Irán zadržal ďalší zahraničný tanker v Perzskom zálive. Aké má možnosti v hypotetickom konflikte s USA?

Irán zadržal ďalší zahraničný tanker v Perzskom zálive. Aké má možnosti v hypotetickom konflikte s USA?

Bratislava 5. augusta 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Harnik)

 

V posledných hodinách iránski vojaci zadržali ďalší zahraničný tanker, ktorý sa snažil previezť do arabských krajín takmer 700 tisíc litrov ropy. Iránski vojaci v blízkosti ostrova Farsí zatkli aj 8 členov posádky. Ide o ďalšie zadržanie zahraničného plavidla, posádka tankera vypla automatický systém rozpoznávania a nereagovala na výzvy iránskych vojakov. V Perzskom zálive je značne napätá situácia, Američania a Briti sa snažia získať podporu krajín EÚ k tvrdšiemu postupu proti Iránu. V protiiránskych aktivitách hrajú prím Američania, Briti a Izrael

Na snímke Donald Trump

Aké sú však možnosti Iránu v prípade, ak by sa americký nátlak dostal do horúcej fázy? Irán, ktorý by v hypotetickom konflikte ťahal za kratší koniec, má stále viacero asymetrických možností, ako uškodiť Američanom, Britom, Izraelu i celému svetovému spoločenstvu.

Reklama

V prvom rade cez Hormuzský prieliv vedie export ropy a plynu zo Saudskej Arábie do Západnej Európy, Japonska a Južnej Kórey. V najužšom mieste je šírka Hormuzského prieluvu 54 km, v prielive sú vyhĺbené dva hlboké kanály (každý je široký 2,5 km) pre gigantické tankery. Medzi týmito kanálmi je 5 km široká zóna, ktorá oba kanály oddeľuje. Oba kanály sa de facto nachádzajú v tesnej blízkosti iránskeho pobrežia.

Americkí vojenskí experti sú presvedčení, že v prípade konfliktu s USA sa budú Iránci snažiť vážne narušiť morské cesty tankerov s ropou a plynom, pretože tým spôsobia značné problémy americkým spojencom. Do konfliktu Irán určite zapojí aj okolité krajiny, problémy budú mať Saudská Arábia, Spojené arabské emiráty a Izrael, ktoré sa môžu stať terčami iránskych rakiet, iránske rakety by ohrozili aj americké základne v Perzskom zálive.

Reklama

Priamo v prielive môžu Iránci nasadiť míny, svoje bojové loďstvo i miniponorky. Ak by potopili niekoľko obrích tankerov, zastavili by dodávky ropy do Západnej Európy, Japonska i Južnej Kórei, čo by malo minimálne negatívny dopad na ekonomiku týchto oblastí. Iránska PVO by dokázala spôsobiť útočiacemu letectvu značné straty, pozemná operácia voči Iránu je však veľmi málo pravdepodobná, pretože Irán má podstatne silnejšiu armádu ako mal Irak, Afganistan či Sýria. Americká operácia proti Iránu by sa mohla uskutočniť len podľa juhoslovanského scenára (letecké útoky).

Veľká vojna v Perzskom prielive by výrazne ovplyvnila ďalší vývoj vo svete. Niesla by sa v znamení leteckých útokov amerického, izraelského či britského letectva (iní americkí spojenci sa do konfliktu príliš nehrnú), ktoré by utrpelo oveľa vyššie straty ako v Iraku. Nálety by síce ničili infraštruktúru a strategické body Iránu, bojové pozemné operácie v čele s USA sú veľmi málo pravdepodobné. Irán by odpovedal znefuknčnením dopravy v Perzskom zálive, rozstrieľaním prístavov a ropných terminálov v Saudskej Arábii, čo by otriaslo ekonomikou celého sveta. Potopené obrie tankery by sa odstraňovali z plavebných dráh niekoľko mesiacov, čo by malo katastrofálny dopad na svetovú ekonomiku. Následne by sa prehĺbili rozpory medzi blokom USA-Izrael-Británia versus EÚ, Rusko, Čína. Japonsko a Južná Kórea by ekonomicky kolabovali.

Situácia by bola ešte vážnejšia v prípade, ak by mal Irán k dispozícii jadrovú zbraň. V takomto prípade by si Irán mohol skutočne vydýchnuť, pretože útok na Irán by sa stal aj hypoteticky nemožným, riziká a problémy sveta by sa v prípade útoku na Irán ešte viac zvýšili.

Podľa amerických a ruských vojenských expertov sú riziká konfliktu s Iránom pre Američanov príliš vysoké a konflikt je pre Američanov značne nevýhodný. Svoju úlohu zohráva aj skutočnosť, že čoskoro sa v USA uskutočnia prezidentské voľby a pre Trumpa by vojenský útok znamenal politickú samovraždu. Okrem toho by v konečnom dôsledku konflikt ohrozil amerického kľúčového spojenca Izrael, Američania by sa mohli ocitnúť dokonca v politickej izolácii, vzrástol by vplyv Ruska a Číny. Voči prípadnému konfliktu v Perzskom zálive sa stavajú odmietavo dokonca aj Saudi, ktorí Irán zo srdca nenávidia. Dôvod je prozaický, Saudi nedokážu potlačiť jemenských Houthiov, ktorých podporuje Irán a už teraz Houthiovia podnikajú ojedinelé nájazdy na saudské územie. V prípade konfliktu s Iránom utrpí Saudská Arábia obrovské straty, niekoľkomesačný výpadok na svetových trhoch s ropou bude znamenať, že saudské pozície na trhu s ropou by prebrali iné krajiny.

Ruskí a americkí experti tak dospeli k podobnému názoru. Prípadný vojenský útok v Perzskom zálive je veľmi málo pravdepodobný. Nádej, že by Irán v prípade vojenského útoku skolaboval za tri týždne, je takmer nepravdepodobná. Na nový Irak či Afganistan Američania nemajú ani peniaze ani dostatok vojenských síl. A napokon, škody, ktoré by utrpela svetová ekonomika, by sa odrazili aj na americkej ekonomike a politicky by sa Amerčiania dostali do nezávideniahodnej situácie.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

06:53

Francúzske orgány činné v trestnom konaní zadržali a začali vypočúvať 16-ročného chlapca, ktorý avizoval, že chce spáchať útok počas letnej olympiády v Paríži. Polícia uňho našla sľub vernosti teroristickej sieti Islamský štát (IS). Prípad prevzala prokuratúra, ktorá sa zaoberá teroristickými činmi.

06:44

Poľsko poskytne finančnú pomoc vo výške dvoch miliónov dolárov pre dve humanitárne agentúry OSN, ktoré podporujú civilistov vo vojnou zmietanom Pásme Gazy. V stredu to oznámilo poľské ministerstvo zahraničných vecí.

06:35

Generálny riaditeľ sociálnej platformy TikTok Šou C’ Čche v stredu prisľúbil podniknutie právnych krokov na zvrátenie zákona prijatého v Spojených štátoch, na základe ktorého bude možné túto populárnu aplikáciu v USA zakázať pre podozrenia, že ju kontroluje čínska vláda.

Americký prezident Joe Biden v stredu podpísal zákon, ktorý čínskej materskej spoločnosti ByteDance dáva približne 270 dní na to, aby odpredala TikTok v USA alebo čelila vylúčeniu z amerického trhu.

06:30

Španielsky premiér Pedro Sánchez v stredu uviedol, že zvažuje možné odstúpenie v reakcii na oznámenie súdu, ktorý začal vyšetrovanie premiérovej manželky na základe podozrení z korupcie.

Včera 20:01

Zásoby ropy v USA minulý týždeň nečakane prudko klesli. A znížili sa aj zásoby benzínu. Ukázali to v stredu údaje amerického Úradu pre energetické informácie (EIA). Inforovala agentúra Reuters.

Zásoby ropy v USA tak v týždni do 19. apríla dosiahli 453,6 milióna barelov, čo je približne 3 % pod päťročným priemerom pre toto ročné obdobie, dodal EIA.

Včera 19:58

Na hokejových majstrovstvách Ázie a Oceánie hráčov do 18 rokov sa hneď v úvodnom zápase zrodil bizarný výsledok. Thajsko zdolalo Kuvajt 57:0 a na strely dokonca prekonali súpera pomerom 122:1.

Včera 19:34

Spojené arabské emiráty (SAE) v stredu oznámili, že na opravu domov, ktoré minulý týždeň poškodili prudké záplavy spôsobené rekordnými zrážkami, poskytnú 544 miliónov dolárov. Informovala o tom agentúra AFP.

Touto púštnou krajinou sa minulý týždeň prehnali silné búrky. Prudký lejak v priebehu niekoľkých hodín zaplavil úseky diaľnic, ulice a najrušnejšie letisko sveta v Dubaji.

Včera 19:31

Súd v Iráne odsúdil na smrť populárneho rappera uväzneného na vyše rok a pol za podporu celoštátnych protestov, vyvolaných smrťou Mahsy Amíníovej. Uviedli to v stredu miestne médiá. Informovala agentúra AFP.

V súvislosti s protestmi popravili deväť mužov, napríklad pre obvinenia zo zabitia a ďalšieho násilia proti bezpečnostným silám.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali