Na Blízkom východe uplatňujú trest smrti bežne v Iráne, Iraku, Saudskej Arábii, Pakistane, Jemene. Medzi ďalšie krajiny patrí India, Čína, Severná Kórea, Vietnam, ale aj Kongo, Nigéria a USA. Výnimku spomedzi európskych krajín predstavuje Bielorusko.
V krajinách Blízkeho východu sa takýto trest udeľuje za odpadlíctvo od viery, rúhanie, cudzoložstvo, sodomiu, inú sexuálnu orientáciu, ale aj čarodejníctvo. Za čarodejníctvo hrozí trest smrti aj v Indii. Vo Vietname sa udeľuje za hospodársku kriminalitu a politickú aktivitu. V Severnej Kórey za špionáž, šírenie škodlivých informácii, ale aj šírenie náboženských materiálov.
V blízkovýchodných krajinách sa vykonáva aj trest smrti ukameňovaním. Ten sa tu praktizuje už od biblických čias a je v súlade s moslimským právom šaríja. Obeť je až po krk zahrabaná v jame, ktorá je vyhĺbená v piesku alebo v zemi. Na hlave má vrecúško. Kamene, ktoré sa do vinníka hádžu nesmú byť ani veľmi veľké ani veľmi malé. Tento trest patrí k veľmi krutým, pretože do vinníka sa kamene hádžu až dovtedy, kým človek neprestane javiť známky života. Utrpenie trvá niekedy aj pol hodinu.
Posledným známym medializovaným prípadom je Merjam Jahju Ibráhimová. Sudánske úrady ju odsúdili za cudzoložstvo a odpadlíctvo od viery. Mladá 27 ročná žena sa v roku 2012 vydala za Američana Davida Waniho. Zároveň konvertovala z islamu na kresťanstvo. Merjam súdili na základe práva šaríja. Odmietla sa vrátiť späť k islamskej viere. Počas pobytu vo väzení porodila svoje druhé dieťa a dokonca s ňou bol za mrežami aj jej 18 mesačný syn.
Aj v Amerike sa vyskytlo pár rozporuplných prípadov. Jeden z nich sa stal v roku 1927, keď dvoch talianskych prisťahovalcov obvinili z ozbrojenej lúpeže. Keďže nebolo jasné, kto vlastne stlačil spúšť, odsúdili na smrť oboch. O štyri roky nasledoval prípad ôsmych mladistvých černochov v Alabame. Mladíci mali v nákladnom vlaku znásilniť dve biele ženy. Zaujímavosťou prípadu je, že k skupine patril aj 12 ročný chlapec, no v jeho prípade sa súdu zdalo, že na elektrické kreslo je ešte predsa len mladý, a tak od najvyššieho trestu upustili.
Určite by sme našli ešte množstvo zvláštnych, možno aj priveľmi rozporuplných prípadov, ktoré si možno trest smrti ani nezaslúžili. Iba nedávno sa v štáte Oklahoma nepodarila poprava Claytona Locketta. Muž však zomrel 40 minút po podaní smrtiacej injekcie na rozsiahli infarkt. Iba trinásť minút potom, čo mu bola vpichnutá smrtiaca injekcia sa totiž Lockett prebral. Pravdepodobne mu žila, do ktorej injekciu vpichol lekár explodovala, čo spôsobilo, že látka neučínkovala správne.
V USA sa trest smrti vykonáva dvomi spôsobmi. A to je smrtiaca injekcia a elektrické kreslo. Vykonáva sa v 33 štátoch. V 17 ho zrušili, pričom posledným bol Connecticut. Injekciu popravujú odsúdených aj v Číne. Vzhľadom na skutočnosť, že tresty smrti sú pokladané za štátne tajomstvo nie je jasné, koľko popráv sa ročne vykoná.
Ani v prípade Bieloruska nie je známe, koľko trestov smrti sa ročne vykoná. Svet vie iba o tom, že človeka usmrtia strelou do hlavy. Telá údajne príbuzným nevydávajú a pochovajú ich na neznámom mieste.
Vo svete prebieha celosvetová diskusia, či je trest smrti správny a humánny. Niektorí s ním súhlasia, iní zase nie. Zásadným rizikom je fakt, že sa stávajú aj justičné omyly.
mž