú na tom, aby si ju predstavili, potom by táto súvislosť bola reálna vo svojich dôsledkoch, ako naznačuje spomínaný Thomasov teorém. Výsledkom by mohlo byť veľmi dobre oživenie toho istého myslenia inšpirovaného teóriou domina, ktoré urýchlilo katastrofu vo Vietname. Tým, že si Washington zviazal ruky mylným presvedčením, že čokoľvek menšie ako úplná porážka Ruska nevyhnutne povedie k tomu, že čínske vojnové lode prekročia Taiwanský prieliv, by sa mohol ocitnúť v kaši, ktorá by paradoxne znížila bezpečnosť Taiwanu tým, že by posilnila geopolitickú ruku Číny a odklonila vojenské zdroje, ktoré by mohli smerovať do Tchaj-pej.

Reklama

Je isté, že je naliehavo potrebné diskutovať o dlhodobých dôsledkoch vojny na strategický trojuholník Rusko – Čína – USA a o konkrétnych krokoch, ktoré možno podniknúť na zmiernenie pokračujúceho vzniku spoločného východného frontu proti Washingtonu a jeho spojencom. Ale upínanie sa na iluzórne spojenie medzi Ukrajinou a Taiwanom viac zamlžuje tieto dva konflikty, než odhaľuje, a len zvyšuje riziko vážneho omylu.

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:07

Rakúske úrady v piatok uviedli, že vyšetrujú 17 tínedžerov vrátane 12 neplnoletých osôb v súvislosti so sexuálnym zneužívaním 12-ročného dievčaťa vo Viedni.

Včera 20:04

Archeológom v starorímskom meste Pompeje sa v piatok podarilo odkryť niekoľko nových veľkolepých fresiek. Najpútavejšia freska zobrazuje scénu zo starogréckeho mýtu o Frixovi a jeho sestre Hellé, ktorí na baranovi so zlatým rúnom unikajú pred macochou Inó. Frixus na freske sedí obkročmo na baranovi, pričom Hellé padá do vody.

Včera 19:46

Nemecko pripravuje daňový balík v hodnote 7 miliárd eur na podporu ekonomiky. Uviedli to v piatok zdroje oboznámené s plánmi, ktoré nechceli byť menované.

Včera 19:45

Pápež František sa v piatok pustil do novej kritiky rodovej ideológie, keď povedal, že ide o “najhoršie nebezpečenstvo”, ktoré “stiera rozdiely”. “Je veľmi dôležité, že sa uskutočnilo toto stretnutie medzi mužmi a ženami, pretože dnes je najväčším nebezpečenstvom rodová ideológia,” povedal 87-ročný pápež na stretnutí s účastníkmi medzinárodnej konferencie o manželstve a viere.

Včera 19:28

Rusko je od piatku oficiálne vylúčené z Dunajskej komisie (Danube Commission), organizácie pre zabezpečenie a zlepšovanie podmienok plavby po rieke Dunaj. Oznámil to na sociálnej sieti X ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.

Včera 19:18

Pre štrajk vo viacerých spolkových krajinách Nemecka je vo vyše 70 mestách už druhý deň obmedzená verejná doprava. Obmedzená je predovšetkým autobusová, električková a podzemná doprava. Štrajk sa vyhol väčšine prímestských vlakov alebo regionálnych autobusov, ktoré nie sú prevádzkované samosprávami. Nedotkol sa ani regionálnej či diaľkovej železničnej dopravy.

Včera 19:17

Taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani vyzval v piatok na zastavenie násilia proti Palestínčanom zo strany Izraela a prepustenie rukojemníkov, ktorých počas teroristického útoku 7. októbra Hamas odvliekol do Pásma Gazy.

Včera 19:13

Ceny ropy v piatok večer strmo vzrástli, pričom cena WTI prekonala hranicu 80 USD za barel. Komodita smeruje k zisku aj za celý týždeň. Podporili ju signály o napätejšej ponuke na trhu a väčšom dopyte v Ázii, ako sa očakávalo.

Včera 18:53

Slovinská vláda v piatok prikázala lekárom povinné služby počas ich štrajku za vyššie platy. Súčasťou služieb budú neodkladné zdravotné vyšetrenia a zdravotnícke služby pre osoby so zdravotným postihnutím.

Včera 18:44

Sedem rukojemníkov zadržiavaných hnutím Hamas v Pásme Gazy zahynulo v dôsledku izraelského bombardovania. Oznámil to hovorca ozbrojeného krídla Hamasu Abú Ubajdá. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej bezprostredne nebolo známe, kedy rukojemníci zomreli.

Včera 18:28

Najmenej 17 osôb utrpelo v piatok zranenia v meste Štetín na západe Poľska, keď do ľudí prechádzajúcich cez cestu vrazilo auto. Incident sa stal popoludní okolo 16.00 h. Auto podľa predbežného vyšetrovania vrazilo do skupiny chodcov a následne do ďalších troch vozidiel. Páchateľ podľa polície z miesta činu ušiel, čoskoro však bol zatknutý.

Včera 18:06

Štyria vojaci zahynuli a ďalších deväť utrpelo zranenia na západe Mexika počas pátrania po zločineckej skupine. Uviedol to v piatok mexický prezident Andrés Manuel López Obrador.

Včera 18:03

Väčšina Švédov verí, že ich krajina obetovala priveľa pre svoje členstvo v Severoatlantickej aliancii (NATO). Zhodli sa však na tom, že po vstupe do NATO sa bezpečnosť Švédska posilní. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý zverejnili v piatok.

Včera 18:02

Medzinárodný trestný súd (ICC) so sídlom v Haagu v piatok rozhodol o pokračovaní medzinárodného vyšetrovania zločinov proti ľudskosti vo Venezuele z roku 2017. Súd zamietol odvolanie režimu tamojšieho prezidenta Nicolása Madura, ktorý žiadal zastavenie.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke pohľad na Vodné dielo v Žiline z hrebeňa Krivánskej Malej Fatry

Autor: FOTO TASR-Erika Ďurčová

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Marian Kotleba

Erik Majercak

René Pavlík

Ivan Štubňa

Pavel Jacz

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali