Daily mail, že vedci z čínskej Vojenskej akadémie vied skúmali vzorky vzduchu a rôznorodých povrchov získaných v oddelení všeobecnej a intenzívnej starostlivosti v nemocnici Huoshenshan vo Wu-chane, kde sa liečili práve pacienti nakazení koronavírusom.
Tím vedcov študoval aerosólový prenos vírusu, kedy častice kvapôčok zostávajú vo vzduchu niekoľko hodín. Tieto častice sa pritom podstatne líšia od kvapôčok produkovaných kašľom alebo kýchaním, ktoré počas niekoľkých sekúnd dopadnú na zem a dlhodobo pretrvávajú na povrchoch.
Vedci totiž zistili, že aerosólové častice obsahujúce vírus, sa môžu šíriť až na vzdialenosť štyroch metrov od pacientov. To okrem iného znamená, že je to minimálne dvakrát väčšia vzdialenosť, než je povinný rozostup medzi ľuďmi, ktorý je zakotvený vo väčšine krajín.
Zároveň vedci poznamenávajú, že v súčasnosti neexistujú žiadne údaje, ktoré by potvrdzovali, že aerosólové častice môžu infikovať ľudí koronavírusom.
Pandémia COVIDu-19
Úrady ČĽR 31. decembra 2019 informovali Svetovú zdravotnícku organizáciu o prípadoch neznámej pneumónie vo Wu-chane v centrálnej časti krajiny (provincia Chu-pej). Odborníci zistili pôvodcu choroby – nový typ koronavírusu. WHO uznala epidémiu za mimoriadnu situáciu medzinárodného významu a dala chorobe oficiálne označenie COVID-19. Dňa 11. marca potom generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) informoval o vyhlásení pandémie COVID-19.
K dnešnému dňu sa infekcia COVID-19 rozšírila takmer po celom svete. Podľa posledných údajov WHO bolo infikovaných viac ako 1,8 milióna ľudí, zomrelo vyše 114 tisíc. Zatiaľ sa vyliečilo viac ako 421 tisíc osôb.
Najťažšia situácia je v USA, v Španielsku a v Taliansku. V Číne, z ktorej sa epidémia začala šíriť, pred niekoľkými dňami informovali o jej skončení. Čínska vláda 7. apríla otvorila Wu-chan, kde sa na konci decembra minulého roka objavili prvé prípady ochorenia.