43. časť Neznámych slovenských dejín: Doba Márie Terézie

Bratislava 2. júna 2019 (HSP/Foto:Marián Tkáč)

 

V októbri 1740, po smrti svojho otca Karola III., zasadla na trón Mária Terézia. Stala sa uhorskou a českou kráľovnou a rakúskou arcivojvodkyňou. Išlo o jednu z najmocnejších žien vtedajšieho sveta, no na začiatku jej vlády to tak nevyzeralo. Novú 23-ročnú panovníčku odmietli rešpektovať na tróne takmer všetky európske veľmoci

Kresba Marián Tkáč

Napokon však obľúbenosť Márii Terézii priniesla charizma a šarm, a na rozdiel od „veselých historiek“ aj vernosť svojmu manželovi. Ešte v prvej polovici 20. storočia – po desiatich generáciách – spievalo sa na zemplínskych svadbách na jej počesť „Vivat Mária Terézia!“

Mária Terézia sa narodila 13. mája 1717 a o jej prísnu výchovu a vzdelanie sa starali jezuiti. Naučila sa po francúzsky, taliansky, španielsky, latinsky a nemecky. Jej manželom sa stal František Štefan Lotrinský, svoje áno si povedali 12. februára 1736. Nevesta mala vtedy 18 rokov, ženích 27. Po veľkolepej trojdňovej svadbe odcestovali mladomanželia do Mariazellu, kde si nechali požehnať veľkú rodinu. To sa im skutočne splnilo, v priebehu 19 rokov, sa im narodilo 16 detí. Mária Terézia ako silná katolíčka považovala svojho manžela za jediného muža svojho života a manželstvo s ním za šťastné, no jej manžel sa nevyhol občasným flirtom a neverám. V jej modlitebnej knižke sa našiel lístoček s poznámkou: „Môj šťastný manželský stav trval 29 rokov, 6 mesiacov, 6 dní.“ Keď jej manžel v roku 1765 zomrel, do konca života si obliekala už len čierne smútočné šaty, rozdala svoje šperky a v listoch písala o svojom veľkom žiaľ a bolesti.

Vzhľadom na akútne vojenské ohrozenie monarchie zvolala 18. mája 1741 uhorský snem do jeho sídla Bratislavy, kam pricestovala loďou, v slovenskom) kroji. O mesiac neskôr, 25. júna 1741 sa nechala v Dóme sv. Martina korunovať na uhorskú kráľovnú, arcibiskup Imrich Esterházy, ktorý sa narodil v Galante, položil jej na hlavu „svätoštefanskú“ korunu. Sprievod cez mesto na rozdiel od svojich mužských predchodcov absolvovala v koči, v tom čase bola tri mesiace po svojom štvrtom pôrode. Neskôr, v roku 1743 bola osobitne korunovaná aj v Prahe.

Na 11. septembra 1741 zvolala do Bratislavy snem, a tu došlo k legendárnej udalosti. Mladá panovníčka so slzami v očiach predniesla mimoriadne silný emotívny prejav, v ktorom prosila o pomoc v boji proti nepriateľom, a po ktorom dojatí šľachtici tasili šable s výkrikom „Život a krv za našu kráľovnú!“ Od panovníčky si však vymohli garanciu nezdaniteľnosti, jednotnú správu Uhorska a svoje zastúpenie v najvyšších orgánoch monarchie. Kráľovná bola pod obrovským tlakom nemala na výber, a tak zasiahli do bojov aj uhorské pluky, ktoré tak zachránili monarchiu. Po sedemročnej vojne (1756–1763) bola habsburská pokladnica prázdna a Mária Terézia si uvedomila, že vyčrpanú monarchiu treba reformovať. Začala s budovaním armády, ktorú dostala pod jednotné vedenie a vybavila ju novou technikou. Sama však ostala vášnivou pacifistkou a dodnes sa cituje jej výrok: „Nikdy nezabúdajme, že aj priemerný mier je lepší ako úspešná vojna.“ Zlom v jej vláde nastal v júni 1764, kedy v Bratislave opätovne žiadala uhorskú šľachtu, aby platila dane. Po spálení kníh jej poradcu Adama Františka Kollára, ktoré to zdôvodňovali, stratila dôveru k uhorským „pánom“, ďalší snem už nikdy nezvolala a uhorské úrady už nikdy neobsadila. Rozhodla sa, že bude vládnuť absolutisticky, prostredníctvom kráľovských patentov, ktoré nahradili zákony snemu. Znie to možno „nedemokraticky“, ale to, čo nasledovalo, znamenalo aj pre Slovensko nebývalý rozvoj. Reformy totiž začala zavádzať aj v Uhorsku, ktorého sa dovtedy nedotýkali.

Zmeny sa začali daňovou reformou, v ktorej presadila napriek odporu zdanenie všetkej pôdy, vrátane šľachtickej a cirkevnej. Začala raziť kvalitné strieborné mince a „levantský toliar“ z r. 1780 bol jednou z najobľúbenejších mincí sveta vďaka zobrazeniu Márie Terézie so značne odhaleným poprsím. V levantských krajinách na pobreží Stredozemného a Egejského mora sa stali tieto „erotické“ mince bežným platidlom. 15. júna 1762 poverila Viedenskú mestskú banku, aby na zakrytie rakúskej štátnej dlžoby vydala v šiestich emisiách 12 miliónov bankových cedúľ – bankocetiel. Boli to prvé papierové peniaze v strednej Európe a Škarniclovej tlačiarni v Skalici udelil jej manžel právo ich tlačenia. Dovtedy sústavne vzrastajúci štátny dlh sa postupne vyrovnal a v roku 1775 už bola monarchia v prebytku. V roku 1772 založili v Bratislave Uhorskú kráľovskú úverovú hlavnú pokladnicu, prvú peňažnú inštitúciu na území Slovenska a aj v celom Uhorsku, ktorá mala na starosti zabezpečovanie úrokovania a splácania štátnych dlhov. Počas napoleonských vojen táto pokladnica zanikla.

Bola to žena, ktorá významne ovplyvnila aj slovenské dejiny. Pre roľníkov priniesla jej najdôležitejšia reforma, urbárska regulácia, ktorú nariadila patentom z 23. januára 1767, značné uľahčenie života. Vniesla poriadok do vzťahu medzi zemepánom a poddaným. Zatiaľ čo predtým musel poddaný (nevoľník) pracovať na panskom toľko dní do týždňa, koľko chcel jeho zemepán, Mária Terézia určila, že poddaný bol povinný robotovať buď 52 dní ročne so záprahom, alebo 104 dní ručne. Urbáre, základné právne normy slovenského vidieka do roku 1848, boli písané v slovenských oblastiach po slovensky, a zachovali sa v nich pôvodné slovenské chotárne názvy.

Panovníčka sa zaujímala o zlepšenie životných podmienok poddaných, zakázala stredoveké mučenie, ukončila aj prenasledovanie čarodejníc. Položila základy systematickej zdravotnej starostlivosti. Nariadila vytvorenie stálych miest lekárov v každom meste a diplomovaných pôrodných babíc.

Vďaka Márii Terézii v roku 1769 sa po 357 rokoch navrátilo Slovensku územia Spiša, zálohovaného Poľsku ešte 8. novembra 1412 kráľom Žigmundom Luxemburským. V roku 1771 obnovila „placetum regium“: katolíckej hierarchii zakázala priamy styk s Rímom. V roku 1773 zrušila jezuitský rád a zreorganizovala slovenské biskupstvá, vzniklo biskupstvo košické, rožňavské a prešovské gréckokatolícke. So súhlasom pápeža zaviedla roku 1777 sviatok sv. Cyrila a Metoda pre Uhorsko na 14. marca.

Tereziánska školská reforma pod názvom Ratio educationis z 22. augusta 1777 radikálne zmenila obsah, metódy i ciele výchovno-vzdelávacieho procesu. Zaviedla sa nielen povinná školská dochádzka – k čomu vo Veľkej Británii pristúpili až o polstoročie neskôr – a po prvýkrát umožnila chodiť do školy aj dievčatám. Každý žiak základnej školy sa mal naučiť trom veciam: čítať, písať a rátať, preto sa udomácnilo pomenovanie „triviálna škola“. Aj zvonček na školských chodbách sa zaviedol za jej éry. V roku 1763 založila v Banskej Štiavnici Banskú akadémiu – prvú technickú vysokú školu na svete. V Senci (14. septembra 1763) založila hospodársku školu Collegium oeconomicum na výchovu odborníkov pre štátny aparát, ktorú najprv viedli piaristi.

Obklopila sa vzdelanými poradcami a práve oni iniciovali mnohé reformy týkajúce sa všetkých oblastí vtedajšieho života. Vďaka tomu sa úroveň štátu postupne zlepšovala a svojmu nástupcovi, synovi Jozefovi II., odovzdala silnú modernú krajinu. To všetko stihla Mária Terézia za svojich 63 rokov života. Zomrela 29. novembra 1780, pochovali ju vedľa nebohého manžela do rodinnej kapucínskej hrobky vo Viedni.

Na Slovensko chodievala pomerne často. Najviac si obľúbila Bratislavu a Záhorie. Jej vzťah k Bratislave bol prirodzený a premenil Bratislavu na kultúrnu metropolu strednej Európy. Na Bratislavskom hrade bolo jej sídlo ako uhorskej kráľovnej a boli tam uložené aj uhorské korunovačné klenoty. No hoci tu mala reprezentačné miestnosti i súkromné komnaty, hrad v rokoch 1765 – 1780 väčšinou obýval jej zať, uhorský miestodržiteľ Albert Saský.

Mária Terézia by nepochybne mala mať v Bratislave svoju sochu. Nie však kópiu pôvodnej, značne „zhungarizvanej“, ktorú v roku 1921 spolu s ďalšími symbolmi veľkomaďarskej idey na Devíne, na nitrianskom Zobore i inde, vyhodili do vzduchu. Mala by to byť socha nie s dvoma maďarskými honvédmi, ale napríklad so svojimi dvoma najvýznamnejšími slovenskými poradcami: Adamom Františkom Kollárom a maršalom Andrejom Hadíkom. Ich neznáme osudy si rovnako zaslúžia našu pozornosť.

Marián Tkáč

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

icon FOTO DŇA

Vybrali sme

Prezidentka: Zneužitie predsudkov na podnecovanie nenávisti môže podľa prezidentky nabrať obludné rozmery

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/Kancelária prezidentky SR)   Podľa prezidentky Zuzany Čaputovej je opäť vidieť, aké jednoduché je zneužiť predsudky na podnecovanie nenávisti, ktorá môže nabrať až obludné rozmery. Hlava štátu to povedala pri spomienke na Pamätný deň rómskeho holokaustu V tejto súvislosti upozornila na príbeh Ladislava Dudi Koťa, ktorý…

Slovenskí chodci už trénujú v Sappore. Pocitová teplota je nižšia ako v Tokiu, hovorí Tóth

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)   Atletické súťaže na olympijských hrách v Tokiu sa síce už dávno rozbehli, ale chodecká časť slovenskej výpravy je ešte v plnom tréningovom nasadení pred svojimi vystúpeniami pod piatimi kruhmi. Rozdiel je len v tom, že štvorica slovenských reprezentantov sa už presunula do dejiska…

Domácnosti by mali za dodávky tepla v tomto roku zaplatiť menej ako vlani

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Domácnosti odoberajúce teplo od veľkých výrobcov by mali v nadchádzajúcej vykurovacej sezóne zaplatiť za teplo menej. Spoločnosť Veolia Energia Slovensko predpokladá, že domácnosti zaplatia za teplo odobrané v roku 2021 v priemere o 8 % menej ako v minulom roku „A to i napriek…

Zdražovanie na benzínkach sa nateraz skončilo, ceny by sa nemali zvyšovať ani nasledujúci týždeň

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Zdražovanie na slovenských čerpacích staniciach sa nateraz skončilo. Po niekoľkých týždňoch rastu sa ceny na našich benzínkach ostatné dva týždne v podstate nemenia. Zvyšovať ceny pohonných látok by sa podľa analytičky nemali ani v nasledujúcom týždni „Vzhľadom na aktuálny vývoj na ropnom trhu predpokladáme,…

Počet nových infekcií v Česku v sobotu klesol

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Petr David Josek)   České laboratória v sobotu odhalili 117 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 10 menej ako pred siedmimi dňami. Za posledný týždeň podľa údajov českého ministerstva zdravotníctva v krajine pripadalo 11 nových potvrdených infekcií na 100-tisíc obyvateľov. Informuje o tom spravodajský portál…

Djokovič to schytal od britského novinára. Patetické správanie v štýle malého decka, napísal Morgan

0 icon

Tokio 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Patrick Semansky)   K vlne antipatií na srbského tenistu Novaka Djokoviča v závere jeho vystúpenia na olympijských hrách v Tokiu sa pridal aj britský novinár Piers Morgan. Niekdajší dopisovateľ Daily Mirror podrobil 34-ročného Srba tvrdej kritike po tom, čo v súboji o 3. miesto proti Španielovi…

Na Slovensku odhalili 57 prípadov nákazy novým koronavírusom

0 icon

Bratislava 1. augusta (TASR/HSP/Foto:Pixabay)   Prostredníctvom 5864 vykonaných RT-PCR testov odhalili v sobotu (31. 7.) na Slovensku 57 prípadov nákazy novým koronavírusom. Nepribudli obete. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na webovej stránke covid-19.nczisk.sk Vykonalo sa aj 4653 antigénových testov, pozitívny výsledok malo sedem ľudí, doplnilo Ministerstvo zdravotníctva (MZ)…

Remišová: Vďaka piatim balíkom zjednodušení, ktoré sme zaviedli v eurofondoch, Slovensko v čerpaní poskočilo o šesť priečok

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Zjednodušovanie eurofondov prináša výsledky. Od nástupu vlády v marci 2020 sa Slovensko v rebríčku čerpania eurofondov výrazne zlepšilo až o šesť priečok. Vyplýva to z najaktuálnejších dostupných údajov z Európskej komisie „Keď v marci 2020 nastupovala naša vláda, Slovensko malo veľké problémy s využívaním eurofondov…

Príspevok pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti sa od augusta zvyšuje

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)   Od začiatku augusta tohto roka sa zvyšuje suma jednorazového príspevku pri zverení dieťaťa do náhradnej starostlivosti. Kým do konca júla výška tohto príspevku dosahovala 5,53-násobok sumy životného minima pre nezaopatrené dieťa, čo bolo 542,40 eura, od začiatku tohto mesiaca stúpa na úroveň príspevku pri…

Grendel hovorí o „otáľaní“ krajskej polície pri protestoch v Bratislave: „Skorší zásah by posilnil autoritu polície ako garanta bezpečnosti v štáte“

0 icon

Bratislava 1. augusta 2021 (HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)   Podľa podpredsedu NR SR Gábora Grendela z hnutia OĽaNO polícia "otáľala" počas občianskeho štrajku pred Prezidentským palácom v Bratislave vo štvrtok 29. júla. Polícia však ešte v ten deň vysvetlila, že konala zákonne a že podľa verdiktu Ústavného súdu je možno právo na…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Dušan Hirjak

Ako zistiť, či „pandémia“ koronavírusu je podvodom na globálnej úrovni ? Ak je podvodom, prečo tak musí byť ? Záverečná časť.

0icon

Vládna moc v podmienkach SR oficiálne realizuje globálny príbeh o „pandémii“ koronavírusu. Tento príbeh bol nastolený z úrovne nadnárodných štruktúr a zástupcov globálneho kapitalizmu aj za pomoci ich spoločných prisluhovačov. Najdôležitejšiu úlohu na strane globáln

Ján Droppa

TV Covid (TA3)

0icon

Voľakedy mala TA3 hlavnú náplň info – správy. Zdesil som sa, že za posledné týždne má náplň Covid. Prepnem sem-tam a stále covid, nič iné. Mal by som podať trestné oznámenie za šírenie poplašnej správy, Ale médiá sa bránia – vraj prevzaté z objektívnych svetových spravodajstiev. Kedy, a ako sa…

Pavol Lazar

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami.

0icon

Pravdy, lži a omyly späté s protestom pred prezidentským palácom dňa 29.07. mojimi očami. 1. "Generálny štrajk".

Marián Moravčík

Riadenie pandémie sa čoraz viac podobá na systematický zločin proti ľudskosti

0icon

Keď sa pred necelým rokom začali distribuovať prvé „vakcíny“ proti Covid-19, sprevádzali ich informácie o tom, že ich účinnosť je viac ako 90 %. Ak by to bola pravda, ich použitie by veľmi rýchlo redukovalo šírenie vírusu a napríklad už pri súčasnom percente zaočkovanosti slovenskej populácie by sme mohli s…

Ivan Holek

Poznajme pravdu o záplavách v Nemecku a spamätajme sa!

0icon

Očista zeme od negatívnych ľudských mentálnych energií pokračuje! O prepojení týchto negatívnych energií so vznikom prírodných katastrof som hovoril už v súvislosti s tornádom na Morave, čo ale mnohí nechcú akceptovať. Avšak pri apokalyptických záplavách v Nemecku je toto prepojenie ešte očividnejšie.

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Pearl Harbor: Vyprovokoval útok sám Roosevelt? 3. časť

0 icon

Pokračujeme treťou časťou článku z mini série Pearl Harbor. Vyprovokoval svojimi opatreniami a čoraz vzrastajúcim bojovým postojom voči Japonsku útok na Pearl Harbor sám Roosevelt? Jedným z dôvodov prečo sa americká verejnosť zdráhala nechať priamo zasiahnuť do európskeho konfliktu, bola spomienka na 4-ročnú patovú situáciu na západnom fronte. V roku 1939 ľudia na oboch…

Čo sa stane s tvojimi vlasmi, keď obmedzíš kofeín?

0 icon

Väčšina z nás premýšľala o tom, že v určitom období svojho života s kávou prestane a obmedzí kofeín. Ale okrem toho, že sa snažíš čeliť dňu bez svojej rannej šálky kávy, možno prichádzaš o niektoré výhody pre zdravie a krásu vašich vlasov. Ako sa ukázalo, káva dokáže oveľa viac, ako pomôcť ráno…

Fotografia: TOP10 najzaujímavejších faktov

0 icon

Fotografia je tu s nami približne od roku 1816, kedy sa istý Francúz rozhodol skúsiť fotografovanie. Prvý pokus síce nebol najlepší, no to nebránilo fotografii, aby sa stala fenoménom. Top 10 ti prináša 10 zaujímavých faktov o fotografovaní. 1. Každé dve minúty urobíme viac fotografií ako celé ľudstvo v roku…

Sny môžu byť fascinujúce. Tieto fakty ti to dokážu

0 icon

Sny môžu byť fascinujúce, vzrušujúce, desivé alebo aj jednoducho divné. Hoci nieje jednoznačné prečo snívame, tak s určitosťou vieme, že sníva každý z nás. Pravda je taká, že aj dokonca tí, ktorí tvrdia, že v noci sa im nesníva nič, tak snívajú priemerne dve hodiny. Väčšina ľudí ma niekoľko snov počas jednej noci.…

Pláž je pre teba to najlepšie! Prečo je to tak?

0 icon

Pláž môže byť pre nás veľmi prospešná , emocionálne i fyzicky. Je to najlepší liek, keď sa cítime nahnevaní, úzkostní alebo vystresovaní. Okrem toho, že zlepšuje naše celkové duševné zdravie, môže tiež liečiť kožné ochorenia a dokonca nám pomáha spáliť pár kalórií. Čo je na pláži najlepšie? Voda

Armádny Magazín

Izrael vyvinul novú kolesovú húfnicu s vlastným pohonom SIGMA, ktorá má nahradiť americkú M109

0 icon

Izrael, 1.August 2021 (AM) – Izraelské obranné sily čoskoro získajú novú 155 mm kolesovú húfnicu SIGMA. Jej zavedenie ACS do služby plánované od roku 2023.   Novú húfnicu vyvinula izraelská spoločnosť Elbit Systems ako súčasť zmluvy prijatej od izraelského ministerstva obrany v roku 2019. Kolesové samohybné delo je navrhnuté tak, aby nahradi

Tragická udalosť: Šéf ruskej rozviedky Naryškin hovoril o zradcovi v spravodajstve

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) – Riaditeľ Ruskej zahraničnej spravodajskej služby (SVR) Sergej Naryškin hovoril o prípade zrady v spravodajských službách a o zradcovi, s ktorým sa osobne stretol. Podľa znalca je zrada „tragickou udalosťou a je to mimoriadna situácia v spravodajskej s

Rusko obnovuje park lietadiel "súdneho dňa". Prečo to potrebuje?

0 icon

Rusko, 1.August 2021 (AM) –   Lietadlá tohto typu majú len dve krajiny. V určitom zmysle je ich úlohou riadiť priebeh apokalypsy. Je jasné, že k ničomu takému nedôjde, treba ale také lietadlo mať - pre každý prípad.   V Rusku bol zahájený vývoj nového lietadla riadenia vojsk v prípade jadrovej v

Na zahraničné misie budú chodiť iba vojaci očkovaní proti covidu

0 icon

Slovensko, 1.August 2021 (AM) – "Do zahraničných operácií budú vysielaní iba vojaci očkovaní proti ochoreniu covid-19." Médiám to potvrdil minister obrany Jaroslav Naď. Rezort obrany dodal vakcínu do očkovacích schém. Povinná bude pred odchodom na misiu kdekoľvek na svete.   "Každý vojak, ktorý odchádza do operácií a misií, musí už dnes povinne…

Skončia americkí vojaci v kotli? Tisícky Talibancov chcú zaútočiť na vojenskú základňu v Afganistane

0 icon

Afganistan, 31.júl 2021 (AM) – Taliban pred niekoľkými hodinami zahájil ofenzívu na Gozarech a Karoch a plánoval do niekoľkých hodín zahájiť útok na mesto Herát, odkiaľ budú mať militanti priamy prístup na americkú základňu v Šindande, kde je niekoľko stoviek amerických vojakov a stále môžu byť rozmiestnené rôzne druhy zbraní. 

Svetlo sveta

Pastiersky list KBS pri príležitosti návštevy pápeža Františka na Slovensku

0 icon

Pri príležitosti blížiacej sa návštevy Svätého Otca na Slovensku prinášame pastiersky list slovenských biskupov. List prinášame v plnom znení. _______ Drahí bratia a sestry, viac ako rok je naša spoločnosť poznačená pandémiou, ktorá priniesla strach do všetkých oblastí života. Akosi podvedome sme si hovorili: kedy už konečne príde nejaká dobrá správa;…

Biskupi rozhodli o zrušení dišpenzu od povinnosti účasti na bohoslužbách

0 icon

Na 99. plenárnom zasadaní KBS v Badíne sa v dňoch 15. a 16. júna 2021 zúčastnili všetci slovenskí katolícki biskupi, členovia KBS. V rámci zasadania zvolili na nasledujúce obdobie 5 rokov generálneho sekretára KBS. Stal sa ním banskobystrický biskup Mons. Marián Chovanec. Za predsedu Liturgickej komisie bol zvolený rožňavský biskup Mons.…

Ako dlho je po prijatí Eucharistie prítomný Kristus v človeku?

0 icon

Eucharistia je najväčším pokladom Katolíckej Cirkvi. Ježiš pod spôsobom chleba je prítomný v Eucharistii a to svojím telom, dušou a božstvom. Prítomnosť Krista v Eucharistii nekončí v momente nášho prijatia, ale pretrváva do chvíle, kedy sa rozpustí posledná čiastočka konsekrovaného chleba. Ako príklad si môžeme uviesť príhodu zo života svätého…

Sv. Ján Nepomucký – mučeník spovedného tajomstva

0 icon

Ján z Pomuku sa narodil niekedy okolo roku 1340, v dedinke Pomuk.  Na mieste, kde dnes stojí barokový kostol sv. Jána Nepomuckého, stál podľa ústneho podania domček, kde sa Ján narodil. O jeho vzdelaní je málo známe. S istotou vieme, že študoval na pražskej univerzite. Vieme, že od roku 1369…

Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov

0 icon

The post Medzinárodný modlitbový deň k úcte Panny Márii Matky všetkých národov appeared first on Svetlo Sveta.

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali