“Sociálne siete by mali slúžiť užitočnému účelu a nemali by byť použité na podnecovanie etnickej nenávisti – povedal v rozhovore s agentúrou člen parlamentu Anar Kali Hunaryar. V lubovoľnom momente urážky na internete môžu prerásť v niečo horšie.
Pre obmedzenie Facebooku ako uviedla agentúra zahlasovala väčšina afganských zákonodarcov. Dôvodom boli početné sťažnosti štátnych úradníkov, politikov a občanov. Úrady plánujú zaviesť individuálne tresty pre nesvedomitých užívateľov, ktorých čaká dokonca aj trest odňatia slobody. Zákaz môže trvať až do vyhlásenia konečných výsledkov hlasovania, ktoré je naplánované na 22. júla.
Druhé kolo prezidentských volieb sa v Afganistane konalo 14. júna. Favorit v prezidentských voľbách – bývalý minister zahraničia Abdullah Abdullah odmietol uznať výsledky volieb a požadoval zastaviť prácu nezávislej volebnej komisie (NVK). Počas víkendu, priaznivci kandidáta vyšli do ulíc Kábulu a pohrozili, že budú pokračovať vo svojich protestoch v prípade nesplnenia ich požiadaviek.
Sčítavanie hlasov pokračuje
Nezávislá volebná komisia v Afganistane vyhlásila, že nemá v úmysle zastaviť sčítanie hlasov. “Poslali sme písomné vyjadrenie štábu kampane Abdullaha Abdullaha, ohľadne obáv a jeho námietok o hrubom porušení volebných pravidiel a požiadavky na prerušenie sčítavania hlasov” – zdôraznil. Nemáme v úmysle prerušiť našu prácu,” povedal hovorca organizácie Noor Mohammad Noor. Podľa neho, uchádzači o post hlavy štátu už predtým podpísali záväzok k dodržiavaniu volebného zákona a povinnosti akceptovať riešenia úradov v krajine.
Počas hlasovania 14. júna sa vo volebných miestnostiach zúčastnili domáci aj zahraniční pozorovatelia, zdôraznil Noor Mohammad Noor. “Žiadne veľké porušenie nebolo zaznamenané,” – povedal. Všetky materiály sú teraz na ústredí NVK v Kábule.”
NVK takisto vyzvala kandidátov a ich priaznivcov na riešenie vznikajúcich konfliktov iba právnymi prostriedkami.
Výsledky prvého kola
Prvé kolo prezidentských volieb v Afganistane sa konalo 5. apríla a zúčastnilo sa ho osem kandidátov. Žiadny z uchádzačov o prezidentský úrad nedosiahol potrebné percentá voličských hlasov na víťazstvo v prvom kole. Úradujúci prezident Hamid Karzai tak podľa ústavy zotrvá vo funkcii aj tretie funkčné obdobie.
Abdullah Abdullah získal 44,9 percent hlasov, druhé miesto obsadil bývalý minister financií Ašraf Ghani Ahmadzai z počtom 31,5 percenta hlasov a tretí skončil bývalý minister zahraničia Zalmay Rassoul s 11,5 percentami.
jf