Merkelová je však proti stanovovaniu limitov. Tvrdí, že “základné právo na azyl pre politicky prenasledovaných nepozná hornú hranicu, to isté platí pre utečencov prichádzajúcich k nám z pekla občianskej vojny”.
V tomto postoji ju podporil aj nový koordinátor nemeckej vlády pre problematiku utečencov Peter Altmaier, podľa ktorého izolácia v dlhodobom horizonte nie je možná, naopak – treba riešiť príčiny migrácie.
Rozruch v Nemecku spôsobil v tejto súvislosti predseda Odborového zväzu nemeckej polície (DPolG) Rainer Wendt, ktorý v rozhovore pre nedeľník Welt am Sonntag požadoval postaviť plot pozdĺž nemeckých hraníc. “Ak týmto spôsobom uzavrieme naše hranice, Rakúsko tiež uzavrie hranice so Slovinskom. Presne tento efekt potrebujeme,” povedal Wendt.
Altmaier, ktorý je zároveň šéfom úradu kancelárky, to však odmietol: “Veľký čínsky múr nefungoval rovnako ako múry, ktoré uprostred Nemecka vybudovali Erich Honecker a Walter Ulbricht. Môžeme rozvinúť toľko ostnatého drôtu koľko chceme, ale to nebude dostatočná odpoveď na túto výzvu” .
Namiesto toho Altmaier navrhuje systematickú deportáciu odmietnutých žiadateľov o azyl. Podľa neho si treba stanoviť spoločný cieľ, že Nemecko vo veľmi krátkom vráti späť aspoň 50 percent z tých, ktorí dokázateľne nemajú právo na získanie azylu.
Na zasadaní JU predniesol jej člen z Bavorska dokonca požiadavku na výmenu Merkelovej. Komisár EÚ pre digitálnu ekonomiku a spoločnosť Günther Oettinger reagoval, že diskusia o líderstve je to posledné, čo CDU a spolková vláda v súčasnosti potrebujú. “Ak teraz aj Nemecko začne personálnu diskusiu, máme problém. Trpíme tým, že Európa už takmer nemá stabilné vlády,” povedal Oettinger na zasadaní JU. Veľká koalícia s Merkelovou a šéfom diplomacie Frankom-Walterom Steinmeierom je podľa neho šťastím pre Európu a baštou stability, ktorú je potrebné zachovať.