79. časť neznámych slovenských dejín: Napokon povestnou kvapkou bol Homolov puč

79. časť neznámych slovenských dejín: Napokon povestnou kvapkou bol Homolov puč

Bratislava 9. februára 2020 (HSP/Kresba: Marián Tkáč)

 

Na zasadaní Slovenského snemu 21. februára 1939 predniesol premiér Tiso programové vyhlásenie a v ňom nediplomaticky stálo: „Tu, na pôde svojho snemu budujeme svoj štát, svoj nový štát, svoj slovenský štát“. Vzbudilo to zmätenú reakciu v Prahe, pritom vyhlásenie samostatného štátu ešte ani vtedy nebolo na programe dňa. (Napokon ešte aj 6. marca sa najvyšší predstavitelia Slovenska dohodli, že nepodniknú nič, čo by mohlo hroziť spoločný štát s Čechmi.) Ďalej Tiso ako predseda vlády povedal, že „nechceme byť a nebudeme otrokmi žiadnej ideológie, ktorá by nevyvierala z našej slovenskej tradície, a ktorá by bola cudzia nášmu kresťanskému slovenskému charakteru.“

Václav Klofáč

Zhruba v tom istom čase (koncom novembra 1938) Václav Klofač, ktorý sa stal spoluzakladateľom Strany národného sjednocení, napísal toto: „Národní socialismus vznikl u nás… Německo a jeho národní socialismus nesmíme jen dohánět, musíme jej předhánět“. (Spomínate si? Podľa Masaryka aj „první novodobý komunism byl český, naši Táboři jsou první novodobí socialisté, socialism jest čistě český“.)

Reklama

A predsa, peniaze! Prvé kroky v podmienkach autonómie neboli práve najsľubnejšie, dokonca sa zdalo, že Slovensko autonómiu hospodársky neunesie. Karol Sidor, prvý podpredseda ústrednej vlády, predniesol výzvu na vypísanie celonárodnej pôžičky na hospodárske povznesenie Slovenska a pri tej príležitosti vyhlásil: „Musím vám pred oči postaviť hrozný fakt. Na Slovensku sme mali za 20 rokov asi 40-tisíc českých zamestnancov. Keď rátame, že každý jeden z nich dostal do roka priemerne len 15-tisíc korún, vyjde nám 700 miliónov korún. Vezmime 700 miliónov 20-krát, učiní to 14 miliárd. A to už je pekná sumička! Ale tých 14 miliárd nevyjadruje ešte dostatočne to, čo Slovensko v podobe príležitosti k práci a k zamestnaniu dalo Čechom… Sám Edvard Beneš, ešte ako zahraničný minister, použil niekoľko sto miliónov korún na opravu Černínskeho paláca. Len zariadenie v kuchyni stálo niekoľko miliónov korún! Náklady na tento a iný nepotrebný luxus hradili sme svojimi daňami aj my, Slováci. A to všetko ostáva v Prahe.“

Toto vyhlásenie pohoršilo českú stranu. Prejav „je zlostným protičeským prejavom a treba sa opýtať jasne, či chcú Slováci samostatný štát, alebo nie“. Tak sa vyjadril ústredný minister financií Václav Kalfus. A v dňoch 16. – 17. februára českí politici neprijali ani jednu zo slovenských požiadaviek na riešenie hospodárskych problémov v súvislosti s novým štátoprávnym usporiadaním. Na dôvernom stretnutí 23. februára oznámil Sidor predsedovi vlády Rudolfovi Beranovi, ministrovi zahraničia Chvalkovskému, že obštrukcia Prahy sa stáva pre Slovákov „neznesiteľnou a pre štát nebezpečnou“. Žiadal pre Slovensko pôžičku vo výške 300 miliónov korún.

Reklama

Peniaze sú pri každom vážnom rozhodovaní „až na prvom mieste“. Na Tisovu otázku: „Sme my, Slováci, finančne sebestační?“ odpovedal 7. marca 1939 slovenský pridelenec pri pražskom ministerstve financií Alexander Hrnčár záporne. Pripustil však, že „po hospodárskej stránke a finančnej slovenský štát je možný, ak si zadováži jednomiliardovú pôžičku na hradenie rozpočtových schodkov“. Uviedol, že výdavky samostatného štátu by činili  3,130 mld., kým príjmy len 2,341 mld. (V skutočnosti boli schodky slovenského štátneho rozpočtu nižšie, napríklad v roku 1940 len 47 miliónov príjmoch 1,47 mld. a výdavkoch 1,51 mld.)

Pokiaľ ide o obavy, či sme schopní spravovať si svoje veci sami, opakovala sa história: koncom januára 1913 ružomberské Slovenské ľudové noviny si vrúcne želali, aby Slovákov Pán Boh ochraňoval pred odtrhnutím sa od Uhorska, lebo „zrúcanie monarchie by znamenalo našu istú národnú smrť v bruchu veľkých susedov“. A podobne to bolo aj v roku 1992, starší pamätajú. Dejiny v nás vypestovali pocit strachu z vlastných možností.

Tretieho marca 1939 odišiel na Lipský veľtrh a na návštevu  Berlína minister financií Mikuláš Pružinský spolu s Ďurčanským. Aj dezinterpretácia jeho návštevy – išiel podľa vlastných poznámok dohodnúť odbyt gbelskej nafty a záhoráckej kapusty do Viedne, no očiernili ho, že bol prosiť o nemeckú hospodársku pomoc, ktorú mu prisľúbili, ak sa Slovensko osamostatní – prispela k vojenskému zásahu pražskej vlády na Slovensku v noci z 9. na 10. marca 1939. Ten deň vošiel do slovenských dejín ako „Homolov puč“, ktorý dostal meno po divíznom generálovi Bedřichovi Homolovi, veliteľovi VII. armádneho zboru v Banskej Bystrici. Ten podpísal vyhlášku o výnimočnom stave, štatáriu.

Mimoriadny stav vyhlásila česko-slovenská vláda (bez vedomia jej podpredsedu Sidora), aby mohla zatknúť gardistov a obsadiť strategické body, po 19. hodine sa nesmeli občania pohybovať po uliciach. Zároveň s príkazom na vojenskú intervenciu odvolal Emil Hácha z funkcie predsedu autonómnej vlády Tisa spolu s celou vládou, a dosadil nového premiéra Jozefa Siváka. Ten sa však práve nachádzal v Ríme na inaugurácii pápeža Pia XII. a hneď sa zriekol tohto postu, a tak sa premiérom stal Karol Sidor, paradoxne hlavný veliteľ Hlinkovej gardy, proti ktorej vyhlásila Praha štatárium!

Bolo internovaných asi 250 osôb spomedzi hlinkovcov a Hlinkovej gardy. Českí četníci v Bratislave zastrelili gardistu Antona Kopala a Máriu Psotovú, strieľalo sa aj v Prešove. Operácia trvala asi 24 hodín a nepriniesla žiaden úspech, iba zhoršenie vzťahov medzi autonómnou a centrálnou vládou, medzi Slovákmi a Čechmi, čo urýchlilo rozpad Česko-Slovenska.

Reklama

Veď na koho sa už potom mohli a mali Slováci spoľahnúť, keď zhruba po troch mesiacov autonómie sa Čechom nepozdávala politika slovenskej autonómnej vlády? A keď západné mocnosti cúvali pred Hitlerom a vydali strednú Európu do jeho rúk práve v čase, keď sa Slováci úplne zákonne ujímali správy svojich vlastných vecí? Zámienkou bola aj „pasivita Jozefa Tisa voči podvratnej činnosti ríšskej tajnej služby na Slovensku“, ako by on mal svoju výzvednú službu, pričom českí predstavitelia sa predháňali v ústretovosti voči Nemcom. Spoločný minister zahraničia Chvalkovský sa usiloval Nemcov presvedčiť, že Česi sú predsa len spoľahlivejší vazali Ríše ako Slováci. Samostatný štát bol slovenským politickým cieľom, ale „dlhodobým“. Potvrdil to Andrej Hlinka v rozhovore so zahraničným novinárom 5. júna 1938: „Pýtate sa ma, či my Slováci túžime po samostatnom štáte. Odpovedám vám otázkou: Či jesto na svete vôbec národa, ktorý by netúžil po samostatnosti?“

Nemá pravdu Svätoslav Mathé  (Slovenská politika v rokoch 1848 – 1993, Martin 2001): „Neuvedomovala si Praha, že týmto krokom dáva zároveň ˂zelenú˃ nemeckému zásahu?“ Zdá sa, že si to uvedomovala, podľa generála Eliáša bol „Hitlerův zákrok a jeho možný důsledek, konec Československa zahraničním zásahem – výhodnější než konec Československa vnitřním rozkladem“. Toto „české lišiactvo“ v istom zmysle predbehlo čas o šesť rokov. Zo Slovákov to vtedy možno skôr cítil, ako predvídal iba Karol Sidor, ktorý ako predseda autonómnej vlády odmietol následnú ponuku Hitlera na vyhlásenie samostatnosti. Ako jeden z mála štátnikov odkázal Hitlerovi: „Nie!“. Sidora „vyhledali v noci v jeho vile Seyss-Inquart a Bürckel a dělali různé nabídky, on zůstal pevný a věrný Československé republice“, uviedol Rudolf Beran pri výsluchu v roku 1946.

Homolov puč naozaj poskytol zámienku nacistickému Nemecku k zakročeniu v podobe „pacifikačnej akcie“, respektíve poskytnutiu pomoci „utláčaným Slovákom“, a tak viedol k definitívnemu rozdeleniu Česko-Slovenska. Na porade Hitlera s von Ribbentropom, Goebbelsom a maršalom Keitlom popoludní 10. marca prijali definitívne rozhodnutie o obsadení Česka 15. marca. A Slovákom chceli dať možnosť „vybrať si“.

Po Sidorovom odmietnutí vsadil Hitler na odvolaného Tisa, a v noci z nedele 12. na pondelok 13. marca pozval ho do Berlína. Ten od soboty už bol medzi svojimi veriacimi v Bánovciach, skade medzitým odmietol povolať na pomoc nemecké vojsko: „Keby raz Nemci sem prišli, už by sme sa ich nezbavili“. Prijať Hitlerovo pozvanie odporučili Tisovi na porade v Bratislave. Mal führera vypočuť, ale každé rozhodnutie rezervovať slovenskému snemu. Keď v pondelok napoludnie odchádzal s poslancom Danihelom do Viedne, tu sa k nim pridal Ďurčanský a odtiaľ ich osobitným lietadlom viezli do Berlína, nepomyslel ani na chvíľu na osud Rastislava? Na neblahý vplyv Nemcov na slovenské osudy?

Marián Tkáč

Reklama

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
Reklama

Odporúčame

Reklama

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

NAŽIVO

10:17

Netanjahu dal jasne najavo, že Izrael sa nevzdá operácie v Rafahu kvôli obmedzeniu vojenských dodávok zo strany USA.

“Ak budeme musieť bojovať sami, budeme bojovať sami. Už som povedal, že ak budeme musieť, budeme bojovať zubami nechtami. Ale my máme oveľa viac ako nechty a s našou húževnatosťou a s Božou pomocou zvíťazíme. Pred 76 rokmi, vo vojne za nezávislosť, nás bolo málo a našich nepriateľov bolo veľa. Nemali sme žiadne zbrane. Na Izrael bolo uvalené zbrojné embargo. Ale vďaka veľkej statočnosti, hrdinstvu a jednote medzi nami sme zvíťazili,” – povedal predseda izraelskej vlády vo videoposolstve.

10:04

Olympijský oheň v deň otvorenia letných olympijských hier bude podľa radnice niesť ulicami Paríža drag queen Minima Geste.

“Potvrdzujem jej plnú podporu. Zopakujem: som hrdá, a áno, Paríž je hrdý na to, že pochodeň a hodnoty mieru ponesie drag queen,” povedala parížska starostka.

09:49

 


 

09:10

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dúfa, že s americkým prezidentom Joeom Bidenom dokážu prekonať svoje nezhody ohľadom vojny v Pásme Gazy.

09:00

Európske spoločnosti, pôsobiace v Číne, hodnotia situáciu na miestnom trhu negatívnejšie ako kedykoľvek predtým. Podiel firiem, ktoré vnímajú svoje vyhliadky na rast v nasledujúcich dvoch rokoch pesimisticky, vzrástol na 23 %, zatiaľ čo v minuloročnom prieskume ich bolo len 9 %.

08:50

Produkcia stavebníctva v marci 2024 tvorila hodnotu 484,3 milióna eur a v porovnaní s minuloročným marcom sa znížila o 9,4 %. Segment stavebníctva tak evidoval jej pokles už štvrtý mesiac po sebe. Po zohľadnení sezónnych vplyvov stavebná produkcia medzimesačne poklesla o 7,5 %. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zaostávanie domácej produkcie ovplyvnili medziročné poklesy stavebných prác v dominantnej oblasti odvetvia – v novej výstavbe o 10,2 % a tiež v opravách a údržbe o 4,9 %. Stavebná produkcia v tuzemsku tvorila necelých 90 % celkového výkonu stavebníctva.

08:34

Ceny ropy v piatok ráno pokračovali v raste vďaka signálom ďalšieho zlepšovania podmienok v čínskej ekonomike, ktorá je druhým najväčším spotrebiteľom komodity na svete. Dopyt podporil aj vývoj rokovaní o zastavení bojov medzi Izraelom a palestínskym hnutím Hamas, ktoré zatiaľ nepriniesli konkrétne výsledky.

Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy West Texas Intermediate (WTI) s dodávkou v júni sa o 7.21 h SELČ predával po 79,86 USD (74,41 eura). To bolo o 60 centov alebo 0,76 % viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania.

Cena júlového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 55 centov alebo 0,66 % na 84,43 USD za barel.

08:32

Prejavy agresívneho správania sa verejnosti, nielen voči strážcom prírody, ministerstvo životného prostredia (MŽP) odsudzuje. V reakcii na stredajší (8. 5.) incident v Tatranskom národnom parku (TANAP) to uviedli z odboru komunikácie MŽP. Verejnosť vyzvali, aby sa pri návštevách chránených území riadila platným návštevným poriadkom a rešpektovala pokyny.

07:42

Nemecký minister obrany Boris Pistorius vo štvrtok uviedol, že Berlín zvažuje podobné kroky ako Spojené štáty, ktoré pohrozili zastavením dodávok zbraní Izraelu, ak by izraelské jednotky začali s rozsiahlou operáciou v meste Rafah na juhu palestínskeho Pásma Gazy.

“Momentálne sa o tom diskutuje,” uviedol podľa agentúry DPA Pistorius vo štvrtok večer vo vysielaní televízie ZDF. Dodal, že zodpovednosť za toto rozhodnutie nesie úrad kancelára a ministerstvo zahraničných vecí.

07:30

Hamas v piatok skoro ráno oznámila, že jej delegácia, ktorá sa v Káhire zúčastňuje na rokovaniach o prímerí v Pásme Gaze, odcestovala z egyptskej metropoly do Kataru. Hamas dodal, že vývoj rokovaní teraz plne závisí od Izraela. Ako spresnila agentúra AFP, z vyhlásenia Hamasu vyplýva, že jeho delegácia vyjednávačov smeruje do Dauhy po tom, ako Izrael odmietol návrh predložený sprostredkovateľmi a vzniesol proti nemu námietky v niekoľkých hlavných bodoch.

Hamas vo svojom vyhlásení adresovanom iným palestínskym frakciám deklaroval, že naďalej trvá na svojom návrhu. Dodal, že “v súlade s tým je teraz lopta úplne v rukách” Izraela.

07:10

Oceňovaného iránskeho režiséra Mohammada Rasúlofa odsúdil súd v Iráne na osem rokov väzenia, zbičovanie, pokutu a konfiškáciu majetku. Rozsudok bol vynesený tesne pred režisérovou plánovanou cestou na filmový festival v Cannes.

Podľa právnika Babaka Pakniu boli zámienkou pre režisérovo stíhanie a odsúdenie jeho verejné vyhlásenia, ako aj hrané filmy a dokumenty, ktoré vytvoril a ktoré sú podľa súdu “príkladom konšpirácie s úmyslom spáchať zločin proti bezpečnosti krajiny”.

06:50

Michail Mišustin zostane predsedom ruskej vlády. Vladimir Putin predložil Mišustinovu kandidatúru na post predsedu vlády Štátnej dume.

Hlasovanie o potvrdení Mišustina vo funkcii predsedu vlády sa uskutoční dnes.

06:39

Úrad OSN pre palestínskych utečencov na Blízkom východe (UNRWA) vo štvrtok oznámil, že dočasne zatvoril svoju pobočku vo východnom Jeruzaleme. Došlo k tomu v dôsledku série útokov zo strany židovských osadníkov.

05:37

Spoločnosť Warner Bros. oznámila ďalší prequel k Pánovi prsteňov. Film s pracovným názvom “The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum” bude venovaný Glumovi.

Práce na scenári sa už začali. Premiéra je naplánovaná na rok 2026.

04:41

Poľský sudca Tomasz Szmydt, ktorý pred stíhaním pre špionáž utiekol do Bieloruska, bol vo štvrtok zbavený právnej imunity, čím sa otvorila cesta pre jeho potenciálne obvinenie. Bielorusko v pondelok potvrdilo, že sudca Szmydt prekročil hranice z Poľska. Szmydt, ktorý má blízko k bývalej vládnej strane Právo a spravodlivosť (PiS), označil vyšetrovanie vedené voči nemu v Poľsku za vykonštruované.

Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










Reklama

NAJNOVŠIE










Reklama
Reklama

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke motýľ zebra dlhokrídlová (Heliconius charithonia) sa kŕmi na kvete v parku Lithia Springs Conservation v Lithii na predmestí Tampy na Floride

Autor: TASR/AP-Chris O\'Meara

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Reklama
Reklama
Reklama
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali