Ako Andrej Danko uvoľnil priestor Andrejovi Kiskovi a Robertovi Ficovi

❚❚

Bratislava 4. februára 2017 (HSP/datel.sk/Foto:TASR-Jakub Kotian)

 

Porovnanie komunikačných stratégií troch najvyšších ústavných činiteľov naznačuje, že v roku 2020 zvedú hlavný politický zápas Andrej Kiska s Robertom Ficom. Ak sa chce do hry dostať aj Andrej Danko, musí stratégiu a možno aj tím poradcov od základu prebudovať

Na snímke predseda parlamentu a SNS Andrej Danko
Na snímke predseda parlamentu a SNS Andrej Danko

Kauza kapitán Danko je natoľko banálna, že by sa jej Ďateľ.sk ani nemal venovať, pretože jeho objektív sa zameriava na širší obraz politickej reality. Avšak produkcia médií a politiky na túto tému prerástla do rozmerov, ktoré si zaslúžia komplexnejšie posúdenie.

.

Pre tentoraz vybavme úlohu médií konštatovaním, že skutočne mienkotvorné médiá by kauze kapitán Danko venovali okrajový a jednorazový priestor, zvyšok by ponechali bulváru. Takmer celá slovenská žurnalistika sa však na tomto prípade doslova pasie.

 

.

Premeškaná príležitosť mlčať

K politickej komunikácii patria aj patetické a expresívne gestá. Umením komunikačnej stratégie je odhadnúť správnu chvíľu a príležitosť na ich použitie a adresovať takéto posolstvo správnemu publiku. Tím, ktorý sa stará o komunikáciu Andreja Danka v tomto prípade očividne zlyhal. Vysvetľovanie rozdielov medzi povyšovaním vojakov v zálohe a v aktívnej službe je zložité a nezaujímavé. Pokúsiť sa prebiť rozvíjajúci sa škandál bozkávaním kapitánskych výložiek v priamom prenose na TA3 bolo len povestným prilievaním benzínu do ohňa. Hlboké mlčanie a zľahka povznesené ignorovanie prípadu by boli jediné adekvátne odpovede.

 

Andrej Danko: Predstavenie bez publika

Andrej Danko a jeho komunikačný tím si zvolili nevhodný čas, neadekvátnu príležitosť a nesprávne publikum. SNS dlhodobo inklinuje k armádnemu prostrediu. Z toho zrejme vychádza presvedčenie, že keď strana, tak aj väčšina populácie má ozbrojené sily v hlbokej úcte. Slovensko je malý štát, nevedie vojenské ťaženia, jeho zahraničné misie majú zväčša symbolický charakter. Aj to sú dôvody, pre ktoré si národ nevyvinul zvláštny emocionálny vzťah k armáde. Navyše v čase mieru (rozumej – Slovensko nie je účastníkom žiadneho z aktuálnych konfliktov) je bozkávanie armádnych insígnií prehnane patetické a v konečnom dôsledku smiešne.

.

Na gesto bozkov neboli splnené tri základné podmienky: vhodný čas, vhodná príležitosť a vhodné publikum. V tom spočíva neúspech gesta a jeho dôsledkom je okolnosť, že Andrej Danko prišiel o nezanedbateľnú časť dôstojnosti. Kauzu kapitán Danko už nikdy neotočí vo svoj prospech. Ďalším zlyhaniam sa môže vyhnúť iba tak, že prehodnotí komunikačnú stratégiu a schopnosti tímu, ktorý sa podieľa na jej tvorbe.

 

Andrej Kiska: Iveta Radičová v nohaviciach

Prezident Andrej Kiska a jeho tím poradcov postupujú sofistikovanejšie. Dokážu odhadnúť, kedy je správna príležitosť, správny čas a zväčša adresujú komunikačné posolstvá aj správnemu publiku. Prezidentovi muži vedia, že potenciál Andreja Kisku je najsilnejší medzi voličmi súčasnej opozície, ako aj medzi tými, ktorí po tragickom skone SDKÚ nemajú komu s čistým svedomím a so skutočným nadšením odovzdať svoj hlas. Samozrejme, prezident sa usiluje oslabovať Roberta Fica a loviť v jeho revíri, ale tam je oveľa slabší. Takéto sú silné a slabé stránky jeho politickej profilácie a poradcovia pána prezidenta im veľmi dobre rozumejú. Aj preto vedia, že ak má byť Andrej Kiska v roku 2020 úspešný, musia z neho urobiť Ivetu Radičovú v nohaviciach.

Nezanedbateľnou výhodou Andreja Kisku je do veľkej miery spontánna podpora médií, ktoré zaňho a za jeho tím odvedú veľký kus práce. Keď sa nedávno objavil prieskum verejnej mienky agentúry FOCUS, že Smer klesol na 22 percent, novinári začali okamžite vytvárať paralely s upadajúcim HZDS Vladimíra Mečiara a v ich očiach sa ako náhrada automaticky javil Andrej Kiska. Polis neskôr nameral Smeru 27 percent, čo ostalo prakticky bez odozvy. Andrej Kiska, jeho poradcovia a spojenci v médiách totiž správne rozumejú komunikačným veličinám, ako sú čas, príležitosť a publikum.

.

 

Robert Fico: Ako premeniť nevýhodu na výhodu

Vzájomne priateľský vzťah s médiami je silnou stránkou komunikačnej stratégie prezidenta; premiér Robert Fico sa s ním v tomto ohľade nemôže porovnávať. Kiska na tomto poli vedie nad Ficom na plnej čiare a do roku 2020 sa na tom zrejme nič nezmení. Napriek tomu nie je premiér bez šancí, pretože jeho komunikačná stratégia je založená na správnom posúdení výhod a obmedzení jeho politickej a mediálnej pozície.

Robert Fico vie, že vzhľadom na jeho obojstranne konfliktný vzťah s novinármi je nemožné, aby komunikačné posolstvá efektívne adresoval publiku prostredníctvom médií. Úlohou jeho nového komunikačného tímu je toto obmedzenie pretvoriť na výhodu, čo sa mu aj darí. Možno to znie paradoxne, ale výrok o novinároch – protislovenských prostitútkach nebol prejavom nezvládnutých emócií, ale premysleným ťahom. Robert Fico týmito slovami urobil z médií aktéra politickej hry (čo aj v skutočnosti sú) a pomenoval to, čo si veľká časť prinajmenšom jeho voličov myslí.

Výrokmi podobného druhu premiér mobilizuje svojich unavených a skľúčených voličov, ktorí si možno mysleli, že Robert Fico po prekonaní ťažkej choroby nevládze bojovať. Fakt, že si premiér práve po tejto udalosti vytvoril nový komunikačný tím, potvrdzuje, že je naspäť na scéne a že v roku 2020 chce opäť vyhrať voľby. Aj preto sa vracia k sociálnym témam, organizuje výjazdy do regiónov a obchádza médiá komunikovaním s voličmi prostredníctvom sociálnych sietí. Premiérov komunikačný tím prišiel s novým prvkom v podobe videí, ktoré sa veľmi podobajú na stratégie využívané Vladimírom Putinom a Donaldom Trumpom a pútajú pozornosť verejnosti a dokonca aj nepriateľsky naladených médií.

 

Kiska verzus Fico: Súboj idealizmu s pragmatizmom

Na strane pánov Kisku, Danka a Fica sú mnohé výhody a obmedzenia. Silnou stránkou prezidenta a premiéra je, že správne využívajú výhody a opatrne obchádzajú obmedzenia. Predseda parlamentu na rozdiel od nich túto schopnosť zatiaľ nenadobudol. A preto sa prinajmenšom dočasne vyradil z ringu o boj o reálnu moc v roku 2020.

Ak sa naplní predbežná predpoveď Ďateľ.sk a parlamentné voľby sa uskutočnia v riadnom termíne, súboj Andreja Kisku s Robertom Ficom bude súťažou medzi idealizmom a pragmatizmom. Keď na to príde, k problému idealizmu a pragmatizmu, k ich prednostiam a obmedzeniam sa ešte budeme musieť vrátiť.

Peter Tóth

.

Článok pôvodne vyšiel na datel.sk

 

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.

Odporúčame

.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

Včera 20:29

Turecká polícia sa v hlavnom meste Ankara v piatok dostala do potýčok s demonštrantmi počas protestu proti plánom na odchyt a prípadné utratenie miliónov túlavých psov.

Včera 20:29

Taliansko chce po 13 rokoch aj napriek pokračujúcej občianskej vojne v Sýrii opäť vyslať svojho veľvyslanca do Damasku. Uviedol to v piatok taliansky minister zahraničných vecí Antonio Tajani.

Včera 20:18

V Belgicku obvinili z plánovania teroristického útoku troch čečenských občanov, ktorých podozrievajú z členstva v afganskej odnoži Islamského štátu – Chórasán.

Včera 20:05

Podľa nedávno zverejneného prieskumu verejnej mienky, ktorý si objednala Európska komisia, sa takmer dve tretiny občanov členských krajín Európskej únie obávajú o bezpečnosť eurobloku.

Včera 20:05

Mladík podozrivý z minulotýždňovej vraždy bývalej ukrajinskej nacionalisticky orientovanej poslankyne a jazykovedkyne Iryny Farionovej zostane vo väzbe prinajmenšom 60 dní. Rozhodol o tom v piatok súd v Ľvove.

Včera 19:33

Talianska vláda v piatok schválila vytvorenie osobitnej hospodárskej zóny na juhu krajiny. Strategický plán v nasledujúcich troch rokoch podporí rozvoj hospodársky znevýhodnených regiónov južného Talianska, vyhlásila talianska premiérka Giorgia Meloniová.

Včera 19:24

Troch Bulharov zadržali pre podozrenie z toho, že v máji poškodili pamätník holokaustu v Paríži. Oznámila to v piatok bulharská Štátna agentúra pre národnú bezpečnosť (SANS).

Včera 19:24

Európska agentúra pre lieky (EMA) v piatok zamietla žiadosť o uvedenie nového lieku na Alzheimerovu chorobu na trh. Riziká vedľajších účinkov lieku vrátane možného krvácania do mozgu vraj prevažujú nad jeho prínosmi.

Biogen
Na archívnej snímke z 11. marca 2020 sídlo spoločnosti Biogen v americkom Cambridge
Včera 19:22

Opozičná mimoparlamentná strana Demokrati žiada o zvolanie ekonomickej krízovej rady za účasti odborníkov. Informovala o tom Martina Kakaščíková, hovorkyňa strany, v reakcii na informácie, že Rada EÚ dala zelenú na začatie konania pre nadmerný deficit proti siedmim krajinám EÚ vrátane Slovenska. Nasledovala tak odporúčania Európskej komisie (EK).

Včera 19:00

Sudca vedúci predbežné vyšetrovanie obvinení z korupcie voči manželke španielskeho premiéra Pedra Sáncheza v piatok zamietol jeho žiadosť, aby mohol svedčiť písomne. Vypočutie Sáncheza sa tak uskutoční v plánovanom termíne, teda 30. júla v jeho oficiálnom sídle.

Včera 18:29

Rozsah prehriatia ruskej ekonomiky bol v prvom polroku 2024 najväčší za posledných 16 rokov, vyhlásila v piatok guvernérka ruskej centrálnej banky Elvira Nabiullina.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










.
.

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke dym vo farbách francúzskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XXXIII. letných olympijských hier v Paríži 26. júla 2024

Autor: TARS/AP-Matthias Schrader

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.
.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Miroslav Iliaš

Viktor Pondělík

Artem Klymenko

Erik Majercak

Gustáv Murín

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali