Článok vedcov je zverejnený v časopise Lancet, krátko o skúškach informuje správa pre tlač na MedicalXpress.
Skúšok sa zúčastnilo 393 zdravých dobrovoľníkov vo veku 18-50 rokov z 12 kliník v niekoľkých regiónoch — východnej a južnej Afrike, Thajsku a USA. Odborníci zlúčili hneď dve fázy klinických výskumov (fázu I a fázu IIa), v ktorých sa overuje bezpečnosť vakcíny a tiež najlepšie dávkovanie. Všetci účastníci boli náhodným spôsobom rozdelení na osem skupín, po dvoch (skúšobná a kontrolná) na región. Výskum bol uskutočnený obojstranne naslepo, čiže ani samotní účastníci, ani vedci do konca testovania nevedeli, ktorá skupina dostáva vakcínu a ktorá placebo.
V nultom a dvanástom týždni testovania dostali účastníci vmútrosvalovo vakcínu Ad26.Mos.HIV, ktorá je mozaiková, čiže obsahuje hneď niekoľko kmeňov HIV 1. V 28. a 48. týždni absolvovali dobrovoľníci revakcináciu s použitím Ad26.Mos.HIV alebo modifikovaných vírusov Ankara, ktoré boli použité ako vektory na dopravu gp140, bielkoviny blany vírusu HIV. Kontrolné skupiny dostali soľný roztok ako placebo.
Výsledky skúšok ukázali, že všetky otestované schémy vakcinácie Ad26 boli neškodné voči zdraviu dobrovoľníkov a mali iba nepatrný vedľajší účinok v podobe bolestí v mieste injekcie (69-88 % oproti 49 % v kontrolnej skupine), bolesťou brucha a chrbta, závratmi a hnačkou (u piatich účastníkov).
Vakcinácia naviac prispela k značnému zvýšeniu množstva protilátok proti bielkovinám vírusovej blany, k intenzívnej fagocytóze a aktivácii imunných T-buniek.
Vedci súčasne overili vakcínu pokusom so 72 makakmi rhesus, ktorí mali analogickú imunnu reakciu. Odborníci píšu, že sa u zvierat prejavila 67 percentná ochrana pred nákazou vírusom imunodeficience opíc SHIV-SF162P3.