18 zaujímavých odpovedí historikov Lacka, Sokoloviča a ÚPN na otázky o Matici a jej videu i polemických slovenských dejinách

Slovensko 3. marca 2017 (HSP/Foto: Jana Birošová, Peter Juščák, Peter Sokolovič)

 

Video „Bez 14. marca“, ktoré vyšlo pod hlavičkou Matice slovenskej je aj naďalej stredobodom pozornosti. Hoci ho Matica zo svojho kanála na YouTube stiahla, video bolo na sociálnu sieť vložené opäť na kanál MzK. Matica vo svojom stanovisku uviedla, že video nešíri.

Videofoto z videa, ktoré Matica slovenska stiahla

Video, ktoré slovenské maistreamové médiá označili za kontroverzné, škandalózne či poburujúce, si všimol aj český portál MF Dnes, ktorý o ňom píše v článku s názvom „Matica slovenská ospevuje Tisov fašistický štát, historici sú zdesení“. Sú však týmto videom zdesení všetci slovenskí historici?

Na samotné video a históriu prvého Slovenského štátu sme sa opýtali historika Martina Lacka, ktorý takmer desať rokov pracoval pre Ústav pamäti národa. Z inštitúcie bol v minulom roku prepustený. Dôvodom bol podľa jeho slov článok, ktorým sa bránil proti osočovaniu zo strany denníka SME a predsedu Správnej rady ÚPN Ondreja Krajňáka (informovali sme TU). Je autorom knihy „Slovenská republika 1939 – 1945“.

Na rovnaké otázky ako historik Lacko odpovedal za Ústav pamäti národa Peter Juščák, ktorý je jeho hovorcom. Juščák je zároveň spisovateľom a šéfredaktorom časopisu Pamäť národa. Jeho najnovšia kniha sa volá „…a nezabudni na labute!“.

Na naše otázky nám svoje stanovisko poskytol aj historik Peter Sokolovič, prodekan pre zahraničné vzťahy a doktorandské štúdium na Filozofickej fakulte, Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Medzi jeho najznámejšiu knihu patrí „Hlinková garda 1938 – 1945“.

 

„Podľa mňa týmto napomáhajú extrémistickým skupinám,“ uviedol Riaditeľ Múzea SNP Banská Bystrica Stanislav Mičev o videu „Bez 14. marca“, ktoré publikovala Matica slovenská. Historik Dušan Kováč si myslí, že tento dokument je postavený na špekuláciách, ktoré nemajú so serióznou historiografiou nič spoločné. Čo si myslíte o kritike týchto historikov voči videu, je oprávnená? Prečo ho podľa vás médiá označili za škandalózne či poburujúce?

Martin Lacko: Ak je u nás nejaký extrémizmus, tak protislovenský. Ten sa na nás sype z médií, z tretieho sektora i z NR SR. Škľabia sa na nás z obrazoviek, je im zle pri pohľade na slovenskú vlajku, dvojkríž, nenávidia samostatné Slovensko. S boľševickou nenávisťou kádrujú národ i našich predkov. Tento extrémizmus však nik nestíha. Cítiť ho aj v hysterických reakciách na spomenutý film. V prípade pána Mičeva akiste ide aj o lacný mediálny priestor pred župnými voľbami, o neustále upevňovanie vlastnej pozície na čele inštitúcie, ktoré je ideologickým produktom čechoslováckeho komunistického režimu a s budúcnosťou, ktorej si nie je práve istý. Títo ľudia cítia, že ich ideologický monopol sa rozsýpa, preto tá neistota a podráždenosť pri každom diele, ktoré ide mimo ich kontrolu.

No a mainstreamové médiá? Tam treba dať spravidla opačné znamienka. Ak vychvaľujú divadelnú hru, môžeme predpokladať, že to bude morálny odpad. Ako tá „Natálka“. A ak kričia, že je to škandalózne, je dosť pravdepodobné, že pôjde o vyvážené a konštruktívne dielo.

Peter Juščák: Kritika týchto historikov je oprávnená. Prirodzene, každý historik, ale aj občan aspoň trocha zbehlý a sčítaný, ktorý sa o históriu zaujíma, má svoj uhol pohľadu a podľa neho formuluje svoj postoj k historickým udalostiam.

Neviem odôvodniť cudzie názory, neviem teda prečo médiá označili toto video emotívnymi prívlastkami. Za seba môžem povedať, že emotívna zložka tohto minidielka spolu s fabuláciami a manipuláciami s faktami mala za cieľ podsunúť pozitívny ideologický výklad vzniku slovenského štátu. Podnietiť k postupnému pozitívnemu vnímaniu vzniku Slovenského štátu.

Peter Sokolovič: Video, ako to komunikoval na tlačovej konferencii aj sám predseda Matice slovenskej, nie je v prvom rade historickým dokumentom. Je skôr fikciou, čo by sa mohlo stať, ak by Slovenský snem 14. marca 1939 nevyhlásil Slovenský štát. Myslím, že je legitímne, ak uvažujeme aj týmto spôsobom, a to nielen pri vzniku Slovenského štátu, ale aj pri iných významných udalostiach slovenských dejín. Samozrejme, je nesporné, že historik musí v prvom rade pracovať s faktami, nie fikciou.

Odlišný prístup však možno využiť pri tzv. alternatívnych dejinách, ktoré sa dnes aj v zahraničí tešia veľkej popularite. Podľa mojej mienky by však malo byť vopred zrejmé, že uvedený výstup je skôr analýzou alternatívy k historickej realite, ako reálnym zhodnotením konkrétnych historických udalostí. Azda tu tkvie problém matičného videa, ktoré pravdepodobne nebolo v tomto zmysle vopred komunikované. Kritiku dokumentu, odhliadnuc od jeho obsahu, však treba vnímať nielen z tohto hľadiska, ale aj v kontexte viacerých udalostí, ktoré sa udiali v poslednom období…

 

Sú podľa vás informácie vo videu uvedené správne, alebo čo by malo byť podľa vás uvedené inak?

Martin Lacko: Tam nie je nič nové. Od 14. marca 1939 sa hovorí o tom, že vyhlásením samostatnosti sa Slovensko zachránilo pred rozdelením. Filmový text vychádza zo staršieho článku Mariana Tkáča v Literárnom týždenníku. V tomto prípade je to úplne korektné uvažovanie. Prečo by sa filmári či publicisti nemohli pýtať, čo by bolo, keby? To už aj uvažovanie, kladenie otázok, má byť kriminalizované? Bude aj tvorcom filmu klopať na dvere Ficova politická polícia, aká prišla aj k profesorovi Ďuricovi? Veď to jeden z prístupov k histórii, hľadať témy na premýšľanie a súčasne cesty k popularizácii histórie. Ja si myslím, že vyrobiť krátky film za 90 eur, to je skôr na ocenenie ako na hanenie. Ak by podobný vznikol na ministerstve, vyšiel by možno na desaťnásobok. Konečne, tí, čo ho tak hlasne kritizujú, majú dnes možnosti vyprodukovať iný a lepší.

Na snímke historik Martin Lacko

Tu nejde len o film, ale o čosi iné. O ďalší krok v snahe implantovať národu hlboký a trvalý pocit viny. Už nemáme diskutovať, lebo je predsa „vsjo jasno“, naši vševedúci žurnalisti a režimistickí autori nám všetko vyjasnili. Slováci a Tiso boli najväčšími zločincami a židobijcami v Európe. Aj druhú svetovú vojnu aj „holokaust“ začali Slováci. Hitler im vlastne len pomáhal. Naši susedia sa z nás musia skutočne smiať. Oni by svojich štátnikov verejne nekritizovali, a už vôbec nepreklínali s takou horlivou sluhovskou servilitou ako tzv. slovenskí žurnalisti a historici.

Peter Juščák: Každý tvorca má právo na vlastnú interpretáciu historických udalostí a tvorcovia videa, do značnej miery anonymní, si vybrali tú svoju. Z cieleného výberu faktov môžete vyskladať akúkoľvek mozaiku, a to urobili aj oni. Podsunuli divákovi pár faktov, iné zamlčali a pokúsili sa vytvoriť dojem, že 14. marec je dôležitý deň, či dokonca by mal byť sviatkom pretože si to zaslúži. Neviem, čo by v ideologickom zámere malo byť inak, keďže tvorcovia si zvolili práve túto odsúdeniahodnú formu.

Peter Sokolovič: Vo videu sú samozrejme viaceré roviny, s ktorými by sa dalo polemizovať. Ani ja osobne by som v niektorých prípadoch nepoužil formulácie, aké použili jeho autori. Myslím ale, že tieto už boli viackrát zanalyzované a vracať sa k nim nie je potrebné. Primárne je však, ako je to zjavné už z názvu, zamerané na otázku, čo by sa stalo, ak by Slovenský štát nevznikol. Sám som viackrát napísal, že vznik Slovenského štátu bol v dobovom kontexte najlepším možným riešením. Bohužiaľ prišiel v dobe, ktorá nebola pre konštituovanie mladého štátu priaznivá.

Nemecký nátlak na slovenských predstaviteľov dal zbraň do rúk jeho odporcov, ktorí poukazujú na to, že bol len dôsledkom mocenskej hry, do ktorej boli Slováci iba vtiahnutí. Týmto slovám sa nedá vytknúť kus historickej pravdy, treba si však uvedomiť, že z celej situácie, v ktorej boli Slováci na prahu pohltenia svojimi susedmi, bol vznik štátu 14. marca 1939 skutočne tým najlepším riešením. Práve tu sa tiež natíska otázka, ktorú si kladú aj autori videa, čo by sa stalo, ak by vtedajší poslanci hlasovali inak. O tom sa však dnes už spory v historiografii zväčša nevedú. Skôr ide o otázky neskoršieho charakteru režimu, naviazania na nacistické Nemecko a s tým súvisiace problémy. Ani tieto tienisté stránky, vrátane aj vo videu spomínaného tzv. riešenia židovskej otázky, nemožno pri hodnotení prvej Slovenskej republiky obísť. Je zrejmé, že všetky sa v uvedenom videu neobjavili. To ale, priznajme si, nie je na tak malom priestore necelých piatich minút ani možné.

Veď o Slovenskom štáte je doteraz napísaných viacero monografií, zorganizovalo sa množstvo konferencií a pritom nie je ešte stále dostatočne zhodnotený. Chýba nám analýza viacerých osobností, organizácií, ale aj regionálnych aspektov, ktoré sú pri hodnotení uvedeného obdobia tiež nesmierne zaujímavé.

 

Ako nazeráte na fakt, že Matica slovenská video stiahla?

Martin Lacko: Vyjadrenia sú protichodné. Podľa jedného zdroja to bolo na hrozbu z ministerstva kultúry, že im vezmú dotácie, podľa druhého, činiteľa Matice slovenskej, to bolo jeho „slobodné“ rozhodnutie. No, jedno horšie ako druhé. Buď je súčasná Matica pod tlakom – a teda neslobodná, podliehajúca svojvôli súčasného vládneho zlepenca – alebo robia jej predstavitelia nadprácu s cieľom získať pár eur do rozpočtu navyše. V každom prípade je to smutné, že si nevedia zastať päťminútový film z vlastnej produkcie. Sotva si potom budú vedieť zastať svojich ľudí a hodnoty, ktoré sú v dnešnej dobe najviac ohrozené.

Peter Juščák: Asi pochopili, že prekročili medze nestranného hodnotiteľa historickej udalosti a zahriakla ich nečakaná kritika. Jedným slovom –  priznali si chybu. Aspoň zatiaľ.

Na snímke Peter Juščák

Peter Sokolovič: Stiahnutie videa je vecou Matice a jej predsedu. Či už tomu bolo na nátlak istých skupín, poprípade pod vidinou možného okresania financií, ako je to prezentované v médiách, nedokážem zhodnotiť a ani po tom nepátram.

 

Z desiatok tisíc zhliadnutí videa vyplýva, že Slováci majú záujem o informácie z tohto obdobia našich dejín. Je podľa vás potrebné otvoriť vážnu verejnospoločenskú a vedeckú diskusiu o tomto období, alebo je podľa vás obdobie Slovenského štátu zhodnotené skutočne objektívne ako to deklaruje riaditeľ Múzea SNP Mičev, ktorý to uviedol v relácii TA3?

Martin Lacko: Veľa kníh a veľa slov ešte neznamená objektívne zhodnotenie. Sú aj objektívne diela a objektívni autori. Dnes ich však málo počuť. Nie sú pripustení do médií, do škôl, do diskusií.

Osobne ma to len teší, že v ľuďoch sa prebúdza záujem o vlastnú históriu. Napomáha tomu určite aj tlak režimu a režimistov. Paradoxne aj zriadenie ideovo-politickej polície. Robia to totiž veľmi amatérsky a skôr či neskôr dosiahnu opak. Časť ľudí síce zastrašia, ale u iných vyvolajú presne opačný efekt. Ako vedľajší produkt tohto tlaku bude ďalej rásť záujem o to, čo oni prenasledujú najviac – o dejiny slovenskej štátnosti a jej protagonistov.

Peter Juščák: Myslím si, že boli pootvárané rôzne, aj pálčivé témy, vrátane témy slovenského štátu. Boli popísané knihy, štúdie, texty,  články. Ide o to, že zakaždým sa nájde niekto, kto vycíti svoju príležitosť a začne manipulovať s faktami tak, ako sa mu to hodí do jeho zámerov. Tomu sa nedá zabrániť.

Na druhej strane, stále sa dajú dohľadať nové a nové informácie z histórie. Vnášajú nové pohľady, nové detaily, ale nič nemôžu zmeniť na dávno overených a potvrdených výstupoch bádania mnohých historikov. Žiadna prevratná informácia, ktorá by zvrátila známe výsledky kritických udalostí iným smerom nejestvuje.

Peter Sokolovič: Súhlasím s tým, že diskusia o období prvej Slovenskej republiky je potrebná. Napriek tomu, že v poslednom období sa aj v tomto smere urobil veľký kus práce si nemyslím, že jeho výskum je ukončený, práve naopak.

Na snímke Peter Sokolovič

Je však dôležité, aby práve výskum a následná interpretácia neboli ovplyvnené ideológiou či už z jednej alebo druhej strany. To je však, priznajme si, v dnešnej historiografii ešte stále zložité. Sčasti je to tak z pochopiteľných príčin. Objektívnemu zhodnoteniu režimu a politického systému totiž zďaleka neprospieva ani rozpoltenosť a tragédia doby, v ktorej Slovenská republika existovala. Zasiahla do stredoeurópskych dejín v čase, keď Európa zažívala jedno z najtragickejších období svojej novodobej histórie. Mocenský rast nacistického Nemecka a následná druhá svetová vojna zanechali na jej hodnotení výrazné stopy. Napriek tomu staršie prívlastky ako vojnová či klérofašistická sú skôr ideologicky motivované socialistickou historiografiou, ako by vyjadrovali jej pravý charakter. O to viac je dnes nutné písať o nej objektívne, s pripustením všetkých jej stránok.

 

Mičev v relácii tiež povedal, že informácie týkajúce sa vyznamenania nemeckých vojakov zo strany prezidenta Jozefa Tisa z dôvodu hrozieb vypálenia troch slovenských miest (Zvolen, Banská Bystrica, Brezno) sú holým nezmyslom, pretože nemajú žiadne podklady a neexistujú k nim žiadne dokumenty ani hodnoverné výpovede. Podľa neho sú to nepravdivé fámy. Čo si o tejto informácii myslíte vy?

Martin Lacko: Pán Mičev rád používa silné slová. Najmä vtedy, keď pri sebe nemá žiadneho oponenta. A to mu servilné médiá zabezpečujú dosiaľ k spokojnosti.

Pokiaľ ide o Tisove pohnútky k spomenutému kroku, detailné pozadie nepoznáme, takéto citlivé veci sa ani vtedy neriešili korešpondenciou či protokolovaním. Avšak máme niekoľko dôveryhodných svedectiev o tom, že Tiso sa svojim blízkym zdôveril s tým, že za niekoľko vyznamenaní /plieškov/ zachránil množstvo slovenských životov. O tomto jeho základnom úsilí svedčia konečne aj ďalšie kroky po októbri 1944, predovšetkým záchrana zajatých a internovaných vojakov z rúk Nemcov.

Peter Juščák: Pokiaľ  nie sú hodnoverné dokumenty, vždy ide o dohady, domnienky, alebo želania. Všimnime si, ako totalitné režimy ex post hľadajú pre svoje zločiny ospravedlnenia, výhovorky a odkazy na tzv. vyššie ciele, či menšie obete. Totalita ostane totalitou, nech je akejkoľvek farby a pôvodu.

Peter Sokolovič: Problematika vyznamenávania nemeckých vojakov po potlačení povstania je jednou z oblastí, ktoré sú na podopretie svojich tvrdení využívané aj názorovo protipólnymi historikmi. Samozrejme, dokumenty k tomu, že prezident Tiso vyznamenával nemeckých vojakov na základe vyhrážania sa zničením niektorých miest, nemáme k dispozícii, resp. nemám informácie, že by niekto podobné dokumenty skúmal. Nepredpokladám, že by v takom prípade Nemci poslali Tisovi oficiálny list s uvedenou požiadavkou. Existujú však svedectvá, ktoré toto tvrdenie podporujú. Samozrejme, ich relevantnosť je na zhodnotení každého historika, čo je iste jeho právom. Podľa mojej mienky aj vzhľadom k tomu, že po povstaní neprišlo v súvislosti s účasťou Slovákov v povstaní k masovejším exekúciám (ako to bolo v podobných prípadoch časté v okolitých krajinách), možno s týmito informáciami seriózne pracovať.

 

Ako by sa podľa vás mala diskusia o takýchto historických obdobiach viesť, aby nevyvolávala zbytočné vášne?

Martin Lacko: V prvom rade diskusia musí začať. Lebo zatiaľ tu žiadna nie je. Keď zdokumentujete obete amerického bombardovania, zúčastníte sa spomienky na 14. marec a vyhodia vás za to z práce – to nie je diskusia. To je represia.

Ak spravíte film, článok, a stanete sa terčom škandalizácie zo strany médií či náboženskej obce, ktorá má 400 členov, ale hlas, ako keby ich boli štyri milióny, to nie je ani prejav diskusie ani demokracie.

Základom diskusie je polemika, teda brúsenie odlišných názorov. A také historické relácie tzv. verejnoprávne médiá nerobia. Dôvod? Boja sa konfrontácie, boja sa faktov. Žijeme v systéme, ktorý sa za hľadanie pravdy vyhráža a trestá. V systéme, ktorý sa snaží pravdu zatajiť, umlčať, zabiť. To je hlavný problém.

Peter Juščák: Vášne vyvolávajú manipulácie a podvody. Seriózne vedecké práce, aj z problematických udalostí sú  vedené pokojným tónom.

Peter Sokolovič: Samozrejmé a v prípade historickej vedy dokonca žiaduce je, aby v demokratickej spoločnosti mal právo na výklad dejín každý historik, hoc aj z opačného názorového tábora. Práve polemika totiž posúva poznanie každej problematiky dopredu a pomáha formulovať argumenty obom prípadným stranám. Bohužiaľ, právo na názor, hocako historicky podložený, je mnohými často vnímané len jednosmerne. Doba, kedy bol prípustný len jeden stranou diktovaný výklad dejín je však už verím za nami. Je tiež dôležité, aby historik, ktorý má iný náhľad na chod dejinných udalostí ako bol v minulosti a sčasti je aj dnes prezentovaný, nebol paušálne označený za extrémistu. Priznajme si však, ani nekritická glorifikácia všetkého, čo súviselo so Slovenskou republikou a jej režimom, nie je úplne namieste. Namieste je poukázanie na všetky jej aspekty – či už príjemné alebo nepríjemné – presne tak, ako by tomu malo byť pri každom období našich dejín.

 

 

Pošlite nám tip

Odporúčame

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.

icon NAJČÍTANEJŠIE

iconNAJNOVŠIE

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

POČASIE NA DNES

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

Vybrali sme

Ukrajina dostala prvé dávky vakcíny od Pfizeru v rámci iniciatívy COVAX

0 icon

Kyjev 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Boris Grdanoski)   Ukrajina v piatok dostala prvých 117-tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od konzorcia Pfizer/BioNTech prostredníctvom medzinárodnej iniciatívy COVAX pre globálny prístup k očkovacím látkam. Námestník ministra zdravotníctva Viktor Ľaško informoval, že očkovanie danou látkou sa začne v nedeľu v Kyjevskej oblasti a od pondelka…

UNHCR apeluje na Taliansko, aby mimovládnym organizáciám nebránilo v pomoci migrantom

0 icon

Miláno 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Fernando Vergara)   Šéf Úradu vysokého komisára Organizácie Spojených národov pre utečencov (UNHCR) Filippo Grandi vyzval Taliansko, aby zbytočne nebránilo v činnosti mimovládnym organizáciám prevádzkujúcim záchranné lode na pomoc migrantom v centrálnom Stredomorí. Očakáva, že teplejšie počasie spôsobí tradičný sezónny nárast aktivity migrantov na člnoch predovšetkým…

Ibrahimovič údajne má podiel v stávkovej spoločnosti. Ak mu to dokážu, hrozí mu koniec kariéry

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Luca Bruno)   Švédsky futbalista Zlatan Ibrahimovič ako magnet priťahuje nielen loptu v šestnástke súpera, ale občas aj problémy. Ak sa potvrdí, že útočník AC Miláno vlastní akcie v jednej zo švédskych stávkových spoločností, neminie ho zrejme vysoká pokuta a možno až trojročný zákaz hrať futbal…

Hamáček s Dankom do Moskvy nepoletí, Babiš mu to zakázal

0 icon

Praha 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Petr David Josek)   Český vicepremiér Jan Hamáček do Moskvy v pondelok napokon neodletí. S cestou, ktorá vzbudzovala vášne naprieč celým českým politickým spektrom, totiž nesúhlasil premiér ČR Andrej Babiš, uviedol v piatok pre webový server denníka Mladá fronta DNES dobre informovaný zdroj z prostredia vlády…

Lengvarský: Nechceme urobiť chyby krajín,ktoré príliš rýchlo uvoľnili opatrenia

0 icon

Trnava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák)   Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) plánuje trvať na tom, aby zákaz vychádzania zostal naďalej v platnosti. Podľa neho stále existuje vysoké riziko zhoršenia epidemiologickej situácie. Povedal to počas pracovného výjazdu v Trnave "Od pondelka (19. 4.) sa ide otvárať veľa prevádzok a…

Moskva v odvete za najnovšie sankcie Washingtonu vyhostí desať amerických diplomatov

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Yuri Kochetkov)   Rusko nariadi desiatim americkým diplomatom, aby opustili krajinu. Oznámil to v piatok minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Krok je odvetou za najnovšie protiruské sankcie zo strany Washingtonu Lavrov ďalej uviedol, že Moskva na svoj sankčný zoznam pridá ďalších osem ruských predstaviteľov a podnikne…

Šéf WHO označil rast počtu prípadov za znepokojujúci

0 icon

Ženeva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP/WHO-Christopher Black)   Generálny tajomník Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus uviedol, že počet prípadov koronavírusu na globálnej úrovni naďalej stúpa „znepokojujúcim“ tempom. Infikovanosť sa podľa neho blíži k najvyššiemu stupňu v doterajšom priebehu pandémie Ghebreyesus poukázal na to, že niektoré krajiny, ktoré dosiaľ úspešne…

Kremeľ verí, že Macron a Merkelová presvedčia Ukrajincov k dodržiavaniu prímeria

0 icon

Moskva 16. apríla 2021 (SITA/HSP/Foto:SITA/AP-Seth Wenig)   Rusko verí, že Francúzsko a Nemecko presvedčia ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby zabezpečil dodržiavanie prímeria na východe Ukrajiny a naplnenie mierovej dohody podpísanej v Minsku v roku 2015. Vyhlásil to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v reakcii na ohlásené rokovania ukrajinského prezidenta…

Šéfka ŠÚKL Zuzana Baťová popiera, že by sa doma radila so svojím manželom Radom Baťom, s manželom vraj už niekoľko mesiacov spolu nežijú

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)   Kontroverzná riaditeľka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová popiera, že by sa doma dohadovala so svojim manželom Radom Baťom na tému ruskej vakcíny Sputnik V. S Radom Baťom vraj už niekoľko mesiacov spolu nežijú. Potvrdila to v štvrtkovej relácii Silná zostava na…

Kolíková: Zmluva o nákupe Sputnika V by mala byť povinne zverejnená

0 icon

Bratislava 16. apríla 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)   Zmluva o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V by mala byť povinne zverejnená. "Nenašli sme žiadne dôvody na to, aby sa daná zmluva nepovažovala za takú, ktorá by mala byť povinne zverejnenou. Na tomto stanovisku trvám," uviedla v piatok ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za…

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Rene Molnaru

Chyba nie je v ľuďoch, chyba je v systéme, ktorí vytvorili nadľudia

0icon

Podľa mojej skromnej mienky, nadľudia sú všetci tí, ktorí si o sebe myslia, že len oni majú pravdu a všetci ostatní sú hlupáci. Pravda je ovšem úplne inde, hlupáci sú práve tí, ktorí považujú správnych ľudí s morálnym kompasom za neschopných, lebo nedokážu uživiť rodinu inak len poctivou prácou, kým…

Ivan Holek

Nedajte sa oklamať! Vakcína nie je sloboda! Vakcína je lož!

0icon

Čo je sloboda ducha? Čo je najdôležitejším predpokladom slobody, ktorý ak nesplníme, prepadneme sa do vonkajšej neslobody? Čo je skutočnou príčinou toho, že ľudia začnú byť zrazu navonok obmedzovaní, neustále kontrolovaní a systematicky oberaní o svoje predchádzajúce práva a slobody. Inými slovami povedané, čo je príčinou stavu neslobody, do ktorého…

Boris Mesár

Prečo považujem USA za teroristický štát .

0icon

Najprv je potrebné naštudovať ako je vlastne definovaný terorizmus . Wikipédia -Terorizmus je definovaný ako súhrn antihumánnych metód hrubého zastrašovania politických odporcov hrozbou sily a užitia rôznych foriem násilia. Vedľa individuálneho terorizmu existuje terorizmus skupín, niektoré koordinujú svoju činnosť na medzinárodnej úrovni (medzinárodný terorizmus). Iný zdroj - Terorizmus je veľmi…

Martin Borguľa

Čo sa to vlastne deje v zariadeniach pre seniorov?

0icon

Prípadov týrania, zlého zaobchádzania a hrubého zanedbávania starostlivosti v zariadeniach sociálnych služieb pribúda. O niektorých sa dozvieme prostredníctvom médií, mnohé ale zostanú pred očami verejnosti a, bohužiaľ, aj pred kontrolou, skryté. Keď sa tento rok v médiách objavila správa o týraní seniorov v zariadení sociálnych služieb v Prievidzi, bol to šok. Mnoho ľudí si ale povedalo, že…

Štefan Surmánek

Je úsmevné a nepresvedčivé, keď usvedčení plagiátori vyhlasujú boj proti plagiátorstvu

0icon

V súvislosti s medializáciou plagiátorstva záverečných prác najvyšších politických predstaviteľov (bývalý predseda vlády SR I. Matovič, bývalý predseda parlamentu SR J. Danko, terajší predseda parlamentu SR B. Kollár, minister školstva, vedy a športu SR B. Grohling a ďalší) sa tento problém stal príčinou prijatia novely Vysokoškolského zákona, ktorá bola dňa 8.12.2020 schválená v NR…

icon TOP ZA 7 DNÍ Z BLOGU

TopDesať

Čo o tvojej povahe hovorí tvoja krvná skupina?

0 icon

Ukázalo sa, že teraz môžeš dokonca získať popis svojej osobnosti len podľa svojej krvnej skupiny. Ketsueki-Gata, ktorá sa objavila v Japonsku, je v podstate teóriou osobnosti krvnej skupiny. Ak uvažuješ o tom, aký druh zamestnania sa ti hodí, stačí sa pozrieť, čo ti radí tvoja krvná skupina. Krvná skupina O

Ktorá je najväčšia opustená výrobná fabrika na svete?

0 icon

Packard Automotive Plant je bývalý výrobný automobilový závod, ktorý sa nachádza v Detroite. Ako ale táto fabrika skončila opustená? Samotná fabrika sa skladá z 325 000 metrov štvorcových, ktoré navrhol Kahn Associates s použitým produktov spoločnosti Trussed Concrete Steel Company. Závod Packard bol otvorený už v roku 1903 a v…

František I.: Kráľ narodený v Cognacu

0 icon

V rámci minisérie „muži robia dejiny“ sme si pripravili niekoľko zaujímavých článkov o významných francúzskych panovníkoch. Tí totiž neformovali len dejiny Francúzska, ale vo všeobecnosti dejiny Európy, Slovenska (Uhorska) nevynímajúc. Pozrime sa na zaujímavosti - v tomto prípade - Františka I., ktorý žil v rokoch 1494 až 1547. František I. sa narodil dňa 12.9.1494…

Nebaví ťa čistiť chladničku? Tento trik ti pomôže s upratovaním

0 icon

Priznajme si to, veľa z nás nečistí chladničku v pravidelných intervaloch. Prečo si to ale neuľahčiť jednoduchým trikom, ktorý zaberie minimum času? Po čase je nádoba na zeleninu celá špinavá, zvyšky vytečeného kečupu pôsobia ako lepkavá láva a šunka opretá o stenu tiež nie je najšťastnejším riešením pre nasledujúce čistenie.…

10 odvážnych žien, ktoré navždy zmenili svet

0 icon

Mnohé štúdie ukazujú, že práve ženy sú tým silnejším pohlavím. Už v maternici predbiehajú mužské pohlavie v rýchlosti vývinu, sú schopné žiť dlhšie ako muži aj v extrémnych podmienkach (epidémie, hladomory),... No naprieč históriu sú to práve ženy, ktoré to často mali omnoho ťažšie ako muži. Dokonca ani nemali právo voliť! Existujú…

Vo svete IT

Na Slovensku, stále viac ako každý 10 počítač, má Windows 7. Aktualizácia na Windows 10 nemusí byť drahou!

0 icon

V priebehu začiatku minulého roka Windows 7 prestal byť zo strany Microsoftu oficiálne podporovaným. V praxi to znamená, že už nedostáva žiadne ďalšie aktualizácia vrátane bezpečnostných záplat, ak si neplatíte predĺženú podporu. Dnes je viac ako rok od straty podporu tejto verzie Windowsu, ktorá bola mimochodom predstavená ešte v októbri…

RECENZIA: Jimmy H8 Pro, bezdrôtový tyčový vysávač, ktorý robí z vysávania zážitok a zo zaprášeného bytu hotel Hilton

0 icon

Po pár dňoch s vysávačom Jimmy H8 Pro sa môj vzťah k domácim prácam radikálne zmenil. Aspoň čo sa týka vysávania, utierania prachu a čistenia kuchynskej linky. A nie je to len o novej hračke v domácnosti, z ktorej sa prvých pár dní tešíte a chcete ju veľa používať. Bezdrôtový…

Najnovšia aktualizácia Windowsu 10 opäť spôsobuje mnoho problémov na najrôznejších zariadeniach

0 icon

Operačný systém Windows 10 opäť trápia problémové kumulatívne aktualizácie. Na najnovšie problémy po aktualizovaní rôznych zariadení upozorňuje zahraničný portál Techradar.com, ktorý sa odvoláva aj na zahraničné používateľské fóra. Kritika na najnovšie kumulatívne aktualizácie je vyzerá byť naozaj oprávnená, keďže hlásení o problémoch s touto aktualizáciou je stále viac a viac.…

Astronómovia možno našli spôsob, ako by sme mohli preskúmať nielen našu sústavu, ale aj Alfa Centauri

0 icon

Sústava Alfaa Centauri je najbližšou hviezdnou sústavou, nachádza sa od nás približne 4-svetelné roky. Skladá sa z troch hviezd a minimálne dvoch planét, ktoré obiehajú okolo menšej z trojice hviezd – Proxima Centauri, píše portál IFL Science. Keďže ide o najbližšiu hviezdu pri Slnečnej sústave, vedci rozmýšľajú nad tým, že…

Pozrite sa, ako môžete pridať ľubovoľnú aplikáciu do ponuky kontextového menu vo Windows 10!

0 icon

Ak používate vo svojom počítači niektoré aplikácie vo výrazne vyššej miere, ako iné, tak potom by ste nemali prehliadať návod nižšie, ktorý vám chceme dať do pozornosti. Ide konkrétne o možnosť pridania skratiek, či odkazov na aplikácie, do ponuky kontextového menu, ktoré vyvolávate pravým kliknutím myšky v rozhraní Windows 10.…

Armádny Magazín

Idú slovenské obrnence na Ukrajinu? V Nitre sa objavil vlak s bojovou technikou smerujúci na východ

0 icon

Slovensko, 16. apríl 2021 (AM) – V Nitre sa včera podľa očitých svedkov premiestňovala vojenská technika údajne smerom na východ.  Fotografie boli urobené zo železničnej stanice v Nitre vo štvrtok 15. apríla 2021 podvečer. Na snímkach je vidieť niekoľko armádnych nákladných vozidiel a približne 20 bojových pechotných vozidiel  so slovenskými znakmi. &nbs

Klady a zápory aerodynamickej koncepcie tzv. „lietajúceho krídla"

0 icon

Svet, 15. apríl 2021 (AM) – Bez ohľadu na všeobecnú známosť dokonca aj medzi verejnosťou na hony vzdialenej letectvu, aerodynamická koncepcia tzv. lietajúceho krídla (terminologicky správne ide o 

Na Donbas dorazilo 150 vojakov z Turecka. Majú riadiť zverbovaných militantov zo Sýrie

0 icon

Turecko, 16. apríl 2021 (AM) – Podľa svedectiev obyvateľov Mariupoľu Turci, ktorí tam dorazili, nevyzerajú na operátorov dronov. Skôr pripomínajú bojovníkov špeciálnych jednotiek. Podľa zdrojov, ktoré informujú Tg-kanál „Wargonzo“, v Mariupole napriek vyhláseniam tureckého ministra zahraničia o neutralite v súvislosti s konfliktom na Ukrajine zaznamenali obyv

Vojenské letectvo USA mení taktiku leteckých útokov

0 icon

USA, 16. apríl 2021 (AM) - Roje autonómnych dronov, rádiolokačné prieskumné a útočné zbrane. Sľubný americký dron XQ-58A Valkyrie prejde ďalšou fázou testovania. Konštruktéri ukázali, čoho je schopný ako nosič menších bezpilotných vzdušných prostriedkov. Tvrdia tiež, že má umelú inteligenciu a že m

Americký generál je pripravený bojovať do posledného Ukrajinca

0 icon

Ukrajina, 16.apríl 2021 (AM) – Americký generál Tod Wolters vyhlásil, že ukrajinské ozbrojené sily sú pripravené bojovať proti Rusku. Podľa portálu „Censor.NET“ s odvolaním sa na Hlas Ameriky, odpovedajúc na otázku senátora Angusa Kinga, či má Ukrajina dostatok zbraní, skúseností a sily na zastavenie „invázie“ zo strany Ruska, veliteľ amerických síl v…

Svetlo sveta

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov

0 icon

Emeritný pápež Benedikt XVI. má dnes,16. apríla, 94 rokov. Ako nástupca pápeža svätého Jána Pavla II. viedol Katolícku cirkev od 19. apríla 2005 do svojej prekvapujúcej demisie v roku 2013. Bol 265. pápežom v histórii Katolíckej cirkvi. Prijal meno Benedikt s odkazom na „mierového pápeža“ Benedikta XV. a patróna Európy…

Tvoja duša si zaslúži viac ako jarnú detoxikáciu

0 icon

Zobral som si do rúk noviny, ktoré som najprv letmo preletel, či niečo ma v nich zaujme. Veď to poznáte. Taký letmý nastrel. A veru zaujalo. Bolo pôstne obdobie, tak som myslel skôr na niečo, čím by pookriala moja duša. Niečo duchovné. Veď aj názov novín tomu zodpovedal, išlo o…

V utorok 6.4. sme si s Mons. Gavendom uctili sv. Metoda v Devíne pri príležitosti 1136. výročia jeho úmrtia.

0 icon

V utorok 6. apríla 2021 uplynulo 1136 rokov od smrti sv. Metoda. Daniela Suchá, predsedníčka o. z. Cyrilometodiada, a Mons. Marián Gavenda si uctili svätého Metoda položením venca k pamätníku sv. Cyrila a Metoda pred Kostolom Svätého kríža v Devíne. J. E. Mons. František Rábek, predseda Rady KBS pre vedu,…

Arcibiskup Sheen: Pilát a najväčší justičný omyl

0 icon

Súdny proces, o ktorom budem dnes rozprávať je proces, na ktorom bolo prítomné celé ľudstvo. Jednotlivci, ktorí sa na tomto procese nachádzajú, v skutočnosti zastupujú jednotlivé kategórie ľudí. Súdny proces sa odohrával pred miestne najvyšším predstaviteľom Rímskej ríše, ktorý sa nazýval Poncius Pilát. Na to, aby sme boli schopní porozumieť…

Najdôležitejší žalm Veľkej noci

0 icon

Autorstvo žalmov sa pripisuje kráľovi Dávidovi, ktorý približne 1000 rokov pred príchodom Krista zostavil ich podstatnú časť. Starý zákon nám hovorí, že kráľ Dávid miloval hrať na harfe a žalmy boli oslavnými piesňami radosti, ale aj žiaľu v utrpení. Skutočný význam žalmov sa vie pochopiť, ak sa ich modlíme z…

icon FOTO DŇA

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali