67. časť neznámych slovenských dejín: Pochmúrne roky 1906 a 1907 pod Tatrami

Bratislava 17. novembra 2019 (HSP/Foto:Kresba Marián Tkáč)

 

Slovenské dejiny konca 19. a začiatku 20. storočia potvrdzujú, že Maďarmi spravované Uhorsko zostalo v hlbokom feudalizme pozakrývanom „maďarskosťou“: vyhláseniami o slobode, ktoré tak rád svet počúva. No zatiaľ čo nakladanie s nerakúskymi národmi v rakúskej časti súštátia bolo mierne, v uhorskej časti sa maďarizácia stupňovala. Nerovnosť národov Uhorska sa zračila vo všetkom: spoločné bankovky boli z jednej strany „rakúske“ a uplatnil sa na nich jazyk všetkých národností rakúskej časti štátu (teda okrem nemčiny aj čeština, poľština a taliančina), na „uhorskej strane“ sa použila iba maďarčina

Na kresbe Svetozár Hurban Vajanský

Už národnostné zákony z rokov 1608 a 1609 navonok hovorili o rovnoprávnom postavení všetkých národov v Uhorsku, pričom však stolice dostali právo popri latinčine úradovať aj v maďarčine. V súvislosti s obsadením Dolnej zeme Osmanmi otvorili sa slovenské mestské brány maďarsky hovoriacej šľachte. A keď sa v mestách napriek tomu aktivizoval slovenský národný život, zakladali sa školy a formovala sa slovenská inteligencia (Sinapius Horčička, Tobiáš Masník, Daniel Krman, Vavrinec Benedikt z Nedožier, Samuel Timon, Matej Bel, Adam František Kollár, Juraj Papánek a iní), čoskoro prichádzali zákony umožňujúce bezohľadnú maďarizáciu. Na sneme v roku 1827 sa zdvihla vlna maďarizácie s jednoznačným cieľom: pomaďarčiť Slovákov z dôvodu ochrany pred Ruskom a nebezpečím panslavizmu: vplyv napoleonských vojen. Po roku 1830 nemohol byť v úrade zamestnaný nikto, kto neovládal maďarčinu, v roku 1906 prijal snem smutne známe Aponiho zákony, ktoré zaviedli povinné vyučovanie maďarčiny na všetkých základných školách! Ako vidieť, ak majú Maďari cieľ, kráčajú za ním vytrvalo a postupne, napokon aj dnes je každá účasť maďarskej strany v slovenskej vláde vyvážená nadprávami pre maďarskú menšinu.

Maďarizácia bola skutočnosť, pri ktorej normy a zákony boli absurdné, ale prijímali sa ako normálne, ako realita, ktorej sa treba prispôsobiť, žiť v nej i za cenu popretia vlastnej identity. Premena Slovákov v Maďarov bola už takmer dovŕšená. Mnohí sedliaci z čisto slovenských dedín na východnom Slovensku rozhodne popierali, že sú Slováci, keď im niekto položil takúto otázku. Pritom paradoxne to boli práve ich príbuzní, ktorí za oceánom udržiavali slovenskú nádej na lepšiu budúcnosť. Jedným z nich bol aj Michal Bosák, ktorý sa stál v Amerike bankárom a 25. júna 1907 sa podpísal na americkú 10-dolárovú bankovku. V tom istom roku založili Slováci v USA Slovenskú ligu v Amerike.

A predsa, zo slovenského hľadiska najúspešnejšie uhorské voľby sa konali v máji 1906 – končili sa však na súdoch. SNS kandidovala piatich kandidátov a trinástich nová Slovenská ľudová strana (aj keď oficiálne vznikla až 29. júla 1913 zo slovenského krídla uhorskej katolíckej Ľudovej strany – Néppart), ktorá išla do volieb pod heslom „Za tú našu slovenčinu“. Zvoliť sa podarilo sedem slovenských poslancov (za SNS Metod Bella, za SĽS Pavol Blaho, František Jehlička, Ferdiš Juriga, Martin Kollár, František Skyčák a Milan Hodža).

Uhorský snem mal však vyše 400 poslancov a maďarské strany získali na Slovensku 45 poslancov. Len 15% slovenských voličov teda hlasovalo za Slovákov, mnohí totiž podľahli neslýchanému násiliu a hlasy iných prekrútili. V Giraltovciach znemožnili slovenského kandidáta Ivana Pivku tak, že ho slúžny vypovedal na desať rokov z celej Šarišskej stolice a poslal ho „postrkom“ domov, na Oravu. Jeho súper, budúci minister spravodlivosti Lányi, vynaložil na voľby 200-tisíc korún a odkázal Pivkovi, že i keby mal väčšinu, „jön egy kis magyar királyi eröszak“ (príde malé maďarské kráľovské násilie), a jednako len prepadne.

Súdnu dohru mali aj voľby v Ružomberku, súdili tu Andreja Hlinku, ktorý sa stal ružomberským farárom v roku 1905. Ten vo voľbách podporoval Vavra Šrobára a súd ho odsúdil za „podnecovanie proti maďarskej národnosti“ na dva roky väzenia a 1500 korún pokuty, Šrobára na rok a 900 korún pokuty. V tom čase maďarónsky biskup Párvy suspendoval Hlinku z kňazstva.

Vyvrcholením priam „etnického kanibalizmu“ bola policajná streľba 27. októbra 1907 v Černovej. Žandári tu zastrelili 15 odporcov vysvätenia kostola bez účasti černovského rodáka Andreja Hlinku. Po tomto akte štátneho teroru sa svet prvý raz dozvedel o genocíde národa pod Tatrami. Vtedy Nóri dokonca ponúkli Slovákom ostrov, na ktorý sa môžu vysťahovať. Aj rozumní Maďari (noviny Az Ujság) to pochopili: „Vražda pomôže Slovákom, nie nám!“ Kostol napokon predsa len vysvätil na Petra a Pavla v júni 1910 už ako rehabilitovaný kňaz Hlinka osobne. Málo sa vie, že od 15. mája v tom istom roku sa na Dolnej zemi konal proces so Slovákmi v Kovačici len preto, že ako slovenskí luterani odmietli spievať v kostole po maďarsky.

V posledných uhorských voľbách (1910) získali Slováci tri mandáty: Ferdiš Juriga, František Skyčák a Pavol Blaho. Začiatkom roku 1914 sa však Skyčák vzdal mandátu a Blaho musel narukovať. A tak jediným slovenským poslancom ostal iba kňaz Ferdinand Juriga.

V takejto situácii sa zásadne a natrvalo rozštiepili Slováci, čo cítiť dodnes: liberálno-pokrokársky orientovaní čechoslovakisti sa oddelili od konzervatívnych národniarov. Zrejme to súvisí so zásahom Čechov do našej politiky. Ešte v roku 1878, keď Samuel Štefanovič ako Hurbanov vyslanec predložil v Prahe návrh na spoluprácu slovenských a českých politických hnutí, poslanec rakúskeho snemu Rieger to odmietol: „Vy jste všeho tohoto zlého na vině, proč jste se odtrhli od nás a přijali vaši kočištinu za řeč spisovnou?“ O dvadsať rokov neskôr Tomáš Masaryk, stály účastník slávností v Martine, v auguste 1897 na banket neprišiel a traja mládenci (Pavol Blaho, Vladimír Makovický a Vavro Šrobár) sa vybrali za ním do susednej Bystričky po tom, čo v Martine stihli predniesť návrh, aby „Slováci nehľadeli viac na Rusa“, ale dohodli sa s Maďarom a Čechom, vysúkali rukávy, urobili si za hlavné mesto Pešť, a „nie túto dedinu“.

Vajanský ani nestihol schytiť bakuľu, a – do slovenských dejín definitívne vstúpili Česi, reprezentovaní Masarykom. Po tom, čo na budúci rok (1898) vyšlo v Skalici prvé číslo Hlasu, Masaryka, ktorého Vajanský do istého času oslovoval „drahý doktore náš“ a ďakoval mu, že on a jeho pani Charlota vozievali jeho dcérku Vierku z pražských štúdií cestou na prázdniny do Bystričky, nazval ho teraz „neobrezaným židom, miernym radikálom, nečeským Čechom bez ř, rusistom s polonizmom, človekom bez minulosti a prítomnosti, filozofom prepadnutým, humanistom s neľudskou pomstivosťou a dravosťou, ktorý každé leto kazí slovenskú mládež.“

Keďže dovtedy už aj k nám dorazil „divoký kapitalizmus“, ktorý trestal chudobu, pretože priniesol najrozličnejšie zverstvá: hladové platy, neľudskú pracovnú dobu 15 i viac hodín, prácu žien a detskú prácu od piatich rokov, bezbrannosť voči pracovným úrazom, ťaživú chudobu starých, chorých, slabých a nezamestnaných, ktorí mohli prežiť len vďaka súkromnej alebo verejnej dobročinnosti. Postupne sa začalo organizovať robotnícke hnutie a zároveň prichádzali tí intelektuáli, duchovní, politici (ale aj jednotliví podnikatelia), ktorí boli pobúrení chudobou a vykorisťovaním robotníctva, s novými názormi na hospodárstvo a spoločnosť. Socialistické hnutie na Slovensku sa spája so vznikom autonómnej slovenskej sociálnej demokracie v roku 1905, s vydávaním Slovenských robotníckych novín (od 1. októbra 1904 v Bratislave), ako aj s menami Ján Nepomuk Bobula a Emanuel Lehocký.

Objavil sa aj revolučný socializmus, v roku 1848 vyšiel Komunistický manifest, podľa ktorého „proletári nemajú čo stratiť, iba svoje okovy. Dobyť však môžu celý svet. Proletári všetkých krajín, spojte sa!“ Takýto nadtitul mali dnes liberálne, „žlté“ (i „dúhové“) slovenské noviny Pravda až do roku 1989. Marxisti-leninisti, ktorí po druhej svetovej vojne načas ovládali jednu tretinu sveta, aj Slovensko, spoliehali sa na násilie (triedny boj), sociálni demokrati chceli zlepšiť situáciu robotníkov krok po kroku reformami, zákonnou cestou.

Kritikom utrpenia sociálne odkázaných bol aj Andrej Hlinka, líder Slovenskej ľudovej strany. V roku 1900 napísal: „Moloch kapitalizmu pohltí všetok čas robotníka, najviac ponechá mu niekoľko hodín v nedeľu, aby ťažko zarobený groš krčmárovi, bratovi kapitalizmu, za obeť hodil a na tele i duchu zmorený v pondelok ráno ďalej pokračoval v duchamornej práci“. Nestal sa však zástancom nijakej odrody socializmu, ale kresťanského solidarizmu, vychádzajúceho z pápežskej encykliky Rerum novarum.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Bolívijský súd zrušil zatykač na bývalého prezidenta Eva Moralesa

0 icon

La Paz 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Marcos Brindicci)   Bolívijský súd zrušil zatykač, ktorý minulý rok vydal tamojší prokurátor na bývalého bolívijského prezidenta Eva Morelasa za údajnú protištátnu činnosť a terorizmus. Informáciu priniesla v utorok spravodajská stanica BBC Evo Morales rodnú Bolíviu opustil v novembri 2019 po tom, čo krajinou otriasli…

Americká pošta odporúča voličom poslať korešpondenčné hlasy do konca utorka

0 icon

Washington 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/Tampa Bay Times-Douglas R. Clifford)   Poštová služba Spojených štátov (USPS) odporúča, aby voliči využívajúci hlasovanie poštou svoje hlasy poslali do utorka 27. októbra - týždeň pred volebným utorkom - s cieľom zabezpečiť, aby boli zarátané. Informovala o tom v utorok agentúra DPA Rôzne štáty USA…

Lavrov je v izolácii po kontakte s pozitívne testovanou osobou

0 icon

Moskva 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Russian Foreign Ministry Press Service)   Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov je v izolácii po tom, ako bol v kontakte s osobou, ktorá bola pozitívne testovaná na koronavírus. Šéf ruskej diplomacie sa cíti dobre, ale odloží svoje oficiálne cesty a stretnutia. Minister neuviedol, kto bola…

Najväčší problém pri celoplošnom testovaní bude so zdravotníckym personálom, tvrdí Rybníček

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Najväčším problémom pri celoplošnom testovaní bude zabezpečiť dostatok zdravotníckeho personálu. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol prezident Únie miest Slovenska (ÚMS) a primátor Trenčína Richard Rybníček. Napriek tomu, že za dostatok zdravotníkov na odberných miestach zodpovedá štát, ÚMS sa snaží s ich…

Frustrácia a nespokojnosť „menej prispôsobivých občanov“ narastá, podľa šéfa WHO by sa však opatrenia mali ešte sprísniť. Neprispôsobivým odkazuje: „Vaša frustrácia znamená, že ste rezignovali“

0 icon

Miláno 27. októbra 2020 (SITA/AP/HSP/Foto:SITA/AP/Keystone-Salvatore Di Nolfi)   V mnohých európskych štátoch narastá frustrácia tzv. "menej prispôsobivých občanov", ktorým sa nepáčia opatrenia zavedené proti šíreniu koronavírusu a túžia po živote spred pandémie ochorenia COVID-19 V Taliansku, ktoré bolo pred niekoľkými mesiacmi epicentrom pandémie na "starom kontinente", sa v priebehu utorka…

Koronavírusový lockdown akosi spôsobil menej úmrtí dojčiat na SIDS. Čo za tým môže byť?

0 icon

Washington 27. októbra 2020 (HSP/Epoch Times/Foto:Pixabay)   Zatiaľ čo na jar ochorelo veľa ľudí na SARS-CoV-2 alebo zomrelo na následky, zdá sa, že lockdown bol obzvlášť naklonený určitej vekovej skupine. Údaje z amerického CDC ukazujú, že úmrtnosť malých detí klesla medzi februárom a júnom 2020 o 30 percent. V rovnakom…

Rezignoval? Bukovský so smútkom v hlase o márnosti a absurdite opatrení: Cítim sa oslabený. Strácam sa v tom. Celoplošné testovanie je PR-aktivita a verejný cirkus. Pripomína mi to spartakiádu

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (HSP/Foto:Screenshot YouTube)   Doktor Igor Bukovský je známy svojou dobrou náladou, ktorou sršia jeho videá. Tentokrát však pôsobil veľmi pochmúrne a sám priznal, že nebol schopný natočiť video, ktoré plánoval. Bukovský sa z celej situácie a absurdity krokov vládnych politikov cíti byť oslabený. Zmohol sa len…

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Holandsko 27. októbra 2020 (HSP/TK KBS/RV/Foto:TK KBS-SpC-Vatikan)   Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej…

Grendel: Zatiaľ nevieme počet pozitívnych poslancov. Pri ústavných činiteľoch platí lekárske tajomstvo, preto nemusia svoj pozitívny výsledok zverejniť

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel))   Národná rada (NR) SR zatiaľ nedisponuje celkovým počtom poslancov, ktorí mali pozitívne testy na ochorenie COVID-19. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO), ktorý je dočasne poverený vedením NR SR Grendel dodal, že aj pri ústavných činiteľoch platí lekárske…

Celoplošné testovanie vyvoláva podľa strany Hlas – SD viac otáznikov ako odpovedí

0 icon

Bratislava 27. októbra 2020 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Celoplošné testovanie podľa strany Hlas - sociálna demokracia (Hlas - SD) stále vyvoláva viac otáznikov ako odpovedí. Strana tak víta postoj prezidentky SR Zuzany Čaputovej a odborníkov na pandémiu, ktoré dnes zazneli v Prezidentskom paláci V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa strany…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Peter Bilský

Tak kto má pravdu – expert virológ alebo expert premiér?

0icon

Pred chvíľou som dopozeral tlačovú besedu našej pani prezidentky Z. Čaputovej po rokovaní s expertmi v súvislosti  s celoplošným testovaním (jej záznam tu). Jedna z otázok prítomných novinárov znela, či boli vládou správne resp. nezavádzajúco interpretované výsledky pilotného testovania. Prosím, pozorne počúvajte odpoveď experta (od 26:40). V stručnosti

Roman Bača

Švédsky covid-19 zázrak alebo cesta do pekla?

0icon

Média i na Slovensku sa počas tohoto roku viac ráz venovali špeciálnej stratégii Švédska v boji s corona vírusom. Ich taktika minimálnych zásahov štátu do života občanov vyvolala a stále vyvoláva sympatie u mnohých ľudí po celom svete, často i kresťanov a tento obdiv k ich ceste okomentovalo pochvalne aj…

Peter Švec

Strategické správanie? Nerobme to, čo chce nepriateľ aby sme robili. Pôsobenie proti prevahe. 8. časť.

0icon

Nie každý, kto sa tvári ako priateľ, nám chce dobre. Ale každý chce zaručene dobre sebe. Táto časť ukazuje aplikácie z teórie komplexnosti pri premiérovej vojne s COVIDom, u nás so strachom z neho. Reálna vojna je vojna ľudu so zákerný, pomstychtivým, panovačným, nemúdrym vládcom, posadnutým víziou víťazstva nad vírusom. Najprv fakty na…

Andrej Biras

Najdôležitejší týždeň v histórii SR. Vyzývam k neúčasti na dobrovoľnom testovaní!

0icon

Vláda si napriek výzvam expertov z radu lekárov a ďalších, ide hlavou proti múru. Chce celý národ testovať nepresnými ag testami. Počas vysoko infekčnej pandémie, kvôli tomu rozbehla logistickú akciu presúvania miliónov ľudí a zdravotného, a vojenského personálu. Protirečí si vlastným opatreniam. Vystavuje ľudí nebezpečiu nakazenia sa a falošnej istote…

Slavěna Vorobelová

Matovič likviduje ekonomiku a životy ľudí

0icon

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) dňa 14.10.2020 publikovala štúdiu, v ktorej sa na základe dát z cca 70 krajín z celého sveta uvádza, že nebezpečnosť resp. smrtnosť vírusu COVID-19 je násobne nižšia než sa pôvodne uvádzalo. Pôvodné čísla boli 3,4%, potom sa hovorilo o 1 % alebo 0,9%. V poslednej štúdii…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

TOP10+: Veci, ktorými nás filmy a seriály klamú, pričom v skutočnosti neexistujú 1. časť

0 icon

Seriály a filmy majú niekedy jednoduchý dej, často sprevádzaný istými scénami, ktoré sa veľa krát opakujú. Čo z toho sú ale úplné hlúposti, ktoré sa v reálnom živote nikdy nestanú? Do výroby jedného filmu a seriálov sa často zapájajú stovky technikov, hercov a kameramanov, ale režisér  rozhoduje, čo bude vidieť na plátne. On určí ako bude všetko nakrútené.…

Röntgen: 10 obyčajných vecí, ktoré RTG žiarenie ukazuje v úplne inom svetle

0 icon

Odkedy ľudstvo vynašlo röntgen, skúšali sme zobraziť pod RTG žiarením doslova všetko, čo nám prišlo do rúk. Hoci sa táto technológia využíva predovšetkým ako diagnostická metóda v medicíne, umožňuje nám vidieť každodenné veci alebo činnosti v úplne inom svetle. Rozprávanie, pitie vody či nosenie podpätkov. Röntgen, presnejšie RTG žiarenie, nám…

Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií (3. časť)

0 icon

Ako sme sľúbili, v tretej časti článku, ktorá je zároveň poslednou s názvom Ilumináti – základný kameň konšpiračných teórií, sa pozrieme na vyhlásenie Thomasa Jeffersona a aj mimozemské plazy. Jefferson vyhlásil, že celkom chápe, prečo sa Ilumináti uchýlili do utajenia: Weishaupt žil pod nadvládou tyranie zo strany despotu a kňazov.…

Vypadávanie vlasov: Môžu za to gény alebo ovzdušie?

0 icon

Vypadávanie vlasov nie je vôbec príjemným javom. Bez rozdielu postihuje mužov aj ženy a spôsobuje mierne depresívne stavy. Vypadávanie vlasov sa odborne nazýva alopécia – tento názov je odvodený z gréckeho slova alopekia, čo označuje líšku, u ktorej sa vyskytuje „škvrnitá plešivosť“. Alopécia je pre väčšinu postihnutých nepríjemným hendikepom, a…

Zlyhania, ktoré zaboleli a rozosmiali. Títo ľudia mali smolu

0 icon

Každý z nás má občas svoj zlý deň. Niektoré tieto dni sú horšie a niektoré sú zasa len vtipné. Všetky zlyhania v našom živote však majú nejaký dôvod. Či už je to našou chybou, alebo iba zhoda náhod, ľudia sú  takýchto dní nešťastní. My ti dneska ukážeme, že takéto zlyhania…

Vo svete IT

Čo sa deje v srdci čiernej diery? Tieto teórie popierajú existenciu singularity

0 icon

Čierne diery sú pravdepodobne najextrémnejšie objekty vo vesmíre. Neunikne im ani svetlo a v ich jadre sa nachádza singularita, nekonečne malý bod  s  nekonečne veľkou hustotou. V singularite zároveň prestávajú platiť pravidlá priestoru a času. Doteraz neexistuje nič, čo by dokázalo popísať túto singularitu, dokonca existujú teórie, ktoré tvrdia, že…

NASA oznámila jeden z významnejších objavov v spojitosti s Mesiacom

0 icon

Americká vesmírna agentúra, NASA, sa už viac ako týždeň pripravovala na veľké oznámenie. To bolo odhalené v pondelok a rozhodne stojí za to, píše portál futurism. Na Mesiaci bola po prvýkrát potvrdená voda, a to nie len vo forme ľadu, ktorý sa nachádzal vo väčších kráteroch. Inými slovami, voda dokáže…

Microsoft spomaľuje distribúciu novej aktualizácie Windows 10 20H2. Chce sa vyhnúť zbytočným problémom

0 icon

Operačný systém Windows 10 obdržiava každoročne dve veľké softvérové aktualizácie, ktoré prinášajú nové funkcionality a čiastočné dizajnové zmeny. Nie je tomu inak ani v tomto roku, pričom na jar bola väčšine používateľov sprístupnená nová aktualizácia nesúca označenie Windows 10 20H1. Medzi používateľmi je aktualizácia známa aj ako aktualizácia z mája…

Google pracuje na funkcii, pomocou ktorej si budete môcť v prehliadači Chrome odložiť nedočítané články na neskôr

0 icon

Vývojárska verzia prehliadača Chrome obsahuje vcelku zaujímavú funkciu, prostredníctvom ktorej si môžete jednoduchšie ukladať články, či stránky za účelom, aby ste si ich neskôr prečítali. Zatiaľ čo v súčasnosti si musíte článok, ktorý vás zaujal, uložiť  do záložiek, kde medzi „kopiacimi sa“ stránkami dochádza k chaosu, prípadne si ju môžete…

Najhodnotnejšou značkou na svete je Apple. Mierne si polepšil Samsung, Huawei zas výrazne stratil

0 icon

Rok 2020 je pre mnoho spoločností „studenou sprchou“. Dôvodom je aktuálne prebiehajúca pandémia, ktorá ovplyvnila podnikanie mnohých firiem. Na druhej strane nájdeme aj mnoho spoločností, ktorým sa náramne darilo. Napríklad spoločnosť Zoom, ktorá raketovo rástla. Rebríček Best Global Brands 2020 (pozn. redakcie: po kliknutí na odkaz si môžete pozrieť celý…

Armádny Magazín

Peklo z neba: Ruský nálet na výcvikovú základňu v Sýrii zabil takmer 80 pro-tureckých teroristov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - V marci, po niekoľkých týždňoch bojov medzi sýrskymi vojakmi a rebelmi podporovanými Ankarou v provincii Idlib (po začatí operácie Jarný štít), Ruský prezident Vladimir Putin a jeho Turecký náprotivok Recep Tayyip Erdogan sa dohodli na zásade prímeria, ako aj na zriadení spoločných rusko-tureckých hliadok pozdĺž diaľnice…

Americký Bell dodal polícii Poľskej republiky tri vrtuľníky Bell 407 GXis

0 icon

Fort Worth, USA, 27. októbra 2020 (AM) – Bell Textron Inc., dcérska spoločnosť Textron Inc. (NYSE: TXT), oznámila, že dodala Polícii Poľskej republiky tri stroje Bell 407 GXis. Poľská polícia je viac než 20 rokov tradičným zákazníkom Bellu. Úlohou týchto vrtuľníkov je pomáhať a chrániť obyvateľov, udržiavať verejný poriadok a bezpečnosť…

Ďalší incident v Sýrii: Američanmi podporovaní ozbrojenci v Sýrii spustili streľbu na civilistov

0 icon

Sýria, 27.október 2020 (AM) - Na webe sa objavilo video, ktoré ukazuje, ako proamerické sily SDF ("Sýrske demokratické sily") začali strieľať na civilistov v Sýrii. Incident sa stal včera v malom meste na východe krajiny - Garanij. Nespokojní s okupačným režimom SDF sa priazni

Veliteľ legendárneho Luhanského práporu „Prízrak“ - Alexej Markov zahynul. Video

0 icon

Luhansk, 26. októbra (AM) -  Pri nehode zahynul veliteľ 14. práporu územnej obrany „Duch“ podplukovník Ľudových milícií LPR, člen rady veliteľov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu Alexej Markov (volacia značka „Dobry“).   Sibírčan, rodák z Omsku, absolvent školy fyziky a matematiky a univerzity v Novosibirsku, vyštudovaný jadrový fyzik, žil v

Cudzinecká Légia: Ako je to so zmenou identity pri vstupe

0 icon

Francúzsko, 27.október 2020 (AM) - Pre doplnenie znalosti francúzštiny, slovo "Légion" znamená vo francúzštine "MNOŽSTVO". Čiže skutočný, doslovný preklad názvu Légion étrangère by mal byť skôr "Množstvo Cudzincov" a nie Cudzinecká légia. Avšak Légia je už zaužívané pomenovanie a preto zostanem v tomto zaužívanom spôsobe.   Táto armáda vznikla už v…

Svetlo sveta

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie na deti do 12 rokov

0 icon

Cirkev v Holandsku protestuje proti rozšíreniu eutanázie aj na deti do 12 rokov. V Holandsku totiž vláda oznámila, že povolí vykonávanie eutanázie aj u terminálne chorých detí do 12 rokov. Krajina, ktorá umožnila eutanáziu ako prvá na svete, najskôr len v obmedzenej forme, postupne rozšírila jej vykonávanie na všetky vekové…

S modlitbou ruženca premenil prázdny kostol v moslimskej štvrti na živú farnosť s 1000 veriacimi na omši.

0 icon

Michel Marie Zanotti je katolíkom z prinútenia, keď starý otec, žid, pred strachom z II. svetovej vojny, dal svoje deti pokrstiť. Otec Michel, ako ho dnes pozná celé Francúzsko, patrí dnes k veľkým pokladom francúzskeho katolíckeho duchovenstva. Veľa moderných kňazov pri vlastnej interpretácii II. Vatikánskeho koncilu nadobudlo dojem, že k…

Slovenskí biskupi odporúčajú ľuďom zúčastniť sa na celoplošnom testovaní

0 icon

Keďže v spoločnosti rezonujú otázky, týkajúce sa celoplošného testovania, ktoré sa chystá v nasledujúcich dňoch, o stanovisko sme požiadali predsedu Konferencie biskupov Slovenska Mons. Stanislava Zvolenského. Jeho odpoveď prinášame v plnom znení. “Čo sa týka plošného testovania na ochorenie Covid-19, v záujme zastavenia šírenia koronavírusu, po porade s otcami biskupmi,…

Život s ovdoveným otcom sa pre Jána Pavla II. stal “prvým seminárom.”

0 icon

Ján Pavol II vo svojich spomienkach častokrát hovoril, že obdobie po smrti jeho matky a život s otcom bol “prvým jeho seminárom”, ktorý ho nasmeroval na neskoršiu kňazskú dráhu. Práve konfrontovaný so smrťou a bolesťou spôsobenou smrťou matky a jeho súrodencov sa stalo tým, čo dopomohlo vzniku silného citového puta…

Arcibiskup Sheen: Matka Božia je Bohorodička

0 icon

Dnes Vám budem rozprávať o našej svätej Matke. A začnem Lurdami. Lurdy sú mestečkom na juhu Francúzska, kde sa v minulom storočí zjavila Panna Mária. Bol som tam 30 krát. Nikdy nezabudnem na prvú moju návštevu tohto pútnického mesta. V tom čase som študoval v Belgicku na univerzite, ako mladý…

icon FOTO DŇA