Tischenbacher označil situáciu mliečnych fariem za dramatickú. Z mesiaca na mesiac klesá výkupná cena ich hlavného produktu. V porovnaní s jarou 2014 je teraz nižšia o 33 %. „Takúto situáciu roľníci dlho nevydržia,“ pokračoval a dodal, že sú na konci so silami aj farmy, ktoré sa na ťažké obdobie pripravili.
Na výrobcov mlieka rastie tlak napriek tomu, že obchod s potravinami dostáva od nich vysoko kvalitné produkty. Roľníci vybudovali kvalitné maštale, investovali do prostredia, v ktorom sa zlepšili podmienky pre dojnice. Venovali veľkú pozornosť starostlivosti o ich zdravotný stav a výkonnosť. V Rakúsku ako v jednej z mála krajín na svete kŕmia dojnice krmivom, v ktorom nie sú geneticky manipulované zložky.
V Štajersku dodávajú na trh 80 % mlieka horské farmy. V roku 2013 dosahoval podiel ich príjmu za predaj mlieka spotrebiteľskému trhu 33 %, v apríli tohto roku klesol o viac ako štvrtinu.
V strednodobom horizonte sa musí hľadať riešenie krízy výrobcov mlieka v EÚ na kontinentálnej úrovni. Okrem iného sa žiada zvýšiť v Únii výrobu sušeného mlieka. Popri ďalších opatreniach by sa mal v Rakúsko uskutočniť celoštátny „mliečny summit“ za účasti spolkovej ministerky pôdohospodárstva Andrey Rupprechterovej, predstaviteľov obchodu, spracovateľského sektoru a samozrejme výrobcov mlieka.