Aká je pravda o benzíne 95 E10? V médiách sa objavili argumenty proti jeho zavedeniu, Združenie pre výrobu a využitie biopalív s nimi nesúhlasí

Aká je pravda o benzíne 95 E10? V médiách sa objavili argumenty proti jeho zavedeniu, Združenie pre výrobu a využitie biopalív s nimi nesúhlasí

Bratislava 22. novembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

 

Národná rada v októbri rozhodla o tom, že od januára sa zmení zloženie 95-oktánového benzínu predávaného na čerpacích staniciach na Slovensku. Vyvolalo to vášnivé diskusie medzi zástancami a odporcami tohto návrhu. Kde je pravda?

Ilustračné foto

Čo sú biopalivá? Sú to zložky motorových palív, ktoré svojím zvyšujúcim sa podielom postupne nahrádzajú klasické fosílne palivá. Vyrábajú sa z rôznych poľnohospodárskych surovín, najmä z repky, ale aj odpadov ako napríklad použitý kuchynský olej.

Reklama

Združenie pre výrobu a využitie biopalív (ZVVB) zvolalo tlačovú besedu, aby sa vyjadrilo k informáciám a tvrdeniam, ktoré sa v uplynulých dňoch a týždňoch objavili v médiách v súvislosti so zavedením benzínu E10. Expert na legislatívu v oblasti obnoviteľných zdrojov a konzultant ZVVB Radoslav Jonáš tvrdí, že s biopalivami je spojených viacero mýtov, ktoré treba uviesť na pravú mieru. ZVVB preto na svojej stránke www.zvvb.sk zverejnilo svoje vyjadrenie k tým najčastejším z nich.

Etanol v benzíne redukuje škodlivé emisie skleníkových plynov a zdraviu škodlivých látok, benzénu, prachových častíc. Zástancovia biopalív tvrdia, že biopalivá prispievajú k energetickej a potravinovej sebestačnosti štátov a zamestnávajú v pridružených odvetviach (farmári, logistika, výskum a pod.) v EÚ viac ako dvestotisíc ľudí.

Reklama

ZVVB tvrdí, že biopalivá sú efektívnym nástrojom na dosiahnutie trvalo udržateľnej energetiky. Lenže ak doprava je zodpovedná za štvrtinu všetkých emisií, a cieľový podiel biopalív na znížení emisií z dopravy má byť šesť percent, potom podiel biopalív na zmene svetovej emisnej bilancie dosiahne len jeden a pol percenta.

V súčasnosti sa v súvislosti s klimahysterickou kampaňou hovorí najmä o emisiách. Jonáš k tomu hovorí: „Takzvaná emisná stopa jedného litra biopaliva, ktorá sa počíta od zasadenia semena plodiny až po spálenie v motore, je v porovnaní s emisnou stopou fosílneho paliva, ktorá sa počíta od vyťaženia ropy až po spálenie v motore o 70 percent nižšia.“

Nový benzín sa od doterajšieho 95-oktánového benzínu s označením E5 bude líšiť nárastom biozložky (etanolu a ETBE) približne o dve percentá. Toto palivo je postupne zavádzané v EÚ aj na základe Európskej smernice pre kvalitu palív.

Benzín E10 sa dnes už používa v Belgicku, Bulharsku, Estónsku, Fínsku, Francúzsku, Nemecku, Luxembursku, Rumunsku a Holandsku a od 1. januára 2020 pribudnú aj Maďarsko, Litva a Slovensko. Už dlhé roky sa používa v USA, Kanade, Austrálii a na Novom Zélande, v Brazílii, Argentíne, Číne, Indii, Thajsku, na Filipínach, v Kolumbii, Venezuele a mnohých iných krajinách. Všade vo svete môžeme sledovať dlhodobý trend podiel biozložky ešte ďalej zvyšovať na E15, 20 až 85.

Zavedenie biopalív má však aj negatíva. V dôsledku zavedenia benzínu E10 budú mať najstaršie autá (má ísť cca o jedno percento vozidiel) problém, nakoľko bioetanol je nekompatibilný s PUR (polyuretánovými) tesneniami, ktoré sa používali v tých autách. ZVVB však tvrdí, že nie je problém dať si tieto tesnenia v servise vymeniť a problém tak odstrániť. Druhá možnosť je tankovať drahšie „prémiové“ palivá, ktoré ostanú stále v ponuke. ZVVB ešte dodáva, že všetky benzínové autá na Slovensku, vrátane starých (ak netankujú drahšie prémiové palivo), dnes jazdia na benzín s biozložkou v objeme 6 – 7 percent, teda o dve percentá nižším, než to bude od nového roku, a autá sa v dôsledku toho nekazia. ZVVB tvrdí, že zanedbateľné sú aj ďalšie negatíva spojené so zavedením benzínu s novým zložením: nižší výkon vozidla či vyššia cena paliva.

Reklama

Iné výhrady kritikov sa týkajú najmä toho, že veľkopriemyselné pestovanie plodín ako repka olejná za účelom použitia v biopalivách nie je pre poľnohospodárstvo, životné prostredie a krajinu to optimálne, čo by sme potrebovali.

ZVVB hovorí, že repka sa u nás pestuje iba na šiestich percentách ornej pôdy, ale ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriela Matečná v máji zverejnila iný údaj: „Ľudia na Slovensku sa nás často pýtali na to, prečo sa na slovenských poliach pestuje toľko repky ozimnej. Až 12 % celkovej výmery ornej pôdy na Slovensku tvorí tá s repkou ozimnou. No záujem o jej pestovanie je na základe tlaku tretieho sektora aj v iných krajinách. Pre porovnanie napríklad v Českej republike je to 15 % z celkovej výmery ornej pôdy,“ uviedla Gabriela Matečná.

Repka ozimná nie je podľa nej plodinou, ktorá by škodila v osevnom postupe. „Je to práve naopak, pretože je neutrálnou plodinou, ktorá chráni pôdu proti erózii, nakoľko je osievaná v zime.“ Je však pravdou aj to, že rovnako dobre by pôdu chránili aj iné plodiny, ktoré by pomohli riešiť problém potravinovej sebestačnosti Slovenska, keď naša krajina, kedysi takmer úplne sebestačná, je dnes sebestačná len z jednej tretiny.

ZVVB tvrdí, že repka sa nepestuje v monokultúrach – vychádza z definície, že monokultúra znamená pestovanie rovnakej plodiny na rovnakej parcele niekoľko rokov po seba, pričom repka sa v rámci osevného postupu strieda: raz je tam, potom zase inde. Lenže bežná definícia pod monokultúrou rozumie aj jedno veľké pole, kde je v danej chvíli iba jedna plodina, a to je presne prípad repky, ako aj všetkých veľkopriemyselne pestovaných plodín: takže áno, repka sa pestuje v monokultúre.

A práve v tom je problém. Poctiví poľnohospodári hovoria, že zlá nie je ani tak repka samotná, ako skôr veľkopriemyselná agrovýroba zahŕňajúca najčastejšie okrem repky aj pšenicu, kukuricu či slnečnicu. Naši predkovia používali šesť- až sedempoľný systém, jedna rastlina mohla byť na jednom poli len raz za sedem rokov. Dnes sa teoreticky používa trojpoľné hospodárstvo (v praxi je často otázne, či vôbec), čo spolu s ťažkou mechanizáciou a chemizáciou pôde rozhodne neprospieva, ak to máme povedať jemne.

Reklama

Čo pôde, krajine, ľuďom a ostatným organizmom naozaj škodí, je najmä chémia (ktorú fosílne palivá nepotrebujú). A zvlášť repka je dosť náchylná na choroby a škodcov, celkovo ich je až okolo päťdesiat, teda veľmi široké spektrum. Zo všetkých hospodárskych rastlín preto potrebuje asi najviac chemického ošetrenia, aby sa vôbec dožila produkčnej fázy. Tá chémia likviduje všetko živé, vrátane pôdnych mikroorganizmov, čo znamená postupné ničenie pôdy a jej eróziu.

Náš videorozhovor s expertom na legislatívu v oblasti obnoviteľných zdrojov a konzultantom Združenia pre výrobu a využitie biopalív Ing. Radoslavom Jonášom nájdete tu:

 

 

Ivan Lehotský

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

14:13

Poslankyňa nemeckého parlamentu Sahra Wagenknechtová predloží návrh na zrušenie plánovaného zákazu spaľovacích motorov. V Bundestagu existuje jasná väčšina proti zákazu spaľovacích motorov, vyhlásila opozičná politička.

14:12

Vlaňajšia tragická streľba na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej a s ňou súvisiace udalosti psychicky významnejšie zasiahli okolo 9000 ľudí v Česku. Krízovú intervenciu im poskytovali stovky odborníkov. V správe o poskytnutej psychosociálnej pomoci to uviedla česká polícia.

14:10

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyzval Európu, aby sa postavila výzvam zmeneného sveta. Zároveň apeloval na vytvorenie silnejšej a integrovanejšej obrannej stratégie, ktorá by kontinentu zabezpečila menšiu závislosť od USA a lepšiu pripravenosť na hrozby zo strany Ruska. 

13:58

Poslanci Národnej rady SR prerokujú vládny návrh novely zákona o poskytovaní podpory a dotácie v pôdohospodárstve v skrátenom legislatívnom konaní ešte na aktuálnej schôdzi. Na preklenutie obdobia do vyplatenia priamej podpory bude môcť podľa návrhu Ministerstvo financií SR poskytnúť poľnohospodárovi pomoc vo forme návratnej finančnej výpomoci za zvýhodnených podmienok. Poskytnúť sa má prostredníctvom Slovenskej záručnej a rozvojovej banky.

13:56

Cestovný ruch v Slovinsku v marci výrazne napredoval vďaka vysokému počtu zahraničných hostí. Počet príjazdov turistov do krajiny sa v porovnaní s rovnakým mesiacom minulého roka zvýšil o 21,6 % na 337.363 osôb, po náraste o 7 % vo februári.

13:55

Finančná správa identifikovala nový model podvodu, ktorý súvisí s neoprávneným nárokovaním si daňového bonusu na dieťa. Deje sa tak na základe účelového zakladania živností s vykazovaným vysokým príjmom a nízkou daňovou povinnosťou. Viaceré znaky poukazujú na to, že ide o organizovanú a koordinovanú činnosť, informovali na stretnutí s novinármi predstavitelia FS.

13:52

Vláda pripravuje mobilizáciu všetkých zdrojov, ktoré má Slovensko k dispozícii. Zisťovať chcú, aké sú možnosti pri zdrojoch zo štátneho rozpočtu i Európskej únie (EÚ). Vyhlásil to premiér Robert Fico (Smer-SD) po kontrolnom dni na ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) s tým, že zdroje z EÚ fondov sú pre Slovensko nenahraditeľné.

Robert Fico
Na snímke predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
13:51

Francúzska polícia rozohnala v Paríži propalestínsky protest niekoľkých desiatok univerzitných študentov, oznámili miestni predstavitelia. Protest vo Francúzsku sa konal v čase podobných demonštrácií na viacerých univerzitách v Spojených štátoch.

13:37

Na ulici Pri prachárni v košickej mestskej časti Juh by malo vyrásť Obchodné centrum Košice (OCKE). Odhadované celkové náklady na realizáciu stavby sú vo výške okolo 60 miliónov eur. Vyplýva to zo zámeru, ktorý spoločnosť Delta Projektconsult Slovakia v uplynulých dňoch predložila na posudzovanie vplyvov na životné prostredie.

13:35

Európsky parlament prijal uznesenie o stave hodnôt EÚ v Maďarsku, v rámci ktorého poukazuje na niekoľko obáv, najmä vzhľadom na blížiace sa júnové voľby do europarlamentu a na nadchádzajúce maďarské predsedníctvo v Rade EÚ v druhom polroku 2024.

13:20

Maďarsko je právnym štátom, vyhlásil vo štvrtok na tretej budapeštianskej medzinárodnej konferencii Conservative Political Action Conference (CPAC) predseda maďarskej vlády Viktor Orbán. Podľa servera telex.hu premiér zdôraznil, že keby aj chcel, nemôže súdom nariadiť, “čo je správne”, informuje spravodajca TASR v Budapešti.

Viktor Orbán
Na snímke Viktor Orbán
13:20

Výstavu fotografií Mariusa Bartoňa pod názvom Polarity otvorili v priestoroch Slovenského inštitútu v Budapešti. Výstava je súčasťou programu Budapeštianskeho festivalu fotografie 2024 (Budapest Photo Festival 2024), uviedla riaditeľka SI Michaela Pánisová Ležáková,

13:00

Európsky dvor audítorov (EDA) v Luxemburgu kritizuje nedostatky pri využívaní niekoľkých miliárd eur v Turecku, ktoré mu Európska únia (EÚ) v roku 2016 vyčlenila v rámci migračnej dohody. Turecko sa v dohode zaviazalo, že zabráni sýrskym migrantom pri vstupe do Európy.

12:49

Vzdušný priestor nad juhom Nórska vo štvrtok dopoludnia na niekoľko hodín uzavreli pre technickú poruchu v riadiacom centre v Osle. Na tamojšom letisku, ktoré patrí k najväčším v Škandinávii, v dôsledku toho dochádza k výrazným meškaniam letov.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali