Kalifornia 25. februára 2018 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-John Minchillo)
Kvôli škandálu s ľuďmi, ktorí majú tmavú pleť, Google photo nepodporuje požiadavky pre vyhľadanie typu „gorila“, „šimpanz“, „makak“. Čo to je – jemný výsmech alebo nedokonalosť programu?

Ako to všetko začalo:
V roku 2015 vývojár programového zabezpečenia tmavej pleti priviedol do rozpakov spoločnosť Google, keď oznámil, že servis fotografie Google Photo označil jeho snímku s tmavým priateľom ako „fotografie dvoch goríl“. Google sa ospravedlnil, ale programátor sa stal verejnou postavou a oznámil, že označenie „gorila“ sa nebude priraďovať ku skupinovým snímkam.
Google Photos, y’all fucked up. My friend’s not a gorilla. pic.twitter.com/SMkMCsNVX4
— jackyalciné ez de nu blick penthe (@jackyalcine) 29. júna 2015
Po dvoch rokoch došlo k tomu, že niektoré primáty úplne zmizli zo slovnej zásoby vyhľadávacieho programu.
Portál WIRED skúšal službu Google Photo a použil 40 000 fotografií s rôznymi zvieratami. Je zaujímavé, že vyhľadávač naozaj rozpoznáva skoro všetky druhy, občas veľmi vzácne. Ale na požiadavku „gorila“, „šimpanz“, „makak“ systém odpovedá jednoducho – nič nie je nájdené.
Požiadavky ako „čierny muž“, „čierna žena“ alebo všeobecne „čierny človek“ viedli k tomu, že Google vyberal čiernobiele snímky osôb, ktoré rozlišoval podľa pohlavia, ale vôbec nie podľa rasy. Človeka s tmavou pleťou bolo možné nájsť, len keď zadávali do Googlu „Afro“ alebo „Afričania“, pričom výsledok nebol jednoznačný.
Google potvrdil, že po udalosti z roku 2015 slovo „gorila“ bolo zaradených do cenzúry v systéme vyhľadanie. Podobná cenzúra sa dnes týka aj slov „makak“, „šimpanz“ a „opice“.
„Technológia označovania zobrazenia je celkom nová a nie je ideálna,“ napísal hovorca spoločnosti.