Bratislava 14. novembra 2023 (HSP/Foto: TASR – Michal Svítok )
Predseda vlády Robert Fico (Smer – SSD) v pondelok oznámil, že dal na Úrade vlády preveriť povolenie na vstup a prácu novinárov z denníkov SME, Denník N, Aktuality a televízie Markíza. Stále viac politikov totiž upozorňuje na ich nevhodné správanie a problémovú činnosť
Rozhodnutie vyvolalo búrlivé reakcie. Postupne sa začali ozývať šéfredaktori spomínaných médií, ale aj prezidentka Zuzana Čaputová.
Médium .týždeň, ktoré nie je na zozname, sa rozhodlo, že až do zmeny rozhodnutia predsedu vlády nebudú jeho redaktori chodiť na žiadne podujatia organizované v priestoroch Úradu vlády. Zrejme si myslia, že dajú Ficovi lekciu. Opak je však pravdou.
Paradoxom je, že sa v kritických komentároch na adresu Fica vyjadruje, každý, kto doteraz ticho mlčal či dokonca schvaľoval vypínanie webov, ktoré boli nepohodlné pre Matovičovu a Hegerovu vládu. Vtedy neplatila ich formulka o slobodnom prístupe k informáciám, či demokracii. Pritom aj posledné prieskumy mimovládok ukazujú, že alternatíva má obrovský vplyv, ktorý rastie. Teda ľudia sa s ňou stotožňujú.
Ale na to sme si už pri mainstreame, obzvlášť pri vyššie spomínaných médiách a ich politických roztlieskavačkách, zvykli.
K téme sa vyjadril aj exminister Juraj Draxler. Poznamenal, že dotknuté médiá trochu frflú. Ale to, čo premiér Fico ohlásil, nie je nič nezvyčajné.
“Síce sa im to, samozrejme, nepáči, ale nejde o nič tak nezvyčajné ako sa to ony, alebo hneď aj pani prezidentka, snažia vykresliť.
V západných vládnych budovách aj parlamentoch platia oveľa, oveľa, oveľa strohejšie režimy, ako u nás. V britskom parlamente nesmie nikto – žiadna televízia, ani súkromná osoba – snímať vnútro parlamentu. Toto právo má len samotný parlament, ktorý má vlastnú televíznu službu a tá signál sprostredkúva ďalším televíziám. Naháňanie poslancov po budove s kamerou v ruke, pokrikovanie zo strany novinárov po členoch vlády – tam je to nemysliteľné,” upozornil exminister.
Napríklad v americkom Kongrese sa smie kamera zapnúť len na presne vyhradenom mieste, len na povolenie zamestnanca, a musí byť na statíve. Novinári majú predpísané aj, v akom oblečení smú do budovy vstúpiť.
“Podobne prísne pravidlá platia aj v Bielom dome. A s akreditáciou, teda povolením, kto tam vlastne môže chodiť, sa narába oveľa prísnejšie ako u nás.
Oni si určitú základnú slušnosť zo strany novinárov aj “novinárov” vynútiť dokážu. Takže ak chcú médiá to, čo sa deje, pomenovať správne, titulok by mal byť “Premiér zavádza západné štandardy práce s médiami”. Bodka,” konštatuje Draxler.