89. časť Neznáme slovenské dejiny: Kto ovládol Slovensko po 29. auguste?

Bratislava 19. apríla 2020 (HSP/Kresba:Marián Tkáč)

 

Koncom roka 1941 na otázku Jána Mikulu, vtedy šéfa Združenia priemyslu, obchodu, živnosti, bánk a poisťovní: „Čo bude s nami, keď vyhrá vojnu Hitler?“ – odpovedal prezident Tiso takto: „Ako kňaz verím v riadenie Božie. Boh nedovolí, aby vo svete vládol systém, ktorý je proti viere. Koľko kňazov i biskupov je už v nemeckých koncentračných táboroch. Svet by riadila nemecká rasa, a my Slováci, Slovania, by sme boli v nevýhode. Nepasovali by sme do nemeckého „lebensraum“. Možno by nás presídlili niekam do Ruska.“ A na ďalšiu otázku: „Pán prezident, a čo keď vojnu vyhrajú komunisti?“ bola odpoveď takáto: „Boh nás neopustí a aj s boľševikmi raz urobí poriadok. Pevne v to verím.“ Ako vidieť, Tiso sa bál „nemeckej rasy“, bál sa „boľševikov“, a bál sa o „osud Slovákov a Slovanov“ (teda aj Rusov)

Kresba:Marián Tkáč

O tri roky padlo Slovensko zo závetria rovno do vojny. Beneš v roku 1937 povedal: „Raději Hitler než Habsburk“, teraz už v náručí Stalina žiadal, aby mu ten „nariadil“ potrestať Slovákov, čím vydesil aj komunistov, aj čechoslovákov: čaká aj ich Sibír? A tak mnohí dôstojníci Slovenskej armády išli „do ohňa“, aby si zaistili pozície… Teda boj proti „slovenskému klérofašizmu“, alebo obyčajný ľudský strach, čo bude po vojne?

V stredu 30. augusta vyhlásil Husák, že „toto nemá s našou akciou nič spoločné“, ale v piatok (1. septembra) už bol v Bystrici a vypracoval Deklaráciu SNR: „Toho dňa“ sa utvorila SNR, ktorá „preberá všetku zákonodarnú a výkonnú moc na Slovensku“ a končí sa zvolaním: „Sláva Československej republike!“ Pár dní po „začiatku vysťahovania“ vypravili z Bratislavy do Bystrice osobitný rýchlik so salónnym vozňom riaditeľa železníc Viesta – brata generála Viesta. Laco Novomeský občkával, odišiel do povstania, až keď ho minister Mach upozornil, že ho chce zaistiť Gestapo.

Čatloš 1. septembra odzbrojil bratislavskú posádku a v noci dezertoval k povstalcom, čím vlastne zradil sám seba. Tí mu neumožnili predniesť rozhlasový prejav, ktorým chcel tentoraz vyzvať vojsko, aby sa pridalo k povstaniu. Na príkaz Londýna ho zatkli a vedno s generálom Turancom dopravili do Moskvy, kde ho vypočúvali, ale neodsúdili, až Národný súd v roku 1947.

Aj keď SNR mala (a či nemala?) moc iba na území ovládanom povstalcami (veď sem Beneš vyslal komisára Nemca čoby „guvernéra Slovenska“ a z Moskvy čoskoro prišiel „radiť“ ďalší český komunista Šverma) podala 2. septembra bratislavská vláda vážne chorého Tuku demisiu. O tri dni vymenoval prezident novú vládu na čele so Štefanom Tisom, predsedom Hlavného súdu, svojím treťokolenovým bratrancom (prezidentov starý otec bol bratrancom starej mamy Štefana Tisa). V ten istý deň zvolili v Banskej Bystrici šesťčlenné predsedníctvo SNR a predsedami sa symptomaticky stali český komunista Karel Šmidke (vtedy Schmidke) a – Vavro Šrobár.

77-ročný Šrobár, predstaviteľ čechoslovákov, zase raz „zahviezdil“. Jeho aktivita na konci augusta spôsobila chaos, za čo si „zaslúžil“, aby ho Beneš na diaľku „posadil“ do novej funkcie. Pre Beneša neprichádzal do úvahy Ursíny, „ten přeci podepisoval Žilinskou dohodu den poté, co jsem abdikoval“. Šrobára považoval za svojho človeka, „který jako bývalý ministr s plnou mocí má i jistou legitimitu.“ A zrazu mal Šrobár o 36 rokov menej…

Začiatkom septembra 1944 sa začal dvojmesačný ozbrojený boj pod velením Jána Goliana, od 5. septembra v hodnosti generála, „naša vojna“, SNP. Keď 7. októbra priletel z Londýna generál Rudolf Viest, stal sa veliteľom armády z vôle Beneša on. „Naša vojna“ to nebol úspešný štátny prevrat, ale prehratá vojna. Jozef Jablonický popisuje, ako padla Banská Bystrica do nemeckých rúk: nemecký veliteľ zakázal vojakom preniknúť do mesta, ale hliadka o počte asi desať mužov v noci zablúdila a prišla až na hlavné námestie Banskej Bystrice. Na druhý deň Viest vydal rozkaz o zastavení ďalšieho odporu a rozpustil armádu. Potom spolu s Golianom ušli z Donovalov do hôr, zajali ich Nemci a v Nemecku popravili.

A aby tej hrôzy neubúdalo, Nemci chystali trestné sankcie. Chceli bombardovaním zrovnať so zemou Banskú Bystricu, Zvolen a Brezno, malo byť zastrelených tristo ľudí, ktorých mali Nemci v rukách a 15-tisíc odtransportovaných do Nemecka. Všetci už vtedy vedeli, čo znamenajú nemecké represálie, osud Lidíc bol známy. Podľa svedectva Jozefa Vrbu generál Höffle s Hitlerovým súhlasom upustil od odplaty s podmienkou, že prezident vyznamená „istý počet“ nemeckých vojakov. Tiso teda neodmietol pozvanie zúčastniť sa na oslave nemeckého víťazstva, aby si neuzavrel možnosť ďalších intervencií v prospech Slovákov, 30. októbra slúžil v Banskej Bystrici omšu a rozdal asi 60 „plieškov“.

Šrobár si život zachránil tým, že 23. októbra odletel do ZSSR. V priebehu povstania býval u povereníka financií Viliama Paulínyho. Mimochodom, pojem povereník, niečo ako minister autonómnej vlády, vymyslel práve Šrobár, označenie minister bolo prisilné – patrilo iba členom pražskej vlády, kam smeroval… Do lietadla neprizval Paulínyho, na voľné sedadlo umiestnil (podľa Balka) svojho psa. Paulíny nevediac o ničom, ostal v Bystrici, sám sa vydal Nemcom a zahynul v Nemecku.

Pred odchodom budúcej pražskej vlády do Košíc, sa v marci 1945 zúčastnil Šrobár v Kremli na recepcii. Sedel naľavo od Stalina, napravo Beneš. Kým ten sa správal podľa protokolu, Stalin sa dobre bavil so Šrobárom. Celá spoločnosť si všimla dvoch starcov, ktorí si výborne rozumeli, Slovák Šrobár dokázal držať krok so Stalinom v pití, a tak si ho získal. Táto priazeň sa mu čoskoro vyplatila. „Osvojila“ si ho Demokratická strana a ako jej nominant sa stal ministrom financií. Bola to vážna funkcia, na jeseň 1945 takto „riadil“ zjednocovanie meny slovenskej a protektorátnej – Slovák…

Iba menšiu, čechoslovácku časť slovenskej inteligencie, „postretol“ Šrobárov osud. Asi 5000 reprezentantov slovenskej kultúry, ktorí sa doma cítili reálne ohrození – odišlo koncom marca až začiatkom apríla 1945 do emigrácie. Bola to veľká rana pre Slovensko, nie však posledná. Odišli tí, ktorí štrnásty marec uvítali a prispeli k takému závratnému rozbehu slovenskej kultúry, aký ani v najbujnejších predstavách neočakávali. Podaktorí s režimom spolupracovali, Šaňo Mach vymenoval za kultúrnych referentov Hlinkovej gardy matičných tajomníkov Jána Martáka a Stanislava Mečiara, a 80-ročného Škultétyho za jej čestného člena. Iní, ako Jozef Cíger Hronský prísne dodržiavali nestraníckosť. Ján Marták sa v marci 1939 nadchýnal: „Máme svoj Slovenský štát. Nášmu pokoleniu dožičil Boh strmo a vyrovnane si zastať na začiatok novej cesty a vykročiť na ňu samostatne!“ Každoročne aj s manželkou putoval 14. marca do Bratislavy na oslavy. Keď však v druhej polovici septembra 1944 začali v povstaleckej armáde pôsobiť „osvetoví dôstojníci“, tu sa uplatnila časť matičiarov na čele s Jánom Štefánikom, a bol medzi nimi aj Ján Marták. Najskôr člen HSĽS, teraz účastník povstania, čoskoro člen komunistickej strany, 3. apríla 1945 prevzal v Košiciach od povereníka Ondreja Pavlíka dekrét dočasného správcu Matice slovenskej. Keď partizáni zo Sklabine rozpútali teror, dostal sa Cíger Hronský na zoznam nespoľahlivých osôb. Aj Mečiar, Geraldini, Cincík, Florek. Cíger sa ocitol ako väzeň v pivnici pri martinskej železničnej stanici. Utiekol do Krupiny a do Martina sa vrátil až začiatkom novembra. 25. januára 1945 však odišiel do Bratislavy a stade v apríli do emigrácie. (A tam napísal román Na trasovisku, ale predovšetkým založil Zahraničnú Maticu slovenskú.) Podobný osud stihol aj viacerých z členov Spolku slovenských spisovateľov, ktorí podpísali 2. októbra 1944 Ohlas, v ktorom vyzvali národ, „aby sa spamätal“, že každý národ má právo na svoj štát, na tom nič nemôžu zmeniť „nijaké násilné zásahy“: Valentín Beniak, Mikuláš Gacek, Ľudo Zúbek, Ján Poničan, Andrej Žarnov, Rudolf Dilong, Ján Smrek, Ján Kostra a ďalší. Niektorých z nich „postretol“ Šrobárov osud, iných osud Cígera Hronského.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Prezidentka: Komunikáciu úmrtia Lučanského nemala viesť len ministerka spravodlivosti

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   O udalostiach spojených s úmrtím policajného exprezidenta Milana Lučanského nemala viesť komunikáciu len sama ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) V diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 to uviedla prezidentka Zuzana Čaputová. Hlava štátu si myslí, že verejne komunikovať mohli v danej…

Bez testu bude po 27. januári možný nákup či cesta do zdravotníckeho zariadenia

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Zákaz vychádzania bude mať po 27. januári niekoľko výnimiek, ktoré si bude možné uplatniť bez negatívneho testu na ochorenie COVID-19. Povolená bude napríklad cesta na obstaranie nevyhnutných životných potrieb, teda nákup potravín či zdravotníckych prostriedkov Ľudia nad 65 rokov a deti do 15 rokov…

Termín procesu v kauze vraždy bosa Sýkoru pre opatrenia zrušili

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Okresný súd (OS) Bratislava I zrušil termín pojednávania v kauze vraždy zakladateľa bratislavskej skupiny sýkorovcov Miroslava Sýkoru z roku 1997, pôvodne naplánovaný na budúci utorok (26. 1.) "Hlavné pojednávanie vytýčené na 26. januára bolo zrušené z dôvodu pandemickej situácie a z toho vyplývajúcich…

Politici upozorňujú: Hrozia nám kilometrové rady, skolabovalo elektronické objednávanie na testy. Čísla sa zlepšujú a Matovič to chce využiť

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/Foto:TASR-Michal Svítok, SITA-Branislav Bibel, TASR-Pavel Neubauer, SITA-Alexandra Čunderlíková, TASR - Jakub Kotian, TASR-Jaroslav Novák)   Myšlienku opätovného spustenia „dobrovoľného“ celoplošného testovania skritizoval na sociálnej sieti podpredseda Progresívneho Slovenska Michal Truban. Podľa neho si opäť vláda niečo vymyslela, ale celú zodpovednosť hodila na samosprávy a firmy.…

Banáš: Áno, bol som pyšný. To však neznamená, že teraz budem odvolávať ako Galileo. Stále som presvedčený, že keď sa prechádza, alebo beží pustým lesom niekto s rúškom, nie je to prejav zodpovednosti

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (HSP/Foto:TASR-Radovan Stoklasa)   Spisovateľ a bývalý diplomat Jozef Banáš, ktorý sa postupne zotavuje z koronavírusu, sa rozhodol popísať svoju osobnú skúsenosť s touto chorobou. Reagoval tiež na rôzne obvinenia Banáš priznáva, že jeho stav bol vážny. Zároveň ale dodáva, že určite nepatril k tým, ktorí by…

V nedeľu pribudlo na Slovensku1060 prípadov COVID-19, počet obetí stúpol o 52. Miera pozitivity dosiahla 16,95%

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Ján Krošlák)   Prostredníctvom RT-PCR testov zachytili v nedeľu (17. 1.) na Slovensku 1060 pozitívnych na ochorenie COVID-19, celkovo vykonali 6252 testov. Miera pozitivity dosiahla 16,95% Počet obetí súvisiacich s novým koronavírusom sa zvýšil o 52. Ochorenie prekonalo ďalších 2177 pacientov. Informuje o tom Národné…

Trump neplánuje udeliť milosť sebe ani svojej rodine

0 icon

Washington 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Evan Vucci)   Americký prezident Donald Trump sa nechystá udeliť milosť sebe ani členom svojej rodiny. Uviedla to v pondelok agentúra Reuters s odvolaním sa na nemenovaný zdroj, ktorý nechcel byť menovaný Trump, ktorý za posledný mesiac v dvoch vlnách podpísal sériu milostí, sa podľa tohto…

„No, Kuciak ani Palach to nebol.“ Ministerka Kolíková sa objavila v komediálnej relácii RTVS Pumpa, kde sa nechala dourážať hercami, aby tí jej následne nadbiehali pri vysvetľovaní úmrtia Lučanského

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (HSP/Foto:Screenshot RTVS)   Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková (Za ľudí) bola v sobotu hosťom v komediálnej relácii RTVS Pumpa, kde sa kontroverzne vyjadrila aj ku kauze nebohého policajného generálna Milana Lučanského. Kolíkovú za to v nedeľu kritizovali politici zo strany Hlas-SD Peter Pellegrini a Denisa Saková.…

Lekárske odborové združenie: Zdravotníci majú problém získať plnú PN

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Získať nárok na náhradu vo výške 80 percent vymeriavacieho základu počas práceneschopnosti (PN) v súvislosti s ochorením COVID-19 býva často pre zdravotníkov problém. TASR na to upozornilo Lekárske odborové združenie (LOZ) Nárok na náhradu zdravotník získa len ak zamestnávateľ potvrdí zamestnancovi, že sa infikoval…

Úverovanie v tomto roku podľa analytikov zosilnie

0 icon

Bratislava 18. januára 2021 (SITA/HSP/Foto:Screenshot video/Youtube)   Situácia na trhu s úvermi by mala byť aj v tomto roku priaznivá. Už vývoj počas koronakrízy vlani prekvapil. Na jednej strane výrazným poklesom záujmu o spotrebné úvery, na druhej strane silným rastom hypoték. Slováci si však aj napriek všeobecnej neistote brali úvery.…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Gustáv Murín

Kolíková v "Žumpe"

0icon

   Už vieme, že ministerka na jedno použitie (krytie kriminálnych káuz jej tútora Kisku) sa rozhodla robiť politickú plienku, čo vlastným telom zakryje všetok ten puch a smrad, ktorý sa vyvalil po tragickej smrti generála Lučanského a odhalil zločinné metódy Matovičovho režimu. Už sa dokonca stalo neblahým pravidlom, že Kolíková ignoruje

Ivan Malý

Vedecké dôkazy o unikátnych vlastnostiach vody počas 18. – 19.januára

0icon

Už niekoľko tisícročí po sebe každý január v určitom čase voda zo všetkých zdrojov mení svoje vlastnosti. Podľa vedcov sa mení aj jej elektromagnetické žiarenie, ktoré zaznamenávajú meracie prístroje. Pokiaľ túto vodu izolujeme od vonkajšej informácie, tak si zachová výnimočné vlastnosti veľmi dlho. Je oficiálne zaznamenané, že voda načerpaná z prameňa 19.…

Rastislav Slovák

Na tom nehygienickom nebezpečnom celoplošnom testovaní nepresnými testami sa mnohí z vás nakazili alebo nakazia, kvôli tomu že sa zúčastnili alebo zúčastnia toho nezmyselného celoplošného testovania

0icon

Vy čo sa zúčastníte toho nezmyselného celoplošného testovania, budete tam stáť v nejakom rade koncentrovaní vo veľkom počte na malom mieste v chladnom počasí, kde sa bude šíriť ten vírus. Budete si tam pred testovaním musieť všetci odkašliavať a vysmrkávať sa na rovnakom mieste, kde sa bude usadzovať a šíriť…

Marek Brna

Dúfam, že zákaz chodenia do prírody bez testu je protiústavný

0icon

V prvom rade aplauz pre pani Remišovú, ktorá sa ako jediná odmietla pridať k tomuto hazardu s dôverou ľudí v štát a jeho inštitúcie. Ľudia musia mať právo ísť sa slobodne poprechádzať, už len kvôli duševnému zdraviu. Táto vláda jednoznačne nezvláda pandémiu. Nie je mysliteľné, aby sme v priebehu pár…

Andrej Biras

Testovací apartheid modrých certifikátov ide ďalej pani prezidentka?

0icon

Pani prezidentka, prosím Vás zabráňte tomuto šialenstvu dobrovoľne na silu. Zabráňte občianskym nepokojom. Zabráňte  ďalšiemu rozdeľovaniu spoločnosti na ľudí s modrými certifikátmi a na ľudí bez nich. Dajte príkaz armádnym zložkám, aby sa stiahli a nepodporili toto zbytočné vyčerpávanie síl a bude to vybavené. Je to Vaše právo brániť našu…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Vynálezy, ktoré by sme mali začať ihneď používať!

0 icon

Celé ľudstvo napreduje a k nám sa tak dostávajú čoraz modernejšie vynálezy. Tieto vynálezy sú tak úžasné, že ich jednoducho musíme vlastniť a používať! Tie dnešné sú obzvlášť špeciálne, pretože sa už dávno dostali medzi ľudí. My ti ich dnes predstavíme a možno ťa niektoré z nich dokážu zaujať. A…

Halley a záhady vesmírnych telies: 2. časť

0 icon

Pokračujeme druhou časťou článku našej trojdielnej série s názvom Halley a záhady vesmírnych telies. O E. Halleymu sme si povedali v rámci prvej časti a v druhej časti sa budeme venovať predovšetkým počiatkom kozmológie. Nezabudneme sa však pozrieť aj na racionálny prístup. Poďme na to. V staroveku existovalo presvedčenie, že na základe vzájomnej polohy Slnka, Mesiaca, planét…

Chudnutie: Osvoj si tieto návyky a bude to hračka!

0 icon

Účastníci štúdie o dôležitosti stravovacích návykov stratili po 12 týždňoch v priemere 3,1 kg svojej váhy. Najdôležitejšie však je, že znížili riziko cukrovky a srdcových chorôb, chudnutie je len príjemný bonus. Všetci môžeme dodržiavať zdravé stravovacie návyky bez toho, aby sme sa obmedzovali na konkrétny druh jedla. Ako na to? Vypi 9 pohárov vody…

Chutia ti mušle a morské plody? Pravdepodobne konzumuješ mikroplasty

0 icon

Mikroplasty plávajú všade navôkol - aj v našich oceánoch, a stále viac a viac si razia svoju cestu do zvierat, ktoré hovoria oceánu svoj domov. Vedci dokonca nedávno objavili v ľade z Antarktídy mikroplasty , ktoré naznačujú, že ani najodľahlejšie oblasti Zeme nie sú imúnne voči ich znečisteniu. Toto neustále sa rozširovanie mikroplastov si pomaly…

Huba požierajúca žiarenie v Černobyle zachráni budúcich astronautov

0 icon

Magnetické pole našej planéty nám neumožňuje nájsť iba sever, je to tiež neoceniteľný štít pred kozmickým žiarením. Túto ochranu nemožno považovať za samozrejmosť a existuje veľa obáv z toho, ako môžeme poskytnúť rovnakú ochranu astronautom pri budúcich misiách v hlbokom vesmíre. Potenciálna odpoveď pochádza zo zvláštneho zdroja: huba. Na huby sa v…

Vo svete IT

V Google Play pribudol indikátor, pomocou ktorého zistíte, či záujem o aplikácie rastie, resp. klesá

0 icon

Google postupne vylepšuje nielen samotný operačný systém Android, ale aj ďalšie služby. Jednou z nich je napríklad aj obchod s aplikáciami a hrami, Google Play. Najnovšie portál AndroidPolice upozorňuje na ďalšiu funkciu obchodu, ktorá už mimochodom pribudla aj v slovenskej mutácii.  Google Play vám prezradí trend záujmu o aplikácie a hry Ikona, ktorá…

Podpredseda Samsung Electronics, Lee Jae-yong, putuje za mreže. Súd mu vymeral trest na 30 mesiacov

0 icon

Dlhoročná kauza, v ktorej vystupoval jeden z predstaviteľov spoločnosti Samsung Electronics a viaceré vládne špičky Južnej Kórey, je definitívne na konci. Podpredsedovi spoločnosti Samsung Electronics, Lee Jae-yong, vymeral najvyšší súd v hlavnom meste Soul trest odňatia slobody na celých 30 mesiacov. Bývalého popredného predstaviteľa technologického giganta z Južnej Kórey uznal…

Fopá politických špičiek? Registrácia na celoplošné testovanie prostredníctvom korona.gov.sk aktuálne nefunguje

0 icon

Uplynulý víkend mnohí z nás netrpezlivo čakali na rozhodnutie vlády, ako bude vyzerať celoplošné testovanie. Budeme opäť stáť v dlhých radoch, alebo nie? Tak to bola jedna z najčastejších otázok, ktoré verejnosť trápili. Vláda prišla však s alternatívnym riešením, ktoré bezpochyby uvítali mnohí z nás. Testovanie bude prebiehať pomocou existujúcich…

Prečo je Mars pre vesmírne agentúry tak dôležitý?

0 icon

Túžba navštíviť Mars, červenú planétu, existuje už pomerne dlhú dobu. Zaujímavé je, že sa neviaže len na jednu krajinu, či kultúru. Zmienku o Marse môžeme nájsť aj v literatúre 17. storočia. Lenže prečo Mars? Čím nás tá planéta tak fascinuje? Téme sa venuje aj YouTube kanál Vsauce3. Na Mars sa ľudstvo chcelo dostať…

Administratíva USA na čele s odchádzajúcim prezidentom, si pre Huawei údajne pripravila „rozlúčku“, na akú nezabudne

0 icon

Nie je žiadnym tajomstvom, že Huawei je pod silným tlakom amerických úradov. Posledné mesiaca však priniesli žiadané poľavenie sankcií a nádej pre spoločnosť, že sú na dobrej ceste, aby sa dostali z najhoršieho von. Druhým dychom však treba dodať, že išlo len o čiastočné uvoľnenie napätia. V praxi to malo…

Armádny Magazín

„Kolaps kresťanskej civilizácie bude hrozný“: Ako to, čo sa deje v USA, ovplyvní celý svet

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Elena Čudinová, autorka slávneho anti-utopického románu „Mešita Notre Dame“, ktorý vyšiel v 8 krajinách vrátane USA, s obavou komentuje udalosti, ktoré sa konajú v zámorí.   - Čo sa deje teraz v USA - predzvesť zrútenia kresťanskej civilizácie, ktoré ste predpovedali vo svojich dielach zameraných…

Poľsko vyhlásilo vojnu americkým sociálnym gigantom

0 icon

Poľsko, 18. január 2021 (AM) - Poľské ministerstvo spravodlivosti pripravuje návrh zákona, ktorý zakáže sociálnym sieťam mazať správy a blokovať používateľov, ak neporušujú národné právne predpisy. Toto rozhodnutie priamo súvisí s rozsiahlymi informáciami prebiehajúcimi v USA proti Donaldovi Trumpovi a jeho podporovateľom.  

Štáty, ktoré môžu začať jadrovú vojnu

0 icon

USA, 18. január 2021 (AM) - Počet jadrových zbraní sa začiatkom roka 2019 v porovnaní s minulým rokom znížil. Podľa správy, ktorú v pondelok 17. júna zverejnil Štokholmský medzinárodný inštitút pre výskum mieru (Sipri), majú krajiny vlastniace jadrové sily 13 865 hlavíc, čo je o 600 menej ako na začiatku roka…

Viete, že bývalý prezident ZSSR Michail Gorbačov v detstve šklbal nemeckým okupantom husi a čistil im čižmy? Že Roosevelt chcel spacifikovať nielen ZS

0 icon

Slovensko, 18. január 2021 (AM) - Takže, viete, že...? ...v prvom období vojny boli nemecké lietadlá zo 60 % zostrelené obyčajnými ruskými pešiakmi? V prvé mesiace Červená armáda nemala dostatok ani lietadiel, ani protilietadlových zbraní. Vďaka tomu nemecké letectvo takmer beztrestne bombardovalo všetko, čo s

V predvečer inaugurácie sa Biely dom a Kapitol z bašty slobody a demokracie menia na vojenský bunker

0 icon

USA, 17. január 2021 (AM) - Pripravení na uvedenie do služby! Počet vojakov v okolí vládneho cent

Svetlo sveta

Rusi sa na sviatok Zjavenia Pána ponárajú do mrznúcej vody

0 icon

Na sviatok Zjavenia Pána sa davy ruských pravoslávnych veriacich zúčastňujú každý rok na tradičnom ponáraní sa do mrznúcej vody. Deje sa tak napriek tomu, že v niektorých častiach krajiny dosahujú teploty -40 stupňov celzia. Podľa ruskej polície sa v sobotu počas sviatku Zjavenia Pána ponorilo do mrznúcej vody približne 2,…

MÚDROSŤ

0 icon

Naši starí otcovia hovorili: Kto dobre rechnuje, dobre gazduje. A neplatí to len na peniaze, ale predovšetkým na čas. Koľko času vieme premárniť pred televíznou obrazovkou? Čítaním rôznych klebiet v novinách alebo na sociálnych sieťach? A potom cítime, že nás to nejako neuspokojuje a nenapĺňa. Podobnú skúsenosť mal i vojak…

Prečo sa sviatosti Krstu a Prvého svätého prijímania udeľujú väčšinou v apríli a v máji?

0 icon

V rannom kresťanstve sa udeľovali sviatosti Krstu, Prvého svätého prijímania a Birmovania spolu v jeden deň a to za prítomnosti biskupa. Dôvodom bolo, že kresťanmi sa väčšinou stávali dospelí ľudia, ktorí konvertovali buď z judaizmu alebo z rôznych pohanských náboženstiev a k tomuto poznaniu konverzie prišli v pokročilejšom veku. Cirkev sa ich preto snažila v Cirkvi prijať plnými sviatosťami a do…

Dnes bude Slovensku opäť udelené požehnanie relikviou Kristovej krvi z paluby lietadla – VÝZVA K PRIPOJENIU SA V MODLITBE

0 icon

V nedeľu Krstu Krista Pána 10. januára 2021 v popoľudňajších hodinách sa opäť uskutoční let lietadla, na ktorého palube sa bude nachádzať generálny vikár Nitrianskej diecézy Mons. Peter Brodek, ktorý Slovensku udelí požehnanie s relikviou Kristovej krvi, ktorá je uchovávaná v Bazilike sv. Benedikta opáta v Hronskom Beňadiku.  Zverejňujeme jeho slová výzvy,…

Najväčší pápeži v dejinách SV. LEV VEĽKÝ

0 icon

(*asi 400, Toskánsko – † 10. november 461, Rím) Jeho ústami hovoril apoštol Peter.             Pápežsky úrad sa po smrti  Sixta III. (†18. augusta 440)  nachádzal v úplnej inej situácii než v predchádzajúcich storočiach: už nereprezentoval navonok kresťanské spoločenstvá roztrúsene v anonymite po území hlavného mesta Rímskej ríše.  Časy veľkých perzekúcií,  ktoré…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali