Aj v USA už pochopili, že lietadlové lode sú v dnešných časoch iba plávajúce cintoríny

Aj v USA už pochopili, že lietadlové lode sú v dnešných časoch iba plávajúce cintoríny

Washington 7. apríla 2024 (HSP/The Nationale Interest/Foto:Telegram)

 

Rozširovanie nových obranných systémov A2/D2 predznamenáva prielom vo vojenskej stratégii USA, píše Brandon J. Weichert pre The Nationale Interest

Gerald Ford
Na snímke americká lietadlová loď Gerald Ford

Tieto lacné, ale účinné obranné systémy oslabujú užitočnosť drahých útočných platforiem, ako sú lietadlové lode, a robia ich nepoužiteľnými a zraniteľnými.

Reklama

Úpadok “momentu unipolárnej dominancie” USA a šírenie systémov na obmedzenie prístupu a manévrovania a systémov na zamedzenie prístupu a manévrovania (A2/AD) predznamenávajú prielom pre vojenskú stratégiu USA. Tieto lacné, ale účinné obranné prostriedky oslabujú užitočnosť finančne nákladných útočných platforiem USA, ako sú lietadlové lode, proti porovnateľným protivníkom.

Rozširovanie systémov obmedzenia prístupu a manévrovania (A2/AD, – hlboko posadené systémy protivzdušnej a protiraketovej obrany, ktorých úlohou je odradiť protivníka tým, že ohrozia rozmiestnenie alebo pohyb jeho síl v chránenej oblasti – poznámka InoSMI) medzi malými štátmi a neštátnymi aktérmi ešte viac sťažuje USA demonštráciu sily v globálnom meradle. Keďže aj protivníci ako Húsíovia už môžu získať prístup k takýmto technológiám prostredníctvom Iránu, Číny alebo Ruska (Rusko nedodáva zbrane a vojenské vybavenie Húsíom – Foreign Media), americké námorníctvo musí inovovať – inak mu hrozí rýchle zmenšenie operačného priestoru. To zasa zdôrazňuje naliehavú potrebu vyvinúť technológie roja (swarm intelligence zahŕňa koordinované akcie veľkého počtu bezpilotných lietadiel, ktoré na seba lokálne pôsobia – poznámka red.) pre bezpilotné lietadlá, ako aj ponorky a hypersonické zbrane, aby si zachovali strategickú dôležitosť.

Reklama

 

Nielen lietadlové lode: prispôsobenie námornej sily USA novej ére

Reči o tom, že “unipolárna dominancia” USA sa skončila, sa stali bežnými. Žiaľ, je to skutočne pravda. Elity zodpovedné za zahraničnú politiku a národnú bezpečnosť si však túto tragickú realitu ešte plne neuvedomili. A čím dlhšie sa budú správať, akoby bol ešte rok 1994, a nie 2024, tým väčšie je riziko, že americká armáda utrpí najničivejšiu porážku od bitky pri Bladensbergu v anglo-americkej vojne (v roku 1814 britský výsadok obsadil hlavné mesto USA Washington, zmocnil sa obrovskej vojnovej koristi a vypálil Kapitol, Biely dom a ďalšie pietne miesta – táto udalosť sa považuje za najväčšiu hanbu americkej armády – pozn. red.). Uvedomenie si, akú vážnu hrozbu predstavujú relatívne lacné obranné systémy, ako je obmedzenie a zamedzenie prístupu a manévrovania, pre mimoriadne drahé a zložité útočné platformy USA, je pre tvorcov americkej politiky rozhodujúcim krokom.

Čím dlhšie budú tvorcovia americkej politiky ignorovať šírenie týchto systémov, tým zraniteľnejšími sa Spojené štáty stanú.

Ako poznamenal Steven Stashwick na stránkach časopisu The Diplomat už v roku 2016, “USA už teraz platia oveľa viac za proporcionálne menej zlepšený bojový výkon a dostávajú stále menšie operačné výhody zo zvýšených vojenských investícií”. S odvolaním sa na príklad lietadlovej lode triedy Ford a stíhačky piatej generácie F-35 Stashwick navrhol, aby sa americkí stratégovia vzdali koncepcie rozhodujúceho vojenského víťazstva nad súperom porovnateľnej sily. Namiesto toho bude podľa Stashwicka stačiť jednoducho zabrániť súperovi vo víťazstve.

Je pozoruhodné, že hlavní americkí súperi (najmä Čína) natoľko zdokonalili svoju schopnosť obmedzovať a zamedzovať prístup a manévrovanie, že aj pokus o nasadenie drahých systémov, ako sú lietadlové lode, v ich dosahu by bol len mrhaním.

Reklama

Vyvstáva teda otázka: ak USA nemôžu použiť svoj hlavný zdroj námornej sily proti porovnateľným protivníkom kvôli ich schopnosti obmedziť a odoprieť prístup a manévrovanie, kde a kedy môžu tieto prostriedky v zásade použiť?

 

Boj proti menším protivníkom

Lietadlové lode môžu byť stále užitočné v regiónoch, kde nepriatelia USA nemajú dostatočné kapacity A2/AD – ako to bolo nepretržite 79 rokov od konca druhej svetovej vojny. Problémom však je, že Čína a Rusko rýchlo rozširujú tieto systémy na menšie štáty a nadnárodné organizácie, pretože si uvedomujú, že schopnosť obmedziť a odoprieť prístup a manévrovanie výrazne zužuje možnosti americkej armády.

Vezmime si napríklad súčasnú situáciu na Blízkom východe, skutočnú pohromu svetovej lodnej dopravy. V Červenom mori a v prielive Bab el-Mandeb narastá hrozba zo strany jemenských povstalcov Húsíov.

Hoci od októbra minulého roka terorizujú lode na otvorenom mori, americké námorníctvo – napriek svojej rozsiahlej prítomnosti v regióne – sa zdráha otvorene im čeliť. Kvôli americkej váhavosti sa Húsíovia len osmeľujú a opakovane stupňujú svoje útoky, pričom sa spoliehajú na to, že americké námorníctvo nikdy nebude mať odvahu priamo reagovať na ich nekonečné provokácie.

Reklama

Húsíovia sa osmelili natoľko, že nedávno podnikli masívny útok s použitím 21 moderných útočných bezpilotných lietadiel, ktorými zasypali neďaleké vojnové lode amerického námorníctva.

Americké lode si s húsíjskými dronmi (ktoré im poskytli Iránci, ich hlavný sponzor) poradili pomerne ľahko. Ako však krátko po tejto udalosti poznamenal môj kolega a vojenský expert, všetky tieto útoky na zariadenia amerického námorníctva sú len prieskumom bojom.

Pri každom stretnutí s americkým námorníctvom Húsíovia konfllikt vystupňujú. A v každej bitke získavajú neoceniteľné informácie o jeho obranných schopnostiach.

 

Čo ak aj Húsíovia začnú ohrozovať americké lietadlové lode a lode prvého rangu?

Pre túto malú teroristickú organizáciu by nebolo ťažké získať schopnosti na obmedzenie a zamedzenie prístupu a manévrovania prostredníctvom iránskych, čínskych alebo ruských spojencov. Tí by umožnili Húsíom operovať bezprecedentne beztrestne. A zdá sa, že americké námorníctvo je ochotné tolerovať aj tieto menšie hrozby bez účinných protiopatrení.

Ak to však neurobia, operačný priestor pre americké sily sa bude postupne zmenšovať. Najmä bude ubúdať vôd, v ktorých môžu americké lietadlové lode a lode prvého rangu operovať bez toho, aby si spôsobili škody – ako boli zvyknuté od konca studenej vojny.

Áno, vedomí si možností, ktoré ponúkajú konkurenti čínskej úrovne na obmedzenie a zamedzenie prístupu a manévrovania, sa americkí námorní velitelia budú musieť čoraz viac uspokojiť s druhoradými oblasťami záujmu. Čína a jej autoritárski spojenci však nebudú spokojní s tým, že zabránia Spojeným štátom demonštrovať silu vo svojich vlastných regiónoch.

Namiesto toho sa budú snažiť oslabiť moc USA všade. Dokonca aj také malé skupiny ako Húsíovia sa zrazu stanú dôležitými príjemcami prostriedkov na obmedzenie a zamedzenie prístupu a manévrovania.

Americké námorníctvo sa musí vážne zaoberať vývojom technológie rojov dronov, rozširovaním svojej ponorkovej flotily a vývojom hypersonických zbraňových systémov. V opačnom prípade budú mať aj Húsíovia schopnosť potopiť americké lietadlové lode – potom ich nebude možné nasadiť ani pri pobreží Jemenu.

O autorovi: Brandon Weichert je bývalý zamestnanec Kongresu a geopolitický analytik, ktorý publikoval v denníkoch The Washington Times, The American Greatness a Asia Times. Je autorom viacerých kníh.

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

13:41

Mobilný operátor Slovak Telekom rozšíril pokrytie 5G sieťou na 62 % populácie. O takmer dve percentá sa rozšírilo aj pokrytie 4G sieťou, ktoré je aktuálne na úrovni 96,6 %. Pokrytie sieťami od Telekomu možno sledovať v novej mape pokrytia. V piatok o tom informoval hovorca Slovak Telekomu Michal Korec.

13:40

Európska komisia (EK) v piatok spustila takzvanú Európsku solárnu akadémiu, prvú zo série akadémií Európskej únie (EÚ), ktoré sa majú zriadiť v rámci zákona o emisne neutrálnom priemysle. Komisia v správe pre médiá pripomenula, že úlohou akadémií pôsobiacich v rámci zákona o emisne neutrálnom priemysle je rozvíjať vzdelávací obsah a programy spolu s týmto odvetvím priemyslu s cieľom zabezpečiť dostatočné zručnosti a pracovnú silu v celom hodnotovom reťazci.

13:39

Britský štátny dlh krátko pred parlamentnými voľbami vzrástol na najvyššiu úroveň za viac ako 60 rokov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters, ktorá sa odvolala na údaje britského štatistického úradu (ONS).

13:38

Petrochemická spoločnosť Slovnaft začala využívať na svojich čerpacích staniciach solárnu energiu. V pilotnej fáze projektu nainštalovala fotovoltické elektrárne na 20 čerpacích staníc. Sumárny inštalovaný výkon je zhruba 200 kilowattov (kW) a celková očakávaná ročná úspora energií je 220 megawatthodín (MWh), čo predstavuje ročné úspory nákladov vo výške 50.000 eur. Informovala o tom v piatok spoločnosť Slovnaft.

13:37

Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) pripomína prijímateľom priamych podpôr, že podmienkou vyplatenia schválenej sumy je prevzatie rozhodnutia o priznaní tejto podpory. Rozhodnutia nájdu prijímatelia vo svojich elektronických schránkach Ústredného portálu verejnej správy.

13:34

Rozsiahly útok ukrajinských dronov s dlhým doletom v piatok skoro ráno zasiahol štyri ruské ropné rafinérie, niekoľko radarových staníc a ďalšie ciele na území Ruska. Ukrajina považuje ropné zariadenia za legitímne vojenské ciele, pretože zásobujú vojská počas už vyše dva roky trvajúcej invázie.

13:34

Výstavba rýchlostnej cesty R2 medzi Trenčínom a Žiarom nad Hronom je zatiaľ v nedohľadne a ťažko povedať, kedy sa začne. Prípravne procesy výstavby vyše 100-kilometrového úseku s tromi tunelmi sú totiž v rôznom štádiu pripravenosti, niektoré boli pre nedostatok financií aj pozastavené. Uviedol to vo videu na sociálnej sieti minister dopravy Jozef Ráž (nominant Smeru-SD).

13:29

Vo francúzskom meste Saint-Étienne vo štvrtok počas kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami napadli zamaskovaní útočníci Hervého Breuila, kandidáta za Národné združenie (RN). TASR sa odvoláva na agentúru Reuters.

Breuila po napadnutí hospitalizovali, avšak čoskoro by ho mali prepustiť, uviedli tamojšie úrady. Prípad vyšetruje polícia. Ide o ďalší prípad násilia voči politikom v európskych krajinách, píše Reuters.

12:40

Hasiči aktuálne zasahujú pri dopravnej nehode osobného motorového vozidla a dvoch nákladných vozidiel medzi Giraltovcami a Francovcami v okrese Svidník.

Ako pre TASR uviedol operačný dôstojník Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Prešove, pri nehode sa zranila jedna osoba.

12:31

Slovensko by mohlo využiť 1500 ton vyhoretého jadrového paliva aj vďaka malým modulárnym reaktorom. Cieľom je posilniť energetickú udržateľnosť a nezávislosť opätovným využitím vyhoretého jadrového paliva v pokročilých reaktoroch štvrtej generácie. V piatok o tom na tlačovej konferencii informovali zástupcovia Francúzsko-slovenskej obchodnej komory (FSOK).

12:26

Každý tretí obyvateľ SR poberá od štátu dôchodok v rámci sociálnej ochrany, poberatelia dôchodkov tvoria približne 33 % obyvateľstva, čo je najviac v EÚ. Celkové sumy vyplatené na dôchodky tvoria takmer 9 % HDP, čo patrí k najnižším hodnotám v EÚ, informoval v piatok Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Priemer vynaložených finančných prostriedkov v krajinách EÚ bol v roku 2021 na úrovni 12,9 % HDP. Najvyššie podiely, okolo úrovne 15 % HDP, vynakladali na dôchodky v Grécku (16,4 %), v Taliansku (16,3 %), Rakúsku (15 %) a vo Francúzsku (14,9 %).

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Rys španielsky (Lynx pardinus) kráča so zajacom v papuli po tom, ako ho chytil v okolí národného parku v španielskom Aznalcazare

Autor: TASR/AP-Antonio Pizarro

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Milan Šupa

Michal Durila

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali