Bratislava 3. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP/Valeriy Sharifulin, Sputnik, Kremlin Pool Photo)
Po tom, ako západné krajiny vrátane Spojených štátov a Nemecka povolili údery svojimi zbraňami na ruské územie, sa veľa diskutovalo o tom, aká bude reakcia Ruska
Moskva predtým neustále vyhlasovala, že údery západných zbraní na Rusko sú “červenou čiarou”, a hrozila rôznymi odvetnými opatreniami až po jadrový úder.
Čo môžeme očakávať od Kremľa teraz, keď bolo oficiálne potvrdené právo použiť západné zbrane na ruskom území?
V prvom rade treba povedať, že neustále hrozby Moskvy o použití jadrových zbraní neznamenajú, že ich má v úmysle splniť “tu a teraz”. Ruské jadrové zbrane sú jedinou vecou, ktorá brzdí krajiny NATO v priamom zasahovaní do vojny na strane Ukrajiny a v maximalizácii vojenskej pomoci. Preto Ruská federácia na rôznych úrovniach neustále pripomína, že ich môže použiť.
Treba tiež poznamenať, že použitie jadrových zbraní prináša obrovské riziká pre samotné Rusko. Napríklad jadrový úder na Ukrajinu by mohol Rusko poslať do medzinárodnej izolácie, zničiť vzťahy s krajinami “globálneho juhu” a predovšetkým s Čínou. A jadrový úder na krajiny NATO by mohol vyvolať odvetný jadrový úder na Rusko a svetovú vojnu s hrozbou smrti celého ľudstva. Preto pri rozhodovaní Moskvy o použití jadrových zbraní bude hrať veľkú úlohu príležitosť a okolnosti.
Prejdime teraz k možnej reakcii Moskvy na údery západnými zbraňami.
V súčasnosti už Rusko na Ukrajine využíva takmer všetku svoju možnú vojenskú silu, a preto Moskve zostávajú v rezerve len dve možnosti, ktoré zatiaľ nevyužila.
Prvou je použitie jadrových zbraní na Ukrajine.
Druhou je zasiahnuť krajiny NATO buď konvenčnými, alebo jadrovými zbraňami.
Možné dôvody preto, aby sa Moskva rozhodla použiť tieto možnosti, sa delia do troch skupín.
Prvým je hrozba vojenskej porážky. Súdiac podľa publikácií v západných médiách, v roku 2022 sa Washington vážne obával, že Moskva použije jadrové zbrane, ak bude Rusko čeliť porážke vo vojne. Navyše, médiá písali, že práve z tohto dôvodu Spojené štáty nedali na jeseň 2022 súhlas AFU na začatie ofenzívy v záporožskom smere s cieľom preraziť na Krym, hoci vtedy, na rozdiel od roku 2023, mohla byť úspešná, keďže Rusi tam ešte nemali čas vybudovať opevňovacie línie. Práve hrozba použitia jadrových zbraní zo strany Ruska súvisí s tým, čo Zelenskyj nazýva “strachom Západu z ruskej porážky”.
Teraz však situácia na fronte, na rozdiel od konca roka 2022 a začiatku roka 2023, nie je taká, že by Rusku hrozila porážka. Naopak, ruská armáda postupuje a má iniciatívu. Súčasné “obmedzené” povolenie na použitie západných zbraní môže ovplyvniť situáciu na charkovskom fronte, ale nie vojnu ako celok. Preto vykonávanie akýchkoľvek ostrých odvetných krokov (údery na krajiny NATO alebo použitie jadrových zbraní) nie je z čisto vojenského hľadiska pre Moskvu nevyhnutné. Rovnako to nebude potrebné ani v prípade vstupu inštruktorov NATO na Ukrajinu. Iná situácia nastane, ak NATO priamo zasiahne do vojny na strane Ukrajiny. Vtedy bude Moskva vzhľadom na neporovnateľnosť možností konvenčných zbraní Ruska a NATO stáť pred otázkou použitia jadrových zbraní, aby sa vyhla vojenskej porážke.
A s touto perspektívou súvisí aj druhý možný dôvod – prekročenie “červených čiar”.
Západ má svojich vlastných “vojnových jastrabov”, ktorá verí, že Moskva sa neodváži použiť jadrové zbrane, a preto sa netreba obávať jej hrozieb, ale zapojiť sa do vojny naplno, nehľadiac na žiadne “červené čiary” Kremľa. V Rusku však tiež existuje “vojnová klika”, ktorá tvrdí, že ak Západu dovolí beztrestne prekročiť “červené čiary”, sila jadrových hrozieb Moskvy sa znehodnotí a NATO pôjde krok za krokom ďalej – povolí údery raketami dlhého doletu, začne dodávať akékoľvek zbrane bez obmedzení, uzavrie oblohu a napokon zavedie vojská na Ukrajinu.
Svoju úlohu zohráva aj informačný tlak. Už teraz, po úderoch západných zbraní na Belgorod, sa v ruských vojenských telegramových kanáloch dvíha vlna rozhorčenia – “kde sú naše červené čiary”, “aké sú naše odpovede na tieto údery”, “prečo sa Húsíovia neboja útočiť na americké lietadlové lode a my sa bojíme” atď.
V Rusku existuje aj iný názor. Ktorý hovorí, že teraz čas pracuje pre Ruskú federáciu: Ukrajina sa vyčerpáva, popredné krajiny “globálneho juhu” sa nepridali k západným sankciám a nepodporujú “Zelenského vzorec”, na Západe prebiehajú zložité vnútropolitické procesy spojené najmä s možným víťazstvom Trumpa, čo spochybňuje stabilitu podpory Ukrajiny. Údery západných zbraní na Rusko priebeh vojny nezmenia. Preto nie je v záujme Moskvy robiť unáhlené kroky, ktoré by mohli viesť k plnohodnotnej medzinárodnej izolácii Ruskej federácie. Aspoň dovtedy, kým sa NATO nerozhodne zasiahnuť do vojny priamo a z vlastnej iniciatívy, čo umožní Kremľu ospravedlniť “ostré kroky” v očiach globálneho Juhu.
Nie je presne známe, kde sú pre Kremeľ vlastne vytýčené “hranice”, ktorých prekročenie by viedlo k použitiu jadrových zbraní alebo úderom proti krajinám NATO. Pokiaľ ide o súčasné “obmedzené” oprávnenie na údery západnými zbraňami, Moskva ho na oficiálnej úrovni komentuje pomerne úsporne. A médiá a blogeri blízki Kremľu ho prezentujú ako “lokálny” problém, ktorý nemá vplyv na priebeh vojny. Ale to je len pre túto chvíľu. Nie je veľmi jasné, ako to bude v budúcnosti, najmä ak sa údery na Belgorod zintenzívnia.
Moskva však už aspoň raz oficiálne označila “červenú čiaru” – po Cameronových vyhláseniach o povolení úderov raketami dlhého doletu na ruskom území ruské ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že v reakcii na to budú zasiahnuté britské vojenské objekty. Putin tiež opakovane signalizoval, že Rusko zasiahne krajiny NATO, možno aj jadrovými zbraňami, ak nasadia svoje vojská na Ukrajine.
Ak sa Rusko po prekročení ďalšej “červenej čiary” rozhodne pre “odvetný úder”, pravdepodobne pôjde najskôr o nejaký varovný úder konvenčnými zbraňami proti krajinám NATO. Napríklad na nejaký objekt (ruské médiá tak často označujú letisko v Rzeszowe). Prípadne Rusi začnú zostreľovať západné špionážne lietadlá nad Čiernym morom. A potom bude všetko závisieť od reakcie NATO. Aj ako “varovanie” Západu niektorí predstavitelia Ruska navrhujú uskutočniť “demonštratívny” jadrový úder na Ukrajinu.
A napokon tretia možnosť, keď Rusko môže použiť jadrové zbrane (presnejšie, oficiálne oznámiť takýto zámer), súvisí s teóriou populárnou v určitých kruhoch v Rusku, že je možné rýchlo dosiahnuť všetky ciele vojny, ak sa vec privedie na pokraj priameho vojenského stretu medzi Ruskom a NATO, vydá sa ultimátum s hrozbou použitia jadrových zbraní a využijúc strach Západu z jadrovej vojny sa mu vnútia vlastné podmienky. Tak ohľadne Ukrajiny, ako aj ohľadne nového svetového poriadku. Súdiac podľa diskusie, ktorá prebieha v Rusku, nie všetci tam túto teóriu podporujú. Túto tému však aktívne propaguje “vojnová klika”. A čím viac “červených čiar” Západ prekračuje, tým hlasnejšie znie jej hlas.
Ak to zhrnieme: tak v Rusku, ako aj na Západe existujú sily, ktoré sú za maximálnu eskaláciu, a sú sily, ktoré sú proti nej.
Vojensko-politické vedenie USA aj Ruskej federácie sa zatiaľ napriek ostrej vzájomnej rétorike zdržalo skĺznutia k radikálnym možnostiam bez prekročenia určitých hraníc.
V informačnom priestore Ukrajiny, Ruska a Západu však stále dominuje agenda “vojnovej kliky”, ktorá považuje umiernenosť a neochotu eskalovať nie za múdrosť, ale za zbabelosť či dokonca zradu.
V takejto atmosfére môže každá iskra viesť ku globálnemu požiaru.
Jediný spôsob, ako zaručiť, že k takémuto požiaru nedôjde, je čo najskôr ukončiť vojnu.
Prečítajte si tiež:
- Vladimir Putin neodporúča pomáhať Ukrajine a varuje: “Ostatní odídu, Poliaci nikdy”
- USA sťahujú zbrane z Ukrajiny. Proti Rusom sa ukázali ako neúčinné