Po rokoch plných výbuchov a ostreľovania sa počas uplynulých dní objavovali obrázky z Aleppa a Mosulu akoby z rozprávky, kedy stovky kresťanských Syrčanov vyšli do ulíc počas osláv náboženských sviatkov.
Sociálne médiá sú plné fotografií detí oblečených v kostýmoch Santu ako šťastne prechádzali ulicami plnými strachu. Členovia cirkvi, ktorí ešte pred mesiacom boli cieľom radikálov z Jabhat Al-Nusra a militantov z Islamského štátu, sa opäť tešili zo slávnostných bohoslužieb a piesní.
Merry Christmas from Syria’s Aleppo, free of ISIS and Al-Qaeda jihadists. A beautiful sight that won’t be seen on mainstream media. pic.twitter.com/6s5Wlt8LSm
— Sarah Abdallah (@sahouraxo) December 25, 2017
Radosť a slávenie prekonali atmosféru strachu a neistoty, ktorá panovala počas niekoľkých mesiacov v priebehu okupácie zo strany IS. Len niekoľko dní pred vianočnými slávnosťami bola oblasť pod útokom protivládnych síl. Dve dievčatá vo veku šiestich a 13 rokov boli pri útokoch zabité.
V decembri 2016, po rokoch trvania ťažkého obliehania, bolo Aleppo oslobodené vojenskými silami Sýrie, Ruska a Iránu. Po oslobodení bolo Rusko privítané s radosťou zo strany obyvateľov mesta. Rusi tiež poskytli občanom Aleppa značnú časť humanitárnej pomoci počas obliehania.
Keď bolo mesto vyčistené od povstaleckých militantov, ruské centrum pre zmierenie opozičných strán v Sýrii poskytlo takmer 35 ton humanitárnej pomoci – ktorá zahŕňala teplé jedlá, potraviny, teplejšie oblečenie pre deti, prikrývky a balíčky prvej pomoci – pre utečencov z tábora al-Mahaledzh vo východnom Aleppe.
Zatiaľ čo infraštruktúra bude potrebovať mnoho rokov rekonštrukcie, zdá sa, že obyvatelia Aleppa už prešli najtemnejšou hodinou svojej ťažkej situácie. To isté však nemožno povedať o vojnových obetiach v Mosule v Iraku.
Podľa posledných správ z Mosulu, toto iracké mesto na tom nie je ako jeho sýrsky náprotivok. Mesto bolo síce oslobodené od islamských síl už pred šiestimi mesiacmi, väčšina mesta však zostáva neobývateľná po takmer ročnom obliehaní irackých vojsk podporovaných koalíciou pod vedením USA.
Štáb RT navštívil Mosul tento mesiac a to, čo zistili, nebolo povzbudivé. Mnohí z tých, ktorí sa vrátili do mesta (alebo ho nikdy neopustili), sú nútení požičiavať si peniaze, aby mohli uživiť svoje rodiny. Iní prekopávajú rozbité ruiny, aby zachránili materiál, ktorý sa dá predať ako kovový šrot. Jeden chlapec vo veku 11 rokov, uviedol so slzami v očiach, že toto je jeho každodennou realitou.
Podľa korešpondenta RT Murata Gazdieva sa starobylé mesto stalo “mŕtvym a mizerným miestom”, kde je “viac sutín ako budov”. Napriek tomu sa obyvatelia mesta začínajú vracať, ale najčastejšie len tí, ktorí “nemajú inú voľbu. ”
Muž stredného veku, jeden z mnohých ľudí, ktorí boli vypočutí v uliciach Mosulu, povedal: “Môj dom je zničený. Môj obchod je zničený. Požičiavam si peniaze iba na to, aby som uživil moju rodinu. Zajtra predám svoje auto, aby som kúpil jedlo. Prečo je to tak? Kde sú krajiny, ktoré povedali, že nás podporujú?”
Odhaduje sa, že koaličné sily pod vedením USA minuli desiatky tisíc dolárov na letecké útoky. Celkové náklady na americkú vojnu v Sýrii a Iraku od augusta 2014 do súčasnosti, presahuje 14,3 miliárd amerických dolárov, pričom denný priemer je približne 13,6 milióna USD.
Peniaze z niekoľkých leteckých útokov by mohli zásobovať celé civilné obyvateľstvo v tomto ostreľovanom irackom meste počas niekoľko mesiacov. Napriek tomu sa očakávané potraviny nedostavili, zatiaľ čo obyvatelia každodenne bojujú s hladom, chorobami, dehydratáciou.
“Svet zabudol na Mosul. Miestni obyvatelia majú opodstatnené podozrenie, že nikdy nebudú zachránení,” povedal Gazdiev.
V tomto bode sa objavuje zjavná otázka: Prečo je dramatický rozdiel v podmienkach medzi týmito dvoma miestami? Prečo sa zdá, že Aleppo sa zotavuje nielen oveľa rýchlejšie, ale dostáva aj masívne množstvo humanitárnej pomoci z Ruska?
“Podľa môjho názoru môžem nájsť odpoveď v tom, ako sa Rusko a americká koalícia postavili k príslušným misiám. Po prvé, Rusko sa v Sýrii neukázalo ako útočník, ako to urobili Spojené štáty v Iraku v roku 2003, keď – nesprávne – obvinil Saddáma Husajna, že vlastní zbrane hromadného ničenia. Sýrsky prezident Bashar Assad poslal prezidentovi Putinovi formálnu výzvu, aby pomohol jeho krajine pokoriť teroristického útočníka,” vysvetľuje novinár.
Po druhé, pravdepodobne nikdy nebol zámer koalície vedenej USA odstrániť Islamský štát. Uvádza sa to v dokumente Agentúry obrannej spravodajskej služby z roku 2012, ktorý vydal Judicial Watch. DIA predpovedal vzostup Islamského štátu, ale nepovažoval skupinu za nepriateľa. V skutočnosti vyjadril jednoznačnú podporu vzniku skupiny.
Podľa správy: “… Existuje možnosť vytvoriť deklarované alebo neoficiálne salafistické kniežatstvo vo východnej Sýrii (Hasaka a Der Zor), a to je práve to, čo podporujú opozičné sily v Sýrii, ktoré chcú izolovať sýrsky režim … ”
Inými slovami, sily pod vedením USA plánovali, aby ich žoldnieri nahradili Assada v Damasku.