Ako môže Rusko pripraviť Ukrajinu o podporu z vesmíru

Ako môže Rusko pripraviť Ukrajinu o podporu z vesmíru

Bratislava 2. decembra 2022 (HSP/Vzgliad/Foto:TASR-NASA)

 

Komerčné satelity, ktoré pomáhajú Ukrajine viesť vojnu, by sa mohli stať „legitímnym cieľom odvetných úderov“, tvrdí ruské ministerstvo zahraničných vecí. Ako sa stalo, že sa čisto civilné satelity začali používať na vojenské účely, čo by sa stalo, keby ich Rusko skutočne začalo ničiť, a aká by mohla byť technologická odpoveď ruskej armády na túto výzvu?

satelit
Ilustračné foto

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo na obežnej dráhe asi tisíc aktívnych kozmických lodí a ich počet sa postupne zvyšoval o niekoľko desiatok ročne. Približne pred piatimi rokmi však došlo k technologickému skoku, ktorý umožnil USA a neskôr Číne výrazne zvýšiť počet satelitov. Počet satelitov začal rýchlo rásť.

Reklama

Od 1. januára 2022 bolo vo vesmíre už 4 852 satelitov. Z nich 2 944 patrilo USA, približne 500 Číne a 160 Ruskej federácii. Len do roku 2022 sa ich počet zvýši o takmer 2 000. V podstate sme svedkami výsledkov akejsi vesmírnej revolúcie.

Základom tohto dramatického nárastu operačných satelitov boli veľké vesmírne zostavy vo vlastníctve komerčných spoločností. Ide najmä o satelity poskytujúce komunikačné služby, širokopásmový prístup na internet a služby diaľkového prieskumu Zeme (ERS).

Reklama

 

Čas veľkých zostáv

Najväčším z nich je globálny satelitný systém Starlink spoločnosti SpaceX na vysokorýchlostný širokopásmový prístup na internet. Konštelácia má už 3271 funkčných satelitov, z ktorých viac ako 1500 bolo vypustených v roku 2022.

Hlavný konkurent Elona Muska, spoločnosť OneWeb, má na obežnej dráhe 428 funkčných vesmírnych lodí. Ďalšie firmy ich majú menej. Z tých veľkých by som rád spomenul dvoch súkromných poskytovateľov údajov diaľkového prieskumu Zeme: Planet Labs má približne 150 funkčných satelitov a Maxar Technologies 80 až 100.

Mnohé z týchto satelitov (vojenských aj komerčných) obiehajú nad ruským a ukrajinským územím. Fotografujú, získavajú snímky v rôznych pásmach a vykonávajú radarové sondáže. Fotografie sa posielajú na Zem, spracúvajú sa a používajú. Nakupuje ich aj armáda na vlastné účely. Všetky vesmírne krajiny sa zaoberajú takýmto satelitným prieskumom.

Vojenská operácia na Ukrajine obzvlášť ukázala, že satelitný prieskum, využívanie satelitnej komunikácie a kontroly pomocou kozmických lodí sú mimoriadne účinné. Umožňujú získať vážnu taktickú výhodu nad nepriateľom. Najdôležitejšia je rýchlosť získavania operatívnych informácií, ich spracovanie a schopnosť preniesť ich výkonným pracovníkom. Schopnosť sledovať prakticky každé zariadenie, získavať informácie o nepriateľských lietadlách doslova okamžite po štarte.

Reklama

Starlink sa stal záchranným lanom pre ukrajinskú armádu. Možnosť plnohodnotnej komunikácie kdekoľvek, v pohybujúcom sa vozidle alebo na lodi, je prakticky neoceniteľná.

Zároveň pre USA a následne aj pre NATO pracujú vojenské vesmírne lode a stovky civilných pracovníkov. Pre mnohé spoločnosti zaoberajúce sa diaľkovým prieskumom Zeme je ministerstvo obrany USA už dlho hlavným zákazníkom. Zároveň nie je možné kontrolovať, ktorý satelit vysiela informácie a kto je ich príjemcom. Je jasné, kam to smeruje, ale nie je možné nič dokázať, pretože je to technicky nemožné.

Taká je nová vesmírna realita nášho sveta. Vesmírnych sond bude čoraz viac a údaje z nich budú prichádzať čoraz rýchlejšie. Tieto satelity nie sú, prísne vzaté, zbrane, ale výrazne zvýšia účinnosť skutočných zbraní na bojisku. V dnešnom svete ani najvyšší plot nestačí na to, aby skryl tajnú vojenskú jednotku – všetko je vidieť zhora.

 

Zákaz používania

A teraz ruské ministerstvo zahraničných vecí vydalo osobitné vyhlásenie o týchto satelitoch: „Potvrdzujeme, že takáto kvázi civilná infraštruktúra sa v prípade jej použitia vo vojenských akciách proti Rusku môže celkom logicky stať zákonným cieľom odvetných opatrení.“

Reklama

Takáto situácia najviac pripomína pokusy o prerušenie námornej dopravy nepriateľa. Stalo sa to už počas prvej aj druhej svetovej vojny. Aj vtedy boli komerčné civilné lode napadnuté len na základe štátnej príslušnosti.

Logika bola približne rovnaká: civilné plavidlo mohlo plniť vojenské úlohy – prevážať zbrane alebo vojakov. Pravda, v tom čase prebiehala plnohodnotná svetová vojna a pokus o zostrelenie nepriateľskej vesmírnej lode by sa dnes mohol ľahko stať casus belli na jej rozpútanie.

Hlavný problém však spočíva inde. Lovenie nepriateľských transportov okrem ich ničenia nútilo nepriateľa komplikovať logistiku, vytvárať nové, menej pohodlné a dlhšie trasy a vyčleňovať vojnové lode na zaistenie bezpečnosti. V prípade satelitu by zničenie jedného z nich nezastavilo a nemalo by prakticky žiadny vplyv na ostatné.

A jedinou čisto vojenskou a najradikálnejšou možnosťou eliminácie tejto hrozby je masívne ničenie satelitov na obežnej dráhe. Rusko – a niektoré ďalšie krajiny – majú na to technické možnosti. Realizácia takéhoto scenára však nevyhnutne povedie k dlhoročnému zamoreniu najpopulárnejších obežných dráh zvyškami zničených vesmírnych lodí. Pravdepodobne by sa tiež preriedila a zničila ruská satelitná konštelácia, ako aj napríklad čínska. Trosky by zničili aj dve orbitálne stanice vo vesmíre – medzinárodnú ISS a čínsku Tiangong.

Samozrejme, ľudstvo príde o satelitnú komunikáciu, televíziu, kvalitnú meteorológiu, navigáciu a mnoho rôznych dôležitých služieb, na ktoré sme si v posledných desaťročiach zvykli. Zároveň ľudstvo zatiaľ nedisponuje technológiou na účinné odstraňovanie vesmírneho odpadu, takže vesmír môže byť uzavretý na desiatky či dokonca stovky rokov.

 

Robiť to isté

Čo môže Rusko v takejto situácii urobiť? Je jasné, že žiadna krajina sa dobrovoľne nevzdá takejto technologickej výhody vo vesmíre. Nepodpíše ani žiadnu dohodu obmedzujúcu takéto civilné technológie s vhodným vojenským využitím.

Ministerstvo zahraničných vecí sa vo svojom vyhlásení odvoláva na Zmluvu o kozmickom priestore z roku 1967, ktorú podpísala väčšina štátov, ale nie je v nej nič, čo by zakazovalo priame využívanie kozmických lodí. Článok 4 hovorí, že „štáty, ktoré sú zmluvnými stranami, sa zaväzujú neumiestňovať na obežnú dráhu okolo Zeme žiadne objekty vyzbrojené jadrovými zbraňami alebo inými zbraňami hromadného ničenia, neumiestňovať takéto zbrane na nebeských telesách a neumiestňovať takéto zbrane vo vesmíre žiadnym iným spôsobom.

A ani sa to nestalo, zatiaľ nikto, chvalabohu, nevypustil do vesmíru žiadne zbrane hromadného ničenia. Vesmírny prieskum sa jednoducho stal najúčinnejším vojenským nástrojom.

V tejto situácii by sotva pomohol aj rusko-čínsky návrh „Zmluvy o zabránení umiestnenia zbraní v kozmickom priestore a hrozby silou alebo použitia sily proti kozmickým objektom“. V súčasnej situácii by ju mohol zhora presadiť len technologický líder, pre USA je to však zatiaľ nevýhodné.

Reklama

Preto sa ako skutočne funkčný spôsob, ako čeliť západným spravodajským satelitom, javí druhá možnosť – vybudovanie vlastnej satelitnej konštelácie, a to tak verejnej, ako aj súkromnej. Aby sme sa sami stali vesmírnymi lídrami v čase, keď sa orbitálne konštelácie stali základom moderného vesmíru. Roskosmos a ruské ministerstvo obrany si zrejme túto situáciu dobre uvedomujú.

Šéf Roskosmosu Jurij Borisov nedávno vysvetlil, že hlavným cieľom ruskej kozmonautiky je prejsť na hromadnú a in-line montáž kozmických aparátov a do roku 2026 dosiahnuť minimálne 200 satelitov ročne. Ministerstvo obrany tiež rozširuje svoju satelitnú konšteláciu najvyššou rýchlosťou, len tento mesiac sa uskutočnili tri úspešné vojenské štarty z kozmodrómu Pleseck. Treba dúfať, že budúce misie Hviezdnych vojen budú prebiehať v tomto „výrobnom režime“.

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:19

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken odcestuje tento týždeň do Saudskej Arábie a Egypta na rokovania o úsilí zabezpečiť prímerie v Gaze a zvýšenie množstva humanitárnej pomoci do tejto palestínskej enklávy, uviedol v utorok prostredníctvom svojho hovorcu americký rezort diplomacie. Informovala agentúra AFP.

07:00

Približne 700 ľudí uviazlo v utorok na krajnom severe Austrálie po tom, čo sa touto odľahlou oblasťou prehnala tropická cyklóna a obyvateľov odrezala od zvyšku krajiny. Informovala agentúra AFP.

Búrka tretej kategórie postihla spomínané územie prudkým dažďom a silným vetrom s rýchlosťou približne 170 až 200 kilometrov za hodinu, uviedol austrálsky meteorologický úrad.

06:57

Na doživotné väzenie bez šance na udelenia milosti odsúdil v pondelok súd v USA matku, ktorá svoju 16-mesačnú dcéru nechala v detskej ohrádke a odišla na dovolenku na desať dní. Dieťa v tom čase zomrelo, informovala agentúra AP.

06:55

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondelok súhlasil s návrhom amerického prezidenta Joea Bidena, aby do Washingtonu vyslal delegáciu vysokopostavených izraelských predstaviteľov na rokovania o plánoch Izraela zaútočiť na mesto Rafah na juhu Gazy, ktoré je baštou Hamasu. Podľa agentúry AFP o tom informoval Biely dom.

06:52

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok zablahoželal Vladimirovi Putinovi k znovuzvoleniu do funkcie ruského prezidenta a ponúkol mu, že bude sprostredkovateľom medzi Moskvou a Ukrajinou.

S odvolaním sa na kanceláriu tureckého prezidenta o tom informovala agentúra AFP. Pripomenula, že to nie je prvýkrát, čo Erdogan ponúkol svoje služby ako sprostredkovateľ vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou.

06:50

Hokejový tím NHL Anaheim Ducks poslal Slováka Pavla Regenda späť do farmárskeho tímu San Diego Gulls. Informovala o tom oficiálna stránka klubu.

Včera 20:24

Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok jednomyseľne schválili sankcie proti židovským osadníkom, ktorí sa dopúšťajú násilností voči Palestínčanom na západnom brehu Jordánu.

Včera 20:23

Holandská polícia v pondelok varovala pred rapídne sa zvyšujúcim množstvom detskej pornografie, ktorú vytvára umelá inteligencia (AI). Koordinátor holandskej polície pre boj s detskou pornografiou Ben van Mierlo uviedol, že je veľmi jednoduché využívať umelú inteligenciu na vytvorenie tohto typu materiálov. Zatiaľ predstavuje len malé percento takýchto prípadov, ktoré však rapídne stúpa.

Včera 20:22

Vo veku 93 rokov zomrel v pondelok americký astronaut Thomas P. Stafford. Bol veliteľom vesmírnej misie Apollo 10, ktorá bola generálnou skúškou pred prvým pristátím americkej posádky na Mesiaci.

Včera 20:20

Z nominácie slovenskej futbalovej reprezentácie na prípravné zápasy s Rakúskom a v Nórsku vypadli štyria hráči. Pre zdravotné problémy nebudú trénerovi Francescovi Calzonovi k dispozícii Róbert Polievka, Denis Vavro, Ivan Schranz ani Ľubomír Šatka. Kouč SR donominoval obrancu Spartaka Trnava Sebastiana Kóšu a Mareka Kristiána Bartoša z Podbrezovej.

Včera 20:18

Slovenské futsalistky zaznamenali v záverečnom zápase na medzinárodnom turnaji v srbskom meste Vrnjačka Banja prvý triumf. V pondelok deklasovali domáci tím 10:1.

Včera 20:16

Slovenské futbalové reprezentantky neuspeli v úvodnom zápase 2. fázy kvalifikácie ME 2024 do 17 rokov. V pondelkovom stretnutí A1 skupiny v Hannoveri nestačili na rovesníčky z Francúzska 0:5. Češky remizovali s Nemkami 0:0.

Včera 20:10

Slovenská tenistka Anna Karolína Schmiedlová sa prebojovala do hlavnej súťaže na turnaji WTA v Miami. Vo finálovom druhom kole kvalifikácie zdolala v pozícii nasadenej jednotky svoju krajanku Rebeccu Šramkovú 6:3, 3:6, 6:3. Vo vzájomnej bilancii vedie 3:1.

Včera 19:58

Biden povedal Netanjahuovi, že uskutočnenie rozsiahlej vojenskej operácie v Rafahu by bolo chybou.

Informoval o tom Biely dom.

Zároveň uviedli, že Netanjahu prijal Bidenov návrh vyslať do Washingtonu delegáciu, ktorá bude rokovať o plánoch vojenskej akcie v Rafahu.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Kondenačná stopa zo štartu rakety Falcon 9 spoločnosti SpaceX je vidieť nad domami v pondelok 18. marca 2024 v San Diegu

Autor: AP/Gregory Bull

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali