Stopy sú také veľmi staré, že už dávno skameneli. Sú vyprodukované kolesami, ktoré po nich premávali.
Údolie sa nachádza vo Frýgii, ktorá sa rozkladá na Anatolskej vysočine v Turecku, v jej západnej časti. Už v 12. storočí pr.n.l. sa tam usadil národ Frýgov a v 8. storočí pr. n. l. si tam založil kráľovtvo.
Vedci stanovili vek záhadných stôp na 12 až 14 milión rokov. Záhada nad záhadu – niečo také nie je absolútne kompatibilné s tým, čo tvrdí o dejinách ľudstva klasická veda.
Kto, alebo čo spôsobilo tieto záhadné stopy?
Ruský vedec, geológ z medzinárodnej nezávislej Moskovskej Univerzity, Alexander Koltypin, ktorý tieto stopy spolu so svojím tímom niekoľko týždňov analyzoval, je presvedčený, že pochádzajú od veľkých a ťažkých nákladných aut alebo od obrnených vozidiel. A naviac, tieto vozidlá museli opakovane a mnohokrát premávať po nich.
V opačnom prípade by neboli také výrazné a hlboké. Stopy sú neporovnateľne staršie, ako dosiaľ najstaršie, aké sme poznali. To sú stopy vozidiel antických Grékov.
Koltypin si je istý, že ide o stopy, ktoré tu zanechala vyspelá predhistorická civilizácia, teda civilizácia, ktorá existovala na Zemi veľmi dávno, pradávno pred začiatkom našej histórie – histórie homo sapiensa, ktorej začiatok dátujeme niekde medzi 3 až 5 milónmi rokov.
Stopy vyzerajú tak perfektne a sú také pravidelné, že v žiadnom prípade nie sú výtvorom prírody, čo tvrdí aj Koltypin. Prebiehajú paralelne vedľa seba na dĺžke niekoľko kilometrov. Sú vždy dve vedľa seba a tak pripomínajú koľajnice.
Ostáva nám len špekulovať, čo sa stalo s civilizáciou, ktorá nám ich zanechala.
Koltypin je presvedčený, že pod stopami, ktoré zanechali dávne vozidlá, v hĺbke zeme, musia byť ukryté zvyšky predmetov a objektov, ktoré pochádzajú od tejto dávnej civilizácie. Podľa neho to vyžaduje mnoho ďalších rozsiahlych archeologických výskumov.
Roman Bednár