Elity USA sú rozhodnuté: Hongkong je potrebné od Číny odtrhnúť

Elity USA sú rozhodnuté: Hongkong je potrebné od Číny odtrhnúť

Washington/Hongkong 19. októbra 2019 (HSP/sputnik.cz/Foto:SITA/AP-Kin Cheung)

 

Americkí zákonodarcovia sa rozhodli Pekingu ukázať, že sú USA pripravené až do konca bojovať za možnosť zariadiť v Hongkongu naozajstný “majdan”. Tri návrhy zákona o sankciách proti Číne “za Hongkong” boli v Kongrese USA podporené, pričom pre sankcie hlasovali ako demokrati, tak i republikáni, píše v komentári Ivan Danilov

Ilustračné foto

To svedčí o tom, že konsenzus ohľadom nutnosti “potláčať” alebo “zadržiavať” Čínu, sa v americkej politickej elite definitívne sformoval.

Reklama

Ak ešte mal Peking nejaké nádeje, že v prípade víťazstva demokratického kandidáta vo voľbách roku 2020 sa vzťahy medzi USA a Čínou vrátia do viac menej pokojného formátu z čias Baracka Obamu, potom pokus odtrhnúť Hongkong od Číny a rozdeliť čínsky národ prečiarkne tieto nádeje navždy.

Aby sme pochopili logiku rokovania Washingtonu, nemali by sme čítať texty návrhov zákonov, ale články na podporu hongkonských separatistov v amerických médiách. Za rituálnymi frázami o demokracii a slobode vidíme ich hlavný dôvod, ktorý spočíva v jednoduchej téze: “Hongkong nie je Čína”, pričom americkí novinári majú dokonca kvázi vedecké argumenty na jej podporu.

Reklama

Podľa prieskumov, ktoré vykonal Hong Kong Public Research Institute a na ktoré sa odvoláva aj časopis The Economist, sa cez 60 percent obyvateľov Hongkongu vo veku 19 až 39 rokov nepovažuje za Číňanov, ale za obyvateľov Hongkongu.

Viac než to … Západné médiá podotýkajú, že k prudkému rastu popularity tejto “nečínskej” regionálnej identity došlo hlavne v posledných piatich rokoch, počnúc hromadnými nepokojmi z roku 2014. Možno, že tento fenomén (v prípade, ak prieskumy Hong Kong Public Research Institute skutočne odrážajú realitu) je spojený s úspešnou prácou práve západnej propagandy, ktorá aspoň časti hongkonskej mládeže zrozumiteľne vysvetlila, že nie sú žiadnymi Číňanmi, ale predstaviteľmi inej národnosti alebo inej kultúry. A že život pod britskou korunou dal tomuto územiu právo a možnosť byť akousi zvláštnou krajinou.

To je divné najmä vzhľadom na to, že tí, kto skutočne žili v kolónii pod názvom Britský Hongkong, teda terajší starci a ľudia starší ako 40 rokov, sa vždy považovali a považujú za Číňanov. Mimochodom v kontexte rozsiahlych nepokojov v tejto problematickej provincii čínskych susedov by si Rusko malo vziať dôležité ponaučenie: terajšia záľuba západných oponentov (a niektorých ruských politických aktivistov) v pestovaní “regionálnych identít” a “regionálneho vlastenectva” je pokusom o vytvorenie podmienok na zriaďovanie budúcich ” ruských Hongkongov”. Tam, kde sa im to podarí.

Keď opisuje Kongresom schválené protičínske návrhy zákonov, upozorňuje agentúra Associated Press na vystúpenie predáka demokratickej väčšiny v dolnej snemovni amerického parlamentu: “Nancy Pelosiová povedala, že odvaha mladých protestujúcich v Hongkongu stojí proti” zbabelej vláde, ktorá odmieta rešpektovať prioritu zákona a zásadu jedna krajina, dva systémy, ktorá mala zabezpečiť plynulé politické prechodné obdobie po tom, čo bola táto bývalá britská kolónia vrátená Číne v roku 1997 “.

V podstate vedenie ČĽR dáva signál o tom, že podmienky, za ktorých bol Hongkong vrátený vlasti, neboli splnené a preto majú USA plné právo trestať za ich porušenie.

Reklama

Toto želanie potrestať Čínu a postupne od nej oddeliť Hongkong sa stáva tým viac zrejmým, ak vezmeme do úvahy, že okrem sankcií bola v Kongrese schválená zvláštna rezolúcia, ktorá logiku kongresmanov odôvodňuje. Ako oznámila BBC, “zákonodarcovia schválili tiež nezáväznú rezolúciu, ktorá uznáva vzťahy Hongkongu so Spojenými štátmi a odsudzuje zasahovanie Pekingu”.

Len tým, že washingtonskí politici majú akýsi mimoriadne silný pocit americkej výlučnosti, sa dá vysvetliť neuveriteľná drzosť, ktorá im umožňuje odsudzovať Peking za zasahovanie do záležitostí čínskeho regiónu a pritom mu klásť akési podmienky a robiť pripomienky ohľadom procesu návratu britskej (a nie americkej) kolónie .

Môžeme to napokon pochopiť: súdiac podľa amerických vlajok, ktoré sú hlavným atribútom účastníkov hongkonských nepokojov, zborovému spevu americkej hymny a mítingov u amerického veľvyslanectva pod heslami “Trump, pomôž!”, Časť obyvateľstva Hongkongu (najmä mladých ľudí) sa cíti zároveň poddanými USA – a možno aj za päť minút Američanmi.

Čínske vedenie prejavuje pritom pochvalnú zdržanlivosť. Vzniká dokonca dojem, že sa protestujúcim a separatistom dáva možnosť, aby sami seba potrestali. Ide o to, že hongkonská výlučnosť, vysoké mzdy, možnosť získať dobré zamestnanie a tiež záujem, ktorý javia o toto mesto skutočne veľké nadnárodné spoločnosti – to všetko existuje len kvôli tomu, že Hongkong je tradičnou “finančná bránou do Číny”, ktorú využíva ostatný svet už od konca minulého storočia.

Teraz, keď čínska “kontinentálna” ekonomika už túto osobitnú “bránu” toľko nepotrebuje, jediné, čoho organizátori nepokojov dosiahnu, bude situácia, kedy väčšia časť finančných prúdov, a to spolu s dobre platenými cudzincami, obchodom s derivátmi a akciami (väčšinou čínskymi) a všetkými ostatnými príjemnými a výnosnými zvláštnosťami Hongkongu, pripadne jednoducho iným čínskym mestám. Ekonomika autonómie už zažíva recesiu, podniky sa zatvárajú, reštaurácia sa zatvárajú, turisti obchádzajú mesto stranou, majitelia drahých butikov a exkluzívnych predajní (v ktorých pracujú často sami mladí separatisti) trpia obrovskými stratami.

Reklama

Mládež, ktorá dúfa, že Čína bude “potrestaná” zbavením Hongkongu exportných privilégií v obchode s USA (podobnú možnosť predpokladá jeden z návrhov zákonov), nechápe, že v tomto prípade zostane mesto bez peňazí a oni sami bez práce. Prax bohužiaľ ukazuje, že vysvetľovať ľuďom, ktorí chcú “zorganizovať majdan a zdrhnúť na Západ”, ekonomické následky ich konania, je vec úplne beznádejná.

Má to ale aj pozitívnu stránku: hlúposti tých, ktorí sú ochotní spáliť vlastné mesto alebo krajinu, len aby sa cítili “skutočnými Európanmi alebo Američanmi”, môžu byť vážnou výstrahou pre tých, ktorí majú predsa všetkých päť pohromade.

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

09:10

Vrtuľa červeného veterného mlyna na streche rovnomenného kabaretu Moulin Rouge, ktorý je jednou z najznámejších parížskych atrakcii, sa v noci na štvrtok zrútila, nespôsobila však nijaké zranenia. Oznámili to ráno miestni hasiči.

08:51

Ceny ropy sa vo štvrtok ráno mierne posilnili. Trh reagoval najmä na údaje o klesajúcom dopyte po pohonných látkach v USA, ktoré sú najväčším svetovým spotrebiteľom ropy.

08:41

Právnici zosnulého ruského opozičného politika Alexeja Navaľného zostanú vo vyšetrovacej väzbe ďalšie dva mesiace. V stredu o tom rozhodol mestský súd v Moskve.

08:32

Rusko v stredu vetovalo návrh rezolúcie OSN predloženej Spojenými štátmi a Japonskom, ktorá vyzýva všetky štáty sveta, aby zabránili pretekom v jadrovom zbrojení vo vesmíre.

V 15-člennej Bezpečnostnej rade OSN návrh podporilo jej 13 členov. Rusko rezolúciu vetovalo a Čína sa hlasovania zdržala.

08:26

Veľká porota v americkom štáte Arizona v stredu obvinila 18 osôb podozrivých z pokusu o falšovanie výsledku prezidentských volieb z roku 2020 v tomto štáte americkej Únie.

Medzi obvinenými zo sprisahania, podvodu a falšovania sú siedmi právnici a spolupracovníci volebného štábu Donalda Trumpa, ako aj 11 republikánskych voliteľov. Všetkým sa im pripisuje snaha spochybniť víťazstvo demokrata Joea Bidena v prezidentských voľbách v roku 2020 v tomto štáte.

08:14

Orgány činné v trestnom konaní v Austrálii vo štvrtok vzniesli obvinenia voči piatich tínedžerom, ktorí boli zadržaní počas policajného záťahu proti sieti predstavujúcej pre verejnosť “neprijateľné riziko”.

08:04

Organizácia Spojených národov v stredu oznámila, že spúšťa nový fond, ktorého cieľom je posilniť ochranu utečencov a vysídlených komunít ohrozených zmenou klímy.

07:57

Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken vo štvrtok vyzval, aby Spojené štáty a Čína riešili svoje nezhody zodpovedným spôsobom.

Blinken to vyhlásil v Šanghaji deň pred tým, ako sa v piatok v Pekingu stretne s poprednými predstaviteľmi Číny, s ktorými chce rokovať o chúlostivých záležitostiach vrátane Ruska, Taiwanu a obchodnej výmeny.

07:50

Stredajšie prvé kolo prezidentských volieb v Severnom Macedónsku vyhrala Gordana Siljanovská-Davkovová, ktorá kandidovala za nacionalistickú stranu Vnútorná macedónska revolučná organizácia – Demokratická strana macedónskej národnej jednoty (VMRO-DPMNE).

Z výsledkov sčítania 80 percent odovzdaných hlasovacích lístkov vyplýva, že táto 70-ročná profesorka práva získala 39,8 percenta hlasov.

voľby
Muž vhadzuje hlasovací lístok do volebnej schránky počas prvého kola prezidentských volieb v Severnom Macedónsku
07:44

Troch ľudí hospitalizovali so zraneniami po tom, ako na podujatie švédskej Ľavicovej strany (V) vtrhli maskovaní útočníci. Uviedla to v stredu švédska polícia.

07:24

Snemovňa reprezentantov amerického štátu Arizona v stredu odhlasovala zrušenie zákona zakazujúceho takmer všetky druhy interrupcií. Najvyšší súd v Arizone pritom pred viac ako dvoma týždňami rozhodol, že tento zákon prijatý pred 160 rokmi je vykonateľný.

07:11

Státisíce ľudí sa vo štvrtok zišli na rôznych miestach po celej Austrálii a na Novom Zélande, aby si pripomenuli svojich padlých v prvej svetovej vojne. Informovala agentúra AFP.

07:02

Jemenskí húsíovia sa prihlásili k útokom na americké a izraelské obchodné plavidlá a americký torpédoborec.

O operáciách informoval Yahya Sari, vojenský hovorca hnutia Ansar Allah.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Plagát portugalskej Karafiátovej revolúcie sa nachádza v mestskom parku v Lisabone. Karafiátová revolúcia ukončila pred 50 rokmi diktatúru v Portugalsku

Autor: TASR/AP-Armando Franca

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Erik Majercak

Ivan Štubňa

Gustáv Murín

Milan Šupa

Peter Lipták

Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali