Brian Trainor, jeden z autorov štúdie, povedal: „Výsledky nasvedčujú tomu, že sa musíme vzdať jednoduchého tvrdenia, že oxytocín je prosto dobrý, a prijať omnoho sofistikovanejšiu teóriu.“ Vedci sa totiž spočiatku domnievali, že zvýšená hladina tohto hormónu lásky navodí jedincovi dobrú náladu, no ako ukazuje najnovší výskum, pravda je niekde inde. Oxytocín v skutočnosti posilňuje pocity, ktoré má jedinec v danej spoločenskej situácii, je pritom jedno, či ide o dobré alebo zlé pocity, píše český web.
Test prebiehal na laboratórnych myšiach, ktorých samice v minulosti vystavené zlým sociálnym skúsenostiam po zvýšení hladiny oxytocínu vykazovali stav úzkosti a nervozity. Naopak po zablokovaní produkcie hormónu lásku boli myši otvorenejšie novým spoločenským interakciám. Vedci dodávajú, že efekt bol podobný ako pri podávaní antidepresív alebo liekov proti úzkosti s tým rozdielom, že v prípade liekov sa dlhodobý účinok môže dostaviť s oneskorením až jedného mesiaca.
Výsledky štúdie otvárajú nové možnosti liečby úzkosti alebo depresie. Vedci zistili, že v prípade myší, ktoré boli v minulosti vystavené nepríjemným sociálnym skúsenostiam, bol hormón viac aktívny v časti mozgu, ktorej sa hovorí amygdala. Po použití inhibítora oxytocínu nastala úľava do 30-tich minút. U samcov myší ale vedci zistili odlišné výsledky – po podaní hormónu boli samci zmätení aj v pre nich dobre známom prostredí klietky a znížila sa aj ich kognitívna flexibilita – pri hraní rovnakej hry sa veľmi ťažko adaptovali na mierne zmeneny pravidiel.