Svoje stanovisko Agrofert zverejnil na svojich webových stránkach v stredu, deň po masových demonštráciách v krajine, ktoré vyzývajú premiéra k demisii.
Chemicko-potravinársky koncern Agrofert sa prvýkrát podrobnejšie vyjadril k predbežnej audítorskej správe EÚ. Brusel do Prahy v uplynulých týždňoch poslal celkom dve správy.
Agrofert vo svojom vyhlásení uvádza, že zatiaľ mal možnosť zoznámiť sa s prvým z dvoch dokumentov, ktorý sa týka neoprávneného čerpania dotácií na regionálny rozvoj. S ďalšou správou o poľnohospodárskych dotáciách sa firma ešte neoboznámila.
“Každopádne obidva audity vnímame ako veľmi pochybné a neprofesionálne. Audítori Európskej komisie sa neboli pozrieť ani v jednej z našich firiem, o ktorých vo svojich záveroch hovoria. Neopýtali sa nás na jedinú vec,” vyhlásili zástupcovia Agrofertu.
Agrofert vyvracia slová podpredsedu Európskej komisie Valdisa Dombrovskisa, ktorý tvrdil, že audítori vykonávali inšpekcie priamo na mieste.
“Ak podpredseda Európskej komisie tvrdí, že vykonali inšpekčné vyšetrovanie priamo na mieste, a myslí tým spoločnosti koncernu AGROFERT, tak to nie je pravda. Nech k nám európski audítori pokojne prídu, sme pripravení im všetko vysvetliť,” uvádza sa tiež vo vyhlásení.
Ďalej spoločnosť tvrdí, že v oblasti dotácií postupuje presne podľa zákona. Zmieňujú sa aj o údajnom konflikte záujmov premiéra Babiša, ktorý podľa zástupcov spoločnosti urobil všetko, čo po ňom zákon požadoval, teda vložil akcie svojich firiem do zverenských fondov.
Vo svojom stanovisku Agrofert ďalej spomína šesť konkrétnych prípadov, v ktorých je Agrofert podozrivý, že neoprávnene čerpal dotácie. Medzi nimi je aj najznámejší prípad pekárne Zelená lúka, ktorú vlastní firma Penam spadajúca pod koncern Agrofert. Tá podľa Komisie dostala neoprávnene 100 miliónov korún európskych dotácií z celkovej sumy 400 miliónov. Audítorom vadí, že dotácie mali ísť z programu na inovácie pre novú toustovú linku. Tá podľa nich inovatívna nebola.
“Inovácia spoločnosti PENAM tak spočíva v ‘strojárskej’ (čiže procesnej) časti technického a technologického riešenia, ďalej potom aj v produktovej oblasti, ktorá sa týka výrobku,” oponuje Agrofert audítorom. “Jediný veľkoobjemovo vyrábaný toast bez konzervantov v SR. Výrobná linka má tri unikátne časti: vlastný pšeničný kvas, vákuový hnetač a takzvaný clean room s hepafiltrami, kde sa výrobky balia v superčistom prostredí a je tak predĺžená ich trvanlivosť,” vymenúva ďalej inovácie.
Ako sa už skôr uvádzalo, sumu zaplatil český štát, ktorý mal následne požiadať EÚ o spätné preplatenie. Ministerstvo financií ale na základe odporúčania generálneho riaditeľstva Európskej komisie pre regionálnu politiku a pre zamestnanosť z decembra 2018 rozhodlo, že nebudú Európsku komisiu o preplatenie výdavkov žiadať. Kvôli dotačnej kauze internetový obchod Rohlík.cz tousty od Penamu vyradil zo svojej ponuky.
Firma, rovnako ako Babiš zdôrazňuje, že nevidí v tejto chvíli akýkoľvek právny dôvod, prečo by sa dotácie mali vracať.
Neskôr zástupcovia Agrofertu svoje stanovisko doplnili o odkaz na blog profesora Fyzikálneho ústavu AV ČR Jiřího Chýla, ktorý na stránkach Aktuálně.cz podrobne rozoberá pracovnú verziu audítorskej správy. Na jeho blog dnes odkázal aj sám Babiš na svojej stránke na Facebooku.