Bratislava 6. decembra 2022 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák, Facebook)
Pokiaľ sa koalícia dohodne s nezaradenými poslancami okolo Tomáša Tarabu na termíne predčasných volieb, trojica poslancov nebude hlasovať za pád vlády. Súčasťou dohody by mohla byť aj podpora štátneho rozpočtu. Pre TASR to uviedol Taraba
“Ak sa s nami strany vládnej koalície nedohodnú na termíne predčasných volieb, súčasťou čoho by mohla byť dohoda na schválení rozpočtu, potom budeme hlasovať za pád vlády,” povedal Taraba pre TASR.
Okrem Tarabu by takto mali postupovať aj jeho kolegovia Štefan Kuffa a Filip Kuffa. Taraba zároveň dodal, že ak sa dohodnú na termíne predčasných volieb, podporia rozpočet.
Podľa Tarabu zatiaľ prebiehajú rokovania. Predsedovi Sme rodina a NR SR Borisovi Kollárovi podľa svojich slov povedal, že najlepšie riešenie vidí v dohode na termíne predčasných volieb.
“V tom prípade nech dovládnu. Vyhli by sme sa nejasnostiam po páde vlády,” dodal s tým, že odmieta úradnícku vládu.
Súčasná vláda by tak podľa neho mohla dovládnuť do dohodnutého termínu.
“Toto riešenie sa nám zdá najjasnejšie. Ak sa s nami na ničom nedohodnú, budeme hlasovať za pád vlády, potom je ten scenár nepredvídateľný,” myslí si Taraba.
Pokiaľ by sa s koalíciou dohodli na termíne predčasných volieb, technické riešenie vidí napríklad v prijatí ústavného zákona, ktorý by umožňoval skrátenie volebného obdobia. Zároveň Taraba potvrdil, že zahlasuje za novelu Ústavy SR z dielne Sme rodina, ktorá je v programe aktuálnej schôdze.
Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali poslanci SaS spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. O návrhu sa má začať rokovať vo štvrtok (8. 12.).
Martin Borguľa (Sme rodina) skúsil pre svojich fanúšikov na sociálnej sieti zrátať, ako to dopadne: “Na odvolanie je treba 76 hlasov a podľa mňa to vyzerá nasledovne: Za bude cely Smer čiže 27 hlasov; Za bude celý klub SaS 20 hlasov; Za bude 29 nezaradených poslancov konkrétne v abecednom zozname: Beluský, Blcháč, Ďurica, Ferenčák, Kmec, Kočiš, Kollár M., Kotleba M., Krúpa P., Kuffa F., Kuffa Š., Lašáková, Mazurek, Medvecký, Mizík, Pellegrini, Puci, Raši, Saková, Schlosár, Suja, Sulanová, Šutaj Eštok, Taraba, Tomáš, Urban, Valášek, Vorobelová(?), Žiga. A teda ak sa nič nezmení, tak AJ JA, ako som ohlásil, už pred hlasovaním o Mikulcovi, v dobe keď som netušil, že sa tak skoro bude hlasovať a že sa vôbec hlasovať bude (a za posledné dni som sa len utvrdil, že tento človek nemôže byť vo vláde). Podtrženo, sečteno = 76 – 77 hlasov bude ZA (o poslankyni Vorobelovej nie som presvedčený).” V komentároch dostal otázku: “Zlá matika. Sulík nesklame. Taraba ???” (Čo Taraba?), na ktorú odpovedal: “Taraba vyhlásil, že ak nebude presne stanovený termín predčasných volieb, tak bude ZA.”
Tomáš Valášek bude hlasovať za odvolanie vlády, podporuje predčasné voľby
Nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Tomáš Valášek bude hlasovať za vyslovenie nedôvery vláde. Tvrdí, že jej pokračovanie začína ohrozovať demokraciu na Slovensku. Povedal to pre TASR. Ak sa vláde vysloví nedôvera, mali by podľa neho nasledovať predčasné voľby. Dodal, že úradnícka vláda či hľadanie novej väčšiny bez volieb by pre krajinu neboli dobré. Podporí aj novelu Ústavy SR, ktorá by umožnila skrátenie volebného obdobia.

“Zahlasujem za vyslovenie nedôvery vláde. Už pred mesiacmi, keď začala spolupracovať s odídencami z ĽSNS, som jasne povedal, že jej pokračovanie začína ohrozovať demokraciu na Slovensku. Riziko príchodu Roberta Fica s fašistami k moci časom neklesá, naopak,” skonštatoval pre TASR Valášek.
Pripomenul aj kritické slová prezidentky Zuzany Čaputovej o možnej kríze demokracie.
Ak bude vláde vyslovená nedôvera, malo by podľa Valáška dôjsť k predčasným voľbám.
“Preto v parlamente podporím takú zmenu ústavného zákona, ktorý umožní členom parlamentu skrátiť volebné obdobie ústavnou väčšinou,” povedal.
Úradnícka vláda či nová väčšina poslancov bez volieb by podľa neho viedla k mesiacom neistoty a nakoniec by to aj tak vyústilo v predčasné voľby.
Poslanec pripomenul, že táto vláda začala s pohodlnou ústavnou väčšinou v parlamente.
“Zodpovednosť za jej postupný kolaps – odchod jednej zo strán koalície, strata väčšiny, teraz možná strata dôvery parlamentu – leží na pleciach Igora Matoviča, Borisa Kollára a ich kolegov,” tvrdí.
Do politiky podľa neho vniesli chaos, vulgárnosť, bezprincipiálnosť či nekompetentnosť, čím postupne odradili aj vlastných partnerov a podporovateľov.
“Čo je ešte horšie, rehabilitovali v prieskumoch Roberta Fica a Petra Pellegriniho,” dodal.
Návrh na vyslovenie nedôvery vláde podali poslanci SaS spolu s nezaradenými poslancami okolo Petra Pellegriniho. O návrhu sa má začať rokovať vo štvrtok (8. 12.).