Ako kádrovači vyhodili historika Martina Lacka z Ústavu pamäti národa

Bratislava 21. júna 2018 (HSP/Foto:TASR- Jana Birošová)

 

Keď človek číta ten príbeh, aj dnes ho oveje závan čias dávno minulých, keď o osude jednotlivca rozhodovali všemocní aparátčici bez toho, aby sa mohol brániť. Príbeh človeka, ktorý obhajuje pravdu, je zároveň aj príbehom o tom, ako sa z Ústavu pamäti národa stal Ústav pre jednostrannú interpretáciu vybraných kapitol histórie. Budú tomu dva roky, odkedy bol historik Martin Lacko – pod veľmi pochybnou zámienkou – vyhodený z Ústavu pamäti národa.

Na snímke historik Martin Lacko

Súdny proces

Reklama

V utorok 19. júna 2018 pokračoval spor Martina Lacka s Ústavom pamäti národa (ÚPN) na Okresnom súde Bratislava III. Ako vyplýva z pojednávania, zápletkou, od ktorej sa začalo odvíjať jeho vyhodenie, bola jeho štúdia „Americké bombardovanie Slovenskej republiky v rokoch 1944 – 1945 a jeho obete“. Táto vedecká práca mala vyčísliť počet obetí bombardovaní jednotlivých objektov na území vtedajšej SR od júna 1944 do marca 1945. Na súde odznelo, že tému mu schválil vtedajší šéf Sekcie vedeckého výskumu ÚPN Pavol Jakubčin. V zmysle tohto plánu bola riadne spracovaná, riadne odovzdaná, riadne posúdená, riadne schválená redakčnou radou a mala ísť do tlače v pripravovanom čísle časopisu ÚPN Pamäť národa.

Lenže spomínať obete amerického bombardovania, to niektorým režimistom, ideológom dnešného totalitného liberalizmu znie príliš protiamericky, čiže „konšpiračne a dezinformačne“. Za zverejnenie štúdie ako člen redakčnej rady – bez pripomienok – hlasoval aj samotný šéf ÚPN Ondrej Krajňák. Avšak, ako vypovedal spomenutý P. Jakubčin, už keď bola štúdia pripravená do tlače, Krajňák si ho zavolal a bez bližšieho zdôvodnenia mu povedal, že ju pokladá za „protiamerickú propagandu“. A deň pred tlačou časopisu ktosi z hotového, zalomeného čísla v pdf formáte celú štúdiu, vrátane fotografií, vyhodil.

Reklama

 

Príchod ideológov do ÚPN

Na súde vypovedal aj šéfredaktor časopisu Pamäť národa Branislav Kinčok. Vypovedal, že Krajňák si ho zavolal a tlmočil mu svoju nespokojnosť so štúdiou. Keď odmietol robiť cenzúru a štúdiu vyhodiť, Krajňák ho z funkcie odvolal a spolu s ním v auguste 2015 vymenil aj šéfa Sekcie vedeckého výskumu. O týchto závažných zmenách písala aj liberálna tlač. Hríbov .týždeň v článku Andreja Bána ÚPN – tri písmená o neslobode z 2. 9. 2015 napísal: „V ÚPN dnes nastupujú na dva kľúčové posty noví ľudia.“ V článku boli naznačené aj ich zámery – odvrátiť ÚPN od vedeckého skúmania dejín 20. storočia a vrátiť ho na cestu národného a historického sebaobviňovania a sebabičovania. „Za niečo sa treba aj hanbiť a ospravedlňovať“, povedal o svojom videní slovenských dejín na tento účel novo dosadený šéf historickej sekcie ÚPN Patrik Dubovský.

Nový šéfredaktor časopisu Peter Juščák, mimochodom vzdelaním stavebný inžinier, ideologicky militantný slniečkár, sa mal zas vysloviť, že Američania sú naši osloboditelia a demokrati, a je neprípustné, aby sa takéto témy v ÚPN vôbec spracúvali. Bodku za zmenami dal sám Krajňák. Ako čítame na internetovej stránke ÚPN, 21. 10. 2015 prijal veľvyslanca štátu Izrael, ktorému „priblížil nápravu smerovania historického výskumu ústavu“

 

Reklama

Politická inštitúcia?

Zo svedectiev zamestnancov ústavu, ktoré odzneli v utorok na súde vyplýva, že taká dusná atmosféra, ako panovala za Krajňáka od roku 2015, tam predtým nebývala. Ústav bol založený v roku 2002 za nebohého Jána Langoša v podstate ako politická inštitúcia. Keď na jeho čelo nastúpil historik Ivan Petranský, snažil sa mu dať vedecký punc a náplň. Petranský ústav chránil pred zásahmi rôznych vplyvových skupín, politikov, a čo je rovnako dôležité, aj pred tlakom a vyhrážkami agresívnych liberálnych médií. Keď však v roku 2013 skončil, s nástupom nového predsedu sa všetko zmenilo. Voči liberálnym médiám i vplyvovým skupinám začal byť ústretový, a to v otázkach tém výskumu i personálneho zloženia ÚPN.

 

Kampaň v denníku Sme

V denníku SME vyšiel 6. 6. 2016 článok (https://domov.sme.sk/c/20181619/robia-si-co-chcu-upn-tresta-ludaka-a-maticiara.html ), kde sa píše, že Lacko vraj dostal pracovné pokarhanie za to, že si neplní pracovné úlohy. Nebola to pravda. Médium, ktoré sa tvári, že je etalónom kvalitnej a etickej žurnalistiky, sa nenamáhalo dať krivo obvinenému Lackovi priestor na vyjadrenie, ten preto svoje stanovisko zverejnil na svojej webovej stránke. A túto jeho reakciu predseda Krajňák vyhodnotil ako svoju urážku. Na základe toho dal Lackovi oznámenie o okamžitom ukončení pracovného pomeru, teda tzv. hodinovú výpoveď, vrátane zákazu ďalšieho vstupu na pracovisko. Šéf odborovej organizácie NKOS pri ÚPN Stanislav Labjak to na utorkovom súde okomentoval ironicky: „Urazil jeho veličenstvo, jeho majestát…“

Reklama

 

Doručovanie výpovede ako z detektívky

Situácia pri doručovaní výpovede bola podľa všetkého naozaj dramatická. Trojčlenné ženské komando z ÚPN ju najprv nieslo do domu Lackových rodičov. Ako to prebehlo, to opísala jeho matka v sťažnosti adresovanej Dozornej rade ÚPN. Keďže historika nezastihli doma, išli mu ju doručiť až do Starej Ľubovne, kde bol vtedy na služobnej ceste prednášať na seminári o SNP. Bolo to vraj prenasledovanie ako z filmu – z nejakého dôvodu nechceli čakať do nasledujúceho týždňa, kým príde na pracovisko, preto najprv chceli naháňať vlak, v ktorom Lacko sedel. Volali mu, kde sa vlak nachádza, že by ho autom ešte dobehli. To sa im však nepodarilo, preto tri zamestnankyne zo sekretariátu dostali služobnú cestu na dva dni aj s ubytovaním (!) a išli mu papier doručiť z Bratislavy na konferenciu do 400 km vzdialeného mesta…

Tlak na čo najrýchlejšie doručenie výpovede musel byť enormný. Možno uvažovať o tom, či sa O. Krajňák niekomu nezaviazal zbaviť sa nepohodlného človeka do konca augusta 2016? Alebo takýto hraničný termín od niekoho dostal on?

 

Záver

Krátko potom, ako ho vyhodili z ÚPN, Lacko umiestnil na svoju stránku martinlacko.sk dokumenty o tom, ako jeho vyhodenie z ÚPN prebehlo, vrátane textu výpovede. Svoje stanovisko k tomu, čo sa stalo, poslal do Národnej rady parlamentnému výboru pre ľudské práva, pod ktorý ÚPN spadá, a tiež na vedomie Správnej a Dozornej rade ÚPN.  Zároveň v septembri podal na súd žalobu ohľadne neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru. Ten súd trvá doteraz. Možno sa na ňom dozvieme aj ďalšie zaujímavé informácie zo zákulisia ÚPN…

Ivan Lehotský

 

Reklama
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:19

Pri ruskom ostreľovaní v Chersonskej oblasti na juhu Ukrajinuy zahynuli v utorok traja ľudia. Ráno ruská armáda nemilosrdne ostreľovala centrum Chersonu. Okupanti zabili dvoch ľudí,” uviedol gubernátor Chersonskej oblasti Olexandr Prokudin s odvolaním sa na informácie od zdravotníkov. Zároveň dodal, že hospitalizovaný bol 59-ročný muž.

Včera 20:17

Hádzanárky Senegalu zdolali v utorkovom zápase A-skupiny na MS Čínu 22:15. Vybojovali si tak postup do do hlavnej fázy šampionátu.  V ďalšom zápase si v E-skupine poradili Srbky s Čile 30:16.

Včera 20:13

Javier Tebas zostane na poste prezidenta španielskej futbalovej La Ligy. Šesťdesiatjedenročný Španiel bol jediným kandidátom, ktorý sa uchádzal o túto funkciu. Na poste šéfa súťaže je od roku 2013 a zostane na ňom do roku 2027.

Včera 20:11

Spojené štáty v utorok uvalili sankcie na šéfa bieloruského Červeného kríža Dzmitrija Šaucova za napomáhanie pri deportácii ukrajinských detí do Ruska. Uviedlo to americké ministerstvo spravodlivosti. Šaucov mal podľa amerického rezortu spravodlivosti napomáhať ruskej ombudsmanke pre práva detí Mariji Ľvovovej-Belovovej, ktorá je obvinená z vykonávania nezákonných deportácii ukrajinských detí do Ruska. V marci na ňu za to vydal zatykač Medzinárodný trestný súd (ICC).

Včera 19:44

Najmenej štyria ľudia prišli v utorok o život pri niekoľkých dopravných nehodách v dôsledku sneženia a poľadovice, ktoré zasiahli viaceré časti Nemecka. Dvaja muži zomreli na juhu Bavorska, keď ich auto na šmykľavom úseku diaľnice smerom na Mníchov narazilo do nákladného auta. V Krušných horách na juhovýchode krajiny zahynul desaťročný chlapec. Autobus, v ktorom sa viezol, narazil do snežného pluhu a následne do stromu.

Včera 19:43

Prudké lejaky spôsobené cyklónou Michaung si na juhovýchode Indie vyžiadali už 12 obetí na životoch. TASR o tom informuje podľa správy agentúry DPA, ktorá sa odvoláva na utorkové správy indických médií.

Včera 19:43

Ministri vnútra členských krajín EÚ v utorok v Bruseli schválili závery o zlepšení podpory a uznávania pre obete terorizmu. Dokument zdôrazňuje, že k boju proti terorizmu je potrebné pristupovať nielen z bezpečnostného hľadiska, ale aj so zameraním sa na ľudí priamo zasiahnutých teroristickými činmi.

Včera 19:37

Maďarská polícia zhabala v dunajskom prístave budapeštianskej mestskej časti Csepel vyše 154 kilogramov kokaínu. Drogy boli ukryté v chladiacom kontajneri na banány dovezené z Ekvádoru, uviedla v utorok polícia na svojej webovej stránke police.hu.

Včera 19:22

Ceny ropy v utorok večer mierne klesli po krátkom oživení, ktoré spôsobilo vyhlásenie ruského vicepremiéra Alexandra Novaka o možnom ďalšom znížení produkcie aliancie OPEC+. Ale silnejší americký dolár a obavy z dopytu vykompenzovali obavy trhu z ponuky a ceny ropy zamierili nadol.

Včera 19:15

V Belgicku a Holandsku v utorok zadržali v rámci vyšetrovania nezákonného vývozu tovaru do viacerých krajín vrátane Ruska šesť ľudí. Vyšetrovanie iniciovali Spojené štáty pre podozrenia, že tovar s dvojakým použitím sa napriek sankciám EÚ vyvážal do Ruska, píše sa v tlačovej správe. Ide napríklad o mikročipy alebo turbínové motory, ktoré by mohli byť použité v civilnom aj vojenskom sektore, napríklad v raketách alebo dronoch.

Včera 19:09

Všetkých osem členov posádky amerického vojenského lietadla Osprey, ktoré minulý týždeň havarovalo pri pobreží Japonska, je považovaných za mŕtvych. Oznámilo to v utorok americké letectvo.

Včera 18:56

Minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD) informoval, že vláda zintenzívni kontroly všetkých kamionistov bez rozdielu. Reagoval tak na protesty, súvisiace so zrušením povoleniek pre ukrajinských dopravcov. “Budeme sledovať dodržiavanie pravidiel počas prepravy tovaru, aj počas čakania v kolóne na hraniciach,” uviedol v utorok na sociálnej sieti.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE

Reklama

NAJNOVŠIE

Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

FOTO DŇA

Na snímke hodiny z kníh v mestskej knižnici v Prievidzi

Autor: FOTO TASR-Alexandra Moštková

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Milan Šupa

Gustáv Murín

Peter Lipták

Gustáv Murín

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali