Medzi ocenenými Nobelovou cenou za mier je aj súčasný americký prezident Barack Obama, ktorý ju získal v roku 2009. Komisia ho ocenila za „výnimočné úsilie posilnenia svetového mieru a spolupráce medzi národmi a hlavne odhodlanie zbaviť svet jadrových zbraní“. Svet bol týmto krokom prekvapený a mnohé médiá to označili ako predčasné ocenenie.
Ďalším prekvapením pri ocenení za mier bol rok 2012, keď cenu získala Európska únia. Výbor ju ocenil za „úspešný boj za mier a zmierenie, za demokraciu a ľudské práva.“ Aj v tomto prípade vznikli medzi verejnosťou vlny diskusií.
V súčasnosti, keď združovanie vojenských síl naznačuje, že sa chystá vojenský útok na Sýriu, bez podložených dôkazov o použití chemických zbraní Asadom, o to viac vzniká otázka – boli Obama a EÚ ocenení právom? Ak sa sýrsky konflikt vyhrotí do vojny, nemali by cenu vrátiť?
Pavel Andreev, výkonný riaditeľ Valday Club Foundation pre RT uviedol, že „ak USA uskutočnia útok a Obama vyhlási vojnu, mal by byť zbavený ocenenia za mier.“
Rovnako by to malo platiť aj pre EÚ, keďže vyhlásenia jej jednotlivých predstaviteľov vôbec nesvedčia o ich mierových cieľoch. Príkladom je francúzsky minister zahraničných veci Laurent Fabius, ktorý vyzval medzinárodné spoločenstvo na tvrdú reakciu. Britský premiér Cameron vyzýva parlament k vojenskej intervencii. Taliansko sa odvoláva na schválenie útoku Bezpečnostnou radou OSN. A čo ostatné krajiny?
Len poľský premiér Donald Tusk sa vyjadril, že Poľsko sa “neplánuje zúčastniť na žiadnom druhu intervencie v Sýrii”. Česká republika preferuje diplomatické riešenie. A lídri Slovenska? Tí mlčia. Vyjadrenia jednotlivých predstaviteľov štátu prinieslo TASR.
A práve na diplomatické riešenie, v podobe Ženevskej konferencie, ocenení cenou mieru – Obama a EÚ – akosi pozabudli.
zf