Aj Košice chcú patriť k vyspelým mestám, iniciovali petíciu za polopodzemné a podzemné kontajnery

Košice 7. decembra 2016 (HSP/Foto: TASR – Radovan Stoklasa, Ladislav Lörinc)

 

Petičný výbor v zložení Ladislav Lörinc, Martin Bačo, Igor Petrovčík, Rastislav Trnka iniciovali petíciu za výstavbu polopodzemných a podzemných kontajnerov v Košiciach. Dôvodom petície sú sťažnosti obyvateľov mestských častí týkajúce sa neporiadku pri kontajneroch.

Polopodzemné kontajnery nahradili na dvoch sídliskách v Trenčíne klasické nádoby na odpad
Polopodzemné kontajnery nahradili na dvoch sídliskách v Trenčíne klasické nádoby na odpad

Obyvatelia Košíc sa zároveň sťažujú na skupiny obyvateľstva, ktoré vyberajú odpad z košov a rozhadzujú ho po okolí. „Mestské časti by radi riešili tento probém, ale bez spolupráce s mestom Košice a spoločnosťou, ktorá spravuje odpad v Košiciach to nepôjde. Začali sa síce budovať tzv. “klietky”, ale je nutné poznamenať, že toto riešenie je v súčasnosti prekonané a polopodzemné, či podzemné kontajnery sú lepším riešením s viacerými benefitmi pre občanov. Ak teda míňame peniaze, míňajme ich rozumne, na kvalitné riešenia. Mestské časti určite radi pomôžu,“ uviedol Lörinc.

Reklama

Dodal však, že mesto Košice do budúcnosti neplánuje riešenie odpadu pomocou polopodzemných či podzemných kontajnerov. Dôvodom sú financie. Mesto vo svojej odpovedi týkajúcej sa riešenia problematiky komunálneho odpadu Lörincovi uviedlo, že spoločnosť Kosit nedisponuje týmto mechanizmom. “Na fotkách z Moldavy, môžete vidieť, že je to práve spoločnosť Kosit, a.s., ktorá má takéto auto. Teraz pri tvorbe rozpočtu je ten správny čas povedať, že požadujeme kvalitu a hodnotu za svoje peniaze (dane),“ uviedol.

Vozidlo spoločnosti Kosit
Vozidlo spoločnosti Kosit

Polopodzemné či podzemné kontajnery sa vo vyspelých štátoch využívajú už desiatky rokov. Aj mnohé slovenské mestá aktuálne zažívajú tento „boom“. „Niekde nezamykajú svoje obydlia, my musíme zamykať svoje odpadky. Bohužiaľ. Ak však chceme riešiť komunálne problémy v prospech ľudí, musíme prinášať kvalitné a udržateľné riešenia. Chceme aj prostredníctvom tejto petície občanom predstaviť, že alternatíva vždy existuje, len sa musí chcieť robiť v prospech veci verejných. Električky, parkovanie, kontajneroviská – občania si zaslúžia poznať alternatívy a rozhodnúť sa, čo chcú,“ upresnil Lörinc.

Reklama

 

Výhody a nevýhody polopodzemných a podzemných kontajnerov

Poslanec Mestskej časti Košice – sídlisko KVP zároveň uviedol aj rôzne typy možného financovania. Kontajnery možno financovať pomocou vlastného financovania tzn. z rozpočtu mesta. Ďalšou možnosťou je zmiešané financovanie – Mesto Košice, firma Kosit a.s., a mestské časti. Tretou možnosťou sú Európske fondy, konkrétne program Životné prostredie, Prioritná os 4, Odpadové hospodárstvo, Operačné ciele: 4.1 podpora aktivít v oblasti separovaného zberu.

Výhody polopodzemných a podzemných kontajnerov sú viaceré – zníženie nákladov na údržbu, na odvoz, keďže kontajnery tohto typu sú väčšie. Ďalšou výhodou je možnosť využitia “waste management-u”, t.j. automatického hlásenia naplnenia kontajnera. “Smetiarske” auto tak ide cielene, nie náhodne, čím sa šetrí životné prostredie. “Staré“ kontajnery je možné presunúť na iné miesta, kde poslúžia rovnako a zároveň pri rozumnom rozmiestnení nových typov kontajnerov je možné získať nový verejný priestor, napr. na nové parkovacie miesta.

Za nevýhody nového typu sú považované vyššie obstarávacie náklady na riešenie a možná racionalizácia stojísk, kvôli optimalizácii a inžinierskym sieťam, t.j. možná zmena súčasného stavu a narušenie zvyku obyvateľstva.

Reklama

Napriek vyšším obstaravacím nákladom však polopodzemné a podzemné kontanery prinesú občanom viaceré dokázateľné a overiteľné benefity, ako napríklad zabránenie zápachu a šíreniu baktérií, keďže zem je prirodzeným chladičom, zabránenie výskytu hlodavcov, estetickosť a viac verejného priestoru. Nový typ kontajnerov je zároveň odolnejší voči požiarom a nemôžu ich vyberať neprispôsobivý občania.

V novom type kontajnerov vidí výhodu aj environmentalista Marek Kurinec, špecialista na odpadové hospodárstvo. „Výhody polopodzemných kontajnerov spočívajú najmä v úspore nákladov na prepravu, plus sú to ušetrené priestory v rámci bytovej zástavby. Veľké objemy sú pod zemou, takže netreba zaberať priestor na povrchu, kde môžu byť napríklad parkovacie miesta,“ hovorí Kurinec.

 

Ako fungujú polopodzemné kontajnery?

Polopodzemný kontajer má pri maximálnej kapacite objem päť-šesť násobku  bežnej nádoby. Je to vlastne plastový tubus, ktorého dve tretiny sú pod  zemou a zvyšok  nad zemou. Hydraulická ruka vytiahne z podzemnej časti kontajnera obrovský mech s odpadom a jeho obsah vysype do vozidla. Potom ho znova uzavrie a vráti naspäť. Na obsluhu pritom stačí jeden človek.

Reklama

Fínsky výrobca MOLOK deklaruje, že od cigaretového  ohorku alebo piráta sa kontajnery  chytiť nemôžu. Nie je v nich totiž dostatok vzduchu a odpad je tu natoľko zhutnený, takže sa oveľa ťažšie zapáli. Fíni vraj robili dokonca testy horľavosti s Molotovovým kokteilom, teda zápalnou fľašou, ktorú vhodili do vnútra kontajnera. Na to, aby ho poškodila, však potrebovala približne dve až tri hodiny. Je tu teda vysoká šanca, že keď si niekto všimne, že z kontajnera sa dymí, hasiči ho uhasia kým príde k poškodeniu.

 

Pilotné projekty

Na Slovensku využíva polopodzemné a podzemné kontajnery už niekoľko miest. Jedným z nich je aj Nitra, ktorá je prvým mestom Slovenska s polopodzemným zberom komunálneho odpadu.

V Nitre sa nachádzajú kontajnery od fínskej spoločnosti Molok. Ich počet je 130 s objemom je od 3 do 5 metrov kubických. Cena jedného kontajnera sa pohybuje v sume od 2.500 – 3.500 EUR, závislosti od zvolenej veľkosti, opcie a funkčnosti kontajnera. Od roku 2014 mesto preinvestovalo 345.000 EUR. Návratnosť financií sa v Nitre odhaduje od 3,3 do 7,5 roka, vzávislosti od zbieranej zložky odpadu.

Pilotný projekt realizuje aj mesto Moldava, ktorá bude prvým mestom na Slovensku s podzemnými kontajnermi. Podzemné nádrže pochádzajú z dielne spoločnosti MEVA s.r.o. nitra bude disponovať kontajnermi o objeme až  5 metrov kubických, čo zodpovedá objemu piatich bežných kontajnerov. Vysypávajú sa len raz za 3 týždne, čo výrazne zníži náklady mesta na ich údržbu. Celkové suma na realizáciu dvoch stanovíšť si vyžiada sumu takmer 76 tisíc eur. “Spoločnosť Kosit, ktorá odváža odpad z nášho mesta disponuje potrebnou technikou na vyprázdnenie podzemných kontajnerov,” vysetlil Lörinc.

Aj verejnoprospešné služby Liptovský Mikuláš predložili projekt. Správna rada schváli projekt s názvom “Podzemné kontajnery” dotáciou vo výške 47.500 EUR. Súčasťou projektu je aj modernizáciou technického vybavenia sídliska Podbreziny s tým, že ide o pilotný projekt výstavby 3 ks tzv. hniezd so spolu 9 ks podzemných kontajnerov. Mesto doplatilo 5.000 EUR.

Podzemné kontajneriská má v pláne vybudovať aj Trnava, Trenčín, Prešov, Trebišov či Bratislava.

 

Apel na primátora a poslancov Košíc 

Reklama

Iniciátori petície teda apelujú na primátora mesta Košíc Richarda Rašiho a mestských poslancov, aby pripravili pilotný projekt na polopodzemné/podzemné kontajnery s cieľom vytvoriť funkčné a estetické kontajnerové stojiská, v spolupráci s firmou Kosit, a.s. a mestskými časťami Mesta Košice.

Iniciátori tiež žiadajú zabezpečenie realizácie prvých polopodzemných/podzemných kontajnerových stojísk už v priebehu roka 2017 vo vybraných veľkých mestských častiach.

Tretím bodom petície sú požiadavky prípravy projektovej dokumentácie a žiadosti o dotáciu z finančných prostriedkov EÚ na tento účel a zároveň vyčlenenie finančných prostriedkov aj z rozpočtu mesta Košice.

Svoju podporu petícii môžete vyjadriť na:  www.changenet.sk.

 

Reklama

 

 

Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

16:27

Futbalisti Cadizu remizovali v 25. kole španielskej La Ligy so Celtou Vigo 2:2. Domáci vyrovnali v 90+10. minúte vďaka exportnej strele striedajúceho Darwina Machisa.

16:25

Futbalisti AS Monaca vyhrali v nedeľňajšom zápase 23. kola francúzskej Ligue 1 na ihrisku Lens 3:2. Víťazný gól dal v druhej minúte nadstaveného času druhého polčasu japonský útočník Takumi Minamino.

16:22

Futbalisti Juventusu Turín zvíťazili v nedeľňajšom stretnutí 26. kola talianskej Serie A nad Frosinone 3:2. O ich triumfe rozhodol z poslednej akcie zápasu v 96. minúte Daniele Rugani, ktorý sa presadil po rohovom kope. O dva presné zásahy Turínčanov sa postaral Srb Dušan Vlahovič. Juventus zabodoval naplno po štyroch dueloch.

16:20

Vedúci kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak v nedeľu vyhlásil, že Rusko môže byť pozvané na mierový summit, ak “chce Kremeľ túto vojnu naozaj ukončiť”.

16:19

Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková musela v nedeľu predčasne ukončiť návštevu vodárne v juhoukrajinskom meste Mykolajiv. Dôvodom bolo spozorovanie ruského prieskumného dronu, oznámil hovorca nemeckého rezortu diplomacie.

16:12

Ruský prezident Vladimir Putin by na území Spojeného kráľovstva mohol opäť uskutočniť útoky podobné tým, pri ktorých bola použitá nervovoparalytická látka novičok. Uviedol to britský minister obrany Grant Shapps v rozhovore pre britské médiá.

15:59

Ratingová agentúra Fitch ponechala rating Českej republiky na úrovni AA-. Zlepšila však výhľad ratingu a z pôvodne negatívneho ho upravila na stabilný.

15:56

Nemecko poskytne Ukrajine humanitárnu pomoc za ďalších 100 miliónov eur a pôjdu na zásobovanie vodou, na nemocnice a výstavbu bytov. V nedeľu to oznámila nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková počas návštevy Ukrajiny.

15:40

Ukrajinský premiér Dennys Šmyhaľ v nedeľu vyjadril presvedčenie, že Spojené štáty nenechajú Ukrajinu osamote v oblasti hospodárske a vojenskej pomoci, odsúhlasenie ktorej v súčasnosti stagnuje v americkom Kongrese.

Denys Šmyhaľ
Na snímke ukrajinský premiér Denys Šmyhaľ
15:39

Najmenej 13 civilistov – zberačov hľuzoviek – prišlo o život v púštnej oblasti Sýrie po výbuchu nášľapnej míny, ktorú tam zanechala extrémistická organizácia Islamský štát (IS).

15:38

Občania, firmy a organizácie v Litve darovali počas štvortýždňovej zbierky peňazí približne 8,3 milióna eur na nákup ochranného výstroja pre ukrajinských vojakov. Peniaze budú použité na nákup 1115 jednotlivých ochranných súprav pre vojakov – každá obsahuje prístroj na nočné videnie, laserový zameriavač a systém ochrany proti dronom.

15:34

Húsíovia oznámili, že zaútočili protilodnou raketou na americký tanker Torm Thor v Adenskom zálive.

Hoci k zničeniu tankera nedošlo, Húsiovia postupne zvýšili svoju aktivitu proti vojnovým lodiam a obchodnej lodnej doprave USA. Je pravdepodobné, že tento výsledok ich len vyprovokuje k aktívnejším krokom.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE


Reklama

NAJNOVŠIE


Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke výstava Orchidey - skvosty v ríši rastlín v Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach

Autor: TASR-František Iván

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali